m f Kertiiiais. 'Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. Rechtzaken. igeo van am aan- -beid ter mannen- usmaat- tall 888 ,882.690' L van i 531,878 werd iff ereoneo fgevan- gevolge nd. Op gevan* soslauf er geen bijeen dat. hip ke deze leende an een- wagen wel ba- docli noeda- vorige lisstraf deljjko ird ea rehou- er van ppost- uddag ngani» ischul- Bsoro- >g pef zekertf ad op geven, risseb; aldaar I, ver- - leerd,' België? i, flif i den s hadf Be Ljijibnrgsehe kermissen kenmerken *tph in den laatsten tyd door vechtpartijen en grove cngerégeldbeden.Zoo wefd nu weder Maandag nacht geducht gevocbteb te Maasbracht. Een bejaard tnan kreeg een revolverkogel in het boofd. Een tweede bekwam een messteek in de i'yde. Met de jachtvelden in de provincie Gro ningen is het over het algemeen zeer treurig gesteld. Met het oog op de vele en zware regens van dezen zomer waren de verwachtingen natuurlijk niet hoog, maar dat er zóo weinig patrijzen zouden worden aangetroffen, als jl. Zaterdag het geval bleek te zyn, neen, dat bad zeker niemand verwacht. 'Waren het vorig sei zoen jachten van 30 patrijzen plus eeoige bazen geen zeldzaamheden, nu moesten zelfs de knapste schutters zich meteen half dozijn pa trijzen en den of twee hazen tevredenstellen. Be liefhebbers van wild zulten dus weldra vrjj diep m den zak moeten tasten. Onder een bevig onweder, dat in den nacht van Maandag op Dinsdag gedurende geruimen tyd boven Aona-Paulowna woedde, sloeg de bliksem in den korenmolen van den heer J, Blaokevoort, welke in korten tyd totaal af brandde. De moten was verzekerd. Volgens de Zvtph. Oh zal de herfst ons ongeveer het weder schenken, waarvan de week vóór 21 September het beeld was! De wind waaide toen gedurende 6 dagen met weinig kracht uit het N.O, of O., terwijl de lucht heidér was; slechts gedurende 1 dag hadden wy matigen wind uit het Z.W. met betrokken lucht en regen. Oat belooft voor 'tgeheels najaar: helder, frisch weder, veel N.O. en O. wind, weinig regen en geen najaarsstormen 1 Een goed vooruitzicht duel Het Groninger Weekblad, radicale courant voor Nederlandzal voortaan verschijnen onder den naam: Radicaal WeekbladOrgaan tan de Volkspartij in Nederland, Het bureau van redactie is thans gevestigd te Amsterdam, JBrouwersgrscht no. 48. Botterdam. Al hoort men alhier nog niets vao een algemeens feestcommissie tot herdenking van den 75u gedenkdag van Neer- lands onafhankelijkheid, toch worden van verschillende zyden daartoe plannen beraamd. De commissie, welke zlcb vormde tot ver siering van de Groote Markt heeft daartoe de noodige toestemming van burg. en weth. verkregen en doet thans een beroep op de ingezetenen om haar dit mogelijk te maken. De plechtigheid zal den 17n Nov, plaats heb ben. Er zal eeu tempel van groen worden opgericht, met een vrijheidsbeeld gekroond, ierwjjl het middenstuk door guirlandes zal verbonden worden met eerepoorten, -welke ter ï\jde zullen geplaatst worden. Des avonds zal bet geheel zich baden in een zee van licht, terwjjl men zelfs ook spreekt van het afsteken van een vourwerk. Ook ia verschillende straten en stegen cir- culeeren lijsten om by dragen tot. versiering. Zwolle. Gistermiddag te 2 uur waren op f- het station te dezer stede een viertal schilders bezig met het verven van de kap boven de perrons. Zij 'bevonden zich op eene stelling 'die aan de kap hing. Door het breken van een juff-r stortten allen van een hoogte van 8 9 meter naar beneden. Twee van hen, beiden gehuwd, werden ernstig gewondda ijeerste bekwam eene verwonding aan het hoofd en biak twee ribben, de andere werd - inwendig gekneusd, 5 ^De derde, ongehuwd, kwam er met eene lichte verwonding af, maar de vierde, mede ongehuwd, is zoo ernstig gekwetst, dat z'yn leven in gevaar is. Maastricht. Vanwege het Nutsdeparte- mént zal een wedstrijd worden uitgeschreven k. toor voorwerpen, dcor werklieden in huone "Ij. ledige uren vervaardigd. J'f De in Whitecbapol (Londen) gepleegde vrou- wenmoorden met afschuwelijke verminking komen, volgens den Londenschen berichtgever van het Haagsebe Dagblad, die er een beroemd genees kundige over raadpleegde, wel eens meer voor, en de wijze van iemand het leven to benemen is onder de geneeskundigen bekend als de «Des- seur-moord", naar zekeren graaf Desseur, den eersten bekenden pleger van deze moorden, welke tot dusverre uitsluitend in Frankrijk en door Franschen werden begaan. De man, die aan deze moordmame lijdt, moet in de tusschenpoozen een redelijk mensch zijn, maar op een gegeven oogen- blik woedend worden, speciaal op eene vrouw, en deze op de barbaarscbe wijze dooden als te Londen nu al zesmaal is geschied. In Texas (Ver. St.) zijn, naar men bericht, eenigen tijd geleden twaalf moorden van gelijken aard als deze veelbesproken misdaden gepleegd. Sommigen vermoeden dat de dader, die on bekend bleef, naar Londen is gegaan, en dat de "Wbitecbapel-moorden het werk zijn van dien man. Ontzettende berichten nopens overstroomin- gen komen er uit Zwitserland, -waar overal het verkeer stilstaat, ernstige schade geleden is en ook het verlies van menschenlevens te betreuren is. In den omtrek van Bazel werd de Badensche spoorweg gedeeltelijk weggespoeld. Ook in de omstreken van Annecy richtten de overstroomingen groote gebade aan. Da brug die bet Savooiscbe en bet Geneefscbe grondgebied verbindt, is ingestort. Verscheidene treinen zijn ontspoord. Ten gevolge van de overstroomingen is er te Dole een sneltrein ontspoord, waardoor 12 per sonen gekwetst werden. Uit Bern wordt gemeld: Pc overstrooming houdt aan. De Aar is buiten hare oevers getreden. De wegen staan blank, ook de lagere gedeelten der stad. Vele huizen dreigen in te storten. Verscheidene spoorwegen zijn ver nield, In de Brusselsche tentoonstellingsloterij is op nummer 526952 de prijs van 100,000 fr, gevallen. De politie te Parijs heeft een gevaarlijken dief aangehouden, zekere Paul, ook Boucher en Avinain bijgenaamd. In plaats van met kameraden op roof te gaan, die hem later konden verraden, verrichtte Boucher zijn bedrijf met een reusaebtigen berghond. Den ganschen dag lag het dier vast en zag niemand dan zijnen meester; ook gehoorzaamde het aan geen andere stem dan de zijne.en was buiten gewoon woest, 's Avonds trokken beiden naar de afgelegen straten der stad. Indien zij hier of daar een nachtelijken wandelaar ontmoetten, gaf Boucher zijn hond een kort bevel en het dier greep den man bij de keel, terwijl zijn heer hem van achter aangreep en van alles beroofde. Iemand die bet slachtoffer was van dergelijken aanval, heeft Boucher doen aanhouden. In het Phoenix-park te Dublin heeft een schat rijke dame uit Canada, zich vergiftigd. Zij leed aan godsdienstwaanzin en had belangrijke som men aan het s IleiHoger" gegeven. i Charles Mandeylacd, volgens de New York Herald een Hollandsch kantoorklerk, beschuldigd van een diefstal van 140,000 francs, is te Calais door Engelsche detectives in handen der Franscbe politie gesteld. De grootmoedige Florenee Nightingale vooral bekend door de zeliopoffering en raenschen- Iiefdo door haar gedurende den Krim-oorlog be toond als verpleegster in de Engelsche hospitalen is thans, op 65-jarigón leeftijd, bepaald ge brekkig geworden. Volgens modedeeling van de Cunard-st oomboot Adriatic is* bij den orkaan van G*Séptember in ,ds wateren van Cuba het stoomschip Wasp, van de Clyde naar New-Orleans, met man en muis vergaan. Er waren 13 man aan boord. Het hooggerechtshof van Madrid heeft het von nis bevestigd waarbij een protestant tot 5 dagen gevangenis en eene boete was veroordeeld, om dat hij zijn hoed had opgehouden, toen'eene processie voorbijging., In de sluis van St. Denis, op het kanaal der Ourcy, is onlangs een groote stoomboot, met 100,000 kilogram suiker geladen, door onvoor zichtigheid van den sluiswachter, in aanvaring gekomen met een schip en ten gevolge daarvan gezonken. Men trachtte tevergeefs de suiker te redden. Binnen een uur was de geheele lading opgelost en de sluis vol dik, strooperig suikerwater. "Vele oeverbewoners kwamen met emmers en kannen Van dat suikerwater scheppen. De suiker ver spreidde zich tot op verscheidene kilometers af stand, en de visschers in den omtrek hadden een zoo overvloedige vangst, dat zij er niets van be grepen. De arme visscben schenen te stikken in het water, en als 'tware te vragen om er uitge haald te worden. Nog den volgenden dag keerden veie visschers terug met 50 kilogram viscb welke zij zonder eenige moeite met de hand voor het grijpen hadden. Drie nonnen, die van dorp tot dorp gingen en den bewoners aalmoezen vroegen, vonden dezer dagen in de nabijheid van het Russische dorp Dubs- woje een portefeuille, die honderdvijftig duizend gulden aan bankbiljetten bevatte. Zij namen baar intrek in een herberg van het dorp en vertelden den waard en anderen personen, die zich in do gelagkamer bevonden, de vondst. De waard liet dien avond niemand meer in zijne herberg toe, en toen de ongelukkige nonnen in geslapen waren, vermoordde hij haar met een keukenmes, - Weinige oogenblikken nadat hij zijn vreeselijke daad gepleegd had, drong een kozak het huis binnen. De man had de portefeuille verloren en gehoord dat die terecht was. De moordenaar werd gearresteerd en aan de justitie overgeleverd. Honderd menschen gered door een Arabier. Den 5den dezer brak een allerhevigst onweder uit tusschen Setif en Bordj bou Arreridj en de aardebaan van den spoorweg werd drie kilometer van Hamnaa door een watervloed weggeslagen, zoodat over eene lengte van 60 meter de rails in do lucht hingen. Niet ver daar vandaan hoedde ©en jong Bedouïn, Abderrhaman, het vee zijns vaders, schuilende onder eon olijfboom. Hij be greep het dreigend gevaar, verliet de kudde en rende naar Hamma, waar een trein zich juist in beweging zette. Met allerlei gebaren en zijn sburnous" zwaaiende hijgde hij rroacache machine! tnacoche machine 1" Met slijk overdekt en druipend van water en zweet boezemde de jongeling den machinist weinig vertrouwen in en deze wilds doorgaan, toen het gelaat van den inboorling zulk eene uitdrukking van angst aan nam, dat hij er gelukkig van afzag. Er waren een honderdtal reizigers in den trein. Den 8n dezer wordt te Puttershoek een rijks telegraafkantoor, ingelicht met telepboondienst, voor het algemeen vet keer geopend. Het kantoor zal open zijnop werkdagen van 9 tot 12 uur voor- en van 3 tot 4 uur namiddagsop Zon en feestdagen van 9 tot 12 uur voormiddags. De verzendingen van brievenmalen naar Cura- jao langs den weg van New-York, in aansluiting op het vertrek der stoomschepen van de maat schappij vRed D Line" naar Curasao, na die van 6 dezer, zullen plaats vinden den 20sten October, den 7den en 24sten November en c'^n 8sien December aanstaande. v Het delven der aardappelen is in de Hoeksche waard in vollen gang. De opbtengst is zeer ver schillend, maar mag toch bijna norgens ruim heeten. Over het algemeen wordt druk over do nitkomst bij de jammen geklaagd, en voor die klachten is alle oorzaak, daar zeer vele akkers zoo weinig opleveren als nog maar zelden het geval was. 15 tot 25 IIL.per hectare is volstrekt geen zeldzaamheid. De voorraad zal dan ook gering zijn. Evenals de quantiteit laat ook do qualiteit te wenschen over, zoodat puike soorten bijna niet te verkrijgen zijn. Handel is er weinig en de omzet, die in andere jaren reeds belang rijk kon zijn, heeft thans nog weinig te betee- kenen. De proeven, welke dit jaar te Oud-Beierland genomen zijn met het bewaren van krieken, zijn mislukt. Bij het opgraven van de potten waren de krieken geheel bedorven, hetwelk aan den natten zomer wordt toegeschreven. De eerste aflevering is verschenen van het door den Amerikaanschen zijtak van het rundveestam boek ïNoord-Holiand" uitgegeven stamboek. In deze aflevering zijn ingeschreven 111 stieren en 459 koeien, welke cijfers getuigenis geven van den bioeienden toestand van dezen zijtak. De oogstberichten uit Denemarken zijn niet gunstig. Door regen en koude is het graan zeer ten achter. Tarwe is nog 't besto gelukt. Haver en rogge zijn nog niet binnen en hebben veel geleden. De handel in aardappelen te Barendrecht heeft een aanvang genomenmen scheepte in voor f3.50 per hectoh De handel in stroo is in de Hoeksche waard zeer levendig en de prijzen zijn hoog. Men be steedt voor roggestroo f 14.50, voor tarwestroo f13 en voor haverstroo f 10.50; alles per 500 kilo. In do gisteren gehouden zitting der arrond.- rechtbank te Botterdam stond terecht W. J. J., oud 15 jaar, wonende te Schiedam, die, na aan gemonsterd te zijn voor de haringvisscherij, van zijn schip was weggebleven. Da beklaagde gaf als reden opslechte behandeling aan boord. Eisch drie dagen gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. Z. M. de koning heeft op het verzoek van de dienstbode O. N., te Kralingen, om kwijtschel ding van den haar opgelegden straftijd van. 2 maanden, afwijzend beschikt. Door de arrond .-rechtbank te Winschoten zijn Zaterdag niet minder dan 22 smokkelaars m spiritualiën veroordeeld. Visscherij. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 67 zomer- zalmen, die voor f 1.70 tot f2.-— per Vs kilo wer den vei kocht. Nog werden aangevoerd 4 winterzal- men, die f2.95 per i/° kilo opbrachten. Jied. Ilr* Kerk. Beroepen: te "Vrp t. hoop ds. J. C.Prins, te Werkhoven te Blokzijl ds. Blankstein, te Eernewoude; te Den Hoorn, op Tessel, ds. J. Steenbeek te Nieutv-Leuzente Goede reede de heer L. Smit, cacd. te Noordwijk-a/Zee. Toezegging: van beroep naar Hardinvveld aan ds, N. C. J. De Minjer, te Hoog-Blokland, Aangenomen: het beroep naar Heer- Ilugowaard door den heer II. A. Ludwig, cand. te Amsterdam. Bedankt: voor het beroep naar Waverveen door den heer J. C. V". Meischke, cand. te flooge- zand; naar Brouwershaven door ds. L. W. de Grient Dreux, te Spanbroek en Opmeer. Door de mcerdeiheid in het college van kerk meesters te Maasland is besloten, het trakte ment van den te beroepen predikant te bepalen op f 1100, d. i. ruim f600 minder dan vroeger uitbetaald werd. Clir. Ger. Kork. Beroepen: te Alten de heer J. Tan der Sluis, cand. te Zwolle. Ned, Gercf. kerk. (doleerend). Bedankte-voor het beroep naarWommels door'ds, K, Fernhout, te Zwartsluis. i t 5008 te A i

Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 3