Gemengde Berichten. HAAGSCHE SCHETSEN. ^ivant David had de gewoonte aangenomen b'sar op hare schreden te volgen. Donderdagavond no, terwijl Katharina met haar broeder door de Tweede Weteringdwars- etraat ging, waar hare zuster woont, trad David plotseling ongeveer ter hoogte van de woning dezer zusterop haar toe en vroeg haar te spreken. Toen hierop een weigerend antwoord volgde, haaide hij eene revolver te voorschijn. Katharina deinsde achteruit en wilde een ko<neny«winkelrje in vluchten, doch te laat. Zij werd bij het oor getroffen door een kogeldie haar gezicht doorboorde tot onder de kin, terwijl haar broeder een schramp aan het oor kreeg. Het meisje zeeg neer en de dader, deukende dat zy dood was, richtte het pistool op zichzelf, doch het weigerde; toen zette hij het op een loopen. Iotusschen wareo reeds vele menschen verzameld,die deels het getroffen mei«je verzorgden, deels den dader nazetten, die op de "Weteringschansby de wachtkamer der tram werd gearresteerd en paar h-t politie-bureau in de Ferdinand Bol straat gebracht. De getroffene werd spoedig per braocard naar het binnengasthuis vervoerdwaar de Jtogel uit de wond werd verwijderd. Haar toestand is zorgwekkend, want de wonde is ernstig, en haar gelaat is bijna onherkenbaar 'door de brandwonden.- II Naar wy vernemen, zyn te 's-Boscli de 400,000 florjjnen gevallen op een Oostemyksch premielot, 4854, dat eenige heeren gezamen lijk in bezit hadden. Een telegram deelde hun zoo wy goed zyn ingelicht het heuglijke ni"uws mede, dat op het nommer in quaestie de 10.000 florijnen waren getrok ken, doch een later telegram verbeterde het het was niet 10— maar 100,000 florijnen. (Frov. Nbr. Ct.) Bij gelegenheid van het feest der universiteit te Bologna zal ook de ontdekking van het galvanisms worden herdacht door een tentoon stelling van voorwerpen die hierop betrekking hebben. Er zat een herinneringsmedaille worden geslagen. Uit Parijs wordt het overlijden bericht van Mme Bouvier, die onder dc pseu loniera ïClaude Vignon" zich naam maakte als beeldhouwster, roman- en dagbladschrijfster. Zij was 56 jaren oud, Door een aantal koffiehuizen en restaurants te Praag is besloten een verzoekschrift te richten tot de regeering, waarbij wordt aangedrongen op bet verbieden van vrouwelijke bedienden in der gelijke inrichtingen. Ook te Weenen is een beweging tegen de jrKellnerinnen" ontstaan. Van de te Amsterdam ontstane beweging in dien geest hoort men niet meer. offerd. Nooit had hare moeder haar de ernstige redtoen medegedeeld, die de beide leden van dezelfde familie scheidden. Zij meende dus dat er geen werkelijk gewichtige redenen van ver wijdering tusschen den broeder en de zuster be stonden dat de zuster echter wel de meeste aanleiding gegeven, de meeste schuld had, ja, mogelijk wel de eenige schuldige was, maar dat de vergiffenis te eeniger tijd verworven zou kun nen worden. Zijdie lieveedele Madeleinehad daartoe leive willen medewerkenom zooveel in haar vermogen was goed te maken, wat hare moeder kon misdaan hebben. Daarom had zij zich niet eer bekend gemaakt, en had zij drie jaar lang den brief bij zich gehouden, die BertheDemoissec stervende geschreven badom voor de laatste maal de hulp barer schoonzuster in te roepen, toen niet voor zich zelve, maar voor haar ongelukkig kind, dat niemand meer op de wereld hebben zou dan hare tanteom een toevlucht te zoeken. Madeleine had dus allereerst baar uiterste best gedaan om, zonder zich bekend te maken, de achting en lietde van Jeanne Lambelle te verwerven. Maar Volgons »lo Semaine des Constructeurs" is alle verf, die lood bevat, nadeelig voor de houten vlooren, daar hot hout daardoor zachtor wordt en gemakkelijker slijt. Andere verf, zooals gele oker, sienna of Venetiaansch rood, heeft deze na- deeiige uitwerking niet en kan dus veilig gebruikt worden. Het kanton Zurich, in Zwitserland, bezat tot aan 1883 eeno wet, die tot vaccinatie dwong. In 1882 deed zich dan ook geen enkel geval van pokken voor in 'tgeheele kanton. Dit feit gaf den anti-vaccine voorstanders aanleiding to pleiten voor het onnoodige van zulk een dwang als de vaccmowet. Het schijnt dat zij greoten invloed hadden, ten minste de wet werd einde 1882 in getrokken. Sedert vermelden de officieeie statis tieken, dat in 1883 op elke 1000 sterfgevallen 2 gevallen het gevolg waren van kinderpokkon in 1884 waren er 3, in 1885 17 en in het eerste kwartaal 1886 85 Op de piek waar de oud-Egyptische stad Bubastis heeft gestaan, is nu door den Engel- schon oudheidvorsclier Navilie een koningsbeeld opgegraven, dat vermoedelijk den Pharao uit Jozefs tijd voorstelt. In het eerste kwartaal van 1888 kwamen on geveer 54000 landverhuizers in Amerika, dat is 3000 meer dan in het eerste kwartaal van 1887. Vele Franschen en Italianen gaan naar California, om zich met den wijnbouw bezig te houden. Do Russische Joden blijven in de groote stedende meeste Oostenrijkers wor den mijnwerkers, de Zwitsers pachters, even als de Duitschers en Noorwegers, de-Bohemers sigarenmakers. Een heerlijk vooruitzichtUit Engeland wordt geschreven dat de sneeuw even lustig valt als midden in December of Januari, en de sterren kundigen van Greenwich kondigen tegen de maand Mei een vreeselijko koude aan. Het is een schoon, een indrukwekkend gezicht, de miliioenen takken der dennenlanen onzer Scheveningsche Boschjes, ais kandelaars uit de stammen rijzende, met sneeuw bedekt te zien, maar, op zijn tijd, in December, desnoods nog in Maart. Maartsche sneeuw zegt men heeft een genezende krachtin 't belang der lijdende menschheid dus moet de mopperaar zwijgen, als deze maand volop het goedkoope geneesmiddel schenkt. Maar in Aprilhalf April I Geen blaadje, bijna geen zwellend knopje nog te zien, nergens. De beuken, ja, vertoonen eenig spoor van nieuwbegonnen levenmaat' zelfs de kastanjeboomen van den Korten Vijv<><berg, van ouds bekend als de eeiste lenteboden voor den Hagenaarweigeren nog hardnekkig hunne gotnmige bladknoppen te openen.... De natuur is niet in haar humeur. Zou zij wellicht ook al verstoord zijn op de liberalen? Mijn geweten is op dit punt niet volkomen gerustdie getaeim- nu beklaagde zij 't zichnumeende zijhad zij zich daardoor aan bedrog schuldig gemaakt, en nu zijals onbekendede liefde van haar neef verworven had, werd dat onschuldige bedrog in hare oogen een misdaad. Met een enkel woord had de weduwe haar do oogen geopendondoo- delyk ontsteld schrikte 't arme meisje voor de waarheid, die zich thans aan haar openbaarde, terug. Zoomin als Gastonhad zij iets van 't gebeurde in hare kindsheid geweten. Nooit was haar de zelfopoffering des dokters voor haar behoud bekend geworden. j Wel had Gaston er dikwijls over hooren spre ken, dat zijn vader het slachtoffer geworden was van hetgeen hij zijn plicht als arts had geacht, door zijn leven te wagen om een kind, dat aan de zeroup" leed, te redden; maannooit had zijne moeder hem gezegd dat dit kind zijn nichtje Madeleine was. Jeanne had het verzwe gen, omdat zij de famiheveete niet wilde1 doen overgaan op de afstammelingen. Bertlie Demoissec was door een ander gevoel gedreven geworden: de hoogmoedde diepe minachting, die zij koes- zinnige gedaanteverwisseling van eenNederlandsch prinsje ligt er nog altoos als een straat op. Alles snakt naar zonneschijn. Men heeft in den afgeloopen winter een paar nieuwe paden in de Bosclijes gemaakten daar vooral zijn warmto en licht hoog noodig. De aanplant van dennen, van abies-soortcn, is op groote schaal voortgezet. Van groote waarde is deze aanplant voor de duingrondendie er meerdere vastheid door verkrijgen. liet planten van jonge dennen zonder aardkluit schijnt geen bijzonder goede uitkomsten op te leveren; veel van de mislukking komt ovenwei op rekening van kinderen en van de honden der wandelaars, die de teere stammetjes vnn nauwelijks dettig duim hoogte vernielen. Het toezicht op bosch en duin is voor menigeen een ergernis. Waag het nietals ge in 't vooijaar met uwe dames door bosch of duin wandelt, een onnoozele bosch-anemoon te plukken om er hare borst mee te versierenen wat uw botaniseer trommel betreft, die kunt ge gerust opruimen, als ge geen kennis met de koddebeiets wilt maken. En des ondanks gaat de ergerlijke verwoesting onder de seringen en meien haar gangen houden de honden hunne stoeipartijtjes vrijelijk in den met zooveel moeiten en kosten gemaakten aan plant. Het poiitie-toezicht in bosch en duin meet met twee maten, en elke heer, die er met een dume aan den arm wandelt, Egt onder do ver denking van blotmenroof. "Wie de flora van ons land kent, weet, dat het vooijaar menige lieve bloemmenig lijn varen- en grasgewas levert waardig om tot een borstbouquetje saeinverbon- den te worden. Gedroogd, zou zoo'n bouquetje voor vreemdelingen oen aardige herinnering kun nen zijn.... maar het is en blijft verboden de band, die geen schennende hand is, uittesteken nnar de kinderen der natuur, in zoo rijken over vloed aanwezig. Tot nu too behoeven evenwel de koddebeiers geen waakzaam oog te houden. Zelfs het gras ontspruit ternauwernood. Het is dan ook wel opmerkelijk, hoe zelden de wandelaar een bosch wachter ontmoet, niettegenstaande in dezen blad en bloomloozen tijd het jonge hout den rooflust opwekt van menigeendie niet tevreden is met de dorre takken, in groote hoeveelheid door de honderden kraaien afgeworpen. Goede houtvesters in de hoogte zijn deze kraaien, wier schel gekrijsch thans weer door de lucht klinkt, het eenigo toeken dat het voorjaar toch inderdaad begon nen is, wanneer men de vdennenlanen" uitzon dert. De donnenlanen. Een eigenaardige plaats beslaan deze, zelfs bij Hagenaars onbekende, altijd groene gaanderijen. Wie zich langs den sBatrafschen Boer" onder het lichtgroene gewelf begeeft, ziet zich onmiddellijk in een wonderlijke, indrukwek kende omgeving Een smalle, overwelfde laan van hoog opgroeiende zeedennen (Pinus maritima) voert hem te midden eener uitgebreide beplanting van conifeeran, waarin de schoone, fraai vertakte z Abies Nordmanniana" de overhand heeft.Verschei dene even smalle, dichte gaanderijen openen zich links en rechts, in groote bochten, zonder eenig terde voor alles, wat hare schoonzuster betrof, en mogelijk ook wel eenige gewetenswroeging hadden haar den mond geslotenen voor hare dochter een geheim doen maken van de wijze, waarop die oum, dien zij toch niet kende, om harentwil gestorven was. En nu had Jeanne Lambelle, zonder eenige voorzichtigheid in acht te nemen, op ruwe wijze dat geheim geopenbaard aan de beide kinderen, voor wie het tot dusverre verborgen gehouden was. Zij veranderde dan ook eensklaps, en even snel als toorn en wanhoop in baar opgebruist hadden, ontwaakte nu het betere gevoel in haar hart. Dat kind was toch wel degelijk baar naaste bloedverwante, en wel door haar echtgenoot. En mocht zij, de weduwe van den man, die voor dat kind zijn leven gegeven had, mocht zij dat i.u hard vallen? Mocht zij den dood t van haar echtgenoot wreken op dat onschuldige hoofd, reeds'zoo vroeg door de zwaarste rampen geteisteid? Was Madeleine aansprakelijk voor het zielsverdriet, dat Berthe Demoissec haar broeder en schoonzuster had aangedaan Jeanne gevoelde bitter leed over hare woorden; zij schaamde zich vergezicht. De wandelaar bevindt zich in een doolhof van padenwaar zijn voetstap op eigen aardige wijze weerklinkt. De grond ziet zwart* schelpen of kiezelsteenen worden hier niet gestrouid. De jaar op j aar dikker wordende laag der afvallende naalden vormt een tapijt, mollig, veerkrachtig, aangenaam om er op te gaan. De kleur van het loof der dennen is biauw-grnec. De stammen staan man aan man, recht als palen behalve hier en daar, dieper in, waar ook kromhout dennen (Pinus mugho) gevonden wordendie door hunne eigenaaidigo groeiwijze krom langs den grond het hout leveren voor do rustieke bruggen in bet Bosch en aan het Kanaal. Maar hoe beschrijf ik u den aanblik dezer dennenlanen in het voorjaar, als het nieuwe loof uit de hulzen barst, licht-blauw-groen gekleurdGe hebt wel liooren spreken van kandelaars in den tempel der natuur: hier zijn zo. Als de armen van kroonluchters, zoo dragen de zijdelingsche takken honderdduizend rechtopstaande, fris-icbe kaarsen, bij vijf- en zestallen uit éen bobèche ontsprui tende. Hier heeft Natuur haar tempel totfeest- halie gemaakt, kwistig armblakers en kroonluch ters aanbrengende ter eere Gods! Hier, waar een altoosdurende luwte heerscht, waar de stormen niet gehoord worden, vei vullen scherpo, frisscbe geuren de lanenhet is wellusthier met wijdgeopende lippen volop do gezonde dennenlucht in te drinken, die de iongen weldadig aandoet. Terwijl in den zomer een aangename koelte in de dichtste lanen heerscht, is in den winterde temperatuur er altijd beduidend hooger dan elders, zoodat gij zonder bezwaar van de talrijke banken gebruik kunt maken. Deze lanen zijn een heer* lijkheid. Elders in de Bosclijes hebben voor de bouw woede verscheidene zware siccoraoren het onder spit moeten delven. Op het Jodenkerkhof wiegt er nog éen zijn hooge kroon; wie zal zeggen uit welken tijd zijn bestaan dagteekent. Het is jammer. Deze zonderling gefatsoeneerde boomen geven iets Oostersch aan de omgeving..., bij de nieuwe bouwerij pussen zij niet. Het zoogenaamde Prinsen-Vinkenpark, vroeger een schilderachtige, half woeste piek, is helaas bebouwd. Een kolossale viila, een monster van bouwkunst, verrijst mid den op de welaangclegdenetjes geplaveide plaats; kleinere villa's, meest alle toonbeelden van wansmaakomringen deze eeno groote. En dat alles is geschied, men zou haast zeggen, om de bewoners van den r Archipel" gemakkelijker naar het kerkhof te kunnen brengendat zoo zachtjes aan door zijne ligging in botsing komt met de wet. Onze Fransche operaonze tramde heer Mackay, het museum-Prins-Hendrik, die alle beleven moeilijke dagen. De directeur der opera heeft zijne artisten op hatfgeld moeten stellen en de prijzen der hoogste rangen moeten ver lagen. De tram heeft kwartiet dienst op alie lijnenf tengevolge der sluiting van de stallen aan den Rijswijkschen weg door don districts-veearts. Een en negentig paarden liggen of staan onder ver denking van dierenschurft. Het museum boven- dat zij zich zoo had laten vervoerenen haar hart, thans van alle onedele gevoelens gereinigd, vloeide nu over van welwillendheid en teederheid. Zou zij ooit kunnen goedmaken, wat zij daarin eene opwelling van boosheid misdoan had? Madeleine stond nog altijd verslagen en als wezenloos voor zich uit te staren. Zij was ver pletterd door de vrceselijke ontdekking. Zij de oorzaak dat een gelukkig gezin ongelukkig gewor den, dat de vader van Gaston, haar oom, gestor ven wasZij voelde welk een vreeselijke scheids muur daar zoo eensklaps tusschen hen was opge rezen. Gaston had het hoofd op de borst laten zinken aan de hevigste gemoedsbeweging ten prooi. Die toestand van spanning duurde eenig» oogenblikken. Toen trok Jeanne het weenend» meisje tot zich, trachtte haar weder tot bezinning te brengenen fluisterde haar diep bewogen toe: Wordt vervolgd,)

Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 6