Kerknieuws. Koloniën. Land- en Tuinbouw. 0 n d e r w ij s. Armenzorg. V i s s c h e r ij. 7\ -V -,K v 1 W t. V 4 Betreffende het vreeselijke ongeluk, hetwelk den 14en dezer op den Moskou-Brost-spoorweg heeft plaats gehad, zijn thans nadere bijzonder heden bekend geworden. Van het station Galit- sino, niet ver van de oude hoofdstad, was een trein vertrokken met 32 goedorenwagens en drie waggons derde-klas passagiers, in de richting van Moskou. Op een afstand van anderhalve werst van gemeld station is een heuvel; juist toen de trein boven op dien heuvel was, geraakten 29 wagens mot inbegrip van de passagierswaggons, die zich achteraan bevonden, los en rolden met vervaarlijke snelheid weder naar Galitsino. Aldaar kwam juist een andore goederentrein van het station Koebinka, in de richting van Moskou, tegen welken de rollende wagens aanbotsten. De schok moet verschtikkeiijk geweest zijn. Twee der passagierswaggons drongdn in den der den. In hot geheel zijn er dertien wagens ver brijzeld. Het aantal gewonden is 52, dat der dooden moet tneor dan twintig bedragen. De passagiers behoordon allen tot den boerenstand zij gingen naar Moskou om werk te zoeken. Met i Juni zal de «Arcadia" worden gebruikt voor de vaart van Londen naar Australia Dit schip, het grootste na de «Great Eastern", werd gebouwd te Belfast, moet G500 register ton met een machine van 7000 paardenkracht, waardoor het schip op rois van Belfast naar de Theems een vaart maakte van 17'/s mijl per wacht. Onder de benaming van eiectrische chambra cbsure, hebben Blers Sc Middleton eene inlich ting gemaakt, ten dienste van bankiers, maga zijnen enz., om van verdachte personen een portret te nemen. Hot objectief is zoodanig ge richt, dat een persoon, vóór de bank staande, scherp wordt afgeteekond, terwijl de kassier bij ecnig kwaad vermoeden slechts op een knop be hoeft te drukken om den toestel in werking te brengen. Zoodra het beeld is genomen, wordt ©ene nieuwe plaat voorgebracht en staat alles gereed voor eene tweede afbeelding. Tevens worden datum en uur, wanneer de plaat genomen is, automatisch geregistreerd. Het «dwingt ze om in te gaan" wordt in Dene marken thans omgozet in: «dringt ze om eruit te blijven". Te Kopenhagen bestaat een zooge naamde raiddornachts-vcreeniging, welke van tien uren tot twee uren des nachts in de slecht befaamde buurten de wacht houdt en de bezoe kers terughoudt door woorden van ernst en liefde, om aan hun voornemen gevolg te geven. Goweld van do bezoekers wordt niet door geweld beantwoord. Aan het hoofd dezer veeeeniging, die reeds een veertigtal leden telt, staat een man van aanzienlijke goboorto, de anderen bohooren tot verschillende klassen der maatschappij. De heer Roosmale Nepveu, die deze bijzonderheid uit Denemarken's hoofdstad mededeelt, zegt dat do vereeniging aan het doel beantwoordt. Batavia, 18 April. De Arabier Said Abduiliab, de vertrouwde van ucA vorst van Lombok, die in alle politieke quaes- tiën betreffende Lombok zulk eene hoogst belang rijke rol spoeldo en door zijne intrigues en knoeie rijen vaak de oorzaak was dat de meest redelijke voorstellen der Ned.-Indische regeering afgeslagen werden, is, volgens eene particuliere correspon dentie, bij den vorst van dat eiland in ongenade gevallen, omdat er in den laatstcn tijd op politiek terrein zaken aan den dag zijr. gekomen, welke hem in een zeer verdacht licht plaatsen. Hem werd o. a. ten laste gelegd, dat hij zich ten koste van zijn vorst zou verrijkt, en de vér- rader zou gespeeld hebbenvoorts zou hij mis bruik hebben gemaakt van zijne macht, door, buiten medeweten van den vorst, brieven van diens zegel te voorzien. De overste Barthélémy heeft het monument op het kerkhof van Kotta Radja onthuld, dat gewijd is aan de nagedachtenis der 10 militairen op 4 April van het vorige jaar gesneuveld en dat op kosten van officieren en manschappen van net 3e bataljon vervaardigd is. Dr. C. Snouck Hurgronje heeft zich per request tot de regeering gewend, met verzoek om vergunning tot het verzamelen vati gegevens van instellingen van den Islam, voor den tijd van 2 jaar,onder genot eener toelage van f700 's raaands. De Ie luitenant der artillerie F., die voor een raad van onderzoek heeft ierecht gestaan, is schul dig bevonden en zal dus Zr. Ms. militairen dienst moeten verlaten. Batavia, 21 April. Blijkens hei verslag der voornaamste gebeur tenissen in het gouvernement Atjeh on onder- hoorighedenloopendo van 19 tot on met 31 Maart jl.werden verschillende posten en blok huizen op Groot-Atjeh nu en dan zwak, somtijds iets heviger beschoten. Een bewoner ,der kampong Lamith werd op Sast van T. di Tirou vermoorJ, omdat het heette dat hij de troepen, bij gelegenheid der tuchtiging van Lampagger, tot gids gediend had. Onderhoorigheden. Segli werd nog wel is waar aanhoudenddoch in den laatstcn tijd zwak be schoten. Tussclien Passagan en Samalanga was do ver houding nog altijd gespannen.De rust op de noord en oostkust werd overigens niet verstoord. Op onze versterking en op den passar te Melaboe vielen nog nu en dan schoten. Den 22n Maart werd het zich in den omtrek van Melaboe bevin dend vijandig gezindo volk door de passarbevol- king van Melaboe verdreven. Toekoe Oemar hield zich nog altijd te Rigas op de westkust op volgens ingekomen berichten maakteTenom zich opnieuw gereed om hem aldaar eerstdaags aan te tastenterwijl tegelijkertijd Telok Kroet tegen Lagen en Telok lloempang zou oprukken. De weersgesteldheid was drukkend, warm en droog, de gezondheidstoestand was ongunstig, hot ziektecijfer was hooger, hot sterftecijfer lager dan gedurende den vorigen verslagtijdterwijl ook de stand der beri-beri weder ongunstiger was. Uit Aljeh schrijft de correspondent van Do Loco motief, dd. In April o.a.Te Melaboe of Analaboe hoeft de vijand van zijn opgerichte versterking in kampong Ronding de vlag geheschen. Van daar deed hij strooptochten naar de omliggende kampongs en liet niet na aanhoudend op den passar en hevig op de benting te schieten. Om den vijand een goede les te geven, rukte do militaire commandant aldaar uit, met 34 bajonetten cn een paar Coehoorn-mortieren, tegen 's vijands benting. Bij de verschijning onzer troepen werden zij ongeregeld uit die verstot king be schoten, en na eenige worpen met het geschut en eenige wel gerichte salvo's van onzen kant gingen onze troepen tot den aanval over. Do versterking werd toen stormenderhand genomen, zoo ook de door den vijand verdedigde loopgraven. In de linie liet hij een doode met wapenen en eenigen mondvoorraad achter, terwijl in de hoofd- versterking vele bloedsporen aanwezig waren. Hij moet zeer aanzienlijke verliezen hebben gehad bij deze gelegenheid, nl. wanneer men de ingekomen spionnonberichten als vertrouwbaar mag aan nemen. Eenige dagen hierna beschoot de vijand de kampong van Toekoe Hitam en deed ook weder invallen op den passar. De passarbewoners rukten toen tegen hem op en kregen bij die gelegenheid twee gewonden. De vijand is met groot verlies teruggetrokken. De benting werd woder aanhoudend beschoten en zóo juist, dat verscheidene projectielen in de benting terecht kwamen. De vijand schijnt het in de laatste dagen op Slroen gemunt to hebben. Op den 22n Maart jl. kwam weder een lillakogel, op korten afstand geschoten, in de benting terecht en beschadigde het soidaten-logiesook een aantal geweerkogels (Beaumont) kwamen dagelijks in die versterking, echter zonder gewonden te maken. Buiten, doch in de nabijheid onzer postenlinie, is Tengkoe Di Tiroe klaar met zijne bantings. Met de gevechten van Toekoe Oemar schijnt liet niet gunstig te zijn, want wederom heeft bij aan Tengkoe di Tiroe verzocht hem met volk en iwapenen te helpen. Ook Toekoe Qemar'secht- genoote, genaanjd Tjot Dien, heeft in de IV en "VI moekims een 60 gewapenden verzameld om haar man te ondersteunen, terwijl HabibWahab, uit Lagen, met 200 volgelingen naar de westkust is getogon, ook om Oemar bij te staan. De Tenora- mers hebben liet echter op zijn loven gemunt en, zoo ik hoo., ml hij dien dans niet ontloopen. Te Laboean liep gepasseerden Zaterdag binnen de Cliineesche jonk liane Inij Liemet 05 koelies uit het district Lootsióe, bestemd voor de onder neming Rotterdam. Dit is do eerste koelie-emigratie per directe scheepsgelegenheid van China naar Deli. De bekende suikerfabriek Alkmaar, in hot Ma- langsche, van de erven Anthonijs, is onder den hamer gebracht en voor 25 mille gegund aan de Factorij der Ned. Handelmaatschappij, die hy potheekhoudster was. Op Mtdden-Java (te Ambarawa) is een proef station voor de kolïie-cultuur in wording, waar voor zich reeds een bestuur heeft geconstitueerd en do statuten zijn vastgesteld. Nog altijd komen gevallen van veepest voor op het pniticuhcre land Tjampea en in de districten Tjibinong en Tjibaroessa in de afd. Buitenzorg. Om een denkbeeld te geven van don ontzag lijken invoer van koelies uit Cliineesche lmvens in Straits-Settlements diene het volgende: In den morgon van 13 dezer landden alleen te Singapore 2347 Chineezen, Daarvan waren 7t>8 door een Italiaansch schip, 386 door een Engels, h schip aangebracht, terwijl do Ilollandsche stoointr Ce lebes er 693 aanvoerde. De prijs van het leverantiehooi in de Langstraat wordt mot den dag hooger, de voorhanden voor raad wordt dan-entegen klein, en wijl do loveran- ciers van geperst hooi moeten zorgen dat zij op tijd aan hunne verplichtingen en aan de gestelde voorwaarden voldoen, wordt er, om strijd voor de verschillende peisen, naar voorraad uitgezien. Er werd deze week van f44 tot 46 per 1000 kg. hesleed en voor kleine partijen wordt door de heiboeren zelfs f50 betaald, Yóor het gewas van dit jaar leverbaar is, zal de prijs nu niet licht minder worden, intussehen moet het hooigewas daarvoor nog komen, want eerst sedert een paar dagen kan men, nu het weder veranderd is, groei waarnemen. Ook het stroo blijft di uk gevraagd, doch is bijna niet te bekomen, doordat do ver- koopers, met het oog op geen gunstige roggcoogst, zeer vasthoudend blijven. De Zw. Cl. verneemt, dat de jaarvergadering der vereeniging voor hooger onderwijs op gerefor meerden grondslag (de zoogen. Vrije Universiteits dag) niet, gelijk aanvankelijk bepaald was, op 27 en 28 Juni, maar op 20 en ?1 Juni te Zwolle gehouden wordt. Deze vervroeging moet in ver band staan met het hervatten der Kamerzittingen in de laatste week van Juni, waardoor anders onderscheidene anti-revolutionnaire Kamerleden in de onmogelijkheid zouden zijn bedoelde ver gadering bij te wonen. De verloting van voorworpen van kunst en smaak, ten bato van het vaste fonds van het ondersteuningsfonds, opgelicht door het «Neder- landscli Onderwijzers-Genootschap", lieeftde zuivere som van 1 30,015 opgebracht. Door deze aanzien lijke bijdrage is bet vasto fonds van deze zoo nuttige instelling tot verbetering van het lot van minbedeelde onderwijzers of hunne betrekkingen geklommen tot een bedrag van f64,875.85. De kindervriend de heer A. Koene, te Rot terdam, heeft wederom een jaarverslag verspreid van zijn inrichting tot kostelooze spijsverschaf- fmg aan behoeftige schoolkinderen. In den langen en barren winter van dit jaar ontvingen gedurende de maanden Nov,Febr. in het lokaal Hovenierstraat 1326 kinderen van •15 openb. scholen 9208 middagmalen, terwijl aan circa 40 kinderen der havelooze school van af 1 April '871 April '88, circa lQ.OOOpoi- ties spijs op de school werden, uitgereikt. Ook deze uitdeeling blijft steeds gedurende de zomer maanden doorgaan. Aan 462 kinderen werden oen paar klompen uitgereikt en aanzienlijke giften van petten en mutsen, kloederen enz. kwamen in dank in, waarmede do arme kleinen ten zeerste verrast werden. Aan verschillende giften enz. werden ontvangon f 1715,35Vs, zoodat met het baldo van verleden jaar liet cijfer uer ontvangsten stijgt tot 1905,38. Na aftrak der kosten van een gedeelto der kostelooze voeding en andere kosten ad f 1005,13i/2, blijft alzoo over het ge ringe saldo van f0.25. De resultaten van deze philanthropisclie inrich ting blijven even gunstig als vorige jaren, zooals trouwens door alle hoofden der scholen wordt erkend. De heer P. Van Wijk Jr., predikant bijdoEv. Luthersclie gemeente te Rottordum, ontving van iemand, die onbekend wenschte te blijven, de aan zienlijke gift van f5000, voor het lidmatenhuis der Ev. Lutherscha gemeente aldaar. De directeur der weesinrichting te Neerbosch hoeft over het eerste kwartaal van dit jaar, behalve veel levensmiddelen en honderden kledingstuk ken, aan giften eri legaten ontvangen de som van f27,739.52. In de Held ring- gestichten te Zetten waren op 1 Mei jl. reeds 338 moisjes en kindei en geplaatst, als op Stconbeek 47, Magdulenahuis 37, Bethel 45, Talitha Itunii 151, opleidingsUuizcn 23, normaalschool 35. Sedeit de oprichting tot heden zijn daarin reeds 3874 meisjes en kindoren ge plaatst geweest, alsop Steenbeek 1346, Magda- lenahuis 221, Bethel 787, Talitha ICumi 1147, opleidingshuuen 58, normaalschool 315. Slechts 19 plaatsen zijn thans nog beschikbaar, waarvoor wodor 14 aanvragen tot jdaatsing zijn ontvungen. KRALINGSCI1E VEER. Gedurende de elft vangst van dit jaar werden aan de markt alhier aangevoerd en verkocht: 145,929elften; in het zelfde tijdvak van liet vorige jaar bedroeg dit gotnl 178,604 elften. Ook met de steurvissclierij is het, dit jaar minder gunstig gesteld; in hot vorige jaar waren er reeds 31 aangevoerd, en dit jaar tot heden slechts 0. De vorige week werden alhier ter mai kt 'aan gevoerd cn verkocht1369 zalmen, 12280 elften cn 6 steuren. Gisterochtend werden aan de markt alhier aan gevoerd: 198 zalmen, die voor f 1.25 per i/s kilo werden verkocht Nog werden aangevoerd 940 elften, die 85 ct, per stuk opbrachten, en 1 steur. Ned, llerr. Kerk. Beroepen: te Goertruidenberg ds. J. A. Schults, te Krommenie; te Koksdorp ds. J. W. Niessink, te Kaag; te Noordeloos ds. S. Slees- wijk Visser, te Rijsoordte Haarlem ds. J. Knottenbelt, te Schaarsborgen te Aagtekerke de heer B. Van Eijselsteijn, cand. te Utrecht te Hall de heer P. Couvret, cand. Toezegging: van beroep naar Woerden aan ds. J. G. Klomp, te 's-Gravelandnaar Diever aan ds. Jolles, te Denekamp.. Aangenomen: het beroep naar Groningen door ds. B. Lütge, te Raamsdonk; naar Surhuisterveen door dr. II. Thoden van Velzen, te Jena, die bedankt heeft voor Horsten. Bedankt: voor het beroep naar Uitwijk en Waardhuizen door ds. J. A. Van Wijk, te Ooster- wijknaar Renkum door ds. W. De Lange, te Bruchem en Kerkwijk; naar Groocebroek door ds. J. Kutsch Lojenga, te Enkhuizen naar Renesse en Noordwelle door ds. J. Visser,, te Venhuizen. Dr. W. Francken Az., rustend predikant ta Rotterdam, heeft Zondagavond in de Groote kerk een afscheidswoord tot do gemeente gericht, waarin hij tot nog too verhinderd was geweest, doordien hij na zijno aanvrage om emeritaat overvallen was door eene zware ziekte, waaruit hij eerst thans genoeg was hersteld om gevolg te kunnen geven aan den wensch zijns harten, de gemeente ten afscheid toe te spreken. Dit te kunnen doen, achtte hij te meer een voorrecht, nu er in de laatste vijf jaren vier leeraren zijn -Mi -MS ik

Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 3