Jop Woensdag 2 Mei te 2 uren 's nam., en alsdan, nadat over de toelating der leden zal zijn beslist, over te gaan tot het opmaken van de nominatie voor het voorzitterschap. De beëedigiog der leden van de Kamers, tot wier toelating besloten is, zal vermoede lijk, met machtigiog des konings, geschieden door den voorzitter of tjjdelyken voorzitter, nadat dezen zeiven in handen van Z. M. ten paleize de gevorderde eeden zullen hebben afgelegd. De N". Qron. C(. verneemt dat de beer mr. H. J. Smidt zijne verkiezing tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor Emmen heeft aangenomen. Naar de Haarl Ct,, verneemt, is door den den minister van waterstaat aan het bestuur der Ned. vereeoigiog voor locaalspoor- en tramwegen met verzoek om advies op verschillende punten medegedeeld dat eene nieuwe wet op de stoomtramwegen aan het ministerie in bewerking is. De minister vau oorlog heeft bepaald, dat aan alle korporaals die met gunstig gevolg bet examen voor den graad vao sergeant bebbeo afgelegd, de titulaire rang vao sergeant (indien zij dit verlangen) zai worden toege kend, Zy zullen de solely van soldaat genieteD, maar dezelfde diensten verrichten als de onder officieren in den effectieven graad, en zullen voor aanstelling tot sergeant effectief in aan merking moeten komen, zoodra by bun regiment korporaals tot dien graad moeten worden bevorderd. In het district Amerongen moet, door het optreden van jhr. mr. IC. A. Godin de Beaufort als minister van financiën, een nieuwe ver kiezing voor de prov. staten van Utrecht worden uitgeschreven. Volgens het Hll, is er sprake in Gouda den heer Bastert candidaat te stellen voorde aanstaande Kamerverkiezing. - De commissie van deskundigen, benoemd by Z. M. besluiten van 7 Januari en 6 Maart 1887,' om te onderzoeken welke ziekten van het vee moeten geacht worden besmettelijk te zjjo enz., is, met dankbetuiging voor de door haar bewezen diensten, ontbonden. De verkiezing "an een lid der provinciale staten van Zuid-Holland in het district Brielle, wegens de verkiezing van mr. B. M. Vlielander Hein tot lid der Eerste Kamer, is bepaald op 9 Mei, ën de herstemming, zoo noodig, op 23 Mei e. k. Op uitnoodiging van den Spaanschen gezant by ons Hof, markies De Guirior, heeft zich een commissie gevormd, ter behartiging der belangen van Nederlandsche. inzenders voor de tentoonstelling te Barcelona, welke commissie door het comité aldaar erkend is als de eenige commissie voor Nederland. Ter verkrijging van geheel kostelooze ten toonstelling der in te zenden voorwerpen hebben talryke bemoeiingen plaatsgehad. Het is thans aan de Nederlandsche commissie gelukt, van het comité van Barcelona te verkrijgen de beschikking over honderd vier kante meter in het tentoonstellingsgebouw welke oppervlakte geheel kosteloos wordt afge staan met inbegrip vao al de kosten van installatie, bewaking enz. Van deze geheel buitengewone gelegenheid kan gebruik gemaakt worden door hen, die bereid zyn hun in te zenden voorwerpen gratis aan het teDtoonstel- lings-coroité te Barcelona af te staan. Verschil lende inzendingen zyn op dien voet reeds toegezegd. Binueo enkele dagen zulten nadere bijzon derheden worden bekend gemaakt door de Nederlandsche commissie, die samengesteld is uil de heeren: dr. L. Mulder, A. Stortenbeker en B. De Vries, allen te 's-Hage, respectievelijk als voorzitter, ondervoorzitter tevens penning meester en secretaris; en de heèrebdr. A. T. Van AkenL. André, C. A."Ecksteinallen te 's-HageJ. Van der Ketlènté Rotterdam G.Vi8serBzo., te Schiedam, en P. F.L. Waldeck, te Loosduinen. Dezer dagen waren een paar leden der Ned. commissie voor deo internationalen wed strijd en intern, wereldtentoonstellingte Brussel aldaar en namen de terreinen in oogenschouw. Met voldoening zagen zy den grootschen aanleg der tentoonstelling, de ruime inrichtingen en de zeer voldoende plaats, die voor de Nederlandsche exposanten, is gere serveerd. De commissie ontving de officieele mede- deeling, dat de gebouwen gereed zyn en dat aan de deelnemers verzocht wordt de goederen, bestemd voor de Nederl. aldeeling, te ver- zenden. De noodige documenten, die de goederen by de afzendiog moeten vergezellen om te kunnen gebruik maken van de concessies toe gestaan door de spoorweg-maatschappijen en van den weder vrjjen invoer der goeaeren, zyo voor zoover ze nog niet aan de inzenders verzonden zyn op schritteiyk aanvraag ver krijgbaar by mr. Th. Stuart, Heerengracht, Aor\ te Amsterdam, secretaris dier commissie. "j Z 'id-Afrikaan schryft: ïOmtrent den T -s i ,i.chen spoorweg hebben wjj eenige berichten uit een zeer goede bron bekomen, die de vermelding alleszins waard zijn. De Nederlandsche Maatschappij heeft eigen berg plaatsen voor materiaal te Louren$o Marques bekomen, waar reeds het een en ander klaar ligt,en zal dit materiaal met haar eigen treinen langs den Portugeeschen spoorweg naar de Transvaalsche grenzen vervoerenwat haar vrjjwat guedkooper zal uitkomen dan ais zy de tremen derPortugeesche Maatschappij moest bezigen. De lyu van de grenzen naar Pretoria Zou binnen vier jaren klaar kunnen komen, en wordt ons als minder zwaar te maken geschetst dan velen zich verbeelden. Er is geen plotselinge ryzing die men op moet. Er. zyn twee groote bruggen (700 en 500 voet) over Komatie- ën Krokodil-rivier te maken, en: verder zal men een aantal tunnels (van 1400 tot 2000 voet) en bier en daar diepe insnjj- diugeo moeten makenmaar is 'men eens op het Hooge Velddan biedt het terrein geen zwarigheid meer." Blijkens haar uitvoerig, en zeer lezenswaar dig, verslag over het jaar 1887, is de kamer van koophaudel te Grouiugeu, tegenover de' pogingen om ook in Nederland een verbood tusschen agrariërs eeo iodustrieelen tot stand te brengen, getrouw gebleven aan het be proefde beginsel van vryheid. ïMet bet betoog der bleedermakersvereeniging »de Ster", te 's-Graveuhage", (zoo leest meD op blz. 8 en 9) jdat zwaardere inkomende rechten op den invoer biuneu bet ryk van in het buitenland gemaakte kleedingsloffen zouden tegemoet komen aan den biilyken eiscb van den uy veren werkman, ging zy niet mede. Aan eene uit noodiging van het bestuur der »Nederlandsche Véreeniging van meelfabrikanten" tot bet by- wonen eeuer vergadering, waarin zoude worden beraadslaagd over de middelen ter verkryging van protectie voor de meel-industrie, werd geen gehoor gegeven. Daarentegen sloot zy zich aan by de kamer van Kampen, die zich verzette tegen het adviea door de landbouw- commissie uitgebracht, en waarin middelen werden aan de hand gedaan ter bestrijding van de knoeieryen in den boterhandel. Het bleek haar toch, dat het door de staats-com missie beoogde doei biet anders was, dao het verleenen aan den landbouw eener tegenover de kuostboter-iodustrie hoogst onbillijke be scherming." Den wensch' uitsprekende dat binnen een niet al te lang tijdsverloop eeo voor Djjverheid en landbouw gunstiger toestand moge ont staan, zegt dè steller van het verslag: iTe ontkennen valt het toch niét, dat de r slechte ty den dien drang naar staatshulp heb-* hen doen geboren' worden. Treedt er weer een toestand van meer vertier en grooter op gewektheid in, worden de meeste belansen niet langer met een onbevredigend saldo af gesloten, eo worden er door den industrieel en den Iaodbouw weer winsten verkregen, die. eene billyke vergoeding voor bun arbeid op- levereD, dan zal ook weer de wetenschap, dat men het best doet op eigen kracht te steunen, het ziekelijk verlangen naar staatshulp ver dringen. Wat echter inmiddels te doen? Welke i. zyn de middelen om die geweosebten toe stand te verkrijgen? Het antwoord is niet nieuw, maar het is nog alt'yd bet meest juiste: spaarzaamheid, jjver en energie. Mogen die -worden aangewend, ze zyn tevens de besto middelen ter bestryding der socialistische woe lingen, die ook in ons vaderland zich doen kennen en, waar zy zich vertonnen, ontevre denheid en afgunst opwekken." Het is waar, dat ook wy lijden onder de protectionistische handelspolitiek der groote mogendhedenmaar het huldigen van een stelsel van reciprociteit, gelijk onze prolection- nisten aanbevelen, zou het kwaad slechts ver ergeren. Toch moet er niet Ijjdelyk worden toegezien, maar Nederland moet worden ge maakt tot hetgeen het zoowel door zjjne ligging' ais door zijne goscbiedenis worden kan, een handelsstaat bij uitnemendheid. «Maak Neder land", zegt het verslag, »tot den eenigen vrijhaven van Europa, laat de luttele inko mende rechten, voor zoover die nog op artikelen van den groothandel worden geheven, en die, hoe weinig ze ook opbreogen, toch nog veel belemmeriDg en last veroorzaken, valleD, en voor onze energieke kooplieden zal er niets meer in den weg staan om ons vaderland te maken tot de groot markt van'Europa, tot de stapelplaats, waarheen alle Europeesche en ovërzeesche producten vrjj kunnen worden vervoerd, waar zy kunnen worden gesorteerd en bewerkt en waarvan ze weer kunnen wor den uitgevoerd, zonder door de douane te worden lastig gevallen. Wordt tot dien maat- regel besloten, dan zullen de hooge invoer rechten door ouze bureo geheven onzen handel beschermen in plaats van hem, geljjk thans, in zyne vrije ontwikkeling te belemmeren. "Wat ons nu aan banden legt, kan om dan ten zegen stiekken.'* In de rivier de Nieuwe Maas zijn vjjf stoom baggermolens bezig, om de in die rivier gelegen plaat beneden Oud-Delftshaven, aan den kant van Gharlois, weg te baggeren. Het zaud woidt naar Vlaardingen vervoerd en gebruikt voor de spoorwegdijkea der nieuwe lyn naar den Hoek-vao-Holland. Op de rykswerf f,e Amsterdam zyn door Krupp, te Essen, aangevoerd kanonoen van 21 cM. A., waarmede op de rijkswerven te Amsterdam, Hellevoetsluis eo Willemsoord de verwapeoiog vanstoomkanonneerbooleo, klein model, zal worden voortgezet. Tot lid van den gemeenteraad te Maastricht is by herstemming gekozen de heer H. Schepers, onafh. cantl-, met 635 stemmen, tegen 502 stemmeu op mr. Sasseo, candidaat der katb. kieavereeniging. Tusscben de aannemers en de werkstakers aan den Tjonger is nog geeuë overeenkomst tot stand gekuuieo. De burgemeester eo secre taris van Schotërland, vergezeld van deu gemeente-veldwachter H. Bakker, zyn Woens dag-nogmaals naar het terrein vertrokken'. Jamnier is het, dat nu ook de machines tot stilstaan zyo gedwougeo, omdat, wanneer besloten wordt het werk weder op te vatten, de machines eerst eenige dagen zuilen moeten wérken om hét overtollige water weg te malen. Omtrent de loons-quaestie meldt men nog het volgende: Voor de M' was 20 cents be-, paald; thans wordt,30 cents geë.ischt, behalve 1.50 pér dag voor de dagen der werkstaking! De aannemers hebben thahs 24 cents aan geboden, dat eenige duizenden guldens meer over het geheeie werk bedraagt. De werk stakers zyn teruggekomen op deo eisch van f 1.50 per dag gedurende de werkstaking en deze op f 1.25 gesteld. "Woensdagavond zou nog eene derde bijeen komst gehouden worden. Wanordelijkheden zyn tot beden niet voorgevallen. Te Weerdingermond zjjn Dinsdagnamiddag zeven arbeiders (geen baggervolk) in arrest genomen en opgebracht naar Assen, wegens het inwerpen van ruiten en het vernielen van eene deur by de verveners Lentscher en Frieling. De militairen houden het terrein schoon. Mat schjjnt thans rustig, en ieder is aan het werk. Uit het Compascuum-veen waren Woensdagochtend ruim 100 arbeiders te Ter-Apefom met de verveners, die daar wonen, te onderhandelen over bet loon. Zy hielden zich vrjj bedaard, en gingen op raad van de inmiddels aangekomen militaire over heid naar huis terug. Twintig huzaren zyn naar Valtermond ge trokken. Te Nieuw-Amsterdam was alles rustig. Het door overmacht afgedwongen contract is door de verveners te niet gedaan. Op eene ver gadering van verveners is echter eenige loons- verhooging toegezegd. - De heer C. Brader, het socialistische ge meenteraadslid te Winschoten, i3 door den kantonrechter aldaar tot twee geldboeten ver oordeeld, wegens twee overtredingen van da wet op den verkoop van sterken drank in het klein. Hjj had nl. zgeen afschrik ter vergun ning" in zyne gelagkamer aanwezig, en sterken drank geschonken aan een jongen beneden- de 16 jaar. De harddravery-vereeniging nEiland IJsel- monde" zal den 9 Mei a. s. te Charlois eene harddraverij houden voor paarden van zessen klaar. Dat de internationale beweging op bet ge bied van de yssport voor den aanmaak en verkoop van Friesche schaatsen niet kwaad werkt, kan hieruit bljjken, dat de smid en- schaatsenfabrikant Hoekstra, te Warga, in dan gepasseerden winter. Diet minder-dan 5009 paar schaatsen heeft afgeleverd, waarvan niet- alleen door geheel Nederland, maar naar alle landen van noordelijk Europa, onder anders verscheidene paren naar Berlijn. De bekeerde socialisten Belderok en Jacob De Zwart hebben in Friesland een verken- ningtocht ondernomen als zéclaireurs" van het Leger des Heils. Sedert eenige dagen wordt te Maastricht- vermist de heer v. d. W., coramissionoair ia effecten. Men vreest, dat hem een oogeluk is overkomen. Te Harderwijk heeft in de laatste dagen veel schurkery plaats gehad door personen,, die zich voor den Indischen dienst wddea laten inschrijven. Er kwamen er velen die onder een valschen naam wilden dienst nemen, natuurlijk niet om hun voorbeeldig gedrag. Het grootste gedeelte dezer personeo bestond uit Belgen, doch met behulp van de Belgische politie, die juist aanwezig was, werd bet be drog nog tjjdig ondekt en verjjdeld. Te Steenbergen heeft een arbèider, by het graven van eene sloot, in een aarden pot- ruim honderd zilveren en gouden muntstukken gevonden. Volgens deskundigen is de munt- uit den tyd van keizer Maximiliaan I, en dua vierhonderd jaar oud. Të Rjjosburg is een zes-jarig meisjeooge- merki iD de Vliet gevallen. Hoewel zy spoedig op bet droge \verd gebracht, bleek het, dat zyt reedsoverleden,was. v

Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 2