#5 Kertilem. Stedelijk: Eieiws. Koloniën. 0 n d e r w i] s. üeclitzaken. Vi s s cherij. *7 - W Ned. Her*. Kerk. Marktberichten. ilÊè im f., jVteiH Reeds meermalen, onder anderen nog Sn een adres ",jd, 18 September 1886 no, 1128, aan den heer Ijl sinister van financiën, wees deze kamer op de wen- f jchelijklieid om de invoerrechten van vreemd gedis- tiüeerd hier te lande te verhoogen, vooral omdat ons i 'gedistilleerd bij invoer in den vreemde aan veel hooger invoerrecht is onderworpen. Om de oorzaken van het kwijnen der brandery- indostrie na te gaan, het nut der branderijen voor den staat in het algemeen en den vaderlandschen bodem }0* het bijzonder te doen uitkomen en de middelen aan te wijzen, waardoor de branderij-industrie zich eenigermate kon herstellen, benoemde de kamer eene commissie, die zich op de hoogte zoude stellen van de wetten en verordeningen in verschillende landen 'bestaande op het gedistilleerd en defabrikaticdaar- 'vnn, de premiëu, die bij uitvoer worden toegestaan en het recht bij invoer in andere landen van vreemd gedistilleerd geheven. Die commissie wendde zich tot de consuls-generaal der Nederlanden te Odessa, Bucharest, Antwerpen, New- York, Frankfort a/M., Weenen en Parijs en mocht van hen, met een enkele uitzondering, welwillend inlichtin gen en de vreemde wetten zelve ontvangen. Het omvangrijke van den arbeid dier commissie is aanleiding dat deswege nog geen rapport kon woiden uitgebracht. By adres dd. 9n April 1887 no. 1159 wondde do kamer zich tot zijne excellentie den heer minister van financiën over de patentbelasting. Zij toonde daarin aan dat de patentbelasting meet zijn een aan het rijk af te staan gedeelte dor door een bediljf te behalen winst, dat de aanslag bij de branderijen is gebaseerd op de vermoedelijke winst, welke de productie van zeker aantal vaten gedistilleerd opleveren zalK dat echter die vermoede winst sedert jaren niet meer wordt genoten, zooals algemeen bekend is, dat bij de bot ekening van den aanslag bij geen enkel ander bedrijf zoo'n ongunstige evenredigheid bestaat als bij de branderijen. dat daarenboven de patentwet reeds bijna 70jaar werkt, en ruim een halve eeuw geleden eenigszins is gewijzigd, en de feiten en veranderde maatschappelijke toestanden doen inzien, dat de grondslagen, waarop de wetgever bij het maken der wet bouwde, ook veranderd zyn, dat de kamer daarom, zonder op algeheele afschaf fing der patentwet reeds nu aan te dringen, gaarne die maatregelen genomen zag, welke noodig zijn om het door de brandeis te betalen patentiecht aan merkelijk fe verlagen. Hetgeen gereedelijk geschie den kon door de tabel no. 2 vermeld in artikc! 5 der wet van 16 Jum 1832 iStaalsllad no. 30) in dier voege te wijzigen, dat de thans bestaande le klasse wordt 3e, de 2e 4e, en zoo vervolgens, ter wijl als eerste en tweede klasse konden worden ge bracht: Productie vnn: 10500 vaten en meer le klasse 8000 tot 10500 2e 6000 8000 3e enz. Daardoor zouden tevens de groote fabrieken van gedistilleerd, die bij dp invoering der patentwet nog niet bestonden, eon patentrecht betalen in overeen stemming inet hare productie. De kamer ondersteunde het adres der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Eindhov.-n dd. 15n April 1887 aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal gericht over den gevaarlijken toestand, veroorzaakt door het rangeerterrein aan het station Eindhoven. Aan den heer minister van waterstaat, handel en nijverheid werd naar aanleiding van het dezer kamer toegezonden wetsontwerp omtrent de zeevaartkundige examens medegedeeld dat bij invoering daarvan die veiligheid voor personen en ook goederen vermeer- deien zoude en tegen het wetsontwerp bij lmar gcene bedenkingen bestaan. Ter vei krijging van den onbclemmerdcn invoer van levend vee op de hoofdmarkten vnn Engeland richtte de kamer eene missive aan Z.Ex. den lieer minister van Staat, minister van binnenlandsche zaken. De kamer ondersteunde het adres door de Kamer van Koophandel voor Iloogezand en Sappemcer gezon den aan den heer minister van waterstaat, handel en nijverheid, om bij voorgenomen veranderingen in dienstregelingen van spoorwegen daaivan debetiok- ken Kamers van Koophandel kennis te geven. De zoincidicnst maakte'liet onmogelijk o. a.zen dingen, die van hieruit in den dag het nootden des lands moesten bereiken, te doen plaats hebben, zooals do winterdieiist toeliet. De regeling in hoofdtrekken voorgesteld in het rapport tot reorganisatie vnn het Nederlandsch Con sultant-wezen zou naar tiet ooideel dezer kamer het belang van onzen handel en nijverheid bevordeien, zooals aan den heer minister van buitenlnndsche zaken werd medegedeeld, op zijn verzoek om de mea ning dezer kamer te vernemen. Oimient de adressen der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem tot verlaging van den prijs der briel kaarten en vermindering van hel port met Belgie meende de kamer, hoewel van oordeel Jat de voorge-telde verminderingen handel en nijverheid ten goede zouden komen, vooi eerst eene afwachtende houding te moeten aannemen. Na lezing van het rappoit der Staatslandbouw- commissie, ingesteld bij Kojnnklyk Besluit van 18 September 1886 no. 28, tot liet neinen van maat regelen tegen de knoeierijen in den boterhandel werd dooi deze kamer besloten het daartegen gericht adres van de Katner vnn Koophandel en Fabrieken te Kampen niet te ondersteunen. De exploitatie van de stoomtram van Rotterdam 1 naar liiei gaf ook de kamer aanleiding bij de directie A der Rotterdamsoho tramweginaatschappij op vcrande- ring aan te dringen. De kamer deelde aan den lieer commissaris des t konings, narnens den heer minister van waterstaat, J;' hamlet en nijverheid, mede dat tegen de voorgenomen herziening van liet algemeen reglement van politie voor de. rijkskanalen, zooals die aan deze kamer Is medegedeeld, bij haar geene bezwaren zijn gerezen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken le Schiedam. J. J. G. NOLET, Voorzitter. Schiedam, J. p, VEMER, 27 Maart 1888. Secretaris. Batavia, 10 Haart. Blijkens het verslag der voornaamste gebeur tenissen in het gouvernement Atjeh en onder- hoorigheden, loopende van 19 Februari jl. t/m den 3n dezer, werden verschillende posten en blokhuizen nu en dan beschoten. Op 24 Februari jl, stak eene bende, aange voerd door Kapala Gading van Lampager over naar Po. Bras en roofde daar 22 stuks slacht- ossen van de militaire bezetting aan de Larobaleij- baai. Den 27n d. a. v. werd Lampager, in vereeni- ging met Zr. Ms. marine door troepen getuchtigd, aangezien daar reeds geruimen tijd vijandelijk heden werden gepleegd, waaraan door de kam- pongbevolking werd deelgenomen, en deze boven dien de hand hadden in den diefstal der haven sloep en thans weder in den roof der slachtossen. Bovendien hielden er zich voortdurend benden van T. di Tirou op en hadden deze er versterkingen aangelegd, hetgeen de hoeloebalang verklaarde niet te kunnen beletten. Een 40-tal huizen wer den verbrand en eenige prauwen vernield, ter wijl de munitie-voorraad onbruikbaar gemaakt en enkele kanonnen en lilla's medegenomen of ver nield werden. De bevolking van de VI moekiros hield zich tijdens deze strafoefening rustig. Slechts van den kant der kampong Lambaroe vielen eenige schotentwee van de onzen (minderen) kregen schotwonden. Gedurende de eerste dagen na den tocht trok vrij veel volk van T. di Tirou naar de VI moekims, en wevden de posten Lamdjamoe, Lamith en Blang uit wraak meer dan anders in den laatsten tijd beschoten, doch dit volk trok ook weder voor en na af. Onderhoorigheden. Volgens berichten uit Te- nom zou T. Imam Moeda eenige voordeelen op T. Oemnr hebben behaald. Diens bentings zou den door Tenommers bezot, en geheel Kroeng Sabil thans weder in het bezit van het door ons erkend hoofd T. Kedjoeroean Ali zijn. In het landschap Rigas werd in de laatste da ge tusschen volk van Tenom, Wailafc en Kroeng Sabé aan de eene en T. Oemar, gesteund door veel volk uit Rigas, aan de andere zijde, vrij zwaar gevochten. Resultaten werden echter nog niet verkregen. Tenom, Telok Kroet en Melaboeh sloten in Januari jl. een verbond tegen T. Oemar. De onrustige toestand in het Melaboehsche was nog niet beëindigd. De aanvallen waren meer speciaal tegen den Atjehsehen passer gericht doch ook onzo versterking werd nu en dan be schoten. Bij ccne oer laatste beschietingen liet de vijand drie dooden op het terrein achter terwijl hij drie gesneuvelden medovoerde. Onzer zijds werden geen verliezen geleden. Do oorzaak dat de langdurige rust te Melaboeh verstoord werd, moet gezocht worden in den invloed van T. Oemar en T. Jit. Eene bende onder T. Moeda Mat Said, schoon vader van T. Mansoer, en afkomstig uit het binnenland van Melnboe welke vóór eenigen tijd met vijandige bedoelingen was uitgetrokken vond 'te Laboean Hadji hoofden noch bevol king geneigd om do geeischte gelden op te bren gen, en pleegde dientengevolge ongeregeldheden. T. Moeda Mat Said nep de hulp in van T. IJoesoef, die zich met Poljoct Hassan en de drie zonen van wijlen T. Kota Toewa te Koeala Bahoe bevond. T. IJoesoef gaf gevolg aan dat verzoek en passeerde in den nacht van 13'op 14 Febr. jl. met Potjoet Hassan, T. di Padang en een gevolg van ongeveer honderd man het grond gebied van Tampat Toean, waar de hoofden en bevolking zulks, uit viees voor verwoesting hun ner negorijniet durfden beletten. Wel vcrhindeiden zij bedoelde bende demissigit te betrekken, en hield de bevolking zich gereed desnoods geweld met geweld te keeren, zonder dat echter zelf uit te lokken. Volgens berichten ontvangen van het hoofd van Koeala Bahoe bereikte T. IJoosoef Laboean Hadji, en moet dijt landschap door hem en T. Moeda Mat Said gedeeltelijk zijn vei woest, terwijl eenige hoofden dier streek zich bij den laatste aansloten. Tusschen Passangan on Salamangn heerschte nog steeds eene gespannen verhouding. Op de versterking te Segli werd af en toe geschoten. De weersgesteldheid was meestal zeer warm en droog. De gezondheidstoestand was ongunstig. Het ziektecijfer was iets hooger dan gedurende den vorigen verslngtijd. Het sterftecijfer was lang. De stand der beri-beii bleef stationnair. Den 29n Fel» uaii kwam do pnrticulierestoomer Jjitbach, onder Duitsclio ring, ter reede van Oleh-ieh, met bestemming naar de Westkust. Bij visitatie door den havenmeester aan boord werden in de hut van den Serang zes doozen met eenige honderden revolver-patronen gevonden. De zaak is in onderzoek bij den Landraad. Om zijne reis te kunnen vervolgen, moest de kapitein een borgtocht van f3000 stellen. In de XI moekims zijn, naar gemeld wordt, drie nieuwe vijandelijke bentings verrezen, sedert Tongkoe di Tjaioer, na geruimen tijd rooftochten op het eiland Poeloe Bras gehouden te hebben, zich daar heeft genesteld. In dezelfde moekim waait tegenwoordig do Atjehsche vlag op ver schillende punten. Teneinde zijn volk gaande te houden, doet de gemelde Tongkoe Laniti bestoken. Van onze zijde wordt nu en dan eens een granaat geworpeneen enkele maal met dit effect, dat zij enkele Atjebers buiten gevecht stelt, wat echter hun weinig afbreuk doet, daar het hun vrij wat gemakkelijker valt dan ons, hunne gelederen aan te vullen. Ook binnen onze linien blijft de vijand werk zaam, zooals gebleken is uit een brand, welke in de nacht van 9 en '10 Februari uitgebroken is op den Atjeh-Passar, en welke heel wat schade had kunnen aanrichten, indien hij niet in den aanvang ontdekt en derhalve tijdig gebluscht ware. De vondst van een flesch petroleum in de onmiddellijke nabijheid van het in brand gesto ken huis rechtvaardigt het vermoeden, dat de Atjehers geen middelen ontzien om van onze tegenwoordigheid ontslagen te raken. Volgens de berichten in de Locomotiefgaat de vijand sterk vooruit in zijne wapening en be zit hij zelfs eenige geweren van de nieuwste vinding, nl. van klein kaliber, wolke dit voordeel hebben, dat zij juister treffen en minder kruit damp doen ontstaan. Ook moeten de Atjehers vorderingen maken in de artillerie, een wapen, dat bij den aanvang van den oorlog door zijue afwezigheid schitterde en dat tegenwoordig op verschillende punten dienst doet. Tevens schijnt de genie bij de Atjehers 'aan het opkomen. Al thans, blijkens dezelfde zoo even vermelde berich ten, heeft hij overal loopgraven gemaakt bij het strand, bij onze kogelvangers, bij de artesische putboring en tusschen Kota Hantang en Kota Mebedil. Tot dusver echter berokkende ons dit alles weinig schade. In de gisteren te Rotterdam gehouden zitting van den gemeenteraad is een voordracht inge zonden door den districts-sohoolopzicner voor de benoeming van hoofd eener school voor lager onderwijs, waarop geplaatst zijn de heerenL. P. Akkerdijk, te Vlaardingen, T. J. Tenpeler, te Schiedam, J. C. Wiliemse en A. Van Ooij, beiden te Rotterdam. De rechtbank te Maastricht heeft H. W, aldaar, die een gezond persoon liet keuren in plaats van een ziekelijk persoon, op wiens hoofd hij eene verzekering had willen sluiten, tot eene gevangenisstraf van 3 weken verooideeld. In zako den tuinman De Jong (onbevoegde uitoefening van geneeskunde) heelt de Ilaagsche rechtbank, in strijd met het vonnis van het kantongeiocht aldaar, den beklaagde tot eene boete veroordeeld. PERNIS. Gisteren kwamen alhier binnen 2 sloepen, waarvan de eene met weinig vangst en de andere met 90 levende kabeljauwen, 10 lengen, 1 heilbot, 500 schelvisschen en 2 ben rog. Do prijzen waren: kabeljauw fl.85, long f 1.50, heilbot f 15 per kop, scholvisch 14.35 per snees, rog f 12,50 per ben. KRAL1NGSCRE VEER. Gisterochtend wer den aan do markt alhier aangevoeid248 zalmen, die voor f 0.95 per Va kilo werden verkocht. Nog' werden aangevoerd -1162 elften, die f 1.40 tot f'1.70 per stuk opbiachten. Beroepen: te llecrle ds. A. P. De Groot, te Ophemert; te Elbuig ds. P. Bartstra, te Wassenaarte Hasselt ds. W. R. Knlshoven, te Ede; te Goes ds. II. A. E. Heinecken, le Amerongen te Sprang ds. E. A. Lazonder, te Oosterwolde; te Vlaardingen ds. J. Van 't Ilooft, te Koudekerke; te Montl'oort ds. E. A. Lazon der, te Oosterwolde. Aangenomen, het beroep naar Rotterdam door dr. J. Riemens, te Middelburg. Bedankt: voor liet beroep naarPernis door ds. J. W. Kautzman, te Dinxperlo; naar Wopenvelde door ds. N. P. Fockens. tc Schel- luinon naar Egmond-nan-Zeo door ds. C. P. Van Diest, em. pred. te Utrecht, vroeger tp Egmond-aan-Zeenaar Standdaarbuiten door ds. O. J, Leenmans, te Staphorst. Men schrijft uit Pernis Ook hier beginnen eenige personen lust te ge voelen om te doleeren, maar of zij eten kerke raad zullen vragen om het «synodale juk" af te schud den, valt te betwijfelen, daar zij weten dat zij nul op het request zullen krijgen. Men meldt uit Delft Het aan de evangelische maatschappij toebe- hoorende gebouw «Veritas", alhier, is door eenige belanghebbenden aangekocht voor do som van f8175, om le blijven dienen voor het doel waar voor het sinds jaren gebruikt is, nl. daarin te houden lezingen van godsdienstigen aard enz. .De procureur-generaal bij den Hoogen Raad concludeerde gisteren in zake de Ned. horv. ge meente te Amsterdam tegen de commissie van bestuur over de kerkgebouwen enz. aldaar, tot niet-ontvankelijk-verklaring van de eischeresse, op grond dat de vier in rechten optredende hee ren de bevoegdheid daartoe missen. Uitspraak 15 Juni. Eyang-Luth. Kerk. Beroepen: te Wildervank c. a. ds. J. Bakker, te De Rijp. Clir. Ger. Kerk. B e d a n k tvonr het beroep naar Nortli- Orange (Inwa, Noord-Ainerikr) door ds. Ta Groo tenhuis, te Hellevoetsluis. Ned. Gerof. Kerk (doleerend). De Zm. Cf. schrijft: In ons voorlaatste nummer word in een correspondentie uit Nieuwleusen mee gedeeld dat de heeren A. en mr. G. W. baron Van Dedem voor bet bouwen van een kerk voor de doleerenden in bovengemelde gemeente elk f500 hadden beschikbaar gesteld. Van alleszins bevoegde zijde wordt ons thans meegedeeld dat dit bericht allen grond mist. BU RG ERLIJ K E STAND. Overleden: 20 April. Cornells Rijnbeude, oud 74 jaren en 1 maand, Kreupehtraat. Ondertrouwd 19 April. J. De Groot en J. M. Mak, J. Olivier A, Vun Dijk. Schiedam, 20 April, Kogge en Gerst zon dei handel. Mouttvjjn: noteering der makelaars f 7!/i. Jenever: Amsterd. pi oei i 1 l'/a pei nectul. Ct. zonder fust en zonder belasting. Spucllngbeurs f2 per ketel. By de Schiednmsche Spoeling- Vei eenigmg f2 per ketel. Delï-t, 19 April. Bij kaltne stemming ter Graanmarkt was er tol iets hoogeren prijs voor Haver nog al vraag. Wcstlandsche Tarwe f 7.00 a 1 7.50, Zeeuw- sclie f7.25 a f8.50. Westl. Rogge f5.00 a f5.50, Zeeuwsche f5.00 a 5.75. Chevalier- Geist f5.25 a f6.00, Wesfl. Zomer- f 4,00 a f5.50. Korte Haver f3.25 a 14.00, Lange f2.75 a f3.50. Duivenboonen f7.00 a f7.50. Paardenboonen f 6.00 a f 6.90. Bruine Boonen f 10.00 a f 11.50. Gioerie Erwten f 9.00 a 110.00. Witte Erwten 15.75 a f6.25. Koolzaad niet aangevoerd. Aan de stadswaag gewogen van 13 tot 19 April: 627 achtsten en 116 zestienden vaten Boter, wegende te zamen 13700 kilogram. ITijs f' 34 a 146 het vierde, f0.85 a 11 15 het kg. Vette koeien '1e qual. van f180 tot f230, 2e qual. van 1'ISO tot f I GO kullkoeien lo qual. van f170 lot f200, 2e qual. van f'1'10 tot f*140; vaarkoeien le qual. van f120 lot 1160, 2e qual. van f75 tot f100; vette kal veren le qual. van f50 tot f65, 2e qual. van f 30 tot 140; vette schapen le qual. van f tot f2e qua!, van ftot flamsclmpen de qual. van 125 tot f30, 2e qual. van f18 tot 123; vette lammeren van ,1 tot f weilannneren van ftot fmagere vai kens van f 18 tot f50, biggen van 13.tot f 8; nuchtoie kalveren van 1 2.tot f 11, paarden van f40 tot flOO; stieren van ftot f—j ossen van f—tot f Uundvleesch 55 a 60 a 05 ets.vet kalfs- vleesch 70 a 80 a 85 ets.schapenvleesch a ets.larasvleesch a alles por kg. ïChW -i 'ill ,>p, r (ASS,! rrY.ltfr LD

Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 3