iêMMèi '5 Gemengde Berichten. im HAAGSCHE SCHETSEN."" 1 W ■sterf 'scho ■centi vast buizt bij zoodi t "VV ,- si-'t"rf V 1 "£<•-. tram daardoor niet tegengehouden, dan zou ;tg to water geraakt zyn. De personen die in de tram zaten, kwamen er met deo schrik af. r De Weener kluchtspeldichter Karl Elmar (eigen lijk Swicdal! gekceten), van wiens werken, o.a. Dichter nnd Bauer", verscheidene ook buiten zijn vaderland bekend werden, is thans overleden in den ouderdom van 73 jaar. Da eerste universiteit in Siberië is Zaterdag te Tomsk plechtig geopend. De jachtclub te Christiania wenscht gemzen jn Noorwegen inheemsch te maken. Zij wil die ruilen tegen elanden en rendieren. De Fr. Bhatier is van oordeel dat de Zwitser- sche regeering in dit exceptioneel geval het van gen van levende gemzen, dat bij de wet verbo den is, wel zou toestaan. Voorts gelooft men dat de luchtsgesteldheid en plantengroei op de hooge Alpen wel geschikt zijn voor het rendier. De elanden kwamen nog in de middeneeuwen vrij talrijk voor in Zwitserland en Duitschland. Een gewezen Fransch officier, Albert Cayro, jts to Parijs gevangen genomen als hoofd van een inbrekersbendo. Hij heeft sedert 1882, toen hij den krijgsdienst verliet, ruim honderd diefstallen gepleegd te Parijs, maar vooral in de villa's der voorsteden, welke gedurende de wintenteravonden onbewoond waren. Hij had in de RueLegendre een fraaie woning met kostbare meubelen, welke naar hij den commissaris van politie verzekerde, bijna uitsluitend van zijn diefstallen afkomstig 'waren. Op de wereldtentoonstelling te Parijs zal te zien zijn een aardbol op een millioenste van de werkelijke grootte (dus van 40 meter in middel lijn). Parijs zal daarop worden voorgesteld door een cirkeltje van ruim 12 millimeter middellijn. Pe aardbol zal op een gegoten ijzeren toren van S meter hoogte in 24 uren eene wenteling vol brengen. Het vonnis van den wijnvcrvalscher van IJy- ères, 'den graaf de Villenauve, dat na in hooger beroep verzacht werd tot 48 uren gevangenisstraf, is al zeer genadig, als men het vergelijkt met de straffen, welke in de middeneeuwen de vervai- schors van levensmiddelen troffen. Een wijnkooper te Neurenberg, die zijn wijn ;aet water had vermengd, werd in 1459 «uit bij- zoudere genade" veroordeeld tot het verlies van beide ooren. In 1456 werd een burger aldaar, die saffraan bad vervalscht, met zijn vervalschte waar levend verbrand, en een vrouw die hem geholpen had, werd levend begraven. In 1464 werd een vrouw, die valsche gewichten had ge bruikt, levend begraven onder de galg, enz. De stad Hambnrg zal weldra hare kunstschat ten op een aanzienlijke wijze verrijkt zien. Eene verzameling van ongeveer honderd schilderstukken van oud-Holiandsebe meesters zal door haar voor de som van driehonderd duizend mark worden aangekocht. Deze collectie is aangelegd door pro fessor Spangenberg en door de heeren Wesselhöft en Hudtwalcker aangevuld. Men vindt er stukken in van Rembrandt, Terburg, den Delftschen Jan Vermeer, Barth. Van der Helst, J. Van der Heij den, Both en andere meesters. De koopsom zal in zes jaarlijksche termijnen van 50,000 mark worden voldaan. De prins van Wales ontving, vijftien jaar ge leden, een brief van een blijkbaar beschaafd en ontwikkeld man, die hem schreef»In een on gelukkig oogenblik maakte ik een valsche hand- teekeningik werd ontdekt en bracht vijf jaren in de gevangenis door. Thans ben ik ontslagen. "Wie zal gelooven dat ik een beter mensch ge- worden ben, en mij in staat stellen mijn verder leven in eerlijke, trouwe plichtsvervulling door te brengen?" Door dien brief getroffen, benoemde de prins den ontslagen gevangene tot opziener op een zij ner landgoederen. Onlangs overleed die man, en hij vermaakte het niet onbelangrijke vermogen dat hij vergaard had aan den Engelsehen kroonprins, «den edel- moedigen redder van een menschenziet". De prins heeft op de kist van den overledene een krans laten leggen met het opschrift«Prins Albert van Wales, aan den trouwsten aller die naren. De Frnnsehe vereeniging tot bestrijding van het misbruik van tabak zal in 1889 te Parijs een internationaal congres houden ter beraadsla ging over het gebruik- van tabak en den invloed daarvan op de gezondheid. Voorzitter der veree niging is do heer E. Decroiz, te Parijs. De maatregelen te Parijs genomen tot oprui ming der onbeheerd rondzwervende honden be ginnen, volgens getuigenis van prof. Pasteur, gunstiger invloed te doen gelden. Het aantal ge beten personen daalde van 67 in Mei op 46 in Juni. Het diepste boorgat der wereld bevindt zich bij Schladebach, tusschen Merseburg en Kbtschau, met ver van Leipzig. De boring aldaar, welke op kosten van den Pruisischen Staat met een geologisch wetenschappelijk doel geschiedde, had de diepte bereikt van niet minder dan 1748 M., toen onlangs ten gevolge van een staugenbreuk het verder boren werd opgegeven. Het niet voor handen zijn van steenkolenlagen op die plaats is evenwel door de boring bewezen. De grond te San Francisco is zóo gestegen, dat de raming voor den bouw van een postkantoor, 350,000 dollars, te laag bteeker was 850,000 dollars noodig. Een vermakelijke vergissing begaat de Külni- sihe Icitung, die in haar telegram betreffende de begrafenis van Eudes het woord corbillard (lijk wagen) voor den naam van een persoon heeft aan gezien. «Bij de aankomst van Corbillard, schrijft zij, roept de g.heeïe menigte»Leve de Commune 1" Corbillard gaat aan het hoofd van den stoet. Werkstakenden maken ruim haan voor hem en gaan vóór hem uit", enz. Een Weener blad geeft de volgende bloem lezing uit de annonces en officieela kennisgevin gen in verschillende couranten«Eerste groote brillant vuurwerk, onder persoonlijke ontsteking van den heer Patselt." «Voor een gezant aan het koninklijk hof wordt een min gevraagd." «Kennisgeving(betreffende armenvoeding)Iedere bon vermeldt een bepaalden dag en de dame, die dan aan de beurt van koken is, draagt do ge drukte spijskaart en is op de rugzijde met den afdruk van onzen stempel voorzien." «Profes sor dr. Kranz kan heden niet lezen." «Allen, die ons bij het ontstaan van den brand te hulp zijn gekomen, onzen diepgevoelden dank." «Ter eero van Zijne Majesteit den Koning van Saksen wordt heden het gebeele garnizoen ver- 'plicht op strant slechts met den helm te verschij nen." «Het inenten der kinderen van het kalf zal op den 23en dezer plaats hebben." «Mot den verkoop van wijlen mijn echtgenoote zal worden voortgegaan." «De Keizer gaf het tee- ken tot den aanvang van het feest met een ko raalgezang." «Een driejarige ezel, wegens zijn tamheid ook geschikt om met kinderen om te gaan, wordt te koop aangeboden." Door den garnizoens-kommandant van Glogau zal worden aanbesteed het maken van elf kleerkasten voor luitenants ven grenenhout." «Zij, die nog aan spraak hebben op akten uit de nalatenschap van mijn overleden man, den advocaat B,, worden uitgenoodigd zich binnen vier weken aan te mel den, daar zij in tegengesteld geval worden ver nietigd." Levertraan vervangen door röoml Het kan niet genoeg gezegd worden dat room die van versch gemolken melk genomen is, alvo rens deze verkoeld is, de levertraan volkomen kan vervangen, en dat personen van een zwak gestel, die gedurende het koude jaargetij dit ge neesmiddel noodig hebben en hun weerzin daar tegen niet kunnen overwinnen, gerust, in plaats daarvan, dien room kunnen nemen en in de meeste gevallen een zeer groote verlichting on een gunstige werking daarvan zullen bespeuren. In verscheidene buitenlandsche ziekenhuizen heeft men ook de walgelijke traan als genees middel geheel afgeschaft en daarvoor zoodanigen room toegediend. De zakdoeken der dames onderscheiden zich meer en meer in weelde. Thans komt uit Parijs zelfs het bericht, dat de zakdoeken hun ge- bruikelijken vorm verliezen en de gedaante krijgen van bladeren. Zoo zijn er smalle, lichtgroene batisten doeken, die er uitzien als het blad van een waaierpalm witte zakdoeken van batist, die op een epheublad gelijkenzakdoeken in den vorm van een twintigmaal vergroot laurierblad weder andere in den vorm van een noteblad, enz. Natuurlijk is de steel dezer zonderlinge blade- - gi -1 "val- ren slechts zeer kort; daarin worden ook de ini-"./$1f tialen geborduurd. Naar men zegt, is deze mode eene uitvinding van de ex-koningin Isabella van Spanje. (ffuisurouw.) De Tentoonstelling In den Koehamp» IV. Aan de beurt is do afdoeling der «nieuwe kunstnijverheid". Hier was het de vraag, hoe mijne schetsen in te richten: groepsgewijze, den catalogus op den voet volgende, of wol, evenals in de afdeeling «oude kunst", de ten toon gestelde voorwerpen te noemen in de volgorde, waarin zij langs da wanden en in het midden zijn opge steld. Noch het een noch het ander bleek uit voerbaar. Do groepsgewijze indeeling zou de beste zijn, maar de plaatsing van voorwerpen, tot éen groep' behoorendezou dan een vermoeiend heen en weer dwalen vanzelf meebrengen. De opsomming der voorwerpen naar hunne volgorde zou daar entegen alle regelmaat buitensluiten en vergelij king tusschen verschillende werkstukken van éen soort bezwaarlijk maken. Ik bob me dus voorge nomen, zooveel mogelijk groepsgewijze deze afdeeling te behandelen en te gelijk waar de groepen, volgens den catalogus te veel verspreid zijn, ook de andere manier, die der volgorde van rangschikkingin toepassing te brengen. Dikwijls zal ik zoodoende een groep voor een oogenblik moeten loslaten om die eerst later terug te vindenmaar de kans, dat een of ander belang rijk voorwerp overgeslagen zou worden, wordt er des te geringer door. Nog een andere opmerking. Zeer dikwijls komt de bezoeker op punten, waar de hoeveelheid en de aard der voorwerpen, geholpen door de wijze van rangschikking, de tentoonstelling op een magazijn van luxe-artikelen doen gelijken. Het uitvoerend comité is vrijgevig geweest in de toe lating van dingen, die, jagoed en mooi zijn maar met kunst niets uitstaande hebben. In zulke gevallen is een stilzwijgend voorbijgaan de beste wijze om vooruit te komen. Het is zeer natuurlijk, dat iedere exposant te gelijk van zijne inzending een reclame voor zijne zaak maaktmaar soms is die reclame wel wat te zeer in 't oog vallend. Dat totale (ook zeer natuurlijke)gemis van reclame in de afdeeling «oude kunèt" maakt juist deze zoo aantrekkelijk, geeft haar iets museumachtigs. Wat ik dus maar zeggen wilis ditslechts de belangrijkste inzendingen kunnen hier aangestipt worden, en meent iemand, dat er hier of daar een belangrijk werkstuk ten onrechte overgesla gen is, dan kan hij het er eens voor al voor houden, dat ik mij tot een oordeel er over niet bevoegd rekende. De middengalerij weder latende rusten en thans den linkerzijvleugel binnengaande, zien we al da delijk een zevental marmeren schoorsteenmantels van de firma Cool te Amsterdam, die een aller- aangenaamsten indruk maken. Alle zeven zonder onderscheid zijn betrekkelijk eenvoudig zonder B.W' iiing, dat geen der boeren of werklieden die daad bedreven had." «Misschien zijn ze heden van gedachten veran derd," sprak de commissaris. «Het doet mij leed, dat ik u op den terugweg niet vergezellen kan. Ik moet naar huis om mijne chefs omtrent het nieuwe misdrijf in te lichten. Verontschuldig mij bij mevrouw Van Stelten, dat ik haar mijne deelneming nog niet betuigd heb. Nog beden- avond of morgen vroeg kom ik op Westerkamp Vferug. Ik hoop dan den gewonde in zooverre hersteld te zien, dat ik eenige vragen tot hem richten ■.kan," Hij reikte den houtvester de hand ten afscheid en verwijderde zich. Boden keerde naar Westerkamp terug in eene allesbehalve aangename stemming. Hij was nog lang niet gerust omtrent den toestand van von rToppen. Ook koesterde hij weinig hoop op ont- dekking van den dader, want in den commissaris 1 had hij weinig vertrouwen en overlegde zelfs bij jrich zeiven of hij diens lastgevers niet in beden- «ui V f-1.1.'.A l\ king zou geven een anderen beambte in, zijn plaats te zenden. XVI. De commissaris had een lang en omstandig verslag van het gebeurde opgemaakt en dit door een expresse naar het naaste postkantoor laten*' brengen. Hij zat nu op zijne kamer en dacht na over de gebeurtenissen van den dag, toen Grill, dien hij sinds dien morgen niet wedergezien had, bij hem binnentrad. Deze scheen slecht gehu meurd te zijn en wierp zich achteloos op een stoel. «Den geheelen dag geen oogenblik rustgehad," riep hij. «Het een komt bij 't ander. Ik kom zoo even van Westerkamp, want hedenmorgen was 't mij niet mogelijk mevrouw Van Stetten te spreken «Hoe maakt het von Tóppen viel de com missaris in. «Naar omstandigheden goed. Hij heeft een paar uur geslapen en dat heeft hem versterkt. Ik zelf heb hem niet gezien. De houtvester zeide het mij." «En mevrouw Van Stetten «Zij is zeer ontsteld, en 't heeft mij veel moei te gekost," haar een weinig te doen bedaren. De heer von Toppen heeft zich toch niet verstan dig gedragen. Hij had zich beter tegen de aan slagen der wilddieven moeten hoeden, vooral nu hij wist, dat Stetten als offer van hunne wraak gevallen is." «Hebt gij ook iets naders omtrent het geval vernomen 7" «Niets. Tóppen weet ook niets meer, dan wat hij hedenmorgen aan den houtvester heeft mede gedeeld. Ik heb een onderzoek ingesteld bij de werk lieden, die al evenzeer verbaasd staan over zoo veel stoutheid, 't Schijnt intusscten ook bij hen vast te staan, dat dit het werk van een strooper is." «Weet men ook, wie hier in den omtrek van wilddieverij verdacht wordt?" «Neen. En al wist men het, de lieden zeggen toch dat zij het niet weten. Ik ben overtuigd, dat zij niet voor verrader willen spelen, misschien wel omdat ieder hunner wel eens gestolen heeft en dus vreest ter verantwoording te zullen wor den geroepen." «Zou die misdaad hier zoo algemeen bedreven - worden vroeg de commissaris. «Ja." «De opperhoutvester loochent dit." «Dan kent hij de waarheid niet of hij wil" die niet zeggen," riep Grill tooinig. «Watheeft Stetten zich daarover dikwijls tegen mij be klaagd 1" «Ik verkeer in een pijnlijken toestand," sprak de commissaris. «Hoe zal ik mijn onderzoek ver volgen Ik kan toch niet bij alle werklieden huis zoeking gaan doen. En al deod ik dit, zou het mij iets baten? De dader zou toch wel op zijne hoede zijn," v «Geeft de overeenkomst der gevonden kogels- ook geen aanknoopingspunt vroeg GiilJ. Wordt vervolgd,) Verd steen glimt werk genoc beeld' Ev •rende wasct ze in die di Tei iels a schildi bjmva dienst keukei bewer) zijn m uiterst van wi geslaaj Keui alhier; waartu van de Aam inzendii werk, kleine borden, goed g Bembra zoo juis do kien kaai. De gi de kindi gezichte lijke figi beeldje i Verde schoorsti voorstel! ipectief gewoon, hoatr on den dooi en 118 rococo, mer-gesc deze, eei hoogst h zoo leelii echter o marmers van Wiai hoogste door aan met nabc marmersi niet gem van v.d. vier houi overtroffe -elfen; hi misteeken marmer, minste in stalen vai gedaan zi Weder iinzending J t K i t 4

Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 6