Binnenlandsche Berichten. wet of besluit noodig is, om Italië's sonve- yeiniteit over Massowah te vestigen. De vraag hoe met het standbeeld van Gior- dano Bruno te handelen, die eenige maanden by den gemeenteraad te Rome is blijven rus ten, is Maandag jl. weer op het tapijt geko men en beslist. De raad heeft besloten kos teloos een terrein voor het standbeeld af te Staan op de plaats, waar Bruno voor by na driehonderd jaren verbrand werd. AMERIKA. De Senaat heeft verscheidene amendementen op de tariefwet, strekkende tot vermindering van de inkomeude rechten op eenige artikelen, o. a. op gietijzer in staven, verworpen. TWKEDE KAMliR DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 12 December. Bij het voortgezet debat over het hoofdstuk justitie beantwoordde de minister de gisteren gemaakte opmerkingen en vragen. ■Vooraf had de heer Van Baar aangedron gen op het doen verdwijnen van de privatieve jacht en de heer Van der Kaay op betere toepas sing van de artikelen 329 en 330 wetb. van Strafr. betreffende de vervalschte koopwaar. De heer de Beaufort drong aan op een speciale strafbepaling beter dan de bestaande, tegen het wapenen dragen in 't openbaar. De minister verklaarde aan de rechten der ehuwde vrouw eeuigszins te zullen te gemoet komen; dat een partieele herziening van de burg. rechtsvord. weldra zal plaats hebben over wijziging van het faillietrecht worden de Kamers van koophandel gehoord, dan zal Spoedig de indiening volgen; wat de militaire wetboeken betreft, de maker, prof. v. d. Hoe ven, van de herziene wetten, wilde zijn werk •dooi olficieren-deskundigen nagezien hebben; wat de vragen van den heer Van der Kaay be trof, do minister wilde niets zeggeo om met te prejudicieeren op het onderzoek van de boter- wet dat morgen plaatsheeft. Wat het sociale vraagstuk betiof, de minister stelde eeue voort- Setting van de enquête in't vooruitzicht tegen de terugkomst der Kamer; als er fabrieks- jnspecteurs komen, moet de enquête-commissie hun werkkring regelen; aan de wenschen vau den heer Hartogh betreffende het arbeids contract zal te gemoet gekomen worden. De regeeriog is bereid lot maatregelen ter bestrijding van de prostitutie; in zake de jachtwet meent de min. dat in de jachtwet jself een krachtige steun voor den landbouw )igt; geheels afschaffing vau de jachtwet vil de min. niet. Den heer Domela Nieuwenhuis antwoordde de min. dat de gevangenisarbeid zoo weinig mogelijk aan den vrijen arbeid concurrentie doet; in zyn loon is de heer Nieuwenhuis in de gevangenis niet te kort gedaao; het brief geheim mag tegenover gevangenen niet geëer biedigd wordende minister brengt, waar jroodig, verzachting in den dienst der be waarders. De minister is bepaald tegen voorwaarde lijke invrijheidstelling. De minister wil Geel niet in vrijheid stellen. De minister releveert 4e feiten, jl. Zondag geschied te Amsterdam, waaruit blijkt dat de socialisten aanleiding gaveD tot de ordeverstoring. Voorshands acht de minister die daad en ook de z. g. St.-Ni- colaasgescbenken het werk der socialisten, die op hunne wyze de handen in elkaar slaan. Waar de regeeriog meent daartegen deo steun der Staten-Generaal noodig te hebben, ban zg daarop rekenen, evenals op de volle sym pathie van het vrijheidlievende Nederlandsche tolk (luide toejuichingen). De heer Domela Nieuwenhuis ontkende dat het gebeurde in sMaison Stroucken" aan socialen te wjjten was. Hij moet oogonder zoeken, maar de katholieken hebben hem verklaard dat de socialen er bbiten staan. Ook deo aanslag op de heeren Jolles en Stork kan men niet op de rekening schuiven der socialen, zoolang dit niet bewezen ishet kan wel een door de politie beraamd plan zyn (sensatie). »Lacht niet, heeren, 't is meer malen gezien en wel verwonderlijk dat juist deze aanslagen altoos mislukken. Wy keuren elke beperking der vrijheid van spreken af." De minister hield vol dat de sociaal-demo craten oorzaak waren van de wanordelijkheden te Amsterdam, Zij mishandelden den politie agent Deraoor, agiteerden by de werkstakin gen verleden jaar en dit jaar te Enschede, Men zegge dus niet dat zy de vryheïd voor allen wenschen. Slechts belemmering «er vrijheid van anderen staan ze voor. Het debat is gesloten. Hedenavond voortzetting. SCHIEDAM, 13 December 1888. Hebben 's ryks middelen, blijkens het in de Staatscourant van gisteren voorkomend over zicht, in de maand November met zóo ruim in de schatkist gevloeid als in de daaraan voorafgaande maand October, toch geeft het eindcijfer nog een vermeerdering van f342,000 te aanschouwen, tegenover de maand Novem ber van het jaar 1887, nl. f10,457,534, tegen f10,115,790.terwyl de raming van Vu met circa lVa millioen werd overschreden. Aan directe belastingen werd in November jl. f36,000 meer geïnd dan in dezeifde maand van het vorig jaar. Aan rechten op den invoer werd slechts een vijftienhonderd gulden meer ODtvaugeu. De accynzen in hun geheel zjju f216,000 hooger dan in November van het vcrig jaar, waaraan de suiker een krachtigen stoot heeft gegeven met f235,000 meerdere opbrengst, terwyl het geslacht daarby nog f20,000 is komen voegeD, Het gedistilleerd, benevens de andere dranken, ontnamen te zamen daaraan f37,000, De indirecte belas tingen stegen in November jl. 3i/2 ton, en wei de zegelrechten f 17,000, de registratie rechten f 117,000, de hypotheekrechten f 14,000 en het successierecht f 202,000. De domeinen zyn f183,000 ten achteren, terwij! de posteryen ditmaal ook de maand verlaten met de aan zienlijk mindere opbrengst van f 103,000 tegenover November van verleden jaar. De rykstelegraphen daarentegen zyn f3500 en de loodsgelden f 11,000 vooruit. Slaan wy nog even een blik op de eind cijfers der verloopen 11 maanden des jaars, dan valt er een meerdere opbrengst te con- stateereu van 2Vs millioen, tegenover hetzelfde tijdsverloop van 1887 en van f3,666,000 boven de raming, dus ruimschoots stof tot tevredenheid. Het doet ons genoegen te kunnen mede- deelen dat volgens een door ons ontvangen bericht de toestand van Z. M. den koning, ondanks een ïd de laatste dagen der vorige week geconstateerde kleine verheffiog der chronische kwaal, waaraan Z. M. lijden is, bevredigend bijjlt. Dagelijks arbeidt Z, M. eenige uren in den voormiddag, soms ook nog des namiddags, met den particulieren secretaris jhr. Hujjde- coper, waarby de aandacht voornamelijk op verbetering en uitbreidmg van vee-en boom teelt schijnt gevestigd te zyn. De vruchten van dien arbeid komen, zooals men weet, in de eerste plaats ten goede aan de maatschappij vao weldadigheid en Helenaveen. JEtèlad Omtrent de werkzaamheden der staats commissie voor de defensie vernemen wij dat een ontwerp-verslag gereed is eD bij de leden rondgaat. (N. It. Ot. Hoe meer De Standaard ter zake van het beruchte Lochemsche strooibiljet in de engte gedreven wordtdes te sterker schjjnt by haar de aandrang te worden om aan hare lezers de waarheid te onthouden. Eerst beweerde zy dat bjj ^stilzwijgend pers plebisciet" tusschea haar en de Zutphensche Oourant uitspraak gedaan en laatstgenoemd blad io het ongei'yk gesteld was. No dit an ders bleek en integendeel de ZutphOt, van alle kanten geijjk kreeg, zconstateert" De Standaard met genoegec -. dat niet éen enkel liberaal orgaan de Zutph. Ot. bjjsprong in haar bewerendat ze de onjuistheid van onze berichten met bewyzen stavea kon", Altyd dus weer het voorstellende alsof het geschil liep over hetgeen De Standaard beweerd had omtrent de ougesteldheid van deu heer Van der Borch, enz. sNiemand betwijfelt thans meer de juist heid van onze inlichtingen," heet het verder. Neen, de halve inlichtingen van De Standaard werden op goed geloof aangenomen. Maar wanneer het blad er prys op stelt zyne lezers volledig in ts lichtendan moet het nu eens zeggen van wien dan toch eigenlyk dat strooibiljet afkomstig was. De heer Van der Borch droeg er geen kennis van vóór het iu de wereld verscheenen zyne medebestuur ders, zooais nu ten slotte uitkomtevenmin. Maar wie veroorloofde zich dan het recht om een dergelijk stuk met de nutnen der bestuur ders van de kiesvereeniging ouderteekend, in de wereld te zenden Eene vraag waaromtrent mede nadere in lichtingen gewenscht zyn, is deze: waarom wilden de bestuurders der kiesvereeniging, met baron Van der Borch aan de spits, wèi de verantwoordelijkheid dragen, toen het infame biljet nog dienst moest doeu iu bet district Lochemen inoest thans die verantwoorde lijkheid worden afgeschoven? Wy herhalenwanneer De -ilandaard er prys op stelt dat men over de juistheid of onjuistheid harer berichten oordeele, dan be- hooren die berichten volledig te zyn. Ten slotte: Het orgaan van dr. Knyper vindt het vreemd »dat de R. Rett. Ot., toch over strooibiljetten schrijvende, geen gebruik maakte van de gelegenheid om hare opinie ook eens te laten hooren over de strooibiljet ten van Schiedam". Hadden wy het dan over Schiedameche strooibiljetten, of over dat van Loctiem? Voor ous bestond er geen reden om de éene zaak met de andere te verwar ren, tea einde de aandacht van den lezer af te leiden. (N. R. Ot.) Recht voor Allen keurt de wanordelijkheden van Zondag in Maison Stroucken onvoorwaar delijk af. Pogende de socialistische party vrij te pleiten van schuld door te zeggen >dat men zeer goed weet dat de quaestie van de wereldlijke macht des pauseD ons vry onver schillig laat", zegt het blad toch Wie hier echter de schuldigen ook mogen zyn, zy hebben zich schuldig gemaakt aan een daad, die ten zeerste behoort te worden af gekeurd." en verder svoor handelingen als zyn gepleegd, is geen veidediging te vinden." Naar De Standaard meldt, is te Rotterdam door afgevaardigdeo van anti-rev. kiesvereni gingen in Zuid-Holland eene vergadering ge houden tot oprichting van een provinciaal comité van anti-rev. kiesverenigingen. Het coücept-reglement vooreen prov.comité werd besproken en vastgesteld. De aansluiting van plaatselijke en centrale kiesvereenigmgen is geheel vry, mits op den grondslag van het program staande. Io de maand, voorafgaande aan die eener generale verkiezing voor de Prov. Staten, wordt eene algemeens vergadering gehouden. Het comité bestaat uit 7 leden. Vanwege het comité za! de provincie Zuid-Holland door éen afgevaardigde in het centraal comité worden vertegenwoordigd. Het provinciaal comité zal alleen zulke candidalen voor de Prov. Staten aanbeveieu en steunen, die zich verklaard hebben voor leden dor Eerste Kamer in geen geval een liberaal te stemmen. Het comité zal voorts iu de districten de geestverwanten van raad en voorlichting dienen en behulpzaam zyn by het oprichten van plaatselyke kiesvereenigin-- gea. Tot leden van het prov. comité werdem door de aanwezige afgevaardigden gekozen de heeren S. baron Vao Heemstra, te Sassenheimp A. Schippers, te Vlaardingen; WitsiusH. De Savoroin Lobman, te 's-GravenhageJ. W, Valk, te Schoonhovends. P. Nieuwenhuisr te Brielle; J. Singels, te Rotterdam, en Ai- Van Namen Hzn,, te Zwyndrecht. Te Ruhrort zijn de vrachten verleden week gedaald. Naar Nijmegen betaalt men nu f 1,75' fl.80, naar Tiel fl.85, naar Rotterdam (binnenstad) f2.75, naar Amsterdam f3.101 per Ruhrkar, voor schepen, van 400 tot 120 kar ladeode. Het onderzoek der vyf Nederlandsche schip pers, die te Ruhrort zijn aangehouden wegeus- vermeeode bedriegeryen ten nadeele eener kolenflrma aldaar, duurt lang, langer dan ge wenscht is, met het oog op de in hechtenis genomen personen en hunne familiebetrek kingen. Er moet wel in aanmerking worden' genomen, dat genoemde personen slechts op vermoeden van bedrog gepleegd te hebben io- hechtenis zyn genomen. Vrydag werd de Britsche regeeriug in het Parlement andermaal ondervraagd over den: invoer van Nederlandsch vee. De heer King1 vroeg nl, of het Nederlandsch vee thans vrg van ziekte was, of de Nederlandsche regeering den doorvoer van Duitsche schapen had ver boden, en of de Britsche regeering daarom thans den vryen invoer van Nederlandsch vee- wilde toestaan. Lord Lewisham antwoordde dat de aan- vraag der Nederlandsche regeering dienaan gaande nog in overweging was en dat vragen zyn gerezen, die verdere inlichtingen noodig maken eer een beslissing kan worden genomen. Die verdere inlichtingen zullen betrekking hebben op de jongste maatregelen der Duitsche- regeering, die den invoer van vee uit Gelder land verbood. Natuurlijk worden dergelyke- gebeurtenissen dadelyk naar Engeland over gebriefd en vormen zy daar aanstonds een wapen in de handen van hen, die niet gaarne- den vryen invoer van Nederlandsch vee toe gelaten zien. Tot dezen behoort de eigenares1 der markt te Deptford in de eerste plaats. Die eigenares is de city van Londen. Deze is wel is waar ook eigenares van de markt te- Islington, waar ons vee anders zoude worden gebracht, doch op de markt te Islington zoude zy op verre na niet die voordeelen van dem invoer trekken die zy te Deptford heeft. Om maar een voorbeeld te noemeD, wordt te' Deptford voor elk rund 5 shillings, te Isliogton 6 pence geheven, te Deptford voor elk schaap 9 pence en te Islington slechts lYi pence, voor varkens te Deptford 1 shilling en te Isling ton slechts 2 pence. De belastiog te Deptford omvat ook kosten van landing aan de werfc" en dergelyke, die te Islingtoo beslaat een voudig uit marktrechten. Doch men vergete niet dat, wanneer ons vee vry kan inkomen,, iedereen zyn vee kan lossen waar hy wil en waar eene door de regeering goedgekeurde landingsplaats is, zoodat natuurlyk iedereen de goedkoopste landingsplaats zoude opzoeken, eo de onkosten in elk geval in het geheel ver beneden de onkosten te Deptford zouders blijven. Een verandering van deo bestaander; toestand zoude dus voor de city een schade zyn. Brengt men daarby nu nog in aanmerking de oppositie van andere personen, zooais vee handelaars, die hunne inrichtingen naby Dept ford hebben, eD van de machtige laqdbouwers- party in geheel Engeland, dan is het niet moeilijk te begrijpen waarom de beslissing zoo lang duurt. Overigens staan de kansen thans wederr eenigszins beter. Ofschoon de annexatie van Rotterdam eo Delftshaven reeds vóór een paar jaar is tot stand gekomen en als gevolg daarvan allés te- B—Bir.'SïJir.ff Bizi'j.j',-; a.ï^s\±-r,t-,.=rï-rzl sr.-ajJ-^rj.Trt-rga - f,

Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 2