HUWEL IJ K SI EEST. Er wit pvraii tsii faMeiilijteI s Gemengde Berichten, Woensdag, 16 Mei 1888, ADVERTENTIËN. 25-jarig' 29 gemeste of vaar- koeien, 1 aftanclsch paard, 1 werkhond, 1 Utrechtsch wagentje, I spoelingkist op veerèn, 1 melkkar, 1 driewiels kar, hooiwa gens, spoelingkuipen, goten, palen grampels, klaven, 1 mestscliouw, 1 hok, houw- en melkgereedschappeh, een partij hooi en wat meer ten vér koop zal worden aangeboden; een en ander des morgens vóór den aan vang der verkooping te zien. DEUREN, RAMEN, KOZIJNEN, TRAPPEN, ZONNEDEKKEN, DELEN, ijzeren HEKWERK en BRANDHOUT. BrJelle. Voor dé verkisziég van een,lid. der Provinciale Staten moet eene herstemming r plaats hebben tusschsn de heeren mr. P. Van «Aodel (liberaal), die 658, en L. Beyerinck, anti-revolutionnairdie432stemmen bekwam. Ridderkerk, Door de heeren Bottenberg en De Jongh is dezer dagen opnieuw eene concessie-aanvrage gedaan voor deo aanleg eener drinkwaterleiding alhier^ doch thans op voordeeliger voorwaarden dan vroeger, waar omtrent de gemeenteraad in zijne zitting van heden besloten heeft met 8 tegen 4 stemmen, de concessie te verleenen. v Amsterdam, HH. KK. HH. de grool- hertog en de groothertogin van' Saksen- Weinaar zyn gisterochtend met den trein 41.50 per Hollandsche, spoor van 's-Gravenhage alhier aangekomen en afgestapt aan Bracks'- Doelen-Hotel, waar de geheele eerste ver dieping voor de vorstelijke reizigers en H. D. gevolg is bestemd. Dit gevolg bestaat o. a. uit mevrouw de gravin Van Limburg Stirum en de bieren majoor von Paiezieux en graaf Van Bylaudt. Na in het hotel het tweede ontbijt gebruikt te hebben, reden de hooge bezoekers naar bet rijksmuseum, waar zjj gérnimen tijd toefden en rondgeleid .werden noor den directeur, de heeren D. Van der Keilen Jr., jhr. Van Riems dijk en jhr. Hora Siccama. Aan het diuer des middags in het hotel waren genoodigdde burgemeester, de heer Van Tienhoven, met zijne echtgeooote, de heer en mevrouw M.Insinger, en de consul-generaal van het Duitsche rijk, de heer L. Hoyack. Utrecht. Alhier heeft zich eeoe commissie gevormd, bestaande uit de heeren mr. J. T. De Baufort, H. A. Van Bruningen, mr. S. J, Van Geuns, mr. W. J. Rojjaayds van den Earn en dr. P. Toropleman van der Hoeven, met het doel om, evenals in Amsterdam, Botterdam, Den Haag, Arnhem en Dordrecht, ook te Utrecht op bescheiden voet een kinder ziekenhuis te doen verrijzen. De heer dr. S. K. Hulshof! heeft zich bereid verklaard om de leiding op zich te nemen, Maastricht. Dr. Schreinemacher,candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in dit kiesdistrict, heeft zjjn politiek program openbaar gemaakt. Volgens hem behoort in zake het onderwijs zooveel mogelijk vrijheid te bestaan en. ieder in de gelegenheid te worden gesteld een onderwijs te genieten, dat met zyne godsdienstige overtuiging strookt. Niemand worde anders dan op billjjke wyze genood zaakt by te dragen voor een onderwijs, dat hy voor zich niet geschikt acht. Hij wil te dien aanzien eene rechtsgelijkheid, die niet aan de belangen van het openbaar onderwjjs, zooals bet de grondwet beoogt, te kort doet. Handel, ny verheid en landbouw wil hjj door een wjjseljjk beraamd stelsel vaa bescherming in hunnen onguustigen toestand te hulp komen. Dinsdag is de internationale tentoonstelling te Glasgow feestelijk geopend door den Engelscben kroonprins en zijne gemalin. De Oostenrijksche nijverheid-tentoonstelling te Weenen, ter viering der 40-jarigo regoering van keizer Frans Jozef, zal Maandag a. s. .geopenu worden. Te Londen overleed dezer dagen do beroemde ingenieur Thomas Russol Crampton, in den ouder dom van 73 jaren. Crampton was de uitvinder der nnar zijn naam genoemde sneltrein-Iocomo- tiven en was een der eerste ingenieurs van Engeland, die met het loggen van de onderzeescho kabels belast werden. Onder zijne leiding is de kabel tusschen Calais en Dover gelegd. Een groot aantal spoorwegen en openbare gebouwen zijn naar zijn plannen dnargesteld. Onder zijn vele uitvindingen worden nog gemaaktde tunnel- boormachine en de rotatie-oven voor de ijzer- en staal-fabricatie. De Engelsche doktor Burke, die in dronkenschap' zijn negenjarig dochtertje doodschoot, is ter dood veroordeeld. f Men heeft bij het sloopen van een huis in de New-Bondstreet, te Londen, een opgerold dook gevonden, in zeer slechten staat. Bij nader onder zoek bleek het een keurige Gainsborough te zijn, voorstellende het portret der hertogin van Devons hire. Het ontdekte schilderij wordt op eene waarde van meer dan 10,000 p. st. (f120,000) geschat. Bij de verkooping in het hotel Drouot, te Parijs, van zeldzame oude werken 'uit de verzameling' van la Rocho-Lacarelle hebben de «Contes de la Fontaine", in twee banden, vorsierd met de wapens van Mme de Pompadour in mozaïek, 15,500 fr. opgebracht. In 1844 is hetzelfde werk op eene openbare verkooping toegewezen vopr 282 fr. Dezer dagen was bij Lafage (Frankrijk) bij een allerhevigst onweder een herder met zijne kudde van meer dan honderd schapen in het veld, toen plotseling een bliksemstraal nederschoot en do gebeele kudde op een dozijn na doodsloeg. De herder bleef geheel ongedeerd. Te Weenen stierf verleden week op 67-jarigen leeftijd graaf Michael Bethlcn, een rijke oude vrijer en zonderling. Hij liet verscheidene testa menten na, en bij de voorlezing daarvan was ook zijn oude kamerdienaar Alexander Wagner tegei.'jordig. Deze had er volstrekt geen gedachte op dat zijn heer hom bedacht zou hebben. Toen echter uit de voorlezing van het eerste testament bleek, dat hem eene som van 20.000 florijnen vermaakt was, trof hemditzóo, dat hij eene beroerte kreeg, ter aarde stortte en binnen weinige oogenblikken overleed. Bij de opening der andere testamenten, alle van latere dagteekening, bleek echter, dat'de graaf sedert op deze beschikking was teruggeko men en aan zijn ouden dienaar slechts eenige oude meubelen en eene kleinigheid in geld -had gelegateerd, zoodat de oude man ten slotte nog gestorven is van blijdschap overeen doodenmusch. Op een der talrijke kermissen in een der dor pen om Parijs werd dezer dagen groóte ontstel tenis teweeggebracht, doordien een man, in zeer summier-kostuum, in een draaischuitje plaats ■nam. Zich op een dor paarden werpende riep hij uit alle macht: «Alles draait, alles draait! Ik heb het jelui .wel gezegd! Ik ben Galiieï!" 't Was een schrijnwerker, die in zijn vrije uren aan sterrenkunst deed, maar die er te weinig had om het grondig te doen en wien zijn gebrek kige wetenschup naar 't hoofd geslagen was. Hij had het ook druk over Newton. Een mensch- kundig commissaris van politie kreeg hem met een zoet lijntje mede, door hem te beloven, dat hij hem aan Copernicus zou voorstellen als hij met hem meeging. De gemeenteraad te Milaan heeft met bijna eenparige stemmen besloten, eene bijdrage van ltya miliioen lire, te betalen in termijnen gedu rende vijftien jaren, te verleenen voor het graven van een tunnel door den Simplon. Doch daaraan lieeft de raad de voorwaarde verbonden, dat de werkzaamheden een aanvang nemen binnen den tijd van drie jaren. Donderdag II. ontstak een dame, in het ver maard-? heiligdom van Livorno twee overgroot© kaarsen vóór de kapel van O.-L.-Yrouwe. De koster, die hare zonderlinge houding had opge- gemorkt, doofde ze na haar vertrek uit en bracht ze in de sacristy, waar zij onderzocht worden, cn men bevond dat zij eene groote hoeveelheid dynamiet bevatten. Door een instorting in een mijn bij Stassfurt (Pr. Saksen), zijn 18 arbeiders om het leven ge komen. In een tunnel bij Messina heeft een treurig onheil plaats gehud, door eene ontsnapping van gas ten gevolge eener onbekende oorzaak. Ai de werklieden werdon bedwelmd, ten gevolge waar van'zes hunner stierven, terwijl zestig in beden- telijken toestand verkeeren. Tienduizend Arabieren zijn thans bezig mét het vernietigen der' sprinkhanen, die den spoor weg nabij El Guerrab, in Algiers, versperden, zoodat de trein moest blijven stilstaan. In de buurt van Andernach, te Tönnisstein, is eene bron van geneeskundige kracht, uit welke eene groote massa Romeinsche munten zijn te voorschijn gehaald. Naar aanleiding van deze vondst wordt vooral o[ gomerkt, dat het een oud gebruik was als oflerg&ve goud en zilver te wer pen in de waterdiepte. Dertig jaren geleden werd in Toskane in de heete bronnen van "Vicavello eene groote. schat Romeinsche munten gevonden het ongemunt koper woog 1200 pond de muntstukken liepen in de duizendon. Justinus Verhaalt dat de Tektosagen tot afwering van de post in een meer bij Toulouse 1,500.000 pond aan goud en 110,000 pond aan zilver hebben neer gelaten. Van de pest verschoond to blijven is inderdaad meer waard dan alle goud en zilver. Of het middel goed gekozen was is natuurlijk eene andere vraag. Muar men begrijpt dat het aurum Tolosanum dé beroemdste van allo offer gaven der hier bedoelde klasse is. Cicero vermeldt dat in de Nat. Der. III 30 tor loops, zonder nadere aanwijzing nocdig te achten, duar het spreekwoordelijk was geworden- De Umbria, van New-York te Queenstown aangekomen, bracht het bericht mede van het verongelukken van den schoener New Bedford (walvischvaarder), aan boord hebbende 45 man. Het schip werd in den ochtend van 14 April bij de kust van Santos door het ijs verpletterd. Zeven en twintig ronn verloren daarbij het leven, de overigen werden gered en te North Head (Newfoundland) aan wal gezet. In het zuidelijke gedeelte van Allegan County, Illinois, is een nieuwe godsdienstige secte op gericht, welke den naamdraagt van «De Ge heiligde Heiligen." De leden hebben zeer wei nig vertrouwen in de vroomheid van andere sec- ton en beschouweneen betaald prediker aio' een afgezant van den Duivel. Hun priesters ont vangen dan ook geen salaris, en geen collecten worden gehouden op hunne bijeenkomsten. Gods dienst is bij hen dus geheel kosteloos. Zij wei geren verder hun kroost naar de school te zen den, daar zij do scholen als uilvindingen van den booze beschouwen. Wie tegen deze ziens wijze handelt, wordt uit de gemeente gestooten. In het stadje Lee is een kerkgebouw met Kouten banken en plaats voor -150 personen, hier houden de Geheiligde Heiligen" hunne bij eenkomsten. De begroeting van mannen onder elkaar is een kus en de uitroep «Loof God." Bij het gezang houden de gemeente-leden de rechterhand omhoog en slaan daarmee de maat. Bij het gebed uiten de toehoorders allerlei kreten of roepen Halleluja! of Amen! en de prediker eindigt eiken volzin van zijn preek'met «Ge loofd zij God." Na de preek vertellen nieuwbekeerden hun persoonlijke ondervindingen en hoe zij tot ken nis van het «ware" geloof kwamen. Een enkele der «Heiligen" schreeuwt zoolang tot hij uitgeput neervalt, en dan knielen de ove rigen om hem en bidden tot «de duivel is uit gedreven." Bij het sluiten der bijeenkomst zegt de «oudste:" «Als allen gevoelen hun plicht gedaan te hebben, zullen wij de moeting ver dagen tot aanstaanden Zondag," - Ondanks al hun vreemde handelingen moe ten de «Geheiligde Heiligen" veel goeds stichten, en schijnt het, dat zij vast staan in hun ge loof en werkelijk meenen dat zij het ware ge loof gevonden hebben. Voor de veie bewyzen van deelneming, 'ons beloond by het overlijden van onzen Broeder, den Heer W. A. HOEK, betuigen wij onzen hartelyken dank. Namens de Familie JACs. HOEK. YO DinsdagV 15 Mei 1888, hopen onze geliefde Ouders, WILLEM NÓÓRDHOEK 'yj> en ELIZABETH BARGEUS, hun te vieren. Hunne dankbare Hinderen. Jijt (om contant geld 01' des voormiddags te lialftlcn uren, van: De verkooping zal plaats hebben aan da bouwmanswoning van de Erven G. O. VAN NOORT, aan den Rotterdamschcn Djjk, wijk B, no. 82, te Schiedam, en ten overstaan vao den Notaris Mr. H. M. O. POORTMAN aldaar. De Deurwaarder A. BOSMAN is 'voor nemens op Vrijdag, 18 Md a.s.,'s voor middags ten 10 ure, aan den Noordmolen alhier publiek te vcrkoopcu: naar de BËTKEKKHKCt van tijdelijk agent van Politic alhier, om gedurende den a.s. zomer dienst te doen aan dé op te richten OPENBARE ZWEMPLAATS aan het SpuiJcanaal, op een weekloon van f 8.—, wordt verzocht zich i.an te melden aan het; Commissariaat van Politie alhier. Schiedam, 9 Mei '1888. Een solide KIËRBKOtitVEKU te Nymegén vraagt voor SCHIEDAM.en OMSTREKEN tot den verkoop van haar artikel. Brieven franco letter j.W aan 'het Bureau der S cbiedamsch é*'C ourant, iramnx Loon naar bekwaamheid. Te. bevragen aan. het Bureau der S c h i e- damsche Courant.

Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 3