Kerlniem. Fer Teiegr&nL 7 Gemengde Berichten. Post en Telegraphic. Kolonie n. Armenzorg. Rechtzaken. Visscherij. 0 n d e r w ij s. t*" was. Door de goede zorgen der buren is «oor de veipleging vau het kind het noodige aai'grwend. Ehii feestvierende familie in Den Bosch heeft Zateidag haar dag droevig zien besluiten. Een dochter was in het huwelyk getreden eD, vol gens gewoonte, werd die dag en een gedeelte van den nacht feestelijk doorgebracht. Nog ze' r laat begaven zich de gasten naar het naby- ge legen Pettelaar. De vader der biuid had zich inmiddels ter ruste begeven en ontwaakte tij dens de afwezigheid der gasten. Niemaod be speurende, is hy opgestaan en blijkbaar bij het naar beneden gaan door een misstap van de ti appro gevallen, met het noodlottige gevolg, dat hij den hals brak en terstond overleed. Toen de gasten van de wandeling terugkeerden, von den zij het lijk van den ongelukkige in de gang der wooing liggen. De justitie te Maastricht, vergezeld van twee geneesheeren, heeft zich Zaterdag naar Brack Sittard begeven, ten einde ter plaatse onderzoek te doen naar een manslag door onvoorzichtigheid. Eeo landbouwer, oud 72 jaar, zou, naar beweerd werd, gestorven zyn, tengevolge van ontvangen wonden, veroorzaakt duor ren onvoorzichtig gelost geweerschot, by gelegenheid van eeo feest. De grysaard zou een gedeelte der lading in het lichaam hebben gekregen. Uit het gerechtelijk onder zoek moet echter gebleken zyn, dat de wonden niet doodeijjk zijn geweest, maar dat de on gelukkige van schrik is gestorven. Een koffiehuishouder te Maastricht, die reeds sedert maanden nu en dan geld uit zijne lade miste, deed hiervan aangifte by de politie. Er werden daarop eenige geteekende geld stukken in de lade gelegd. Dinsdagmorgen werd de vermoedelijke dader betrapt. De rijksambtenaar K., die bij den koifiebuisbouder inwoonde, scheen kennis te dragen dat de sleutrl van eene kast tevens op de geidlade paste. By onderzoek werden twee geteekende stukken van een franc by hem gevonden. Te Buren is gistermorgen, te ongeveer 6 uur, een luchtballon neergedaald, waarin twee dames en twee heeren zaten, die 's Daehts 12 uur te Brussel" waren opgestegen. In de duinea van Terschelling vliegt en nestelt thans een zeer groot aantal steppan- boenders. De dieren zyn zeer vlug van be weging zjj hebben de grootte onzer grootste dutvensoort, zyn «eebsJ grjjs van boven en van onderen zwart, tecwyl de eieren watgrooter zyn dan die der duiven en bont gevlekt. Vele eierzoekers zyn voornemens het broeien niet te verstoren, ono zoodoende de teelt van dit jaar voor een volgend jaar te lobken. Het jongst verschenen noramer van Het Oostenweekblad gewijd aan christelijke phi- lauthropie, is geïllustreerd met een rand in kleurendruk verschenen. Het bevat een over zicht van de geschiedenis der stichting van de weesinrichting te Neerbosob, ter gelegenheid van welker vyf-ea-twintigjarig bestaan dit feeatoommer is uitgegeven. Van een aantal gebouwen wordt eene afbeelding gegeven, terwijl met een tweetal gedichten van de weesinrichting het nommer aanvangt. Amsterdam. De y Vereeniging ter behar tiging van de Nederlandsche belangen op de tentoonstelling te Parijs in 1889" vergaderde gistermiddag in een der lokalen vao vKrasoa- polsky", onder voorzitterschap van nor. W. Van der Vliet. De voorzitter wees er op, dat by geaarzeld bad de betiekking te aanvaarden, doch hg bad deze aangeaomen, omdat by heilig over tuigd was dat de Nederlandsche nyveren zoudeu bewgzeo, ook zonder geldelyken steun der regeeriog, wat zy op nyverheidsgebied konden leveren, terwyl hij in zyn uitstekende noedebestuurderen de mannen meende te zien, die met hem niets zouden ontzien, om Neder land in Parys een uitstekend figuur te doen maken. Als gedelegeerde te Parys voor de schilder kunst wefd nog betioemd de heer Willy Martens, en voor Je architectuur de heer E. J. Niermans. Ia een onderhoud met den minister van buitenlandsche zakeo had deze beloofd het comité op diplomatieke vvjjze aau de Parysche commissie voor te stellen. Het mocht echter niet gelukken van den minister gedaan te krygen dat de consul-generaal Van Lier te Parys op officieele wjjze de Nederlandsche commissie zal vertegenwoordigen. "Wel zou de heer Van Lier in zijn betrekking de lereeniging, waar by dit kon, steunen. Binnen acht dagen hoopte ineu te kunnen mededeelen dat het waarborgfonds gevonden was. Een wyzigmg in het reglement omtrent de toetreding van leden en in een tegenstrijdig heid in een ander artikel werden door de vergadering goedgekeurd. Aldus gewy'zigd zynde zal op de statuten de koninklyka goed keuring worden gevraagd. De 1ste secretaris der vereeniging, mr. Th. Stuart, Keizersgracht alhier, is bereid dagelyks van 102 uur aan inzenders alle door hen gewenschte inlichtingen te verschaffen. Zaterdag II. reed te Newcastle, in Engeland, een het station in vollo vaart binnenstoomende passagierstrein tegen een stilstaanden goederen trein aan. Da locomotief en de kolenwagen van den goederentrein werden van de .rails geslin gerd, 28 passagiers warden gekwetst, maar naar het schijnt geen van allen gevaarlijk. De eigenaar der vermaarde magazijnen van don Louvre" te Parijs, de heer Hériot, heeft in een ijlende koorts op zijn vrouw en daarna op zichzelven een revolverschot gelost. Hij is ernstig gewond, en zijn vrouw verkeert in een zeer bedenkelijkcn toestand. Een zonderling avontuur overkwam dezer da gen den heer X., die eeno hooge positie bekleedt in de diplomatieke wereld to Parijs. Hij is 36 jaar oud ea ongeveer een half jaar geleden getrouwd. Terwijl zijne vrouw nit logeeren was, meldde zich iemand bij hem aan, die verklaarde dat zekere brieven, door hem, X., een anderhalfjaar vroeger in hartstochtelijke taal aan zijne mai- tresse gericht, voor 5000 fres. tot zijne beschik king waren en bij weigering van die som aan mevr. X, zouden worden toegezonden. Onder voorwendsel van het geld te halen, riep de heer X, zijn knecht en deed hij den onbekende vast binden aan een stoel, verklarende dat hij niet zou worden losgelaten, voordat bij een briefje afgaf, waarop de brieven kosteloos zouden wor den uitgeleverd. De man weigerde, werd in een kamertje opgesloten en gaf eerst, na twee dagen en een nacht gevangen gezeten te hebben, zonder eenig eten of drinken, toe. De heer X., de brie ven in banden hebbende, liet den man los en gaf vau het gebeurde zelf kennis aan de politie. Te Maxte (Engeland) heeft een agent van po litie in het bureau een brigadier gedood en daarna zich zelf van het leven beroofd. Aan de stad Berlijn is door den onlangs over leden Brazilia&nschen consul-generaal Behrend een som van f 40.^.000 gemaakt, om te besteden tot ondersteuning van fatsoenlijke arme meisjes. De gelegenheid tot verzending der corres pondentie oaar Noord-Amerika, via Amster dam, bestaat door middel vau het stoomschip Schiedam. De laatste buslichting aan het post kantoor te Rotterdam is bepaald op deu 16en Juni a. s„ des worgeos te 5.40 uur. De wijze van verzending behoort up hetadres vermeld te worden. Het stoomschip Batavia van de Rotterdamscbe Lloyd zal, in plaats van Donderdag 14 dezer, eerst Zondag 17 dezer van Marseille naar Batavia vertrekken. In veiband daarmede zal de verzending van brievenmailon uit Nederland, in aansluiting op het vertrek van het vorenbedoelde stoomschip uit Marseille, eerst plaats vinden Vrijdag 15 dezer met do treinen van 4.3 en 5.33 's av. van Amsterdam naar Antwerpen. LEIDEN, 14 Juni. Voor het eerste natuurkundig examen is geslaagd de heer II. P. Ileedenk, vau Schiedam. Batavia, 12 Mei. Aan het Atjeh-verslag van 1727 April is het volgende ontleend: Gioot-Atjeb. De posten en blokhuizen in de linie werden nu en dan meer oi minder hevig beschoten. Van Koewala Gigieng deden Atjeheis nu en dan aanvallen op vissehersprauwen van kampong Djawa, die ter hoogte van Koewala Atjeli ter vischvangst uit waren. Ook maakten zy jacht op een Chineesch vaartuig, met hout geluden, doch dit vaartuig gelukte het, onder bescheinnng van het geschutvuur van Kota Poliauia, Gleh-leh te bereike.i. Buiten de linie maken benden van Tengkoe di Tuoe het weder onveilig. Verkeer van de be volking binnen met du bevolking buiten de linie wordt aan 's vijands zijde gestreng, ja zelfs met don dood gestraft. Zoo weid een inwoner uit Longbata, die buiten de linie handel dieef, aldaar gedood. Vooral is de vijand erop uit, hel vei keer bij Lamoeng waar dagelijks een 20-tal man nen en verscheidene viouwen binnenkwamen en ook bij Lunujamae ta beletten. Onderhoorigheden. Den 18n April begaf zich Toekoe Tjihik Passangan over zee, met pl. m. 300 volgelingen in 20 piuuwun, naar Sumalanga. Ter hoogte van ICoewala Pedada werden deze piauvven door 3 Samalangasche zwaar bewapende pi au wen aangevallen. Van Passangansche zijde kieeg men éen doode en vier gewonden, en keerde men terug naai' Koewala Pedada, omdat mon niet voldoende gewapend was. Beide partijen staan thans aan de Koewala Pedada vijandig tegenover elkander. De hoofden van Samalanga zyn besloten, zich krachtdadig tegen de komst van Toekoo Tjihik van Passangan to verzotten. Naar aanleiding van gerezen geschillen over grondgebied tusschen Langsar en Modjopait be gaven zich du controleurs van Taminng en Edi, vergezeld van de betrokken hoofden, naar het be twiste terrein; het mocht echter niet gelukken partijen tet overeenstemming te brengen. Een Atjeber, omtrent wien later bleek dat hij krankzinnig was en reeds eenmaal gepoogd had zelfmoord te plegen, liep in den namiddag van 10 April tegen de versterking te Edi op, trok vóór de poort zijn »sekin", en werd daar door de wacht, nadat deze hem eerst had aangeroepen, neergeschoten. Te Melaboe op de Westkust werden verster king en passar nu en dan beschoten. De passar- bevolking richtte ep het strand twee kleine ver sterkingen op, om de communicatie tusschen Melaboe en Merbau open te houden. Op 22 April worden eenige gewapende passarlieden, die de dekking uitmaakten van houthakkers, door vijan delijk volk aangevallen en verdreven. Door den radja werd alstocn den militairen commandant om hulp verzocht, waaraan deze voldeed. De vijand werd in de richting van Boeboen terug gedreven. met achterlating van drie dooden, terwijl hij bij die gelegenheid, naar ingekomen berichten, een verlies leed van zes dooden en acht gewonden. Toekoe Oemar bevindt zich nog met zijn volk te Rigas, en wordt daar zoowel van noord- als van zuidzijde door zijne vijanden bestookt. De radja van Rigas, Potjoet Isuniël, is met zijn ge zin en een tat van volgelingen naar Groot-Atjeh gekomen, omdat hij niet bij machte is, zich te Rigas tegen Oemar tc verzetten. Er viel in de laatste dagen meer regende weersgesteldheid was minder drukkend. Da ge zondheidstoestand was ongunstig. Het ziekta- cijfer was iets hooger dan in den vorigen ver- slagtijd de stand der beri-beri bleef stationnair het sterftecijfer was hooger. Te Soekaboemie werd in den ochtend van 9 dezer, omstreeks 4 uur, een vrij lievige schok van aardbeving gevoeld, welke ongeveer 15 seconden aanhield. De richting was van Noord naar Zuid. Aan het verlangen van de meeste landbouw ondernemers, op gronden aan hen in erfpacht afgestaan, is voor een deel gevolg gegeven door het afschaffen van het hoofdgeld en door de vrij stelling van zulke perceelen gedurende de eerste tien jaren van de verpondingsbelasting, welke vrij- stelling tot nog toe maar voor vijf jaren gold. Naar men verneemt, worden ook door den sennat der universiteit van Amsterdam pogingen aangewend om den hoogieeraar Fflrbringar, die bovenuan riaat op do voordracht voor een pro fessoraat te Jena, voordeAmsteidamschehooge- school te behouden. liet dozer dagen verschenen jaarverslag der ïNedeilandsche vereeniging van Weldadigheid", to Brussel, wijst op haar toonemendon bloei. Steeds in ruiracie mate breidt zij haar nuttigen werkkring uit. Niet alleen vinden vele arme doortrekkende landgenooton bij haar stoun, en wordt hun de terugkeer naar liet vaderland gemakkelijk gemaakt, vooral wanneer zij niet in de termen vallen, om door het Ned. gezantschap te worden terugge zonden; meer nog zijn het in Bi ussel gevestigde behoeftige Nedei landers, die zich tn de hulp der vereeniging mogen verheugen. Zonder onderscheid van geloof wordt, naar de krachten der vereeni ging, ondeistand veileend (m het nfgcloopcn jaar genoten cnca 100 gezinnen vaste bedeehng), woidt genees- en rechtskundige hulp vet strekt, en worden zooveel doenlijk ouden van dagen in liefdadige gestichten geplaatst. Bovendien is do vereeniging sinds eenigon tijd ijverig bezig met pogingen tot het tot stand brengen vun een tructnat tusschen Nederland en Belgic, ten einde aan de wedoizytlsche onderdanen het voottocht van den kostoloozcn rechtsbijstand te verzekeien. De Heer mr. S. ltatz, advocaat te Amsterdam, is door de vereeniging met de lei ding dier pogingen in Nedeiland belast. De vereeniging, onder beschei ming van Z. M. den koning, bestaat nu 21 jaar. Zij heeft haar ontstaan en hare welvaart giootendeels to danken aan haren eerevoorzitter, Z. M.'s gezant, Baron Gericke van Horwynen, die nog steads de grootste belangstelling in haar blijft toonen- Do algemeeno vergadering, den 27nFebr. ge houden, ondei scheidde zich door den aangenomen toon, welke er heeischte. Nadat de aan de orde zijnde zaken behandeld waren, gaf de voorzitter, de heer J. N. G. Söhngcn, te kennen dat hij gaarne het woord zou verleenen aan hen, dia nog iets in 't belang de vereeniging in 't midden wenschten te brongen, waarop velschillende leden als de li.b. Van Stralen, kanselier bij het gezant schap, ds. Pijnacker Hordijk, dr. Nonhebei enz., eenige middelen bespraken, om het ledental uit te breiden. Was in deze vergadering door den voorzitter medegedeeld dat de bijdragen van leden met fr. 330 waren toegenomen, uit het verslag bbjkt nu, dat de inkomsten bovendien vermeerderd zijn door eenige aanzienlijke giften, en verder door de opbrengst van advertentiOn, opgenomen in het jaarverslag ad fr. 355. Tegenover den hoogeren bloei dor vereeniging, wijst hot verslag echter ook op de nog sterk toenemende armoede onder do te Brussel wonende Nederlanders,r zoó zelfs, dat de inkomsten voor de bedoeling niet toereikend blijven. Moge het bovenvermelde een prikkel zijn voor vele welhebbende en weldenkende Nederlanders, om deze vereeniging ook door hunne bijdragen te steunen 1 De rechthank te Amsterdam veroordeelde gis teren David van Venetie, die een pistoolschot op zijne vroegere verloofde gelost had, tot 5 jaar gevangenisstraf. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd'163 zalmen, die de groote voor f 1.05 en de kleine voor 95 ct. per ï/a kilo werden verkocht Nog werden aan gevoerd: 5 steuren. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Tienhoven ds. W. Van der Spek, te Molkwerum (Fr.) Bedankt: voor het beroep naar Opende door ds. O. J. Bleeker, te Oteidumvoor Haat ten door ds. J. W. Beerekamp, te óreteren voor Daarle(0.) door den heer C. W. A. Nonhebei, cand. to Ee, bij Dokkuni. De hertog van Nassau heeft den heer M. A. Perk een bijdrage van 200 mark gezonden ten bate van de protestanten in het groothertog dom Luxemburg, naar aanleiding van de kennismaking met de in bet Duitsch vei taalde en onlangs to Weimar als afzonderlijke bro chure verschenen studie van genoemden heer Over het protestantisme in het groothertogdom Luxemburg. Voor hetzelfde doel ontving de heer Perk nog dezer dagen vanwege de Hollandsche hervormde gemeente te St.-Petersburg f200.

Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 3