Kerknitm. SteJelijt Sitm Inhoud van Tijdschriften, Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. O n d e r w ij s. Armenzorg. R. e oli tz aken. V is s ch er ij. ht werd,'4« hetionW 1 tullen er orens da hebben, achten i de ver ing dar megen 5urg zat a regen- ;emeen- en na ■verpen, woners slacht- le soort en dat na de worden beschouwen met het welwillend verschoonende oog, waarmede zij mij reeds vrij langen tijd volgden. Intusschen, deze eerste causerie zal uiteraard veel bekends moeten bevatten. Ik kan het voor dezen keer met helpen. Alle bladen zijn begonnen hun lezers te orienteeren op het terrein der tentoonstelling, en dat is natuurlijk. Ik zal in tusschen beproeven reeds nu mijzelf te zijn. Het hoofdgebouw, waarin de eigenlijke ten toonstelling is, staut met het front naar de Koninginnegracht. Van daar af gezien, maakt het een allergunstigsten indruk. Het is opgetrokken in strengen Itaiiaanschen renaissance-stijl. De sobeiheid der ornomentatie komt de zuiverheid der lijnen van den fraaien gevel ten goede. Die gevel bestaat uit drie deelen. Het midden wordt gevormd door een vooruit- spi ingende fafadawaarop de groote groep is geplaatstde Glorie voorstellendeKunst en Nijverheid kronende. Aan weerskanten zijn zijvleu gels Hk twee vakken, zoogenaamde loges (loggia's) vormende, welker achterwanden door den schilder Stortenbeker met toepasselijke decoraties zijn versierd, gelijk hij ook de decoratie van het fron ton op zich nam. A Vie do tentoonstelling bezoekt, verzuime nietalvorens binnen te tredendeze schilderijen met lavensgroota figuren te bezich tigen Evenzoo zij do aandacht gevestigd op de viet kolossale beolden aan de pilasters der loggia's, Arbeid en Kunst symboliseerend. Zij zijn, evenals de groep op de middenfafade, van den beeldhou wer Bart Van Hove. Andere naman noem ik thans liever nietomdat ik geen plan heb mijn lezers ditmaal in het gebouw te brengen. Slechts de namen dergenen, die tot de stoffeering van bet terrein bijdroegen, vinden hier een plaats, voor zoover ze mij bekend zijn. Het tentoonstellingsgebouw heeft een uitbouw, die tot een oud wijnhuis wordt ingericht. Dit gedeelte is thans nog niet gereed, Er omheen wandelend, vindt de bezoeker een aantal groote en kleine inrichtingen, die, met een allei gunstigst partijtrekken van bet terrein, dat hier rijkelijk belommerd isschilderachtig in den vollen zin des woords gegroepeerd zijn. De grootste inrichting is de restaurant van den welbekenden heerMaassen. De ondernemingsgeest van dozen restaurateur is mij te goed bekend dan dat ik mijn lezers zijn geriefelijke inrichting niet ten sterkste zou aanbevelen. Is het waar, wat ik eenige maanden geleden hoorde, dat op het tentoonstellingsterrein een soort van weder- keerig begunstigings-systeem is ingesteld (wat mijne sympathie lieeft), dan kunnen zij op die wijze een hunner stadgenootenmet vooral niet minder energie bedeeldin diens onderneming steunende firma Van der Schalk toch stelt in twee bierhuizen" haar brouwsel verkrijgbaar. Omtrent deze en eenige andere dingen zal ik later genoegzame zekerheid weten te verkrijgen. Er is verder een oud-Hollandsch wijnhuiseen depot van de Hnagschc broodfabriek (men make daarvan eens gebruik om hot onderscheid tus- sclien op degelijke methode bereid brood en het misbaksel van vele bakkers te leeren kennen) een vBodega" (die best gemist had kunnen wor den), een biscuit-tentje mot een eigenaardig uit hangbord waarop ik lees »Hyer ys 't Bysquy t de roem van 't gansche landt Geexpoitoerd zelfs naef 't verre Oosterstrand Dat steeths verkreegh de hooghste Eereblyken En 'tBuylonlandt de trotsclie vlagh dcedt stryeken Eet dies 't fabrycaot tot Ncerlandt's roem enüo eer Kompt nader tioeth hyor yn emie weesth zoo goeth Probeer." Verder een ijs-kiosk, een gebouwtje voor de bekende Blookers-chocoladeGoddank ook een melk-kiosk van de Haagsche Melk-inrichting (een heerlijk ding, in don vollen zin des woords bet behoud van honderden kinderen I). Prachtige melk en heerlijk bier: waar blijft, o jenever, toeh in vredesnaam ftw tat traction"? Eindelijk heeft de firma Van Hoogstraten (niet van de Plaats, maar van het Noordeinde) er een kiosk voor den verkoop van dagbladen, brochures, plmtografieën enz. Ook een goed ding, als er maar geen photo's worden ten toon gesteld, gelijk ,deze week door een zeer solide firma geschiedde, met het onderschrift »En flagrant délit"; want dat is een schandaal. Behalve deze hebben we nog het Markerbuis. Het stroomt letterlijk naar deze interessante bij zonderheid der tentoonstelling. Ik zal er mijn lezers te zijner tijd bij leven en welzijn binnen leiden. Hat wordt bewoond door een ^Marker echtpaar met een pleegkind. In het gebouw der tentoonstelling zelf bevindt zich een Hindeiooper kamer, waarover later. Voor ditmaal laat ik het hierbij. Twee bijzon derheden mogen tot slot strekken. De eerste is, dat de openingsrede, door den heer dr. L. Mulder uitgesprokenvan een vrij krassen aard was. Nog vóór de critiek (do ware critiek wel te verstaan) éen woord had kunnen spreken, werden haar geen zuinige verwijtingen gedaan. De heer Mulder ziet in koffiehuis praatjes toch geen critiekwil ik hopen De tweede is, dat de matinée, door de muziek der Schiedamsche schutterij op het terrein ge geven een alleraangenaamsten indruk heeft achtergelaten. Dat zou weinig beteekenen, als het mijne persoonlijke meening betrof; maar, tot mijn spijt verhinderd de matinée bij te wonenheb ik mij gehaast het oordeel van een bevoegd musicus in te winnen. Dit luidde niets minder dan allergunstigst. Het is mij een aangename plichtdit even te releveeren. Helaasde tijd schijnt te naderen, dat de roem van »Dunkler's keurkorps" verbleekt. Intrigues bezorgden den hoogst bekwamen opvolger van Dunkier, den kapel- moester Volimar, een ongewenscht ontslag. Laten de muziekkorpsen dor minder aanzienlijke plaat sen, Iaat het Schiedamsche korps, waaraan ik zelf zoo menigen genotvollen avond dank, zich in spannen om de beroemde vgrenadiers en jagers" boven 't hoofd te wassenIk zal er me hartelijk in verheugen 1 Pr.ox. School en Studie. No. O. Th. J. Bosman, Bionbook, door E. J. Potgieter. I* J. F. Op den Zieke, Hulpwerkwoorden. Th. Chr. Kuijser, Niet voor de school, maar voor het leven. (Slot). - A. J. M. Brogtrop, Over de bewerkingen met rekenkundige getallen, I. Aanteekeningen bij do studie der taal. Vragen van den »*g. Afl. A. P. v. Capello. Welke voorstelling moeten wij ons maken van de werking der magneten op ijzer? II. W. Groeneveld. De Geldersche vallei. W. v. Hoekei. Staatsregeling van het Grootvorstendom Finland. Het binnenste der aarde. Dr. S. Sr. O. Sprekende brieven. Nieuwe slaapmiddelen. Vraagbus. Geschie denis dor maand. Nederland. F. J. v. U. George Cadaudal. IV. 11. Senn v. Basel. De Inlander in den Ind. Archipel. Be Tijdspiegel. No. Dr. W. C. Van Manen, De leer der Apostelen in lichtdruk. E. De Roy van Zuijdewijn, Eenigo historische bijzonderheden uit de 17o eeuw. A. 0. Krusemun, Nog eens kunstnijverheid. E. B. Kielstrn. liet inlandsch element bij het Indische leger. Dr. D. Burger, Heiaclius. li. G. Roodhuyzen, Mijn kind is mijn kind. (Slot). Mevr. Van VVestrheene, Uit den vreerode. (Anna Lauri I). T, C. Van der Kulk, Levens woorden. Nieuwe uitgaven en vertalingen. Onbestelbare brieven. Staat van brieveu, geadresseerd aan onbe kenden, gedurende de 2e helft der maand Mei 1888 door het postkautoor te Schie dam verzonden geweest aao G. Veerman Amsterdam, R. v. d. Berg a 3. Disch Doesburg. J. Oubeek ZuidlaBd. J. Kok Brlelknartcn. J. Steri felds Amsterdam. G. Van de Velde Haarlem. Mevi. C. Kt leger Campagne 1 Blieven verzonden geweest naar Frankrijk. Miton Partfs. H. Bouds De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Bergen (Noorwegen) bestaat door middel van het stoomschip Ingerid. De laatste buslschting aan het postkantoor te Rot terdam is bepaald op den 19u Juni a. s., des avonds ten 6 ure.. In België blijft de longziekte nog voortdurend heerschen, vooral in de provinciën Brabant, Antwerpen en de beide Vlaanderen. Het aantal gevallen dezer ziekte in hot eerste kwartaal dezes jaara waargenomen bedroeg 150, waarvan in Januari 55 en in Maart 45. In Januari werd do ziekte op 34, in Februari op 37 en in Maart op 34 stallen waargenomen. In vergelijking met het 4e kwartaal des vorigen jaars is eenige verbetering waarneembaar. Toon werden 181 gevallen waargenomen, waarvan in October *69 op 54 stallen, in November 57 op 44 stallen en in December 55 op 41 stallen. In April bepaalde die ziekte zich bijna uitsluitend tot de nooi (lelijke provinciën. Onze stadgenooten de heeren Chr. De Meijere en L. Ingelso L.Wzn. hebben met gunstig gevolg hun propaedoutisch examen algelegd, eerstge noemde aan de universiteit te Amsterdam en laatstgenoemde aan die te Utrecht. Voor liet examen B, aan de Polytechnische school te Delft, volgens titel 5 dor wet regelende het middelbaar onderwijs, is geslaagd voor het le gedeelte onze stadgenoot de heer A, Bryan. Aan de universiteit van Amsterdam is Dinsdag voor het eerst het candidaats-examen in de Ne- deriandsche taal en lettei kunde met goed gevolg afgelegd door eene vrouwelijke student, nl. door mej. C. J, M. Van de Water, van Haarlem. Donderdag werd te Zwolle de bijeenkomst ge houden van dames onderwijzeressen aan Zondags scholen van den Ned, Protestantenbond, onder leiding van ds. Koch, vice-voorritter der com missie uit den Bond voor die scholen. Een 70-tal dames waren uit alle oorden des lands opgeko men, om samen te bespreken over de vroeger medegedeelde agenda. Uit Zettén meldt men aan de N. li. Ct. Te dozer plaatse is nabij de Heldring-gesiichten met den aanbouw van eene nieuwe inrichting, en wel een kindei huis, een aanvang gemaakt. Hoogstwaarschijnlijk zal deze stichting reeds met November geopend wot den, om de oudste kinderen uit het Magdatenahuis, die aldaar nog moeten veibhjfhouden, ter verpleging op tenomen. Voor dezo "nieuwe inrichting zijn reeds fioogst- belangrijke giften ontvangen, waaronder éene van f5000 en een groot aantal van minder bedrag. Het gerechtshof te 's-Gravenliage heeft uit spraak gedaan in de zaak van den steenfabrikant te Oudeiketk a/d IJsel, veroordeeld door de recht bank te Rotterdam tot 1 jaar gevangenisstraf wegens hot indienen eener lasterlijke schriftelijke aanklacht tegen twee bouwondernemers to 's-Gravenhoge, Het hof was, ten aanzien van het door den verdediger subsidiair gedaan verzoek, van oordeel dat er geen termen tot eenigo schor sing of nader onderzoek der zaak aanwezig waren en heeft hot veroordeelend vonnis, na verbetering op een enkel punt, bevestigd. Omtrent den eisch tot revisie in zake de Neder- duitsch-hervormde gemeente te Amsterdam tegen zich noemende commissie tot het bestuur over de keikgebouwen, goederen, fondsen en inkomsten der Nederduitsch-hervormde gemeente te Amster dam en tegen den staat der Nederlanden, heeft de Iloogé Raad in de eerste plaats het opgewor pen middel van niet-ontvankelijkhcid onderzocht, als zoude de verzoekster tot revisie niet hare hoedanigheid hebben bewezen. De raad heeft daaromtrent aangenomen dat de eischeregse in revisie niet heelt aangetoond, dat degenen die voor haar optreden de door hen beweerde quali- teit bezitten, daar daarvoor in de eerste plaats noodig is lidmaatschap der Nederd. herv. ge meente, terwijl de vier heeren getoond hebben, dat zij zich door woord en daad van die ge meente hebben afgescheiden. Mitsdien werden die heefen niet ontvankelijk verklaard in hunne revisie en veroordeeld in de proceskosten. De twee knapen te Steen wijkerwold, die bij den predikant inbraken, den wijn uit den kelder wegnamen, in de Zondagsschool tevens inbraken en aldaar de beide oflerbussen ledigden, zijn door de rechtbank te Heerenveen tot 3 juar gevange nisstraf veroordeeld. De zaak van Geert Roo, te Meppel, verdacht van moord op zijn 4-jarig zoontje door vergif tiging, zal op 21 Juni e. k. voor de rechtbank te Assen dienen. 26 getuigen, waaronder tweo deskundigen uit Meppel en twee uit Assen, zullen dan worden gehoord. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wor den aan de mm kt alhier aangevoerd289 zalmen, die de groote voor f J .10 en de kleine voor fl per Va kilo werden verkocht. Nog werden aan gevoerd: 2 sleuren. PERNIS. De schepen die deze week ter garnalenvangst uitgingen, hadden weinig betera vangsten dan de vooi gaande week, ongeveer li/2 mand per dag; de prijzen zijn f2.20 af2.50per mandje. De schokkers die naar buiten gingen, besomden f 15 a f25. Red. Herv. Kerk. Boroepen: te Enguium ds. F. Drijver, te Warder te Sommelsdijk ds. R. Jaarsma, te Balk c. a.; te Pijnakker ds. J. C. Prins, te Werkhoven. Aangenomen: het beroep naarEoxtdooi' ds. I). Th. Uden Mosman, te Bakkeveen. Bedankt: voor het beroep naar Eist door ds. J. Van der Meulen, te Vuursche. Hot noordelijk evangelisch zondingsfeest zal dit jaar gehouden worden te Charge woud, in Fries land, den 4den Juli o. k. t'Iir. tier. Kerk, Beroepen: te Halfweg ds. A. Vlieg, to Ouderkei k-aan-den-Amstel, Bedankt: voor hot beroep naar Harlingen door ds. W. Fokkens, te Mhmertsga. Naar men verneemt, zal in do veigadering van de synode, welke op -14 Augustus te Assen bijeenkomt, de quaesvic van de vereer.iging van dat kcikgenootschap met de Nedeilandsche ge reformeerde kerk worden behandeld. Vanwege de laatste zal oene commissie aan de veigadering deelnemen, waarvan onder andeten de heeien Kuijppr, A. F. De Savornin Lobman en Rutgers leden zijn. Rooinsch-katholieke Kerk. Jl. Maandag vierde de deken Hundt, pastoor te Wormbach, zijn diamanten jubilé, 75-jarig priesterschap. De grijsaard is 97 jaar oud en leest nog dagelijks de II. mis. BORGERLIJ KE STAN D, Geboren14 Juui, Bartje, dochter van J. G. "Waterman en J. C, Bosman, Westvest. 15.Hendrik, zoon van O. Koning eu K. Vrijenhoek, Broersveld, Cornelia, dochter van H. Morra en O. Hopman, JBuitenhaven- weg. Catharina, dochter van A. Timmer mans en 3. Groene weg, Broer svest Overleden: 15 Juni. Clara Elisabeth Leus, oud 1 maand, Vellevest.

Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 7