PICCIOLA. A0. 1888. Feuilleton. Vrijdag 14 December N°. 7138. wee-en-veertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. duitschland. ABONNE«ENTS"a»sper kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Aftonderlijke nommers f 1.85 - 2.50. - 0.10. BVRËAV: HARKT, H, 12 4. Advertentieprijs: v»a 1—10 gewone regelp met inbegrip van eene Courantf 1,1 Ou Iedere gewone regel meer- .10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. ,LL_, T ff=aa=° q ENGELAND. De {Times meldt uit Zanzibar dat de Britsch- Jadische handelaars te Bagamojo schadever goeding eischea van de Duitsche Oostafri- kaansche maatschappij, op grond dat zy door bare inlaodsche huurlingen geplunderd zijn. Volgens telegraphische berichten uit Auck land houdt de burgeroorlog op Samoa aan. Bij den Senaat der Vereenigde Staten is eene motie ingediend, strekkende om aan de ^Senaatscommissie voor buitenlandsche zaken een onderzoek omtrent de aangelegenheden van Samoa op te dragen en dienaangaande •rapport in te zenden, met advies omtrent de houding der Vereeoigde Staten, uit aanmer king van den noodigen waarborg voor de Ameri kaansche belangen op de Samoa-eilanden, |)e heer Frye, die deze motie indiende, be toogde dat deVereenigde Staten ten krachtigste san de Eogelschen en Duitschers moeten be letten, inbreuk te maken op den rechten ten aanzien van Samoa. De by het tractaat be paalde zelfstandigheid en onzijdigheid der Samoa-eilaoden moeten worden gehandhaafd. De spreker brandmerkte de tactiek, welke Duitschland op die eilanden volgt, en waaraan Engeland zich medeplichtig maakt, alles even vernederend en beleedigend voor Noord- Amerika. Naar hetgeen aan de Daily News uit Kon- stantinopel wordt gemeld, heeft de Bulgaarsche regeering aaD de Poite mededeeling gedaan van een wetsontwerp, regelende de burger rechten en geloofsrechlen der Bulgaarsche Mohammedanen, De Bulgaarsche regeering wil dat ontwerp aao de Sobranje voorleggen, maar wenschte vooraf het gevoelen der Porta daar omtrent te vernemeD. Naar aan de Standard uit St.-Petersburg geseind wordt, staat het vast dat Engeland onlangs aan Rusland heeft voorgesteld den invloed van beide mogendheden van zede- lijken aard zoowel als dien op handelsgebied in Perzië te deelen. Engeland zou zich wat dat betreft tot do zuidelijke helft, Rusland zich tot de noordelijke helft van Perzië be palen. De Britsche regeering heeft aao deze regeling steeds een begin van uilvoering ge geven, door de openstelling van den handel op de Karoenrivier te verkrygen, ofschoon Rusland het bovenbedoelde vuoistel nog niet formeel aangenomen heeft. Een bericht uit St.-Petersburg aan de Times noemt het onwaar dat aldaar een buiten gewone zitting gehouden zoude zijn aan het ministerie van buitenlandsche zaken, in welke tot tegen Perzië te nemen oorlogsmaatregelen zou zijn besloten. Ook het bei icht dat het den op de grenzen wODenden Russen door de Per zische regeenng verboden -oude zyn hun graan te verkoopen, vindt geen bevestiging: De minister De Giers heeft met deu Britschen gezant een conferentie gehouden over een vredelievende oplossing van het geschil. Men verwacht dat de Russische regeering een nieuw handelstractaat met Perzië zal trachten door te drjjven. Uit Philadelphia verneemt de Times dat de president der New-York Central spoor wegmaatschappij vermoedelijk gezant der Yereenigde Staten te Londen worden zal. Aan hetzelfde blad wordt uit Zanzibar gemeld dat de zoogenaamde Duitsche officier die een regeeringsag^nt zoude z'yn, gebleken is een dagbladcorrespondent te wezen. De Rijksdag heeft na uitvoerige be>aad- slaging in eerste en tweede lezing het tractaat houdende aanvullingen van het handelsverdrag met Zwitserland goedgekeurd, nadat de minis ters Lucius en Bötticher, de laatste zelfs herhaalde malen, ten gunste daarvan gespro ken hadden. Ia de huidige zitting der begrootings-com- missie uit den Rijksdag werd ook de post voor het vice-coosulaat te Rotterdam bewilligd. Daarbij deed echter de heer Hammacher om trent het Ryn-Maas-kanaal en de uitdieping van deu Rjjn op Nederlaodsch gebied eenige vragen, waarop de staatssecretaris, graaf Bismarck, antwoordde dat er steeds moeite werd gedaan om de Duitsche belangen te doen gelden, maar tot dusver met, zoo wel éenig, dan toch met veel gevolg. De Nieuw-Guinea-compagnie te Berlgn ontving de eerste monsters van hare eigen geplante tabak uit Sumatraz' «d. Volgens vakmannen levert deze goede dekbladen op. Daarom zullen wederom 600 hectaren met tabak wordan bep'jnt. Een der reizigers, door de compasnie op onderzoek uitgezonden, sluit zyn bericht met de verklaring, dat noord- oostelijk Nieuw-Guioea een tweede op Java worden kan. De Freisinnige Zeitung meldt dat keizer Wilhelm ook de tegen dit blad gerichte ver volging wegens nadruk uit het dagboek van den vorigen keizer heeft ingetrokken. Byna alle bladen houden zich bezig me» de plotselinge uitwijzing van den Itafiaaoschen dagblad-correspondent Paronelli uit Berlijn en Pruisen. Hij was voorzitter van de alhier ge vestigde Italiaaneche vereeoiging. Hg ging door voor iemand, die welwillend gezind is jegens Duitschland, ofschoon de Diritto en Secoio, die hg hier vertegenwoordigde, wat hare redactie aangaat, zeer anti-Duitschgezind zgn. BELGIË. De algemeens vergadering der »St -Pietera- penning", gisteren te Gent gehouden, heeft, op voorstel van den heer Lammens, lid vao den Senaat voor Gent, een motie aangenomen, waarbij verklaard wordt dat de Belgischs katholieken deu onverdragelijken toestand be treuren, waarin de pau9 is geplaatst, en de wensch uitgesproken, dat de groote mogend heden, in congres vergaderd, zich met elkaar zullen verstaan omtrent het herstel der wereld lijke souvereiniteit van den paus, in het belang van de orde en de beschaving. De bisschop pen van Luik, Gent en Doornik woonden de vergadering bg. V K A N K R IJ K. Het plan is gemaakt om iu Sept. 1889 een bedevaart van 10,000 werklieden Uit Frankr'yk naar Rome te oiganiseereo, onder leiding van den bisschop van Rheiins. ITALIË. Graaf Antonelli zal met eeu karavaan van 2000 kameelen, beladen met wapens en allerlei geschenken van het gouveruemei koning Menelik gaan verrassen. In de Kamer van afgevaardigden vroeg heer Bonghi den mioister-president of I ophelderingen kon geven aangaande deri bi nenlandschen toestand van Abyssinië. minister antwoordde dat de door de regaerie& ontvangeo tijdingen niet van dien aard zgn, om de gevraagde ophelderingen over den wezenlijken toestand te geven. Er heerscht een groote opgewondenheid in Ethiopië. Da vestingwerken iu Massowah zgn zoo sterk, dat elke aanval glaosrijk zou worden afge slagen. De minister voegde er by dat Italië niet tot eeo nieuwe espeditie zal overgaan,- en hy eindigde met te zeggen dat er geeo 47. Charney bleef 't stilzwijgen bewaren. De com mandant fronste de wenkbrauwen; hij wondde zich tot de gedelegeerden van generaal Menou en zei Volbrengt uw last, heeren! Dadelijk vingen beiden hun onderzoek aan. De schoorsteen, de stroomatras, het hoofdkussen, alles werd doorsnufTeld, ja, zelfs de voering der kleeren van den gevangene losgetornd. Inmiddels ging de commandant stap voor stap de kamer in 't rond, stampte bij iedere schrede .met zijn rotting op den grond om te onderzoeken of de vloer hier of daar ook hol klonk en een of andere geheime bergplaats verried, waarin gewichtige papieren of wellicht de middelen tot -«ene ontvluchting konden verstopt zijn. Bij dacht aan Latude en aan andere ontsnap ten uit de Bastille. Immers daar waren broeda en diepe grachten, muren van tien voet dikte, tra liën, contrescarpen, bolwerken, met geschut beplant, schildwachten aan iederen uitgang, op iedere borstwering, niet bestand gebleker. tegen de sta len volharding van éen man, die geene andere hulpmiddelen bezat dan een touw en een spijker 1 En de bastille van Fenestrella had zulke waar borgen niet. Verre van dien. Sedert 1796 beston den hare versterkingswerken nog maar slechts ten deele, en er waren ternauwernood soldaton om langs de buitenmuren de wacht te houden. Na ongeluofelijk lang in zulk een klein bestek te hebben rondgesnuffeld, was 't hun nog niet gelukt iets verdachts te vinden, dan een klein wit glazen flescbje, gevuld met een zwartachtig vocht dat was ongetwijfeld de inkt van den gevangene. Hij werd daarop ondervraagd over de midde len, die hij had aangewend om zich dien inkt te verschaffen. Hij verwaardigde zich niet te ant woorden, maar draaide zich op zijn stoel om naar 't raam, cn ging er met zijn vingers op trommelen. Alleen do cassette bleef nog te onderzooken over. Men vroeg hem den sleutel. Hij liet hem veel meer vallen dan dat hij hem overreikte. Nu was kolonel Morand allesbehalve zoo hof felijk meer als in het begin, noch in woorden, noch in gebaren of blikken. Hij stikte bijna van verontwaardiging. Zijn gelaat werd purperrood, zijn oogen fonkelden, terwijl hij als een wild dier in zijn kooi in het kleine vertrek op en neer ging en met bevende handen zijn jas los- en weer toeknoopte, als wilde hij afleiding zoeken voor de woede, die in hem kookte. Eensklaps, en met een zelfde beweging, vlogen de twee gerechtelijke speurhonden, die intusschen waren voortgegaan met het onderzoek der cassette, welke zij met éene hand vasthielden en mot de andere doorsnuffelden, naar 't raam, om bij 't licht te beter hun vondst te kunnen bekijken. Daar hebben wij watjuichten zij, met den glans van blijdschap op 't gelaatDaar hebben wij wat l En zij baalden nu voorzichtig tusschen een dubbelen bodem verscheidene zakdoeken uit, alle? dicht en fijn beschreven. Zij dachten niet anders of zij hadden de bewijzen voor eene uitgebreide samenzwering in handen. Toen hij die stille vertrouwden zijner geheimste gedachten en gevoelens zoo geprofaneerd zag, rees Charney van zijn stoel op en strekte de han den uit om ze terug te nemen. Hij wilde spreken..., maar herkreeg op oen «ogenblik zijne zelfbe- keersching; ging weer zitten, onbeweeglijk stil, zonder een woord geuit te hebben. Doch die eerste opwelling was voor den com mandant genoeg geweest, om hem een hoog ge wicht aan het gevondene te doen hechten. Op zijn last werden de zakdoeken onmiddellijk zorgvuldig ingepakt en verzegeldhet flescbje in beslag genomen, zelfs de tandenstoker, en eed rapport opgemaakt. Charney, uitgenoodigd om 't met zijn handteekening te bekrachtigen, wei gerde, niet met woorden, maar met een afwij zend gebaar. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 1