Gemengde Beriehten. Men schrijft aan da N, B. Ot. uit Mid delburg: De inspecteur-generaal van den geneeskun digen dienst by de landmacht, die met zijn adjudant Woensdag alhier is aangekomen oen een onderzoek in te stellen naar de oorzaak der ongesteldheid van de militairen, is Don derdagavond met den trein van 5 uren naar Den Haag teruggekeerd. Het onderzoek is in zooverre afgeloopen, dal men de ziekte alge meen toeschrijft aan het vleesch, dat in de soep gekookt was. Men schijnt tot de ontdekking Ue zijn gekomen, dat na de aflevering van het vleesch daarin bacteriëo zijn gekomen. Het restant van het beest, waarvan aan de mili tairen was geleverd, is door den rjjks-veearts Mazure onderzocht en in zooverre gezond be vonden, dat slechts een paar schenkels voor het gebruik schadelijk werden geacht, Omtrent de ziekte onder het garnizoen te Middelburg verneemt de if. O, het volgende: Hoewel er Donderdagavond weinig gevallen bijkwamen, is het aantal Vrijdagmorgen weer aanmerkelijk vermeerderd, doch deziekte-ver- schijnselen kwamen slechts in geringen graad voor. Thans zjjn er pl. m. 250 aangetasten. Zij, die Maandag ziek werden, zouden voor een groot gedeelte weer tot hunne gewone bezigheden kunnen terugkeeren, doch deo geneeskundigen, wier zeer zorgzame behande ling hoogelyk te roemen valt, kwam dit miDder gewenscht voor. De kapelmeester Kogel uit Leipzig is tot opvolger van den heer Mannsiadt gekozen ak diriaent van het philharmonisch orkest io het ïKurhaus" te Scheveningen. Voor de schooljeugd van het dorp Zalle was de verjaardag van prinses Wilhefmina tot eenen feestdag gemaakt. Des morgens verlieten de kinderen ten getale van ruim 130 en gereten in 21 wagens het dorp om over Wezepe naar den Trjjsen- berg te rijden, waar zg zich in de uit gestrekte bosschen met allerlei spelen ver maakten, lerwjjl zg zich tegen deo middag de aangebodene versnaperingen wel lieten smaken. Des avonds werd deteiugwegoverHattem aanvaard. Ta Wissekerke heeft op den priosessedag met den besten uitslag het schoolfeest plaats gehad, door algemeen» medewerking aan da leerlingen van alle scholen der gemeente bereid. In den voormiddag vermaakten, onder leiding eeoer commissie, de grootere knapen arch met boogschieten, de kleinere met ring- ryden (loopeo), de meisjes met een bal->pel. Na den middag deden 600 kinderen, onder toezicht d»*r feest commissie, de onderwijzers en ongeveer 50 andere ingezetenen, eenen rijtoer over Camperland, Geersdyk en Wisse kerke. Dat de lange rij van ruim 60 wagens met juichende kinduren bezet een opwekkend schouwspel opleverde, spreekt van zelf. Io Nog stond ik in gespannen aandacht te luis teren naar dit nieuwe geluid in dien verschrjkke- lijken nacht, toen plotseling Mirza met een kreet naar buiten stormde, de plaats overliep en in het donker verdween. Mijne manschappen, die, nu het onweer wat bedaard was, weer naar buiten waren gekomen, ontvingen een wenk van mij om, evenals ik, de ongelukkige vrouw'te volgen, die, zoo 't scheen, door een vreeselijk vermoeden naar buiten was ge dreven. Het kostte ons moeite, de zwevende gestalte te volgen, die met bijna bovennatuurlijke snelheid over de door den regen doorweekte steppe voort ijlde. Eindelijk scheen zij haar vermoeden bevestigd te zien, want plotseling bleef zij staan en stortte onder den uitroep «Jezus, Maria, zij hebben hem vermoordter aarde. Toen wij bij baar kwamen, bemerkten wij ech ter niet, zooals wij verwacht hadden, het lijk van Jftlibaly, maar dat van zijn paard, Mirza lag be den stoet bevond zich de juist op priosessedag verjarende zevenjarige Josina Hoveija, als prinses, in gezelschap eener gouvernante, ge zeten op een ryk getooid wagentje. Een namens haar verzonden telegram van geluk- wensching aan prinses Wilhelmina werdinog denzelfden dag met een telegrafische dank betuiging namens H. K. II. beantwoord. In de zes, door de goede zorgen van bovenge noemde commissie, keurig versierde scholen, wachtte de jeugd na afloop van den rit een ruime voorraad chocolade met broodjes, dia onder afwisselend gezang en gejuich werden verorberd. Een zeer oud muntstukje, een weiuipje grooter dan eeo halve gulden, is vooreenige dagen gevonden op de begraafplaats van de WesteD, een dorp op Tessel, dat vele jaren niet meer bestaat. Het jaartal, dat nog eenigs- zins te zien was, is hoogst waarschijnlijk 1185. Voor zoover het randschrilt te ont cijferen viel, kon men nog deze letters lezen: MONREVA.LDEA Aan de eene z'yde is een adelaar afgebeeld boven eeo schild, waarop een kruis. Voor de borst van den adelaar prijkt een gelijk schild met kruis. Aan de keerzjjde ziet men een hertenkop. Donderdagavond, omstreeks 9 uren, kwamen twee mannen met een tilbury dr, Arents vau Amstelveen halen voor eene bevalliog. Evnige stappen op weg werd hg aangegrepen en in de sloot geslingerd. De aanranders zgn onbe kend. Dr. A. kwam met den schrik vrjj. De politie doet onderzoek. Een berenjacht in 's kooiags bosschen onder Soestdjjk komt zeer zeker niet alle dagen voor. Donderdag echter trof een der jagers van Z. M. er een in aan, dien hij het geluk had neder te vellen, 't Was evenwel een half tamme beer, die door een kortwen of lange- ren vertrouwelyken omgang met eeu vau de heeren der schepping zich zeker veel liever had laten vangen dan doen neerschieten 'tgeen voor zjjn bezitter wel zoo voordeefig zou zjjn geweest. Zgu meester nl., een Italiaan, had zich 1h het bosch ouder Daaru en Soestdijk naast het «biuintje" ter ruste gelegd, maar deze had van die gelegenheid gebruik gemaakt om eens een kgkje io het bosch te gaan Demen. Enkele wandelaars, die den vreemden be zoeker tegen kwamennamen de vlucht en haastten zich van hunne ontmoeting aan de politie en de jagers kenum te geven, waarop men in allerjjl, inet schietgeweer gewapend, op vei kenning uitging, fig eeu kippenhok werd öirioije ontdekt en toen waren zjjae dagen geteld. De arme Italiaan Van de twee knapen, Cluistiaao Scheffers, oud 11, en Hubert Everaads, oud 6 jaar, die 20 dagen geleden de ouderlijke wouing te Weei t verlieten en sinds dien lijd in verschillende richtingen loodzwierven, werd Donderdag de wusteloos op het nog stuiptrekkende lichaam van het trouwe dier. Ik weet niet wat beter geweest ware; want als Yihar neergeschoten was, dan was zijn meester gevangengenomen en wachtte hem, volgens het in het comitaat heerschendc krijgsrecht, een schan delijke dood. De aanblik van da groep der trouwste vrienden van den «roovera trof mij dus meer, dan het vinden ven zijn eigen zielloos lichaam zou gedaan hebben, Vihar was nog het beste af. Hij was als offer van zijn plicht gevallen, en had rust. Welke ellende en verschrikking stonden nog de arme vrouw te wachten, die daar even roerloos als het doode dier neerlag. Het evenwicht in de natuur was weder her steld; zij ademde overal rust. Deze rust scheen ook weldadig op de gemoederen mijner huisge» nooten te werken, want hunne vroegere kalmte was weder geheel teruggekeerd. Wel had de oude man bij do laatste gebeuitenis zoo geschrikt, dat oudste te Sittard gezien. Door de maréclmus- sde opgespoord en ondervraagd waar zjjn kameraadje was, zeide hij«dien heb ik gis teren in eenen groeten poel naby de stad verdronken, omdat hij te vermoeid was langer met mij le gaan." Terstond werd de aange duide poe) in het bgzijn van den knaap door zocht, doch vruchteloos. lotusschen houdt de jongen pertinent staande, zjjn makker er in geworpen te hebben. Ileel ouwaarscbynlyk is het niet, wellicht heeft de kleine zich echter later uit deD niet diepen poel weten te redden. Naar alle kanten zjjn, nu dit ver moeden gerezen is, mardchaussées uitgezonden, of ergens een spoor van het kind te ontdekken is. Te Uttum (Oost-Frieslaod) is een arbeider met een der raderen van een stoomdorsch- machine ia aanraking gekomen, tengevolge waarvau een aim van het lichaam werd losge scheurd, De ongelukkige was terstond een lijk. Te Luxwolde (Friesland) is op 94-jarigen ouderdom overleden Geert Dolstia, oud-stryrier rao Wateiloo en den tiendaagschen veldtocht. De dame, die drie weken geleden op den Niederwald zoo hevige brandwooden be kwam (mevrouw V. P, uit Rotterdam), is nu, na een smartelijk lijden, in het «buis der barmhartige zusters," teRüdesheim overledeD. Den Daag. Prinses Elisabeth, dochter van den giooihertog van Saksen- Weirnar, is gisteren alhier aaugekomen ea werd aan het station verwelkomd door haren vader. De stoomboot Samaria van de Cunard-lijn, die gisteren avond van Queenstown naar Boston ver trok, is dezen morgen teruggekomen tengevolge van eene lichte ontreddering der machine. Men gelooft dat zij om middernacht weder vertrekken 2al. Zij heeft 656 passagiers aan boord. De gezagvoerder van het stoomschip Scotland, dat Dinsdagavond uit Amerika te Londen aan kwam, deelt mede, dat hij gedurende de geheele reis met zware winden en hooge zeeën heeft te kampen gehad. Negentig stuks runderen en een groot aantal schapen kwamen op de reis om. Patti heeft een waaier, waarop bijna alle vor sten van Europa iets hebben geschreven. O. a. de keizer van RuslandsRien no calme comrae votre chant" - de keizer van Duitsohland »Au rossignol de tous les tomps"koningin Christine: «A 1'EspagnoIe; une reine qui est fiére de la compter au nombra de ses sujets" koningin Victoria»Si le roi Lear dit vrat en disant: «Une deuce voix est un don précieux pour une femme," vous êtes, ma chère Adelina, la plus richo des femmes." De keizer van Oos tenrijk en koningin Elizabeth schreven alleen hun naam de koningin van België copieerde de eerste regelen van «U Baccio", en in 't midden van dat alles leest men: «Reine du chant, je te tends la main. (A. Thiers, président de la Rëpubliquo frangaise)." hij een tijdlang aan het ziekbed was gekluisterd ge weest, doch thans verrichtte hij weder zijn gewone dagwerk, ofschoon wel een weinig meer gebogen dan vroeger. Ook Mirza zag bleeker dan gewoonlijk, doch ,zij gedroeg zich als iemand, die met berusting zich in het onvermijdelijke weet te schikken. Mihaly was namelijk, zooals mijn dorpsgenooten vertelden, door zijn doodvijand govangengenomen, doch zat, daar hij niet op heeterdaad betrapt was, nog in voorarrest. Ook Vihar was niet dood, zooals we eerst had den aangenomenwant den volgenden morgen zagen we het dier voor het hek van den tuin liggen, terwijl het nu eri dan een zacht klagend geluid liet liooren. Dank zij Mirza 's zorgvuldige verple ging, won het trouwe dier gaandeweg in krachten, zoodat het na een paar weken geheel was her steld. Benige dagen na Mihaly 's gevangenneming ver scheen reeds het Pandoeren-opperhoofd Janko in het dorp, niet het doel om Mirza te spreken. Rechtspraak in Transvaal (historisch). Voor den landdrost te Pretoria, den ambtenaar, dio on geveer de functién van onze kantonrechters uit oefent, word onlangs aanhangig gemaakt een/* zaak wegens diefstal van een paard. Als beschul digde was aangewezen en verscheon een neef van den rechter. Na eenige vragen en antwoorden was de conclusie genomen en werd het neefje vrijgesproken, maar omdat toen wel cenig6- zins aan diens onschuld scheen getwijfeld te worden werden de koston te zijno laste gebracht. Hierop volgde ongeveer deze woorden wisseling Neef; «Ja, oome, maar dat is janiegocnie; jij zeg, ik die koste mot betaal on ik toeb nies gedaan heb nie." Oom: «Nou jij togenspreek; ons laat ons nie koejeneer nie; nou jij betaal die koste en jij ook root sit twee daag in die tronk (gevangenis.) Ons zal jou wel leer." Erg billijk! De volgende beschrijving van een Japanscb ballet geeft The Times, Het theater, waar de bal letvoorstellingen gegeven worden, is een houten gebouw, dat licht opgetrokkon en met sierlijk snijwerk voorzien is. Het tooneol neemt drie kan ten van de zaal in; de vierde wordt door de keizerlijke loge aangevuld, Onder dio loge bevin den zich parket en parterre. Stoelen of banken zijn er niet; de toeschouwers moeten, volgens landsgebruik, op den met matten bedekten grond neerhurken. Elke van drie afdeelingen van hst tooneel is met een wit zijden gordijn, waarop vijge- takken, bamboestaven en bloeiende pruimen- boomen geschilderd zijn, bedekt. De zaal wordt door kaarsen en veelkleurige lampions verlicht. Do drie gordijnen worden tegelijk optrokken. Op liet lioofdtooneel ,:iet men een tuin met sierlijk paviljoenop de zijtooneelen staat eene met roode stof bedekte estrade, waarop het orkest, uit acht jonge meisjes bestaande, plaats neemt. Over het algemeen is de Japansche muziek niet bijzonder streelend voor Europeesche ooren. De muzikanten zijn echter uitstekend geoefend en zij begeleiden het spel met dansen. Deze dans is altijd indruk wekkend schoon en sierlijk; mot ons galoppeeren heeft het niet de minste gelijkenis. De jeugdige danseuses dragen geen korte rokjes en zijn niet gedecolleteerd; in dubbele rijen bewegen zij zich over de zijtooneelen naar toren, mot bijna on merkbare bewegingen van het bovenlijf. Het ballet in Japan heeft volstrekt niet het karakter van eene pantomime, maar wil slechts door vrouwe lijke gratie en lenigheid het oog verblinden, De «Maikos", zooals de danseuses genoemd worden, zijn doorgaans 16 a 18 jaar oud en allen buiten gewoon schoon. Zij drogen kleedjes van üchta stof, met een broeden zijden gordel. Met hara kleine handjes tooveren zij met den waaier, dia eene gewichtige rol bij het dansen vervult. Onder de breede, schilderachtig golvende plooiett van hare klocderen kan men de kindervoetjes nauwelijks bemerken. Op de maat van eene zachte muziek bewegen zij zich langzaam over het tooneel, zich nu eens neigend, dan weer in kleine groep jes vereenigend. De dans is eene soort van menuet of gavotte; er wordt geene bijzondere inspanning van longen of beenen gevorderd, De toeschouwerfr Mïhaly 's vrees was dus wol gerechtvaardigd, en ik droeg mijn lieden ten strengste op, een wakend oog op den man te houden. Hij begreep dit en zocht naar middelen om zich te wreken. Opmerkelijk was het, dat met Vihar 's genezing ook zijne schoone verpleegster frisschen moed en levenslust scheen te krijgen ja, hare oogen schit terden soms van een vroolijken, ongewonen glans, als ging zij een hoopvolle toekomst tegemoet. Overigens spraken wij zeer weinig met elkander, deels omdat ik den meesten tijd van huis was, deels omdat zij zorgvuldig ieder gesprek vermeed, dat ook maar eenige betrekking op haar man kon hebben. De jonge vrouw scheen een geheim roet zich om te dragen, dat zij vreesde te zullen ver raden want wanneer het soms gebeurde, dat wa eenigö woorden wisselden, dan teckende haar ge» laat telkens de grootste onrust. Wordt verwfgd.)

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 6