Stedelijl Kienws. Beursbericht van Amsterdam. Marktberichten. vormden der valleien aan allerlei plagerijen ten dool stondenstraks afgewisseld door nieuwe gewelddadige én bloedige aanslagen oo hun geloof en loven. De herroeping van het edict van Nantes werkte noodlottig terug op de valleien. Wat Lodewijk XIV in Frankrijk had volbrachthet vermoorden der hervormde kerk eischte hij dat hertog Amadeus van Savoye in diens staten zou verrichten. Deza bezweek voor den met bedreiging gepaar- den aandrang en vaardigde den 31n Jan. 1686 een bevelschrift uitwaarbij al degenen die hun godsdienst niet wilden afzweren, gelast werden binnen veertien dagen bet land te verlaten. Ondanks de tusschenkomst der protestantsche mogendheden bleef den Watdenzen nu geen andere keus over dan hun haardsteden of hun godsdienst prijs te geven. Aan beide waren zij met hun gansche ziel gehecht. Een kreet van smart steeg uit de valleien ten hemel. Bezweken sommigen voor de verleiding om hun geloof te verzaken, velen gingen in ballingschap, maar een gedeelte was vast besloten niet te gehoorzamen en bereid zich tot het uiterste te verdedigen. Van twee kanten trokken de vijandelijke legers de valleien binnen. Duizende Waldenzen boetten hun trouw aan het evangelie met hun leven. Toch hield zich hier en daar een handvol dap peren met den moed der wanhoop staande. Ver raad, woordbreuk konden slechts een einde maken aan hun verzet. Nu hadden geloofshaat en wreed heid vrij spelde stuitendste gruwelen werden er gepleegdde goederen verbeurdverklaard onschuldige vrouwen en kinderen dood gemarteld, ouden van dagen van de rotsen geworpen en in de bergkloven verpletterd of opgehangen, mannen en vrouwen, ouders en kinderen gewelddadig ge scheiden. twaalf tot veertien duizend gevangenen naar de kerkers gesleept, twee duizend kinderen in kloosters en Roomsche huisgezinnen geplaatst, om in den heerschenden godsdienst te worden opgevoed. Nadat meer dan de helft der slachtoffers van onverdraagzaamheid en vuig verraad in de ker kerholen van gebrek, eliende en mishandeling waren omgekomen, werd eindelijk in den herfst van 1686 aan het rampzalig overschot verlof gegeven om het land te verlaten. Ten getale van 4000 vertrokken zij groepsgewijze over de reeds met sneeuw bedekte toppen van den Mont- Cenis, hun weg bezaaiende met de lijken van degenen die van koude en eliende bezweken. Slechts 3000 kwamen aan den anderen voet van het gebergte aan en vonden een gastvrij ver blijf in Zwitserland. Ook de Nederlanden en Bran denburg openden hun de armen, Siechts weinige bannelingen maakten echter gebruik van de uit- noodiging om zich aldaar te vestigen. De liefde tot hun land bracht hen in de Zwitsersche valleien terug. Het gezicht der Alpen herinnerde hen aan de oorden waar hun wieg eens stond. Echter wilden de protestantsche naties hun aan deel hebben in de verzorging barer beklagens waardige geloofsgenooten en ondersteunden hen met geldelijke bijdragen. Onze vaderen lieten zich bij dit gemeenschappelijk werk niet onbe tuigd, maar stonden in de eerste rijen. Toch gaven de arme bannelingen de hoop niet op om naar hun dalen weder te keeren die ge dachte liet hen niet met rust. Weldra rees bij een hunner invloedrijkste voorgangers, Henry A r n o u d die de sMozes van het Israd! dor Alpen" zou worden, het voornomen, hen naar hun aloude woonplaats terug te voeren. In Mei 1688 stond dit stoute plan vast en werden alle voorbe reidende maatregelen in stilte beraamd. Onze stadhouder prins Willem UI, de vastberaden steun van het protestantisme in het statenstelsel van Europa, was in het geheim. Arnoud deed ver schillende reizen naar 's-Gravenhage, om met den vorst te overleggen, bij wien hij in hooge achting stond. Met alle kracht steunde de prins, die door de Waldenzen hun oJosua", hun iDavid" werd genoemd de onderneming, ook door zijn invloed aan te wenden om allerwege in den lande eene inzameling ten behoeve der verdrukte dalbewoners te doen bonden, welke de belangrijke som van ruim twee ton gouds opbracht. Aan wapenen en geld hadden zij dus geen gebrek. Op 's prinsen raad werd echter de uitvoering van hec grootsche plan uitgesteld totdat de door hem beraamde tocht naar Engeland had plaats gehad en met het gewenschte gevolg zou bekroond zijn. Met zijn gewone scherpzinnigheid voorzag hij dat Savoye's hertog zich zou ontworstelen aan den dwang door Lodewijk XIV op hem uitge oefend, en jegens de teruggekeerde bannelingen zich welwillender betoonon zou. Willems onderneming, nog dezer dagen raet zooveel geestdrift in Engeland herdacht, gelukte. En in den zomer van 1689 werd nu ook onder de leiding van Arnoud, den voorganger in den strijd en in het gebed, de terugtocht aanvaard, zoo terecht de ïglorieuso Réntree" geheeten. Onbeschrijflijk was de ellende, waarmede de kleine scharenegenhonderd hoofden sterkhad te worstelen. Over hemelhooge bergen, gekweld door regen en wind, straks in de sneeuwvelden ver dwaald, dan weder zich met de wapenen in de vuist een doortocht banende midden door de vijanden die hun den weg poogden te versperren, aan houdend worstelende met gebrekzich voedend met wilde vruchten en rauwe kool, kwam zij eindelijk, afgemat door strijd en ontbering, en sterk gedund, op den elfden dag na het vertrek uit Genève in de vallei van St. Martin en begon voet voor voet haar vadei land te heroveren. Zij weet zich staande te houdeu en wint meer en meer veld, totdat een Fransch-Piemontcesch leger tegen haar optrekt, Nu schijnt zij onher stelbaar verloren. Maar ongedachte uitkomst I Zooals door Neerlands stadhouder Willem IIIdie den Engelschen troon besteeg en zich plaatste aan het hoofd van het Europeesch statenverbond tegen Lodewijk XIV, was voorzien, treedt Savoye's hertog tot dit verbond toe. Hij roept zijne troe pen terug helpt de Waidenzen den vijand ver jagen draagt hun de eervolle taak op de grenzen te verdedigen, en verleont aan Arnoud, die bij de iglorieuse Rentréo" zeldzame krijgsmanstalen ten had ten toon gespreid, den rang van kolonel. Zoo bekroonde God hun geloof en vaderlands liefde. En deWaldenzen beschamen het door hun vorst in hen gestelde vertrouwen niet. Pal blijven zij op hun gevnai lijken post staan. Bij den vrede hebbc" _.j hun vaderland terug en komen in het bezit van vroeger ongekende vrijheden. De ker kers openden zich voor de gevangenende ge roofde kinderen werden teruggegeven, de andere bannelingen snellen toe. Do afvallige broeders worden op hun bede weder in den schoot van de kerk hunner vaderen opgonomen. Een nieuwe dag brak voor de vallei-bewoners aan. Wel was het slechts het morgenrood, dat aan lichtte, en moesten er vele tientallen van jaren ja anderhalve eeuw voorbijgaan eer het volslagen dag zou worden. Want eerst in 1848 was het dat door den edelen Karei Albert, Piemonts koning de maatschappelijke ban geheel werd opgeheven die op bon drukteen zij zich allengs geheel herstelden van de bloedige vervolgingen welke zij te lijden hadden gehad. Sinds wijden zij zich dan ook met hart en ziel aan de verbreiding der evangelische waarheid, ook huiten hunne bergen, in geheel Italië. Dit is de schoone en verheven taak voor welke zij naeenen dat God hen heeft gespaard. Zij beschouwen het als een heiligen plicht voor het land hetwelk hen zoo lang en zoo gruwzaam beeft mishandeldde zegeningen des evangelies te brengen. Aldus wenschen zij aan de kinderen te vergelden het leed, door de vaderen aangedaan. Het is deze merkwaardige terugtocht, twee eeuwengeleden ondernomen en hierboven geschetst, welke de Waldenzen gereedmaken in Augustus van hot volgendejaar te herdenken. Zij wenschen dus dien dag in de eerste plaats te vieren door het houden van plechtige dankstonden en het oprichten van een eenvoudig gedenkteeken op het punt, dat Arnoud en zijn metgezellen tot schuilplaats strekte, toen hij voor een overmach- tigen vijand moest terugwijkeneen zich steil in de wolken verheffend rotsgevaarte. Maar ver der nog door do stichting van eenMaiion Vaudoise, bestemd voor het houden hunner synoden en andere samenkomsten, en voor het bewaren van hun brochuren en boeken, en tevens van een Ecole supérieure de jaunes gens, een school van middel baar onderwijs, waaraan een dringende behoefte bestaat. Voor dit alles is eene som van 150,000 francs noodig, welke zij door vrijwillige bijdragen van eigen stamgenooten hopen bijeen te brengen. En waartoe nu, eerwaarde broeders, is dit alles in heiinnering gebracht? 't ïs omdat de Aigemeene Synode der Ned, herv. kerk, door éen harer leden op het aanstaande merkwaardige herinneringsfeest gewezen, besloot bij die gelegenheid den Waiden- zischen broedeis een blijk van deelneming te geven, en der synodale commissie opdroeg dit te doen op de wijze welke deze het doelmatigste achtte. Dit besluit grondde zij niet alleen op het ge meenschapsgevoel dat haar bezielt jegens alle leden van het groote protestantsche lichaam of op de Apostolische vermaning»weest blijde met de blijden", maar ook op da eeuwenheugende nauwe betrekkingen, welke tusschen ons vaderland en de Waldenzen bestaan. Jaarlijks toch ontvangen dezen nog altoos uit Nederland et.i aanzienlijke geldelijke bijdrage om daarmee voor een deel te voorzien in hun geestelijke en zedelijke behoeften. Daar is echter meer. Gelijk wij herinnerden, had den onze vaderen, op voorgang van prins Willem III, den grooten tegenstander van Lodewijk XIV, een niet onbelangrijk aandeel in de voorbereiding der treffende gebeurtenis, welke men zich voor stelt te herdenken. De alg. syn. commissie, gevolg gevende aan de tiaar verstrekte opdracht, is overtuigd dat daden zich hier behooren te paren aan woor den en offers aan gezindheid, en zij meende dat het doelmatigst bewijs der deelne ming in de denkbare gedachtenisviering der Waldenzen bestond in het aanbieden eener niet onbelangrijke feestgave ten behoeve der door hen gewenschte stichtingen. Mitsdien besloot zij tot dit einde een ernstig beroep te doen op de mede werking van alle kerkeraden, en de synode voor te stellen het bedrag der gezamenlijk bijeenge brachte gelden met een adres van gelukwensching den Waldenzen op bun feest te doen aanbieden. Zij beeft dus de eer, Mijne BroedersU met aandrang uit te noodigen 1o. het beoogde doel te helpen bereiken, hetzij door middel eener col lecte in de openbare godsdienstoefeningen, hetzij door de inzameling aan de huizen der gemeente leden, hetzij door het aanbieden van inschrijvings- lijsten, hetzij door het samenstellen van plaatselijke comité's ter bevordering der zaak, en liefst als er in uwe woonplaats nog andere protestantsche gemeenten bestaan, in overleg met de kerkeraden van dezen of langs welken anderen weg dan ook en 2o, vóór 1 Mei 1889 de uitslag uwer bemoeiin gen mede te deelen aan de besturen uwer clas sis en de ingekomen gelden te storten bij den quaestor van deze. De synodale commissie vertrouwt dat overal in de vaderlandsche kerk hare uitnoodiging met ingenomenheid ontvangen en dat daaraan met belangstelling gevolg gegeven zal worden. Geve de Hemelsche Vader dat aldus de aloude liefde van Nederland voor de bewoners der valleien blijken zal niet uitgedoofd te zijn. De Aigemeene Synodale commissie der Ned. Herv. Kerk, M. A. Perk, Pn rident, L. Overman, Secretaris. Chr. Ger. Kerk. Bedankt: voor Ouderkerk-aan-den-Amstel door ds. C. J, Engeibrccht, te Andel c. a. Ned. Geref. kerk. (doleerend). Bedankt: voor Deventer door ds, J. der Velden, te Buitenpost. Van Naar men verneemt, zullen met 1 Februari a.s. te Deutichem de godsdienstoefeningen gestaakt worden, wegens gebrek aan blijvende deelneming. BURGERLIJKE STAND. Geboren t 7 December. Arte, zoon van H. K. Borcherdtng en G. Goedvolk, Oost singe/. Dirkje Adriaoa, dochter van A. Van Baerle en J. Veenman, Hoogstraat. Maarten, zoon van 1. De Ruiter en M. Lam- merse, Nieuwstraat. Overleden i 6 December. Geertje Ver- bokkem, oud 42 jaar en 11 maanden, echt genoot van P. KerstenMaasstraat. Adrtanus Van den Hamer, oud 2 maanden, Jacobastraat. 7. Sjouke Van Be veren, oud 8 maanden, Boode kek. Theodora Van dan Hof, oud 70 jaar ea 8 maanden, weduws van R. D. Van den Berg, Oostsingel Schiedam 8 December. Rogge en Gerst zonder handel. Hoatirynnoteering der makelaars f 81/2- Jenever: Amsterd. pioef f 12i/3 per hectol. Gt. zonder fust en zonder belasting. Spoellngbcurs t f 1.80 per ketel. Bij de Schiedamsche Spoeling- VerBenmne f 1.90 per ketel. Leiden, 7 December. De aanvoer en prijzen ter veemarkt van heden waien als volgt: 17 stieren f40 allG; 119 kalf- en melkkoeien f95 a 233; 126 vette ossen en koeion f 120 a 252, 56 a 68 c. per kilo 86 vare dito f90 a 200; 56 graskalveren f14.a 50.28 vette dito f30 a 86, 75 a 95 c. per kilo; 9 nuchtere dito f7.a 17.972 vette schapen f 19 a 35.—, 50 a 55 c. por kil' 238 weide- dito f 13.a 24.lammer fa 14 magere varkens f 13 a 2 160 biggen f3.25 a 8.- veulens fa- 4 paarden f24 a 38. Amstekuah 7 December. Rogge op levering opende in stijgende richtin sluit trager, Maart f130, 131, 132, 131. 13 Mei f132, 133, 134, 135, 134, 133, 132. Antwerpen, 7 December. Petroleum hooger; in loco fr. 191/4; Dec. fr. 105/ Jan. fr. 195/,; eerste 3 md. fr. lOl/s- 31/t pCt. Nederland Bmtenl. Spanje Portugal Rusland 1867/00 1877 Óostenr. I.g. tie Gr. Riiss, Spnren Baltische Peru 1870 Zilver Metnll Papier Tuikije brie Shares Louis Nsshv. Central. Pnuf "mot: 1 Denver R10 Grande Canadian Pacilic Missouri Kansas 5 pCt. Missouri K Chic. Atlantic 6pCt. Prior Lien Bond Zweedsche Spoor Cultuur Maatsch Prolongatie Boxtel Per 7 Dec. «I %6 07 »/16 631/3 86 ik 101 5/lfl 581/4 lid/3 57 137/a 67J/8 671/, 15 5311/ls 341/4 62% 16% 51 Vis 13%« 73% TRI.KHH 8 Dec, 101% 67% 631/a 86% 101%, 58 tyje 116% 57% 14% 07%!, 67% 14% 533/4 34% 623/4 17 437/1* 56% 70% 21/3—3 3—31/3 Omtrent de stemming der beurs op gisteren zegt het N, v. d. D.: y In aansluiting met beter afkomende New-York- sche en Londensche merken, was de «temming voor Aroerik. sporen over het algemeen wat vas ter, hoewel de omzet bij voortduring hoogst onbe- teekenend blijft. Van buitenlandsche Staatsfondsen waren de meeste soorten iets aangenameralleen maakten Spanje en Venezuela eene ongunstige uitzonde ring, daar deze wat lager werden afgegeven. Hnllandsche Staatsfondsen hooger. Van buitenlandsche waren Russen, Mexico, Peru a hooger, overige soorten prijshoudend, alleen Spanje en Venezuela 1/4 lager. Van industrieele daalden Afrik. Handelsver. 1V4, aand. Cultuur Vorstenlanden s/is. Panopti cum 1, Intern. Crediet Vs. Salamanca 3, Deli- Maatschappij 5, doch wonnen aand. Indische Bank Paleis 1%. Binnenlandsche sporen weinig verschil. Russischo voor Oud spoor boter, Zuid-West. 1/8 flauwer. Zweedsch-Noorder verloren 7/a, Amerikaansche stegen i/sa Vs. alleen moesten Unions Va prijsgeven on blijven Centrals meer aangeboden. TramwayGooische 11/4 hooger. PremieleeningPanama 7 flauwer.

Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 7