I' IS ijk Nienvsi te p''- fcc. Land- en Tuinbouw. Onder wijs. 1 Rechtzaken. 1 Visscherij. Marktberichten. ®!8i - fe IÜ: fir, Inhoud van Tijdschriften. Armenzorg. S^'ftïffSmsj«ms S-? £i*v .'vreemd- vinden dat eene Hollamlsche dame haar talent op do Fransche taal richt, erken met mij dat liet talent groot is. Indien gijlezoressc, ooren iiobt voor de muziek dier taal, hoor dan nog een ander versje, ook van mevr. 'Zubli, op de lieftallige dochter van den schilder Bles: D'nn peintre Ie r&ve enchantenr Jeune fijle aux ebeveux blonds! Tu nous charmes comme la fleur Dont Ie printemps fait sa moisson. Do l'oeuvre do ton père enfanto Dis, n'os-tu pas l'incarnation? Do son art Ja Muse charmante L'empreinto de sa vocation? Dit versje met nog cenige andero is zeker san mijnheer Blanus' aandacht ontsnapt even als bij zeer wijselijk vnn de sonnetten in de Engolsche taal van E. B.'Koster afblijft Ik ben uitvoeriger geworden dan mijn plan was, en moet me dus nu beperken mot hetgeen ik nog zeguen wilde. Wie een weinigje op de hoogte tracht te blij ven van wat er op het gebied der letteren om gaat, za! weten' dat de ontevredenheid door sommiger manier van recenseeren opgewekt, meer en meer vorm aanneemt, al duidelijker uit gesproken wordt. Wat me dikwijls verwonderd heeft isdat de uitgevers niet eens 'n woordje meespreken. Een grijsgeworden uitgover ver zekerde mij eens, dat bet hem totaal onverschil lig was, hoe zijn boeken besproken werden, als ze maar besproken werden; en dit is wel zeker, dat een algemeen veroordealendc critieksoms het debiet bevordert, gelijk in Frankrijk en daar buiten roet de werken van Zola het geval is. Maar zoo iets is een uitzondering, en ik kan mij waarlijk niet voorstellen dat het eenigen uit gever. om 't oven zou zijn of de onder zijne vlag uitkomende werken aan een nijdigo beoordeeling blootstaan of niet. Intusschen, idit is buiten de quaestie. De ontevredenheid bovenbedoeld bestaat onder de jongere auteurs, wier streven glad ver keerd opgevatmiskend cn belachelijkgemaakt wordt. Eén aardig staaltje van den ernst, waar- meo hun werk beoordeeld wordt, leverde Bram Van Dam onlangs in zijne bronliurcAun Maxime. Daarin wordt meegedeeld hoe de aannemer van bcoordoelingcn dor Middelburgschc Courant tel kens don titel van het beoordecldo boek vorkeerd citeerde en don schrijver hard viel over uitdruk kingen, die in hot boek niet of anders voorkwa men I Zich tegen zulke feiten te wapenen, ze, kan 't zijn, voor 't vorvwlg onmogelijk te maken of althans 7.0 aan de kaak te stellenis hot doel van oon eigen orgaan dat onder den titel van Do Ooievaar in Jnnuari van het volgende jaar verschijnen zal. Inderdaad hebben ocnige jonge mannen in de residentie zich voreenigd tot het oprichten van een wookschrift met het dubbele dooi: aan nijdige, domme of verwaando critieken den voet dwars te zetten, en het gezonde realisme met deszclfs onuitputtelijken humor in eere te brengen. Eon enkele, ouder, van dagen maar even jong van hart en hoofd, hoeft zich bij hen aangosloton wat als winst te rekenen is. Zuidr.ederlandsche taalverwanten hebben hunne instemming te ken nen gegeven. Een ridderlijke strijdlust verbindt hen allen. Dio critici te steunen »die op hoogten wénen", cn die andero te nekken, wier vingers, jeuken om lam te slaan wat vliogen wil en vlie gen kan is hun doel. Eon dringend verzoek om De Ooievaar te steunen, waar 't mogelijk is, 2ij gericht tot al mijne lozoressen en lozors, wien de nationale letterkunde'een weinig.ter harte gaat'!V';-.;pLOx. Aarde en baai* Volken. No. 11. Reis. naar Merw. Reis door Niouw Grenada en Venezuela. Grootc gravuren Een Turkracensch kamp bf dorp. Tekkés uit' de oase van Merw. Jsj Het leggen der rails. Ontmoeting met Picaris. fe—'Bij-deze aflev. zijn tevens verzonden kaarten lll{VanNoord-Brabant,Gelderland en Drente, welke uitstekend zijn uitgevoerd. Al boni der Nstaar. AH. 1. vijProf. <dr.J. Bosscha, Martinus van Marum $r: tfv 1 SjV.' S8'S Sb® (met portret). Dr. J. Lóriê, De diepe put- horingen in Twente. P. J. Van Eldik Thieme, Bereiding van koolzuur, waterstof en zwavel- waterstof met afbeelding). 1R, E. De liaan, De roóde kleur der Indianen van Amerika, Dr. G. Doyer van CléefT, Hoever de gevoeligheid van het reukzintuig gaat. In de geheelo Betuwe is thans in do uitge strekte boomgaarden het plukken der appelen weder geëindigd. Ofschoon de vrucht door de langdurige droogte, over het geheel genomen, klein van stuk is gebleven, viel het beschot niet tegen, zoodat nog honderden H. L. kunnen verzonden worden. De meeste soorten worden botanld met fl.75 a f2 en de beste soorten f2.75 a f4 por II. L. Naar wij vernemen, hebben voor de betrekking van locraar in de natuurkunde en cosraographie aan de kon. lioogere burgerschool te Apeldoorn, vacant geworden door het aan dr. J. M. Smit ge geven eervol ontslag, zich zeven sollicitanten aangemeld. Hot denkbeeld in het Groningsche schoolblad aan de hand gegeven, om de II. B. S. te Apeldoorn te boycotten, schijnt dus geen weer klank te hebben gevonden. Men schrijft aan de Haarlcmsche Cl. Het groote feit van den dag te Home is de plechtige heropening van de colleges aan de hoogeschool La Sapienza. Nauwelijks hud het ge rucht zich verbreid, dat de senator Moleschott du gebruikelijke rede zou uitspreken, of a1 wat aanzienlijk was beijverde zich, onder zijn ge hoor eene plaats te bemachtigen, In weerwil van de ontzaglijke afmetingen der groote zaal, waar ruim tweeduizend dames en heeren uit de eerste standen eenen zetel vonden, moesten vele teleur- gesteiden zich vergenoegen roet de toegangen en zelfs de trappen te bezetten, om het woord op te vangen en den beroemden geleerde, die de luisterrijke dagen der groote redenaars van het oudo Rome deed herleven. 7 Hot was de 3de November. Nadat professor Galassi het academie-verslag over het afgeloopcn studiojaar uitgebracht en het nieuwe in naam des konings geopend had, stond de hoogleoranr Jac, Moleschott op. Een storm van toejuichingen begrootte den edelen denker, wiens schoonc hoe danigheden van geest en hart sinds jaren reeds eeno algemcone achting genieten, gelijk slechts aan weinige uitverkorenen ten deel valt. Het onderwerp zijner rede was: dDo eenheid der wetenschap en de harmonie der verschillende takken van mcnscbelijke konnis." Eén voor één wcrdort do afdeelingen van het menschelijk weten beschouwd, cn met onovertroffen klaarheid hare onderlinge verhoudingen cn betrokkingen aan getoond, waardoor zij alle oen geheel vormen. Dit hare samenwerking vloeit de harmonische begripsverbinding (synthese) voort, welke de waro wijsbegeerte der nieuwere tijden is. De leer der voorwereldlijke organische schepping (paleon tologie) gaf do hand aan de embryologio on de beweging (evolutie) der levonde organismen te bewerken, altijd meer gespecialiseerd en samen gesteld, maar voortgekomen uit do nooit onder broken wisselingen der organon en levensver richtingen. Do cirkelgang van het leven blijft staan in den dood, waar het leven, als een andero Feniks, de kiemen vindt van voortdurende wedergeboorte. De bovennatuurkunde schiep het axioma, dat door de moderne wetenschap verworpen wordt. De geleerde kan zich niet meer in oen enkel vak opsluiton, maar behoeft de hulp van alle daaraan verwante. Do vooruitgang dor wetenschap heeft twee vijanden: de onkunde, welke haar vreest, en het pessimisme, dat doet wanhopen. Wie wanhoopt werkt niet; wie werkt tot heil zijner mede'men- schen, vindt in zichzelven do vrucht en het loon van zijn leven. Het zou eene vermetele pog'mg zijn, eene rede van zoo onmctolijken rijkdom aan wetenschap, zoo vol wijsgeerige kracht, van zulke klassieke vor men in ecnigc regels to willen wedergeven. Zelfs hare schaduw valt niet te tcokenen, on slechts kan vluchtig verhaald worden, met welke hoogst gewichtigo zaak de omvattende goest van den grooten Moleschott de aandacht der booge ver gadering in spanning hield. Hield zijne boeiende voordracht da duizenden lang in ademloozo stilte, vaak dwong ook eensklaps do sierlijke welspre kendheid, waarmode een grootsche gedachte in beeld werd gebracht, tot geestdriftige uitingen, welke als één kreet van bewondering het gansche gebouw door herhaald werden. Toen de beer Moleschott'het spreekgestoelte verliet, was hem een ware triomftocht bereid. Uit alle rangen, langs de trappen, in de poort, op het plein, tot zelfs in zijne koets word dezen held der wetenschap de hulde gebracht van oen opgetogen en dankbaar volk. 1- - i.— i" 1 In het voormalig Delftshaven heeft zich een dames-comité gevormd, mot hot doei binnenkort eene muziek- en zanguitvoering te geven, ten voordeele van het hervormd burgerweeshuis aldaar. De inschrijving voor de a. s. wintor-bedeeling aan de armen der diakonic van de herv. gemeente te Kralingen heeft dit jaar ruim f'lOOO opge bracht. De rechtbank te Zutphen heeft Donderdag von nis geveld in zake den cisch van het classicaal besUiur van Zutphen, doende te Anlten wat des kerkeraads is, tegen ds, Gangel aldaar, tot afgifte van het onder hem berustend kerkelijk archief. Den eischcr in casu het classicaal bestuur is de eisch ontzegdhij werd tevens veroordeeld in de kosten van het geding. Door het O. M. bij de rechibnnk te Roermond is gisteren eene boete van f25 of 7 dogen gevan genisstraf gcëischt tegen den heer J. T., gemeen teraadslid te "Venlo, omdat deze tijdens de jongste processie aan een jongeling een paar klappen toe diende, wijl deze op een stoep stond te rooken. SCHIEDAM. .Heden kwam van deharing- visscherij binnen (4e reis) de logger. Schiedam, schipper L. Bakker, aanbrengende 10 last haring. YLAARDINGEN. Sedert onze laatste.opgaaf kwamen alhier van de beugvisscherij binnen 3 schepen, met 495 snees schelvisch, welke van f3.03 tot f3.35 prr snees werden verkocht. Van. de haringvisscherij kwamen gisteren alhier binnen 2 schepen, tezamen aanbrengende 12 last. De prijzen der haring loopen zeer uiteen, omdat ook de soorten zou uiteenloopen. Men betaalde Donderdag in publieken afslag voor volle haring •Noordvangst f17, dito gewoon goed f12 en f13, dito op kust gevangen f 11-50, horoziekc f 12.50, kuitzieke f 10.50, ijlen f7.75; alles per ton. KRAL1NGSCHE VEER. - Gisterochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 34 win- temimen, die voor f 1.45 per 1/, kilo werden verkocht. Nog werden aangevoerd 15 zomerzo':- men, die 65 ct. per i/s kilo opbrachten. (Van Scheveningen wordt gezegd dat de visch- onizet ruim 2; milliocn gulden jaarlijks bedraagt. Niet onmogelijk, of dit zal over een paar jaar ook van Urouiden kunnen gezegd worden. Reeds zijn er jweken, waarin niet minder dan 380 vischsloepen aan de steigers van den afslag liggen. I Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Varik ds. J. Vinke, te Enter; teillarlingen ds. J. Bargcr, te Garnwerd te Sprang ds. P. Bongers, te Ameide. ^Aangenomen: do toezegging von beroep naar Drogebam door ds. J. Nijenhuis, te Batmen. 'B e d a nkt: voor het beroep naar Elburg door ds. E. B. Gunning, to Zetten- naar Diemen door ds. P. Deelman, tc Amsterdamnaar Willemsoord door.'ds. J. Dommisse, te Gapinga naar YVeosp door dr. Ph. J. lloedoraaker, te Amsterdam. Uit Zuidland wordt gemeld De kerkmeesters der Nederl, herv. gemeente alhier hebben heden de heeren L. De Hoog Mzn., G. Velthuizen en A. Hazejager per deurwaarders exploot gesommeerd, om binnen 8 dagen de goederen auz., aan gemelde gemeente beboerende, aan .hen over te geven. Ook de kcrkeraad heeft de ontzette diakenon, de heeren D. Van de Bie, B. Zoeteman Izn. on L. Van Rij Czn., op gelijke wijze gedagvaard tot overgave van de eigendommen der diakonie. Het wettig kerkbestuur te Aalten heeft den do- leerenden predikant ds. Gangel den eisch gesteld om de pastorie, die hij nog altijd in bezit hield, binnen driemaal 24 uur te ontruimen. De korkclijko quaestie te Nijkerk, welke thans - het onderwerp van eeno civiele procedureuitmaakt, gaf voor eenigen tijd, zooals men zich herinneren zal, aanleiding tot ernstige opstootjes en schandalen, zoodat zelfs militairen een tijdlang te Nijkerk gede tacheerd zijn geworden, ten einde de politie bij het handhaven der orde behulpzaam te zijn. Bij een dier opstootjes deed de burgemeester aan eene saamgoschoolde menigte tot driemaal toe, in naam dor konings, het bevel hooren om uiteen te gaan, doch aan dit gebod van den burgemeester stoorde men zich niet. Veertien personen, beklaagd van niet aan dat bevel voldaan to hebben, waren gedagvaard, ten einde lieden voor do arrondissements-rechtbank te Zwolle (do kamer ter behnndeling van straf zaken) te verschijnen en zich deswege te verant woorden: Drie der beklaagden, die zich ter zako van eene vroegere veroordeeling in hechtenis bevinden, waren verschenen, de overigen lieten de zaak bij verstek bahandelen: Na afloop van getuigenverhoor requirédrde liet openbaar ministerie schuldigverklaring van alle beklaagden aan de feiten hun ten laste gelegd! en veroordceling van 6 tot gevangenisstraf van 3 maanden, van 8 tot gevangenisstraf van 2 maanden, mot vcroordeeling van allen in de kosten. De uitspraak is bejiaald op heden over 8 dagen. Chr. Oer. Kerk. Beroepen: te Nijmegen ds. A. Gazelle Meerburg, te Baarn. Ned, Gercf. Kerk (doleeroud). Bedankt: voor het beroep naar Dokkum door ds. J, II. Houtzagers, te Kootwijknaar Ktundert door ds. G. Barger, te Briebergen. Kocmsch-katholleke Kerk. Te Groningen is ook eene commissie gevormd voor de viering van het a.' s. jubilé van Z. H. paus Leo. De heeren Eisen, deken en pastoor, en Von Os, pastoor, zullen het eere-voorzitter- scbup hekloeden. Do commissie zelve bestaat uit de heeren; dr. J. Sormani, president, Th. Feld- brugge, vice-president, L. De Sonnaville, Ie.se cretaris, J. Moddens, 2e secretaris, en Jac. Dado, penningmeester. Boyendien zullen vijf, sub commissies werkzaam zijn vow- de regeling van de onderdeelen der feestviering, die zeer luis terrijk belooft te worden. {Herplaatst wegens misstelling.) BURGERLIJKE STAND. CcBorcns; lï Nov. Elizabeth Geertruida, dochter van K. Van der Sluis en M. H. Tak, Nieuwe Haven. Johannes, soon van W. Breedveld en G. Vau'Drongeleti, Verbrande: Erven. Schiedam,, 12 November. Hoggo en Gerst zonder handel. 9Ioatn||nz noteering der makelaars (9. Jenever: Amsterd. proef'f 13 per iiectul. Ct. zonder fust en zonder.belasting.

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 7