Per Telegraaf. Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. Keclitzaken. jl„ »indt men de volgende verbetering ge plaatst. »In do rede van den heer Van Baar, voor komende op bladz. 332, kol. I regel 1820 v, o. staatDie Vorst aarzelde niet om openbaar en categorisch zijn Christelijk gelooi als regee- jingsmoticf, als Regeeringsbeginsel to procla- jeeerenlees: ®Dio Vorst aarzelde niet om openbaar en categorisch zijn Christelijk geloof, zoo al niet als regeeringsmotief, als regeerings- beginsel te proclameeren, dan toch als Regeering daarop to wijzen. «Dat heeft de Keizer van Duitschland gedaan, van dat oppermachtige Rijk, en wij, in vergelij king, armzalig klein volkje, mogen ons welaan dat schoone voorbeeld spiegelen Het denkbeeld om een eenvoudig en doel treffend gedenkteeken op te richten op het grat van deo onversaagden en dapperen Jacob Hobein, die als matroos in hel jaar 1831 op zulk eeae schitterende wjjze de eer onzer vlag en dia van de marine in het byzonder heeft opgehouden, gaat uit van de heeren F. L. Geerlmg, gep. vice-admiraal, oud-minister van maiine; jhr. F. de Caseinbroot, gep. vice- admiraal, adjudant des konings i. b. d.; J.W. Binkes, vice-admiraal, adjudant des konings j, b. d.J. A. Van de velde, gep. schout-by- nachtJ. Spanjaard, kapitein ter zee, inspec teur van het loodswezenF. A. Van Braam Houckgeest, kolonel, adjudant des konings i, b. d., commandant van het korps mariniers, secreiai is-penningmeester. Zoodra de nieuwsbladen het bericht ver meldden, dat dr. Mezger zich niet te Wiesbaden zou vestigen, omdat de pogingen tot het oprich ten van een sanatorium aldaar zouden zyn mis lukt, heeft de heer G. Van den Heuvel Az., directeur der »Stichtsche Hotelmaatschappy" te Utrecht, pogingen aangewend om den heer Mezger te bewegen zich aldaar te vestigen en hem daartne, ook uit naam van andere stadge- nooten, niet onbelangrijke aanbiedingen ge daan. Deze pogingen zyn echter niet mogen ge lukken. Da" heer Van den Heuvel ontving Maandag, uit naam van dr. Mezger, een brief van dr. Griot La Cave, waarin deze hem mede deelt dat de ioopende geruchten onwaar zyn en het vast is bepaald dat dr. Mezger zich te Wiesbaden gaat vestigen, zoodat hij elke andere aanbieding moet afslaan. (V. D.) De Haagsche werkloozen waren Maandag door de sociaal-deinoei aten tot het by wonen van eene vergadering in Walhalla" bijeenge roepen. Ruim honderd personen waren bjjeeo, waarvan het overgroote deel uit de gewone be zoekers der vergaderingen in Walhalla" be stond. De spreker deelde de besluiten mede, welke het internationale arbeiderscongres te Londen in begin November van dit jaar geno men had, nl. de herleving van de zloternatio- cate", het invoeren van ecu nominale» arbeids dag van 8 uren, de beslechting van geschillen tusschen twee of meer rjjken niet door oorlog, doch door arbitrage, en totale afschaffing van nationaliteit. De spr. verdedigde alle besluiten op de bekeode theorieën, de aanwezigen uit- noodigeod zich te vereenigen, omdat in ver- eeciging de kracht der werklieden schuilde. Gaarne vestigen wjj dè aandacht onzer lezers op den dezer dagen verschenen vierden jaargang van Roelants' Almanak voor 1889. Het is stellig de kleinste, en naar deo inhoud gerekend, de goedkoopste almanak die in oos land bestaat. Het boekje telt 160 bladzijden druks en bevat, behalve alles wat in een gewonen almanak thuis behoort, de tarieven der spoot wegen in Nederland allegeweoschte opgaven omtrent het zegel, de posteryen, de telegraphie, de vorsten vao Europa, de Nederl. ridderorden, de gezanten in en buiten Neder land, de ministerieels departementen, de beide Kamers der Staten-Genei aal, de raad van state, <le tekenkamer, het bestuur der provinciën, de rechterlijke macht, het booger en middel baar onderwys, de Kamers van koophandel, enz., enz., kortom alies vrat men, by dagelijks voorkomende gevallen, noodig heeft te weten. De prijs van dezen almanak is slecht tien cents. De schade in de lokalen vao den heer Stroucken te Amsterdam jl. Zondag door de socialistische onruststokers aangericht, be draagt ongeveer tweehonderd gulden. De openbaarheid, gegeven aan de vele bij komende omstandigheden die licht kunnen verspreiden over de mislukte aanslagen op den burgemeester, de heeren Jolles en Stork en hunne gezinnen, werkt nuttig, zegt het Handeïiblad, Eene dame, wonende tegenover den heer Stork, die het kistje heeft zien afgeven, heeft zich aaogemeld by de justitie. Haie beschrij ving van den man die aldaar het kistje afgaf, komt overeen met die van de beide jongelui, aan wie door de dochters van Wunneberg het kruit werd verkocht. Voorts heeft een koetsier zich aangemeld die op den bok van zyn rijtuig zat overliet perceel 25 (niet 21 zooals aanvankelijk ge meld) in de Sarphatisiraat, toen daar bet kistje voor den heer Jolles bestemd werd be zorgd. De dienstbode die het aannam, zag dadelyk dal bet kistje aan een verkeerd adres werd afgegeven en nep den besteller terug, die zich echter, hoewel hjj hel roepen moet hebben gehoord, ijlings verwijderde. Daardoor werd de aandacht vau den koet sier op de bezoiging gevestigd, en hy is in staat geweest eene miu of meer juiste per soonsbeschrijving te geven. Uit het niet lerug- keeren van den besteller mag de gevolgtrek king worden getrokken, dat h|j van den inhoud van het kistje kennis droeg. Het gerechtelijk onderzoek en de nasporin gen der politie zyn iu vollen gang. Gisteren hebben rechmcheurs te Haarlem zich inlich tingen verschaft omtrent verdachte personen. Tot dusverre is geeoe aanhouding gedaau. Ook by den burgemeester, oir. Van Tien hoven, is op St.-Nicolaasavond een dergelyk kistje bezorgd als by de heeren Jolles en Stork, zoowel m- als uitwendig daarmede oveieen- komende. De helsche toeleg is evenwel daar evenmin gelukt als dit by de genoemde heeren het geval is geweest. De uiteilyke teekeuen toch verwekten by den lieer Vao Tieuhoven argwaan, zoodat hy oumiddellyk last gaf het verdachte voorwerpje iu den tuin te zetten, vauwaar het later iu handen der justitie is gesteld. Omtrent het plotseling verdwijnen van den stuurman Corn. Pronk, van de bark Melati, wordt nog het volgende gemeld: Nadat de kapitein Zaterdagavond het ruime sop was gaan kiezen, en Pronk, wiens plunje in de reddingsboot nat was geworden, andere kieeren had gekregen, vertoonden zich by den man toen reeds sporen van neerslachtigheid. Den volgenden dag, Zondag, zat hij zelfs ge- ruimen tyd in de kajuit te schreien en trachtte de kapitein hem moed io te spreken. Maar, zooals gebleken is, zonder vrucht. Want nadat Pronk ongeveer 24 uur aan boord was, werd hij Zondagavond, na koit te voren een kop koffie gebruikt te hebben, eensklaps vermist, op 10 mylen afstand van Scbeveningen dat met hem te gelijk twee messen en een boei verdwenen zijn, doet vermoeden dat hy zich met de boei in zee geworpen heeft. Pronk laat een weduwe in hoogst zwange re» toestand achter en stond als eeo bekwaam stuurman bekend. Nabjj de Kruislaan te Watergraafsmeer is Zaterdagavond door de Gooische stoomtram eeo man overreden, dio daar met eene geit liep en het dier trachtte te behoeden voor overryden. Da man bleef op de plaats dood. Uit Franekeradeel vertrekken eenige ge zinnen naar Transvaal. De trek tot land verhuizing openbaart zich in Friesland ia de laatste dagen sterk. Naar men uit Londen bericht, is het weder daar in de laatste dagen bijzonder zacht geweest, warmer dan hu half Juli was. De thermometer stond er 5 graden hooger dan te Napels, 14 hooger dan te Marseille en 19 hooger dan tc Parijs. Naar een Amerikaansch blad bericht, heoft een pachtersvrouw in Texas, mrs. Ilirscli, onlangs zes kindertjes ter wereld gebracht. De jonggeborenen zijn allen gezond maar buitengewoon klein. De moeder, die verleden jaar van een drieling beviel, was twee dagen na de groote gebeurtenis al weder op do been. Locbcm en <le politieke moraliteit. »De Standaard" blijft dag op dag bezig het on verkwikkelijke debat warm te houden over het beruchte strooibiljet, waarin namens deri heer Van der Borch indertijd de heer Van Rappard werd beklad. Zij ziet niet in dat er dingen zijn, waarvan schikkelijkst wordt gezwegen. Zij dwingt intusschen ook de liberale pers nogmaals op >ie zaak terug te komen, omdat zij uit liet algenieene stilzwijgen afleidt, dat men haar tegenover de sZutfensclie Courant" in 't gelijk heelt gesteld. Ging dit beweren op, vDe Standaard" kwam zeker zegevierend uit elk debat te voorschijn, want er is geen blad, dat met zoo onbegrijpelijke taai heid een eenmaal opgeworpen quaestie vasthoudt en uitspint en keert en wendt tot in het oneindige. Tegenover baar heeft nooit iemand liet lualslo woord. Nu zij er zich ditmaal uitdrukkelijk op beroept in 't gelijk gestold te zijn, achten wij het noodig ons te voegen aan de zijde dier liberale bladen, die haar dien waan pogen te benemen. Wat toch beweert -tij Dat de volgende vier punten niet met argumenten zijn ontzenuwd »lo. dat baron Van der lioich ziek te bed lag, toen het strooibiljet geschreven en gedrukt wienl; »2o. dat hij er geen kennis van kreeg, eer liet leeds ter expeditie gezonden was; »3o. dat hij, zoodia hy er van hoorde, het gaf om de expeditie tc stuiten »cn 4o. dat hij, toen de post reeds weg bleek te zijn, voor het publiek de volle verantwoordelijkheid op zich nam voor een stuk, waaronder zijne mede bestuursleden, volkomen te goeder trouw, ziju naain ais voorzitter geplaatst hadden." Het zij zoo; dat dit alles onwaar is, is niet bewezen. Maar wat hooft do sZtitf. Ct," aange toond? Dat ue heer Van der Borch niet alleen de verantwoordelijkheid van liet biljet op zich nam, maar zelfs met klem van redenen trachtte te betoogen dat het op die wijze misbruik makeu van particuliere gesprekken een volkomen geoor loofd verkiezingswupen was. En dut heeft hij geschreven ter zelfJer tijd dut hij, volgens »De Standaard", het biljet ten zeerste afkeurde en de verzending poogde te sluiten. Een dubbelhartig heid, als waaraan hij hier schuldig staat, hadden wij zelfs hij onze tegenstandurs niet vooronder steld. De christelijke «Standaard" vindt dit alles volkomen in den haak. Voorts verrast zij ons nu met de mei kwaardïge mededecling, dat geen van de bestuursleden der kiesvereeniging hot biljet zag eer het ter perse ging. Vrage: uit welke fabriek kwam dit product dan? lil elk geval wordt op deze wijze een ge makkelijk middel gevonden om luster te versprei den op ciiristeiijken grondslag. De bestuursleden der kiesvereenigingen lozen eenvoudig niet, wat men hun te teekenen geeft, maar nemen luier, om elkander te dekken, uit pure edelmoedigheid de verantwoordelijkheid voor de schandelijkste verzinselen op zich. (Vad.) DEN HAAG, 12 December. Tweede Kamer. Bij het debat ovei de justnie-begioo- ting beluolde de mioisiet' iu overweging te zullen neuieu het psostitutie viaugstuk eu andere punten van sociale wetgeving. De geheels afschaffing der jachtwet was niet vao hem te verwachten. ïo Antwoord aan den heer Domela Nieuwenhuis weigoide hy bepaald gratie aan Geel. Du omstandigheden waien allerougescbiktstalles wijst er op dat de sociaai-democraten zich oiganiseeren en han delend optreden. Indien tul handhaving van orde en gezag krachtige maatregelen r co dig zyn, rekent hy op den steun der Siaten- Ger.eraal en de sympathie d-s v.lks(algemene bravo'a). De heer Domein Nieuwenhuis. sterjc afkeurende de beperking der vrijheid van spreken, ontkende dat bewezen was dat de socialen het gebeurde te Amsterdam op htm geweten hebbeo, evenmin als de aaosiageil aldaar gepleegd; dit kou wel ren betaamd plan der politie zyn (sensatie). De mini-ter hield vol dat de sociaal-demociutoii ue ooi zaak waren van de wauoidelijkhedon en agiteeiden by de werkstakingen. Het debat is daaiop gesloten. De gelegenheid tut verzending de, cor respondentie naar Nnnrd-Ac-erika bestaat door middel van hot stoomschip Veendam. De laatste buslichting aau het postkantoor te Rotterdam is bepaald op oVn 1 oen December a. s,, des morgens ten 9 ure. LVe wjjze van verzending behoort dusdelyk op hrt adies vernield te deft. De uinistei van waterstaat heeft tc kennen gegeven dat er zijnerzijds geen bezwaar beslaat den bij kon. besluit van 17 Januari i 888 No. 10 toegekenden vrijdom vun port ouk van toepassing te verklaren op de oproepingsbrieven, gericht aan kiezers, die kun verblijf n.iar elders hebben overgebracht. Als eene merkwaardigheid verdient vermelding dat in de Alblassorwnard verscheiden boeren, uitgelokt door het heerlijke nujaarswedei', liet vee, dat reeds naar de stallen was gebracht, weder in de weide hebbon gedaan. Bij een veehouder te Hiilcgersberg zijn vier runderen plotseling gestorven ten gevolge vi vergiftiging door schimmelplanten, die zich het voeder bevonden. Vermoedelijk bevonden d zich in het hooi, dat dezen zomer niet droo kon worden binnengehaald. Uit Hoorn wordt ons rld. 10n dezer gemeld vOnder leiding van den heer Tensen van Schellinkhout werden liedon 3G van de schoonste runderen, afkomstig uit do omstreken dezer stad, in den stal van «Hen heer De Goede, alhier, bij eengebracht. Zij waren aangekocht door twee Amerikanen, tegen zeer hooge prijzen, en moesten verzonden worden naar Buenos Ayres, in Zuid- Amerika. Evenais voor ongeveer 5 joar voor Noord- Amerika de beste Noordhollandsche runderen werden aangekocht, zoo tracht thans vooral de Argentijnsche republiek haren veestapel te ver edelen, en het mag gezegd worden dat de edelste, de prachtigste dieren waren uitgezocht. Het was in êen woord voor een liefhebber een hoogst interessant gezicht, zulk eene collectie vee bijeen te zien. En al komen de dieren nu, na een ongewone zeereis van pl, in. 28 dagen, wei wat verarmd op de plaats van bestemming aan, de soort is er daardoor niet minder om. Van enkele werden dan ook vóór het vertrek pbotographieOn vervaardigd. De Noordhollandsche veehouder begint thans meer dan ooit in te zien, hoe groot de voordee- len zijn van de aanfokking van goed vee. Vandaar dan ook, dat niet weinig moeite wordt gedaan ter verkrijging van beste fukstieren." ACl.) In haar gisteron gehouden zitting heeft de arrond.-rechtbank to Iloticrdam o. a, veroordeeld W. W., graanfaclor=kneclit, taSchiedam, wegens

Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 3