l J Maandag 5 Séptember. N°. 6807. Tiveede Blad Feuilleton. Drie Ontmoetingen. A0. 1887. Een-en-yeert. gste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsche Berichten. E nnenlandsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. Abonnementsprijs, per kwaitaal Jfcanco per post, door het geheele Rijk Afzondei lijko nummers J 1.85. - 2.50. 0.10. BUREAU: MARKT, V.13 4. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst woidt tegen tweemaal berekend. DU1TSCIILAND. Turkye heeft prins Bismarck doen polsen, of hij genegen zou zyn de zendiog van generaal Ehrenroth naar Bulgarije bij de mogendheden aan te bevelen. De National Zeitung verneemt dat, wanneer de bijeenkomst van keizer Wilhelm met den czaar doorgaat, waartoe gerekend wordt op 40 September, uit den aard der zaak de reede van Swinemunde de plaats der eerste ont moeting zal zijn. De keizer is Donderdag bij het rondgaan na den maaityd na afloop der parade, ten gevolge van eene oneffenheid van den vloer, op de Imker heup en den linker elleboog gevallen, zoodat hij deze lichaamsdeelen eenigs- rzins bezeerde. Hij sprak echter met verscheidene gasten by den verderen rondgang nog geruimen tyd. Des nachts sliep hij goed. Zijne gezond heid is over het algemeen bevredigend. Even na 9 uren stood hy gistermorgen op. Naar bet heet, zou de czaar niet op zijne terugreis naar St. Petersburg eene ontmoeting met keizer Wilhelm hebbenmaar voor dit -bijzonder doel een uitstapje van Kopeohagen naar Stettin maken aldaar ook voor éenen nacht de gast van keizer Wilhelm zyn, den volgenden ochtend eene groote parade bywo- snen op het Kreckower exercitieveld, aan het diner deelnemen en dao 's avonds naar Kopen hagen terugkeeren. Dit alles is nog slechts voorloopig vastgesteld. Evenzoo is by het bericht van den hofmaar schalk aan de overheid te Stettin en te Ko ningsbergen, dat de keizer voornemens is de manoeuvres in Oost-Pruisen en Pommeren bij te wonende mededeelitig gevoegddat by den hoogeo leeftijd vaa den keizer ongesteld heden plotseling opkomen kunnenen deze terstond ten gevolge hebben dat de keizer van alle vermoeienis verschoond moet worden, dus ook van reizen moet afzien, zoodat het programma, voor de eerstvolgende weken vast gesteld eiken dag verandering kan onder gaan. Overigens wordt van alle zijden verzekerd dat het kleine ongeval des keizerena het diner van Donderdag, zonder eenig ernstig gevolg is afgeloopen. De keizer richtte zich zelf, op zynen arm leunende, weder op, en merkte op dat hij juist op dezelfde plaats reeds vroeger eens was uitgegledenzoodat er daar blijkbaar eene oneffenheid in den vloer moest zijn. Te Stettin wordt ook voor prins Bismarck kwartier gemaakt, waaruit afgeleid wordt dat er politieke gedachten wisselingen plaats heb ben zullen, als althans de ontmoeting der keizers doorgaat. Op het oogenblik bevindt zich te Berlyn de Duiische gezant te Kopeuhagen, tervvyl de komst van den Duitschen ambassadeur te Konstantinopel aangekondigd wordt. ENGELAND. Lord Salisbury begaf zich Donderdag naar zijn landgoed by Dieppe, waar hij tot het einde van den herfst zal blyven. Eene gisteren door den onderkoning uit gevaardigde proclamatieverbiedende eene meeting op Zondag, veroorzaakte groote be weging. Eene tegen-proclamatie is vervolgens verspieid, waarby de bevolking wordt opge- roepen de verboden meeting in massa by te wonen. Smith heeft gisteren in het Lagerhuis ver klaard dat in het laatste tiaclaat met China het wooid Groot-Britlannië in plaats van Engeland had behcoren testaau. De gedachten- wisseling werd per telegraaf gevoerd eu koit- heidslialve werd Eugelaud gebruikt, wat de diplomaten bij het uitwerken hadden moeten uitbreiden. Maar het heeft aan tyd ontbroken om het nog te veranderen, en thans ligt eene verandering niet in de bedoeling, daar zij zonder voorafgaande opzegging van hettrac- taat, hetwelk overigens in alle opzichten voordeelig is, niet geschieden kan. SPANJE. Py Margall heeft een maoifest aan zijne partygenooten gericht, waarin hy zijn pro gramma ontwikkelt en de monarchale instel lingen beoordeelt, maar tevens verklaart dat de republiek niet te verkiezen is boven de monarchie. Hij beschuldigt de administratie der regeering van onzedelijkheid, en verdedigt het beginsel van federatie. Aan het slot ver klaart hij dat hy de federalistische party voet voor voet zal volgen. Het Kabinet, dat naar de omstandigheden handelen zal, is bereid medewerking te verleeoen aan alle republi keinen, zoolang hun doel en streven met het zyoc den is. B U L G A R IJ E. Daar de regeering officieel bericht ontiangen heeft, dat de Porte Ruslands voorstel omtrent de zending van generaal Ehrenroth heeft aaugenomen, is de ministerraad, onder voor zitting van den vorst, gisteren vergaderd om te beraadslagen over de hiertegenover te volgen gedragslijn, tiet resultaat der beraadslagingen is niet bekend. Het ministerie is thans definitief samen gesteld uit Slambuloff, Stoïloff, Natchewitch, Stransky eu Mutkuroff. Stransky neemt da portefeuille van buitenlandsche zaken, Nat chewitch die van financiën. De nieuwe ministei raad is gisteren verga derd. Men verwacht de opheffing van den staal van beleg. Ziskoff heeft de portefeuille van onderwijs aanvaard. SCHIEDAM, 3 September 1887. Het is ons gebleken, dat de vrij hartstochte lijke polemiek over het nieuwe academiege bouw te Utrecht geheel zonder grond is. De bewering dat aan dr. Cuypers zou zyn opgedragen plannen te leveren of dat deze architect plannen zou hebben ingediend, is volkomen onwaar. Een eigenlijk gezegd plan van de heeren Gugel eo Vermeijs bestaat nog met. De door hen vervaardigde teekeningeu zyn slechts avant-projets, en zij hebben die, op grond van aanmerkingen door curatoren gemaakt, leeds eenige maanden geleden ingetrokken. Dat er van een definitief plau nog geen sprake kan zijn, volgt hieruit dat de overeen komst tusschen het tijk en de gemeente Utn cht, alsmede de opgave van de eischeo, waaraan het nieuwe gebouw moei beantwoorden, nog niet zijn vastgesteld. (N. JR. 01, Een der correspondenten van de JV. iï. 01, te Brussel deelt ons mede dat op de ten toonstelling aldaar de volgende schildeiyen van niet-Nedei landsche kunstenaars zich be vinden, waai vau de onderwerpen aan ons land zyn ontleeud. Delsaux, van Brussel, Schemer avond in Zeeland; DeSchampelaer, van Bius- ShlGezicht te Dordiecht; Ilernnann vaa Berlyn, Eene vissehersschuit in de haven van Amsterdam; Kuhstohs, van Brussel, Visschers op de Zuideizee; Lamorimèie, van Aolweipen, Denneubosch by Puiten Liebermann vau Berlyn, Spinsters vanLaien; Ter Linden, vau Brussel, Het park Merwesteiu te Doidrecht; Vau da n me, van Brussel, Mosselvangst op de Hollandsche Schelde by eb; Vou Sebpn, Om streken van Arnhem en dito van Den Haag. Wel een bewijs hoe de schilderachtige na tuur van ons laud nog altyd de aandacht van buitenlandsche kunstenaars trekt. Een verhaal uit het llongaarsclia Volksleven, VAN J. SCIIIFKOllN. A. «Gij moot wel liet ergste van mij denken, heer," sprak Milialy«doch geloof mij, als ik u verzeker, ■dat Mir/a het in haar hand heeft, mij eer en goeden naam terug te geven. Laat zij mij slechts volgen over de grenzen." «Misschien is zij de wijste van u beiden," ant woordde ik. «Zijt gij het reeds vergeten op welke wijze gij acht dagen geleden aan de vervolging uwer vijanden ontsnaptet?" Hot droevig gezicht van don man klaarde bij deze woorden plotseling op. «0, dat moest gij gezien hebben," riep hij, «hoe potsieilijk die kerels in liet moeras rondspartelden, hoe Janko onderdook als een eend eri op het punt stond te verzuipen, O, mijnbeer, zijn leven, liet ioven van den grootsten schuik, die op twee bce- nen loopt, was in mijne hand. Ik had hem onder kunnen houden, maar ik dacht aan Mirza en liet hem loopen. En nu, heer, vaarwel. Ik zie nu wel in dat gij mij voor eene dwaasheid behoed hebt, maar zie ik Mirza, bedenk ik wat wij hebben en zijn en wat wij konden zijn, dan, mijnheer, dan word ik bijna gekik brul on bijt om mij heen, als een gewonde beer en spaar ook het liefste niet, dat ik bezit." Een verblindende bliksemstraal, een donderslag, die den bodem deed trillen, on daarop een regon- bui, alsof beteen wolkbiouk was,braken onze woor denwisseling af. «Goed zoo," zeide hij nog, «dat koelt wat af on brengt den dolleman tot bezinning Nogmaals gegroet he»r. Ik ga hoen om tc doen wat ik al lang vooi nomens geweest benmijn oigen lijf ver zekeren. Doch beloof mij éen ding, heer, als erken telijkheid voor den kleinen dienst, dien ik u be wezen heb." Dit woord bracht mij de bekende handigheid van den duivel te binnen, die, als hij oen uwer vingers gevat heeft, spoedig de gelmele hand moester is, on ik lmd grooten lust bot gesprek met den deemoedigen «rooverc hoe eer lioe liever af to breken. Plotseling klonk mij woer het zenuwachtig snik ken van Mirza in do ooren, die wcurschijulijk, ver borgen achter een der pijlers, w >lko do bovenver dieping der woning ondersteunde», getuige was geweest van ons onderhoud. Ik had mij onder het afdak teruggetrokken en Mibftly was rnij gevolgd. Ihj keek mij nu zoo tiouwhaitig in de oogen, als had hij nooit eon kind kwaad gedaan, «Nu, spreek op dan," zeide ik, uit medelijden met do arme sroovorsvrouwa. «Gij hebt Mirza tegen mijno dwaasheid in be scherming genomen," zeide Mihaly, zoo bedaard onzacht, dat ik hem bij het geruiscli van den regen nauwelijks kon vei staan. «Neem haar nu ook in uwe hoede tegen de aanvallen van Janko," Een zoo onschuldig on redelijk verzoek had ik niet verwacht, en daarom antwoordde ik op harte lijker toon, dan ik wel bedoeld had «Dat wil ik doen. Zoolang ik hier lan, kun: gij op mij rekenen," «Dank, haitehjk dank, lieer riep Mihaly bijna vroolijk uit. «Nu ga ik mat een verlicht gemoed heen. Groet Mirza, en zog haar dat zij weldra goede tijding van mij kan verwachten. Goedennacht, heer 1" Ihj ging. De regen, die nog altijd bij stroomen noerviel, onttrok hem woldra aan mijn oog. 't Scheen mij toe, dat ik na een paar seconden eon schel gefluit en daarop als antwoord het ge briosch van een paard boorde. Toen werd hot stil. Alleen de donder Hot nog zijn verwijderd gerom mel hooren. Reeds wilde ik In huis gaan, toen een schot, en vervolgens meerdere schoten, die over de vlakte knaldenmijne opmerkzaamheid opnieuw tot zich trokken.

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 5