ierliiitws. Gemengde Berichten. Land- en Tuinbouw. Reolitzaken. V i s s c h e r ij. Koloniën. Armenzorg. van Pruis verdient te meer lof, daar hy slechts éen arm heeft; de andere heeft hy voor eenigen tijd in den dienst verloren, doordien hy zelf werd overreden. De vrouw kreeg een zenuwtoeval, doch kon spoedig weer met haren man vertrekken. Utrecht, Het scheelde weinig of op de Maandagmorgen alhier gehouden paardenmarkt ontstond een ernstige botsing tusschen een grooten trein, van de oefening terugkeenmde veldartillerie en eenige boeren. Een boer wilde door den trein heenrijden, wat hem door een kapitein werd belet, welke zyn paard dwars voor dat van den boer, gespannen vooreene tilbury, stelde. De, boer legde de zweep over het paard en, daar de kapitein zijne stand plaats behield, ook over 's kapiteins rug. De oflicier trok de sabel en diende den boer met het plat een paar slagen toe. Andere boeren Bcholen toe en daarna ook andere veldartille risten en zeker ware er eene flinke vecht partij ontstaan, als met de politie tusschen- beide ware gekomen en den boer in hechtenis had genomen. Zondag heerschte er weder eenige beweging in dat deel der stad, waar acht dagen geleden de bekende oploop plaats had. Aanleiding daartoe gaf het gerucht dat eene socialisten vergadering zou gehouden worden. Dat gerucht bleek echter ongegrond te zyn; in den namid dag was alles tot de gewone kalmte teruggekeerd. Dordrecht. Gisterochtend omstreeks half 9 had alhier een allerdroevigst ongeluk plaats. De werklieden der fabriek van den heer J. J. B. J. Bouvy waren namelyk bezig kisten met glas te laden iu de aan de Kuipershaven liggende schroefstoomboot Dordrecht III en hadden van eene party kisten, welke tegen de boomen geleund stonden, alle op twee na aan boord gebracht. Men was toen aan eene andere party begonnen en terwijl men daarmede bezig was, stonden twee knapen naast ge noemde twee kislen naar het laden te kyken. Op eens verhief zich een rukwind, welke die gevaarten voorover wierp. Een der knapen ont dekte dit nog by tyds en week achteruit, zoo- dat hij wel door de neervallende kisten op den grond werd geworpen, doch slechts een gebroken klomp en eene lichte verwonding bekwam. Zyn makker, het 12-jarig zoontje van den schoen maker P. De J,aan de Pelserstraat, kreeg echter de geheele vracht op [het lichaam, zoadat hem hoofd en borst werden ingedrukt. Ofschpou spoedig van onder den zwaren last te voor schijn gebaald, bleek de ongelukkige knaap reeds overleden en kon de in alleryl ontboden geneeskundige slechts zijn dood cous'tateerern Door de politie, die spoedig ter plaatse aan wezig was, is een 'onderzoek ingesteld in hoe verre hier aan'achteloosheid valt te'denkeu. r - -UJgog=g=gsg=====g= - 1 De Koningin van Belgiil zond den Paus met zijn jubilé een stool van, kant, die thans te Meehelen wordt vervaardigdde Prinses Clementine toeken de het patroon, dat de legende van de II. Genoveva voorstelt. Ul Terwijl het stoomschip Elbe, van de sRoyal Mail Company", Maandag in de baai ,bij South- -smpton een proeftocht maakte met .zijne niouwe machine, sprong oen der ketels, .waardoor acht' (personen gedood werden. Onder de gedooden was ook de eerste machinist. - nu'.- Het spoorwegongeluk bij Doncnster (Eng. gr. "York) blijkt veel "erger geweest te zijn dan in de eerste berichten werd 'gemeld. Een uit-' Sherfflèld komende trein hield te Hcn- thorpe, dicht 'bij 'Doncnster, stil,' voor hét nazien van de kaartjes,toen bén' trein uit,Livèrpool in yolie vaart er tegen aan reed. Twee waggons- van" den stiistaanden trein werden geheel verbrijzeld en verscheidene andere zwaar beschadigd. Vier en twintig men ghel werden gedood en zestig gewond, waaron der vele zeer gevaarlijk verminkt zijn. De reizigers in den trein uit Liverpool bleven allen ongedeerd. Dit is het ergste spoorwegongeluk, dat sedert langen tijd in Engeland gebeurde. In de eerste helft van dit jaar kwamen er in Groot-Britannié en Ierland 34 spoorwegongelukken (botsingen en ontsporingen) voor, waarbij 197 reizigers en 46 beambten licht gekwetst en 0 beambten gedood werden. De botsing bij Doncnster in dus nood- lottiger dan al de andere ongelukken van dit jaar te zomen, In 1859 was de bevolking van Ierland 6 mil- Hoen zielon en was het nantal personen in de arm huizen '114.600; in 1886 was de bevolking 4 mil- lioen en het aantal armhuisbewoners 31 >.000. Het aantal huiszittende armen klom van 442.000 in 1884 tot 033.000 in 1886, dat is van de ge heele bevolking; voor Engeland is de verhou ding Opmerkelijk is het, dat in Amerika in de laatste jaren zooveel jongehoeren ongesteld worden sedert er zooveel jongedames met een doktersdi ploma practizeeren Paramaribo, 1 September. Het blad Suriname zegt in zijn nomraer van heden sDe laatste mail bevestigde het gerucht, per vorige mail verspreid, dat in het kiesdistrict Win schoten, tengevolge van het bedanken van den beor De Vos Van Steenwijk, onze gouverneur, do heer inr. Smidt, candidaat is gesteld voor de Tweede Kamer der Staten-Goneraal. «Dit bericht maakte op ons een twceledigen indrukaangenaam, omdat wij in dit feit op nieuw bevestigd zien hoezeer mr, Smidt in het moederland gewaardeerd wordt; pijnlijk, wanneer wij aan de mogelijkheid donken dat onze land voogd ons zou kunnen verlaten. »Al zijn wij overtuigd dat mr, Smidt ook in de Staten-Genoraal werkzaam zou blijven in het belang van dit gewest, welks welvaart hem zoozeer ter harte gaat, toch zien wij hem liever als gouverneur aan don arbeid. »Wij zijn zeker de tolk van de gevoelens der ganscho bevolking, wanneer wij de hoop uit spreken, dat mr. Smidt het lidmaatschap van de Tweede Kamer niet zal aannemen, In het moeilijke tijdsgewricht, dat wij doorleven, kun nen wij onzen bekwamen en voortvarenden landvoogd nieiT missen." Gisteren werd hier herdacht do geboortedag van prinses Wilhelmina. Reeds in den vroegen morgen wapperden aan de alhier ter reede lig gende schepen, aan de publieke gebouwen en aan do woning van verschillende autoriteiten en par ticulieren do Hollandsche driekleur en andore vlaggen. Te 10 uur 's voormiddags verzamelden zich tal van bezoekers, waaronder de gouverneur en familie, in de BuUen-sociéteit v< or de door deze ter gelegenheid van dien dag uitgeschreven bloemen- en plan ton tori toonstelling. Des avonds werd de dag besloten met een bal ten gouver- nementshuize, dat tot middernacht duurde. Te Egmond-aan-Zee heeft zich eene commissie gevormd tot het in ontvangst nemen van liefde gaven ten behoeve van de achtergebleven be trekkingen van de vetongelukte schuit E. G. 13. Zij doet een, beroep op den weldadigheidszin der landgenooten om te voorzien in da groote behoef ten dor weduwen on weezen. Behalve den bur gemeester, wethouders, predikant, pastoor en eon- sulairen agent te Egmond-aan-Zee, verklaart ook de heer A. ,C. Wertbeim te Amsterdam zich be- reid tot hot ontvangen der giftsn. Te Alkmaar zullen de officieren der dd. schutterij eene uit voering of voorstolling geven ten bate van de slachtoffers dezer zeeramp van 2 September jl. Ook te Helder heeft zich tot ditzelfde doel eene com missie gevormd om liefdegaven in te zamelen.' Op de veemarkten in Friesland is de handel tegenwoordig gedrukt. De vraag is zeer gering, daar er zoo weinig gras in de landen is, dat bet'de veehouders tegenhoudt om sinkoopen" te doen, hoewel menigeen behoefte heeft aan jtoeion, die sop go zet" moeten worden. Alleen voor de slachtbank is nog tamelijk vraag, maar daar' het aanbod ver de vraag overtreft, kunnen de vette koeien le qualiteit niet meer opbrengen dan 35 ct. per Va hg. Op de jongste markt te Heerenveen varieerden do prijzen van f40 a f140. De Drcntsche schapen kondon opbrengen van f2.50 a f5. De Italiaansche en Spaanschc veehandelaars vertoeven nog in Friesland eerstgenoemden zoe ken koeien van schoone gestalte, maar den Span jaarden is het om melkvee te doen. Daar deze vreemdelingen verschillende soorten zoeken, heeft dit op de prijzen geen invloed en verhuizen tal van koeien zeer goedkoop naar Italié en Spanje. In de Langstraat werden voor de persen in de jongst verloopen dagen enkele partijtjes lcveran- tiohooi en schraal hooi afgeleverd, het eerste tegen f17 a 18, het laatste tegen f12 a 13 per 500 kg., naar qualiteit. Thans woïdt voor de boste qualitcit f 18 a 19 geboden, doch er worden zeer weinig zaken gedaan, omdat de verkoopers, indien zij geen gold-gebrek hebben, niet tot verkoopen te bewegen zyn. In hoeverre evenwel het weinig beteekonendo van de opbrengst der toemaat tot prijsverhooging zal medewci ken, zal de tijd moeten leeren, doch wanneer men in aanmerking neemt dat dit hooi niet als leverantiehooi en voorn! niet tot peising geschikt is, kan met de meerdere of mindere opbrengst, daarvan slecht rekening ge houden worden. De prijs der kalfkoeien bleef ge durende deze week stationnair, de rijpe koeien konden echter koopers vinden. Het slachtvee blijft weinig gevraagd en brengt voor consumptie 40 a 50 cent per kg. op. Bij de dezer dagen te Poortugnl gehouden verpachtingen van bouwland voor don tijd van 7 jaar werd er ongeveer f70 per II.A. besteed plus de 10 pet. kosten. De handel in tanve-slroo is thnns in de Hoekschewaard 2eer levendig. Men besteedt tot f9 voor de 500 kilo. Gedurende liet geheele jaar, maar vooral iu den laatsten tijd, worden dagelijks velescheepslndingen hooi van hier naar Utrecht, "d-llolland en ook naar Engoland verzonden. De droogte, welke dezen zomer alom heerschte, was voor den hooibouw in onze omgeving al zeer voordeelig. De prijzen, in het eerst nog al dragelijk en zeer gewoon, stijgen tlmns bij den dag, zoodat het Giethoornsche reeds f9, het biunendijksch fll en hooger por 500 kg. geldt, terwijl het Uiterdijkshoai le qualiteit nu, evenals andere jaren, niet in den handel komt. Dearrond.-rechtbank te Rotterdam veroordeelde in hare zitting van gisteren: A. de R., oud'11 jaar, zonder beroej), wonende te "Vluardingen bekl. van in den nacht van 18 i op 19 Juli aan den Broekweg onder de gemeente Vluardingen het rieten dak in brand gestoken te hebben van den bouwman Horn, tot plaatsing in een opvoedingsgesticht tot de bereiking van haar achttiende jaar. L. d, G. Cznschipper, wonunde te Lage Zwa- luwe, bekl. van het beschadigen van eens andcis vaartuig door schuld, door "hl. op 14 Juli in de - rivier de Maas onder "Vlaardingen de roeiboot van 's Rijks Waterstaat voorzien van seinvlaggen en aan den Noordwal voor anker liggond te neb ben overzeild en daardoor hot leven in gevaar to hebben gebracht der opvarenden, tot f25 boete. A. D. T., boerenarbeider te Cherschie, bekl. van diie diefstallen, van een horlogeketting, ring, portemonnaie met geld, drie jassen, vest en drie broeken, alles te Overschie op 8, 9 en 10 Aug, gepleegd, tot 1 jaar gev. Het gerechtshof te Amsterdam sprak bij arrest van gisteren Biankert, die de yorige week terecht stond ter zake van omkooping van een gevangen bewaarder te Utrecht, vrij. De vrijspraak der beide andere beklaagden werd gehandhaafd. Door de arrond. rechtbank te Breda-is behandeld de zaak van mr. W. Albarda, oud- olficier van justitie te Groningengewezen president der kiesvereenigtng sEendrocht maakt macht" te Breda, beschuldigd vau laster in eeu openbaar verspreid geschrift tegen den heer J. F. de Booy, fabrikant aldaar. De beklaagde was niet ter terechtzitting aanwezig; door het O. M. werd by verstek tegen hem geëischt eene geldboete van flO, subsidiair v'gl dagen hechtenis. Het feit werd als beleediging aangeduid. "VLAARDINGEN. Gisteren kwamen alhier van de haringvisscherij binnen 4 schepen, ge zamenlijk aanbrengende 80 last haring, benevens eenige bommen met bevredigende vangst. Van de beugvisscherij kwam 1 schip binnen met 100 ton zoutevisch en 25 ton leng. De stand der haringvisscherij is thans als volgt aangevoerd tot en met gisteravond 198,881 ton, tegenover A°. P°. zelfden tijd 201,529 ton, alzoo nu minder 2648 ton hariug; in 1885 waren op dien tijd aangebracht 170,855 ton, en in 1884 173,925 torn MAASSLUIS. Gisteren zijn alhier van de haringvisscherij aangekomen 3 schepengeza menlijk aanbrengende 072 ton pekel- en 182 ton steurharing. Ook kwam alhier aan oen schip van Katwijk nan Zee met 272 kantjes haring. PERNIS. Gisteren is alhier binnengekomen een sloep met 85 ton zoutevisch. KRALINGSOHE VEER. Gisterochtend wor den aan de markt alhier aangevoerd 59 zalmen, die voor.f 1.50 per Va kilo werden vei kocht. AMMERSTOL. De vorige week zijn alhier aan den afslag geweest70 zalmen, wegende van 9 tot 25 halve kilo's; prijs f 0.95 tot f 1.30 per Vs kilo 32 St.-Jacobsza!men, van 3 tot 7 halve kilo's; prijs f0.90 tot f 1.25 per 1/2 kilo 1 steur van ongeveer 170 halve kilo's werd veikocht voor f27.50. HARDINGSVELD Aan de vischmarkt alhier zijn van 5 tot 11 Sept. verkocht97 zalmen en 2 St.-Jacobszalmen, waarvan de prijzen waren als volgt: groote zalm f 1.10 A 1.12, kleine f 0.82 ii 1,09, St.-Jacobszalm f0.94 a f0.95 per half K.G. GORINCHEM. De vorige week zijn tor visch markt aangevoerd en afgeslagen11 zalmen, wegende te zomen 104 halve k.g., f 0.95 a 1.15 20 halve k.g. baars, 25 a 40 c., 108 halve k.g. snoek, 20 a 35 c 25 halve k g. voren, 25 a 30 c.70 halve k.g. bliek en brasem, 20 a 40 c. KRIMPEN a/d LEK. Do vorige week zijn op den afslag aangebracht 24 zomerzalmon, die voor f2.10 tot 1.30 en 1 winter/alm, dio voor f2.05 por half kilogram verkocht zijn. WOUDRICHEM In het vischwaler dezer gemeente zijn de vorige week gevangen en aan den afslag alhier verkocht: 17 zalmen tegen f 1 a f1,15, 1 kleine dito tegen fO.OO per >/3 kilo. TIEN1IOVEN. a/d Lek De vorige week zijn alhier met de drijfnetten gevangen 10 en te Ameide 7 zalmen; ook in de alhier geplaatste steek worden van tijd tot tijd enkele zalmen ge vonden. Ned. Ilerv. Kerk. •Beroepen: te Ee ds. Bruining, te Workurn te Harlingen dt'. A. S. E. Talma, te Nigte- vecht. Aangenomen: het beroep naar Gouda door dr. Gunning, te Bennebroeknaar Over langbroek door ds. II. A. Leonmans, te Sloten. Bedankt: voor het beroep naar Hasselt door ds. J. Kok, te Gouderak; naar Stad aan 't Haringvliet door ds. C. H. Kuiperi, te Cillnnrs- hoek; naar Nieuwe Pekela door ds. Prins, te Werkhoven; naar Nieuwe-Pekela door ds. W. Moijering, te Uoogersmildenaar Opwierda c. a. door ds, II. Koudenburg, te Nieuw-Amsterdatn. Te Oosterbienim zou de predikant van het hervormd genootschap ds. Doornebos in ccne vacatuur-beurt gaan preeken en dus de kerk leeg staan, terwijl ds. Sikkel op dienzelfden tijd in eei e schuur zou optreden voor de doleerenden. Dit mishaagde den kerkeraad, die daarom, tegen het advies en protest van ds. Doornebos, besloot den heer ds."' Sikkel in het kerkgebouw, in den gewonen dienst, te laten optreden gelijk dan ook geschied is. (Sid.) In de algemeene vergadering der Duitsche Gustaaf-Adolf-vereeniging, die ditmaal te Neuron- berg wordt geh'ouden, is o. a.medegedeeld dat het aantal der hiertoe behoorende vcreenigingen in liet afgcloopon boekjaar mot 17 is vermeer derd, en dus nu 1781 bedraagt. Het aantal vrouwenverenigingen is van" 421 op 429 geko men. Dientengevolge ztjn ook de inkomsten toe genomen. De gelden, door de hoofdvereenigingen deels rechtstreeks uitgekeerd, deels aan het cen traal bestuur overgemaakt, bedroegen te zamen 802,490 mark, zijnde 91,400 mark meer dan in het vorige vereenigingsjaar. Aan legaten en fond sen is ontvangen bij de centrale kas een bediag van 19.639 (tegen 18,046 in het vorige jaar) en bij verschillende vercenigingen te zamen 71.366 mark. Twee en twintig gemeenten hebben geen verdere ondersteuning uit de kas meer noodig; daarentegen zijn' er uit 78 gemeenten aanvragon om hulp ingekomen, zoodat het aantal aanvra gende gemeenten thans 1402 bedraagt. Er wer den 21 kerken, 7 scholen en 2 pastorieiin vol tooid. Ned. Gcref. Kerk (doleereud). Beroepen: te Lemmer,EestergaenFollega ds. J. Klaarhamer te Montfoortte Groningen, ds. J. Langbout, te Anjum. Roomsch-kaUioIteke Kerk. De R.-k. bisschop te 's-Boseh heeft benoemd tot pastoor ie Oplo L. J. F, Eijcken, tot Uapo-

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 3