Kerinieifs. Gemengde Berichten, Post en Telegraphie. Inhoud van Tijdschriften. Land- en Tuinbouw. 0 n d e r w ij s. H. echtzake n. V s s c h e r ij. et ootnschip, S. Balasnam, wegens moed, beleid eo zelfopoffering, aan den dag gelegd bij het brengen der sloep, waarop hij het bevel voerde, Daar de plaats des onheil»; en is mede als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevreden heid de bronzen medaille eo een loiïelyk ge tuigschrift toegekend aao: II. Chaton, II. Louarn, L. Sillan, 6. Kerrien, allen beboe rende tot de bemanning der sloep van de Marguerite Franchetti, wegens moed, beleid en zelfopoffering bij deze redding bewezen; aan H. Brand, hoofdagent van politie te Am sterdam, wegens het redden van drenkelingen op verschillende tijdstippen, het laatst op 4 April 1879, van een persoon uit de Linden- gracht aldaar; en aan J, Margaroli, schoor steenveger te Amsterdam, wegens het met levensgevaar reddon van twee drenkelingen uit de Leliegracht aldaar, op 15 September 1888. Uit Egraond-aan-Zee bericht men dat door de bemanning der bomschuit Voorwaarit I in zee drijvende is gezien een lijk, voorzien van eeo zwemgordel en Scheveningscheo zuidwester. Vermoedelijk is dit het lyk van Pronk. Men heeft het lyk echter niet kuonen opvisscheo, daar meo juist met hetvischnet bezig was. De aanstaande president der Vereenigde Staten, de heer Harrison, ondervindt, nog vóór hij eigen lijk verkozen is, alreeds het een en ander van de lasten, aan dat ambt verbonden. Hij ontvangt stapels brieven met gelukwen- schingen, verzoeken enz. Verleden week beant woordde hij niet minder dan 44 brieven waarin hem werd meegedeeld dat pasgeboren kinderen naar hem Benjamin Harrison genoemd waren, en zijn vrouw ontving een aantal dergelijke brieven omtrent kleine wereldburgeressen, die men ïCarry Harrison" gonoemd had. Eon pas getrouwd Hongaarsch edelman, graaf Kinsky, heeft voor het gerechtshof te Pest een eisch tot echtscheiding ingesteld. Hij heeft op de huwelijksreis toevallig ontdekt dat zijn jonge vrouw, die voor de dochter van een Hongaarsch grondeigenaar doorging, diens aangenomen kind is, de onwettige dochter van een Hongaarsch Kamerlid. Hij eischt nu ontbinding van zijn huwelijk, omdat hij bedrogen is, en omdat hij door een huwelijk met een meisje van onwettige geboorte het erfrecht op zijne familiegoederen verbeuren zou. Het Israólieten-kerkhof te Praag, door Zschokke veen wonder van het Oosten in het Westen" go noemd en een der merkwaardigste oudbeden der Boheemsche hoofdstad de opschriften aldaar dagteekenen van 941 tot in bet laatst der 18e eeuw zal weldra verdwijnen. Het gemeente bestuur wil op die plek nieuwe straten aanleggen. Dc gezondheidscommissie stelde voor, in het algemeen belang, het kerkhof mef zijn heerlijk geboomte ongeschonden te laten, en eenige raadsleden verdedigden het behoud van de merk waardige begraafplaats. Maar met algemeene stemmen op tien na werd het voorstel der ge zondheidscommissie verworpen en hel hervor mingsplan van het gemeentebestuur aangenomen. Terwijl het plan van een standbeeld voor generaal Grant te New-York in den lagtsten tijd weinig vorderde, wordt uit Japan bericht «lat men voornemens is, te Tokio een gedenktceken voor den beroemden Amerikaan op te richten. In Amerika maakt men toebereidselen tot het waarnemen van de groote zonsverduistering, welke den len Januari a. s. te zien zal zijn in de staten aan de Stille Zuidzee. Het zeldzame geval, dat een jaar met een zonsverduistering begint, kwam niet voor sinds 1612 en zal na 1889 niet voorkomen vóór bet jaar 2161. beweert dat het nu nogmaals gedurende cene eeuw weerstand kan bieden aan den tand des tijds. De bekende Delany, uitvinder van eenmulti- plex-telegraafstolsel, heeft een nieuwe methode bedacht om Morseteekens met aiterneerende stroomen van gelijken duur langs onderzeesche kabels over te seinen. De teekens, dus verzekert do Electrical Worldworden door een schrijf- toestel zeer duidelijk teruggegeven, en zoodoende wordt hot werken zeer bespoedigd. In September jl. werd Delany's nieuwe seintoestel beproefd op den Anglo-Amerikaanschen kabel tusschon Duxbury en St.-Piqrre, en de uitkomsten schijnen de verwachtingen van den uitvinder ver te heb ben overtroffen. De kabel is 878 Eng, mijion lang, heeft een elecfcrischen weerstand van 8300 Ohms en eene ladingscapaciteit van 256 micro farads. De batterij bestond uit 23 cellen van Fuller voor iedere stroomzending. Bij de proefnemingen seinde de heer Delany 20 woorden per minuut over, en iedere letter werd te St, Pierre door een Sounder (een toe stel om de Morseteekens op het gehoor op te nemen) duidelijk teruggegeven. Bij latere proeven werd een relais van Brown en Allan op het ont vangkantoor gebezigd. Deze transatlantische kabel is j verreweg de langste, waarop teekens worden geseind die met hot gehoor kunnen worden opgenomen, terwijl eene snelheid van 20 woorden por minuut op zulk een langen kabel eene groote schrede van vooruitgang is op telegraphisch gebied. De heer Delany meent dat hij deze snelheid zal kunnen opvoeren tot 30 woorden per minuut, en ver trouwt dat de dag niet ver af is, waarop al de transatlantische kabels door middel van geluidsignalen zullen kunnen worden geëxploi- leerd. Het tijdschrift voor geneeskunde toont aan dat in 1887 de pokkensterfte in Frankrijk ruim 8 malen grooter -was dan in Engeland. In Frankrijk bedroeg het cijfer der sterfgevallen aan pokken in 51 steden met meer dan 30,000 inwoners 1956 of 0.31 per mille. In Engeland daarentegen in 28 steden met meer dan 70,000 zielen slechts 332 of 0.03 per mille. In Engeland beerschte de ziekte alleen epide misch te Sheffield, terwijl daarentegen Nizza 4.2, Toulouse 1.37, Avignon 2.84, Calais 2.98 en Brest 3.58 sterfgevallen aan pokken op 1000 inwoners opleverden. In Parijs kwamen van 1 Januari tot 1 Juli des vorigen jaars 185 sterfgevallen aan pokken voor, in Londen 5. Zooals men weet, wordt in Engeland aan de inenting zeer groote zorg gewijd, en worden bij het heerschen van epidemieen sanitaire maat regelen toegepast. De wetenschap is er in geslaagd het Drummond» Kalklicht te ontsteken zonder behulp van lichtgas. Door een cenvoudigen toestel wordt bet zuur stofgas vermengd met aetherdamp, en de ver branding van dit mengsel doet het krijt even schitterend gloeien als hot tot dusver gebruikt mengsel van lichtgas en zuurstofgas. In de jongste vergadering van Teyler's genootschap te Haarlem werd dit licht voor het eerst ver toond. De reparatie aan bet oude en beroemde Engel- scbe vlaggeschip van Nelson, de s Victory", is thans afgeioopen. Meer dan 10,000 pd. st. zijn besteed om het schip waterdicht te maken. Men De minister van waterstaat, handel en nijver heid brengt ter algemeene kennis dat, overeen komstig artikel 37 van het rijkstelegraaf-regle ment goedgekeurd bij koninklijk besluit van 29 Juni Staatsblad n°. 114), op den aanstaanden Nieuwjaarsdag gelegenheid zal bestaan tot over brenging per telegraaf van nieuwjaarskaarten in het onderling verkeer dor Nederlandsche rijkstelegraafkantoren Formulieren voor deze nieuwjaarkaarten, voor zien van een stempelafdruk van het kantoor van afgifte, zijn, te rekenen van 15 December e. k., bij alle rijkstelegraafkantoren verkrijgbaar tegen den prijs van tien cent. De op deze formulieren geschreven nieuwjaarskaarten kunnen, zonder verdere betaling of frankeering op 31 December 1888 en op 1 Januari 1889 bij alle rijkstele- graafkantoren ter overseining worden aange boden naar plaatsen, waar Nederlandsche rijks telegraaf- of telephoonkantoren zijn gevestigd. Een nieuwjaarskaart mag ten hoogste tien woorden bevatten. De naam der plaats van af zending wordt ambtshalve medegeseind. De aflevering ter plaatse van bestemming, ook van de op 31 December aangeboden kaarten, geschiedt, indien cenigszins mogelijkop 1 Januari zonder omslag en zonder ontvangbewijs te vorderen. Bezorging buiten den gewonen bestel- kring der kantoren vindt niet plaats. Wetenschappelijke Bladen. Afl, 12, Graaf de Falloux. Gedenkschriften van een koningsgezinde. De Salomons-eilanden. Congres voor de studie der Tuberkulose. Eenige opmerkingen over de zoogenaamde alge meene ontwikkeling. De ontwikkeling van Indié. Overzicht van binnen- en buitenland. De tydsplegel. Blo. 12. Onze militaire bijeenkomsten in de Elyzeesche velden, door een PlattelanderEen en ander over de Bank van Leening te Groningen, door dr. A. Pekelharing Dirck Volkertszoon Coorn- hert bestudeerd in Duitschland, door F. D. J. Moorces Nieuw-Testamentische letterkunde, door dr. W. C. Van ManenHet Wester- walddoor C. F. Van Rees j benevens de gewone rubrieken. Vragen des Tffds. Dee. Is de geschiedenis geschikt als leervak voor de lagere school 7 door A. RauwerdaHet zout-monopolic in Ned. Indie, door R. A. Van SandickDe wording van een kunstwerk, door dr. P. Van Geer. De hooibundel op het Kampereiland is thans zeer traagsedert onze vorige opgave werd ar weinig verhandeld. In de prijzen kwam nagenoeg geene verandering; alleen die van het binnenhooi zijn iets lager en wordt verkocht van f1920 de 500 Kg. franco schip. Uit Montfoort wordt aan de N. R. Cl gemeld Aangezien onlangs bij burgem. en weth. bericht was ingekomen dat de minister het raadsbesluit tot het aan den dijk zetten van 2 onderwijzers en 1 onderwijzeres niet aan Z. M. den koning ter vernietiging wilde voordragen, had heden de benoeming plaats van 1 onderwijzer eni onder wijzeres. Een der thans nog fungeerende onder wijzers, de heer C. G. Visser, had weer mede gesolliciteerd en werd opnieuw met algemeene stemmen benoemd, terwijl mejuffrouw C. M. Bus- coni met 5 stemmen werd benoemd tot hulp onderwijzeres, beiden op eene jaarwedde van f450. De Engelsche vertaling van prof. Goudsmit's ïPandecten-systeem" wordt thans ook gebruikt bij de judirische lessen aan de hoogeschool te Madras. Donderdag jl. werd voor het hof te 's-Graven- hage behandeld het beroep-apptl van J. B., vleeschhouwer te Schiedam, door do Rotterdara- scbe rechtbank veroordeeld tot 3 maanden ge vangenisstraf, wegens het op 13 Sept. jl. met een mes toebrengen van een bloedende verwonding aan de borst van een persoon, die hom geplaagd had. Zoowel de beklaagde als de off, v. justitie hadden appèl tegen het vonnis aangeteckend. Bekl. beweerde zich niet te kunnen herinneren een messteek te hebben toegebracht. Op verzoek van zijn verdediger, mr. Jac. Van Gigch, werden twee getuigen gehoord, die ver klaarden gehoord te hebben, dat de verwonde gersoon den bekl. had gescholden en grove belee- digingen tegen diens ouders had geuit. Mr. Jac. Van Gigcb, er op wijzende, dat bekl. als 't ware tot de gepleegde daad was uitgelokt, beval zijn dient in 's hofs welwillendheid aan. Adv.-Generaal mr, Telders oordeelde dat daar- mede bij het uitspreken van het vonnis der Rot- terdamsche rechtbank rekening was gehouden a vorderde bevestiging van dat vonnis, 3 maanden gevangenisstraf. VLAARÜINGEN. De haringvisscherij is nu geheel afgeioopen, en werd er in bet geheel 297,600 ton haring aangevoerd, tegen 339,000 in 1887, dus een verschil van 41,400 ton. Ds laatste aanbrengsten bestonden enkel uit haring onder de kust gevangen, klein goedje, waartan Donderdag in publieken afslag besteed; werd voor volle haring f 11, ijle dito t 10.50 per ton. De vraag is in de laatste weken gering. In de volgende week zullen de eerste schepen ter beugvisscherij uitzeilen. PERNIS. Ofschoon iets beter dan de vorige week, lieten de vangsten op dezalmvisscherijen weer veel te wenschen over, zoodat niet dage lijks gemarkt kon worden. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 60 zalmen, die voor fl.85 per Va kilo werden verkocht Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Nijmegen ds. A. J. Th. Jonker Hz., te Ellekom; te Klundert ds. J, Draaisma, te Wijk bij Heusdente Hijker- Smilde en Kloosterveen (toez.)ds. Voget, te Olden- haus (Duitschland) te Nisse ds. W, Van Esveld, te Brakelte Dreischor ds. II. Timmer, ta Knollendam c. a. - In de achtste zitting der algemeene synodale commissie der Ned. herv. kerk kwam bet eerst aan de orde de door den president geconcipieerde circulaires aan de kerkeraden der Nederl. herv. gemeenten, behelzende de uitnóodiging om hunne gemeenten op te wekken tot deelneming aan de collecte, welker opbrengst strekken zal om aan de Waldenzen een blijk van sympathie te geven op hun merkwaardig herinneringsfeest in Augus tus van het volgende jaar. Het concept, dat on veranderd werd aangenomen, is van den volgenden inhoud Eerwaarde hrocdertl In den loep van den aanstaanden zomer zallen deWaldenzen een treffend herinneringsfeest vieren,' Gij kent ze, dio dalbewoners, sedert de middel eeuwen onwrikbaar vasthoudende aan hun gods dienstige belijdenisde standvastige bestrijders van Rome's dwalingen, en om die reden door ds omliggende bevolking van Frankrijk en van Savoye steeds vijandig behandeld en als melaatscben ge schuwd of op last van den pauselijken stoel her haaldelijk nu eens als wilde dieren verjaagd, dan weder bloedig vervolgd en geslacht. Toch bleven zij bestaan met hun voorvaderlijk geloof, met hun eenvoud en reinheid van zeden, met hun ootmoed en nederigheid, gehecht aan hun bergen en valleienslechts de vrijheid vra gende om God te dienen naar het evangelie van zijn Zoon Jezus Christus, totdat zij bij het aan breken van de reformatie der zestiende eeuw in de protestanten broeders vonden, die uitspraken wat zij zelf zoolang reeds hadden geloofd en beleden, en zich bij hen aansloten. Doch juist hun toetieden tot de hervorming deed het vuur der vervolging heviger dan ooit ontbranden. Talrijke legerscharen beproefden ver schillende malen de ketters uit te roeien of met geweld tot afval te dwingen. Zóo moedig ver dedigden zich echter de op schier onbereikbare rotsen en in bergkloven teruggetrokken Walden zen, dat het snoode opzet telkens mislukte. Wet zouden zij ten laatste bezweken zijnmaar de protestantsche vorsten kwamen tijdig tusschen beide, en dezeu gelukten het 't nijpende gevaat; af te wenden. Dan volgden weder enkele jaren van rustj waarin de arme in aantal sterk gedunde hef} torn doel gewi en 1 D nooc in E herv van D den een gods binn O mog keu: "prijs gam uit voot vele was zich de hun Toe peri raai aan heit er ons oud de en sch< naa in I om opg l onv ker wai van Yt, 1 h

Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 6