Maandag 17 December. Tweede Blad. A0. 1888. N°. 7140 wee-en-yeertigste Jaarg ^ng Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buiteniandsche Berichten. Binnenlandsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. ËNGKLAND. Volgens de Standard bewyst de brief van Osman Digna aan generaal Grenfeil, ouder overlegging van bewijsstukken, dat de troepen door den mahdi tegen Emin-pacha uitgezon den eindelijk gezegepraald hebben, doordien de soldaten van Emm-pacha oproer gemaakt en hunnen aanvoerder met eenen blanken reiziger uitgeleverd hebben. Deze laatste is vermoedelijk Stanley. De Standard deelt de officieele briefwisse ling tusscben de Porte en deD Russischen gezant Nelidolï mede betreffende de oorlogs schatting. Daaruit big kt dat de Russische regeering slechts half tevreden was met de toegezegde financieels maatregelen tot verzeke ring van de betaling Jer achterstallen. De Russische gezant voorziet dat er by het einde van het jaar opnieuw een belangrijk tekort zal zjjn, en indien de middelen der Porte dan niet mochten toereiken om daarin te voor zien, zou het vertrouwen der Russische regee ring op de beloften der Porte ernstig geschokt worden. De brieven van den gezant bevatten echter geen enkele bedreiging. Naar uit Shanghai aao de Standard gemeld wordt, staat het vast dat tnascben Korea en Rusland een verdrag gesloten s, waarbij aan Russische kooplieden by uitzondering zekere rechten werden toegekend. De Chïneesche regeering is voornemens haren gezant uit Korea terug te roepen. In het Lagerhuis duurde het debat over de bsgrooting van marine zeven uren. Beresford betoogde dat de Brilsche zeemacht thans zwakker is dan die van de overige mogend heden te zamen. Dit werd door den minister weerlegd, die verklaarde dat er nog slechts weinig te doen valt voor de vloot, daarbjj herinnerende dat Engeland voor zgne marine grootere uitgaven doet dan de overige mogend heden, inzonderheid ook Frankrijk. Hg hoopte io het volgende jaar een programma te kun nen overleggen, omvattende alle wenschelijke hervormingen. Al de hoofdstukken der be groeting 'werden aangenomen. De toestand van John Bright is, volgens de laatste berichten, iels beter, hoewel nog steed» bedenkelijk- De grijze staatsman beeft zich, door tusschenkomst van wederzjjdsche vrien den, verzoend met Gladstone. Zooals men weet, hadden die beide oude vrienden, wegens ver schil van meening omtrent de Iersoha zaken, alle betrekkingen afgobroken. In het Lagerhuis heeft Smith, in antwoord aan Lawson, gezegd dat uit een brief, door Osman Digna aan geoeraal Grenfeil gezonden, bljjkt d&t Emiu-pacha en een blanke reiziger zich aan den mahdi zouden hebben overge geven. De regeering heeft echter geen eukel middel om zich te overtuigen dat het beweten juist is Hierop werd door Chuichill gevraagd, of de regeering, indien het bericht bevestigd mocht worden, voornemens is onderhande lingen aan te knoopen met den mahdi, alvorens tot den aanval te doen overgaan op de Aiabi- sche stammen, die Suakim belegeren. De re- geeriog zal Maandag deze vraag beantwoorden. duitsciiland. De Ryksdag heeft in derde lezing het additiooneele handelsveidrag inet Zwitserland goedgekeurd. In den loop der beraadslaging zeide de minister von Bölticher dat de beide regeeringen er zich op zullen toeleggen om zoodanige bepalingen in het tractaatals drukkend mogen blijken, zooveel mogelgk dragelijk te maken. Zwitserland en Duitscii land verwachten beide van de verlenging van het verdrag een belangrijke bevordering van het handelsveikeer wederzijds, In den Rijksdag is het voorstel van Windt- horst tegen den negerslavenhandel in Oosl- Afrika aangenomen. Tegen stemden slechts de sociaal-democraten en de vrijzinnigen (behalve Goldsciimidt). De siaatssecretaiis graaf Bismarck betoogde de noodzakelijkheid van het onderdrukken van den slavenhandel in hrt belang der beschaving en des bandels, Hy voegde er bjj dat het ooo.lig zou zijn aan koloniale troepen te gaan denken, ten einde de marine te ontlasten. Ook verder hoopte hg op de vriendelijke ondersteuning vau deu Rijksdag. De spreker raamde du noodige troepensterkte op 100 man voor drie of vier punieo eik, met 500 man reserve, F K A 8 K R IJ K. In eeo olficieele nota werd bekendgemaakt dat de regeering gisteien by de Kamer een wetsontwerp aanhangig zou maken, waardoor de Panama-kanaal-maatschappij gemachtigd wordt, hare betalingen drie maanden uit te stelleD, daaronder begrepen de op aaodeelen en obligatiën verschuldigde coupons alsmede de amortisatie van obligatiën, De uitlotingen, verbonden aan de obligatiën, welke uitgpgeven zjjn krachtens de wet van 1888, zullen echter voortgang hebben. Het uitstel is alleen toe passelijk op het bedtag, dat bestemd is, alsnog den 12en Januari a. s. uitgegeven te worden, In de Kamer beeft de minister Peytial een voorstel ingediend, strekkende om de betalin gen van de Panama-maatschappij gedurende drie maanden te schorsen. Hy vroeg daarvoor de urgentie. Giraud en Kergarion bestreden het ontwerp, doch Floquet verdedigde het en zeide dat het gouvernement zich de belangen der kleine obligatie-houders aantrekt. De urgentie werd hierop roet 333 tegen 155 stem men toegestaan. De commissie uit de Kamer, belast met het onderzoek der voorstellen betreffende de Paoama-maatschappjj bestaat uit zeventien tegenstanders, twee voorstanders en drie leden die nog vom behoud gemaakt hebben. EGYPTE. Genei aal Grenfeil heeft eenen brief van Osman Digna ontvangenwelke bijzonder heden mededeelt omtrent de overgave van de equatoriale provincie aan de troepen van den mahdi en omtient de gevangenneming van Ëmin-pacha en eeoen blanken reiziger to Lado. Bjj den brief was gevoegd het afschrift van eenen brief, door het opperhoofd der dervischeo te Lado geschreven aan den khahfah, waarin de dag der overgave gesteld wordt op den lOden October. Voorts zond Osman Digna ook een papier, dat den blanken reiziger was afgenomen en klaarblijkelijk een afschrift was vau deo brief, dien de khedive den 2en Februari 1887 aan Emin gericht en te Koïro aan Stanley gegeven had. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 14 December. De Kamer heeft beraadslaagd over de vol gende ontwerpen van wet, als: Bekruchtiging van provinciale heffingen in Friesland (drie wetsontwerpen); begrooting algemeane lands drukkerij, die: 311889; vaststelling begrooting domeinfonds, dienst 1889; wijziging Indische begrootingdienst 1887(t\vee wetsontwerpen) vaststelling slot rekening Sm iname over 1882 begroeting van Suriname voor 1889. Alle zjjo met eenparige stemmen aangeno men, uitgezonderd het wetsontwerp betreffende provinciale heffing op het kaoaal Stroobos Lemmer, dat werd aangenomen met 40 tegen 2 stommen. Bij de beraadslaging over de begroeting van Suriname beeft de heer Wertheim (Noord- Holland) een opwekkeod woord gesproken in het belang van den bloei dezer kolonie, Waarop de minister antwoordde dat hy wel geen af doende voorstellen doen konwat men trou wens van hem zeker niet verwachttemaar zoowel inet den afgetreden gouverneur als met diens plaatsvervanger dit belang ernstig heeft besproken. Naar het inzien des ministers wachtte hjj het meest van fiaancieelen steun van pai ticulieren uit het moederlaod. Indien zich eeo West-Indische maatschappij vormde, by v. door deu invloed van den oud-guuverneur Smidt, zou de regeering steun daarvoor over wegen. Nadat hiermede de orde der weikzaamhedeu afgeloopeu was, deelde de voorzitter mede dat het antwoord op het vsorloopig verslag omtrent de begiooting van Ned. Oost-Iudië gisteravond was ir gekomen i.n stelde hy alsnu voor deze te behandeic» in eene zitting op morgen, Zaterdag. De heer Fransen van de Putte (Zuid-Hol land) stelde i.aist dit voorstel, om den korten tjjd vau dit antwoord en van andere nr griffie door de regeering nedergelegde belangrijke stukkeu, voorde beraadslaging te verdagen tot Donderdag 27 December, als wanneer da Kamer toch weder bjjeen zou moeten komen voor hoofdstukken I, VILf en de middelen. Bezwaar tegen dit uitstel was er te minder, nu verleden jaar 30 Dec. de vaststelling en de koninklgke goedkeuring op 31 Dec, had plaats gehad, zondat nog tijdig dit feit kon worden overgeseind. Na tegenspraak door den heer Van Naamen vau Eemnes (Overjjsel), die oordeelde dat de Kamer al wat gereed was moest afdoen, achtte de voorzitter het wenscheljjk zgn voor stel in omvraag te brengen, \met dien ver stande, dat bij verwerping het voorstel van den heer Van de Putte aangenomen zou geacht zjjn. Bg -Je daarop gevolgde stemming is het voorstel van den voorzitter vei worpen met 26 tegen 22 stemmen. Dn Kamer is daarop tot 27 Lec. des nam. ten 2 ure gescheiden. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 14 Decern7.?. By het voortgezet debat over hoofdstuk binnenlandsche [zaken drong de heer Ver meulen aan op beter toezicht op de lectuur in de bibliotheken der hoogere burgerscholen van het rjjkopdat aan de jongelieden geen boeken in handea worden gegeven, die hunne godsdienstige en zedekundige begrippen kun nen kwetsen. De heer Boreel drong aan op beteren steun en ontwikkeling van het uoschbouwonderwjjs. De heer Heldt vroeg wetielyke regeling van het ambachts- en teeken-onderwgstevens aandringende op kostelooze plaatsing van on- ea miovermogeoden op inrichtingen van mid delbaar onderwijs. Daarna bestreed de heer Zaajjer de meening van den heer Vermeulen, dat de leeraren aan de leerlingen der hoogere burgerscholen zonder onderscheid boeken gevendie niet voor hen geschikt zjjn. De minister meende inderdaad ook dat op de leciciur diende te worden gelet, hy zou daaraan zjjne aandacht wjjden. De regeering subsidieerde de bosclibouwschool te Frederiks- oordbleken de vruchten vau het onderwijs goed te zjjndan zou de regeeriug aan de subsidieering de hand houden. Wettelijke rege ling van ambachts- eu teeken-onderwgs achtte de minister nog Diet noodig. In hoeverre kosteloos onderwjjs aan inrichtingen van mid delbaar onderwijs mogelijk was, zou de minis ter overwegen. De heer Lieftinck verhief zjjne stem ten «oordeele van 't zeevaartkundig onderwijs en afleggen van examens door gezagvoerders en stuurlieden voor de groote vaart, waarvan hjj wettelijke regeling vroeg. De minister echter verklaarde dat voor eerst van hem zulk eene regeling niet was te verwachten. Bjj afdeeling lager ouderwijs critiseerdo Abonnehents"»!^., per kwartaal ftartco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nornmers f 1.85 - 2.50, - 0.10. H (I It K A C i MARKT, K 124. Advertentieprijs: va» 110 fjewime re „oh met inbegrip vau oene Courant. 1.10 Iedere gewone regel weer. .10 ÜRIEMAfrl. geplaatst wordt tegen twKkNaai. berekend.

Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 5