Per Telegraaf. Ge men gde Berichten. Het geheels hoofdstuk is aangenomen met 57 tegen 12 etemmeo. De beraadslaging over hoofdstuk "VIII oorlog, is aangevangen. By hoofdstuk oorlog wenschte de heer Seyftardt afschaffing van den majoorsrang gelijkheid van traktement en toelage voor de officieren van alle wapenenen geleidelijke Opheffing der pupillenschool. De heer Löben Seis drong aan op regeliog van het drankgebruik io en comptabiliteit der cantinee. De heer Van Vlijmen droog aan op recht matige behandeling der officieren en bescher ming van de godsdienstvrijheid by militairen. De heer Domela Nieuwenhuis bestreed het jlooidstuk, op grood der stagende uitgaven en wees op de noodzakelijkheid om daaraan een einde te makeo in het belang der volks ontwikkeling. Overigens is het militarisme de bevorderaar van de sociaal-democratie. Dinsdag voortzetting. Door den heer Rooseboom zijn amende menten voorgesteld op da oorlogsbegrootiog, «trekkende om, in plaats van de 72 remonte- paardeo meer dan voor de gewone aanvulling Doorlig geacht worden, slechts 20 paarden aan te schaffen, doch weder toe te staan het bedrag, door de regeering aaovankeljjk noodig geacht OP voorgesteld voor den aankoop van 140 paarden, teo einde aan de plannen der regee ring met betrekking tot het remontedepot gevolg kan worden gegeven. Voorts om, daar de totale aankoop van paarden dan zal verminderen, ook degelden V8D fourage te verminderen. Oorlog. Door de comm. v. rapp. zijn amendementen voorgesteld op de begrooting van oorlog, strek kende om de toelage voor een kapitein inten dant (majoor titulair), belast met de manda teering, niet toe te staande uitgave, die onder de buitengewone is geiangschikt, nl. den aanmaak van 250 tenten, waarvan foOOO voorkomt op art. 49 voor arbeidsloon eu (12000 op art. 94 voor materiaal, uit te stellen en den bouw der maneges te Utrecht en Deventer eveneens uit te stellen. Met het oog Dp den stand van het vraagstuk der dekkings- Btiddelen tegen de moderne projectielen meent de comm. v. rapp. het toestaan van meer dere gelden op de vesting-begrooting te moeten Uitraden en stelt voor de aangevraagde gelden jroor het nemen van proeven omtrent bom vrije samenstellingen te verminderen. Officieels Medcdeellngen. De gewone audientiën van de ministers van oorlog op Donderdag 20 dezer, van deD minister van marine op Vrijdag 21 dezer en van den minister van waterstaat, handel en nijverheid op Zaterdag 22 dezer zullen niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 15 dezer bedroeg: by de Nederlandsche bank f 28,610,966.63V2 en by de betaalmeesters 11,748,978.83. Te zamen f30,359,945.46%, SCHIEDAM, 18 December 1888. De Schiedamsche Kuostvereenigingdie reeds meermalen aan hare stadgenooten kunst genot verschafte en daardoor niet weinig bijdroeg om den kunstzin aan te kweeken, ;?ai Zondag a. s. weder eene kunstbeschouwing aanbieden, waartoe zjj opnieuw in de gele genheid werd gesteld door de welwillendheid van den heer Jos. De Kuyper, te Rotterdam, Wiens portefeuille, met zooveel kunstsmaak verzameld, ons reeds vroeger gedeeltelijk ter beschouwing werd aangeboden. Gedachtig aan wat we toen by 't aanschouwen van gooveel schoons hebben genoten, wekken wjj gaarne onze stadgenooten op om deze gelegen heid niet ongebruikt te laten voorbygaau; bovendien mag de Schiedamsche Kunstver- eeniging met volle recht aanspraak maken op de erkentelijkheid van allen, diedekuDst liefhebben. De tegenwoordige leden van het gevolg van Z. M. op Het Loo zyn vervangen door: Kapitein ter zee baron Van Hogendorp, - adjudant des koningsbaron H. W. J. E, Taets van Amerongeo, kamerheer; kapitein de Ranitz, particulier secretaris van Z. M. baron Van Tuyii van Serooskerken, ordon- naoce-officier, en baron Van Zuylen van Njje- velt, commies bij Zr. Ms. Kabinet. De minister van biuneolandsche zaken heeft aan de commissarissen des konings de vol gende aanschrijving gericht: Het is meermalen voorgekomen, dat voor de bewaring van gemeente-archieven op niet regel matige wijze wordt zorg gedragen. Bij schrijven van 14 April 1883 no. 992, afdecling K. W., heeft mijn toenmalige ambts voorganger daarop da aandacht van 's konings commissarissen in de provinciën gevestigd, en hun verzocht do gemeentebesturen ernstig uit te noodigen geen oude archieven te vervreemden of te doen vernietigen, dan nadat deze vooraf onderzocht waren door den archivaris in de provincie en deze verklaard had dat er geenerlei bedenking tegen vervreemding bestond. Intusschen is nog onlangs een gemeente-archief, aanvangende met 1534, als scheurpapier verkocht. Dot geeft mij aanleiding u te verzoeken de gemeentebesturen andermaal met ernst namens mij uit te noodigen, vóór het opruimen van archieven het advies van den archival is in de provincie in te winnen, en de burgemeesters aan te schrijven mij steeds onmiddellijk kennis te geven van elk gemeenteraadsbesluit tot verkoop of vernietiging van archieven. De le luit. tle. Ie ki. C. L. De .Tone ver trekt den 29en dezer per stoomschip Samarang naar Oost-Indië en wordt belast met het over brengen van een transport machinisten en machinist-teerlingen der kon. Ned marine, welke eveneens bestemd ziju voor den dienst in O.-I. De Rotterdamsche braodweer-vereeniging Vriendschap zy ons doel" heelt in hare jongste vergadering met algemeeue stemmen besloten het toelagegeld te veranderen in ziekengeld, en het bediag, dat aan zieke leden uitgekeerd werd, te breogBD van twee op vier gulden. Het sedert betrekkelyk langen tjjd hangende geschil tusschen da hooge regeering en het gemeentebestuur vau Utrecht, over den stjjl, waarin het nieuwe universiteitsgebouw aldaar zal opgebouwd worden, nadert zijne ontkooo- piog; althans de minister van binueolandsche zaken heelt by missive medegedeeld dat njj geneigd was het raadsbesluit van 14 Oct. 1887 omtrent de overeenkomst in zake den bouw aan te nemen en eerlang met den raad in overleg zou treden omtrent bet programma van eischen. Mbd schrjjft uit Friesland aan de N. E. Gi.i De gewone wiutei campagne der socialistische woordvoerders in het district Schoterlaod en enkele andere streken is weer begonnen. Van der Stadt, die Donderdag te Heerenveen op trad, zal, bljjkens eene advertentie in het Nieuws- en Advertentieblad van Heerenveen, nog elf achtereenvolgende malen spreken. Na hem zal de Haagsche socialist Van Emmenes eene rondreis doen, terwijl Domela Nieuwen huis de reeks van sprekers zal besluiten. Die sprekers zulleo het echter al heel moui'moeten doen, als zy goed zullen maken wat de Scho- terlandsche afgevaardigde bij velen van zyne vroegere aanhangers bedorven heeft. Intus schen wordt zyn optreden met eenige belang stelling te gemoet gezien, daar hy, zooals men weet, beloofd heeft, jaarlijks aan zijne kiezers verantwoording te doen omtrent de wjjze, waarop hij zyn mandaat vervulde. Die ver antwoording vet wacht men dau nu bij zyn eerste optreden. Tegen den socialist I. A. Fortujjn is, by gelegenheid van zyn optreden te Dragten proces-verbaal opgemaakt wegens beleediging der regeering. Vrjjdag jl. werd te Leerdam de oudstrjjder van Waterlo O. v. d. Leeden, de eenige die Leerdam binnen hare veste had, met militaire eer begraven. Eeuige leden der rustende schutterij aldaar en het Leerdamsche muziekkorps hadden zich daartoe aangeboden. Te Groningen is men tot de treurige zeker heid gekomen dat het koftjalkschip Willemina, kapitein Jan Engelhard van Groningen, met de geheele bemanning een prooi der golven is geworden. Het schip vertrok 23 September van Rotterdam met ballast met bestemming naar Bergen in Noorwegen. Sedert dat ver trek is van het schip noch van"de equipage iets vernomen. De bemanning bestond uit den kapitein, 40 jaar, zjjoe vrouw Jaapkien Speel man 40 jaar, en hun zoontje Joris5 jaar (terwjjl hun oudste zoontje van 9 jaar te Groningen was achtergebleven); den stuur man W. Dorenbos, 28 jaar, van Uithuizen den matroos D. Vloedman, 22 jaar, van Eenrum, en den kok O. E. Engelhard, 15 jaar, zoon van den kapitein. In zake den moord, gepleegd op S. v. W., te Slolwjjk, meldt men ons dat door het be leidvol en spoedig optreden van M. Molenaar en F. Loeve, te Berkenwoude, nog in den- zeltden nacht de vermoedelijke daders wer den opgespoord. N.v.d.D Vrydagmiddag was een landbouwer uit Maideghem met paard en rytuig op weg. Nabjj Aardenburg schrikte zyn paard voor de stoomtram, die in voile vaart kwam aanrijden. V. wilde het .paard bij den teugel grjjpen, maar kwam daardoor in aanraking met de machine en werd achterover geworpeD. Hy werd zoo hevig aan het hoofd en inwendig gewond, dat hij weinige uren daarna aan de gevolgen overleed, Ily laat in kommervolle omstandigheden een weduwe met 6 jonge kinderen achter. Te Heerlen is een gouden muntstuk gevon- deo, dat volgens het gevoelen van den rijks archivaris, den heer Habete, geslagen werd op last van den Senaat ter eere van keizer Marcus Antonius. Deze munt, die hoogst zeldzaam woidt aangetroffen, is in gaven toe stand, Rotterdam. De huisvrouw van den boek binder v. B., aan den Crooswykscheweg hoek Ïzaak-Hubertstraat, is bevallen van drie lingen (1 meisje en 2 jongens). De kinderen zyn gezond. Het gezin verkeert in behoeftige omstandig heden. Heerenveen. Tegenover de ontkenning, zoowei van auti-revolutionnaire als van radi cale zjjde, van het bestaan van een verbond tusschen die beide partijen, eene ontkenning die 11. Dinsdag in de Tweede Kamer door den Schcterlandschen afgevaardigde werd her haald, kunnen wij w'yzen op een feit, dat althans zeer itmiga samenwerking bewijst. Utt goede bron toch kunnen wij mededeelen dat krachtige pogingen worden aangewend en grootendeels reeds geslaagd zijn, om voor de provincie Friesland eene courant in het leven te roepen, die als orgaan dienst zal doen zoowel voor de anti-revolutionnaire, als voor de zoogenaamde volkspat tij. Het nieuws blad, dat den klinkenden naam van De Klok zal dragen, zal te Wolvega het licht zien. Van de zijde der volksparty worden als redac teurs genoemd de hesren Van der Zwaag van Gorredjjk en Van der Wyck te Oldelamer, terwijl ook van anti-revolutionnaire zyde reeds een redacteur moet zyn aangewezen. Een jongedamo te Londen is, nuar men van daar bericht, het slachtoffer geworden van een-' afschuwelijke »grap", dio wel oen misdaad mag', beeten. Zij werd onlangs, op straat, door een man achtervolgd en liet zich, om hem te ontgaan, iu een rijtuig naar haar huis brengen. Toen zij uitstapte aan haar deur, kwam de man uiteen huurrijtuig om haar toe te fluisterenDit is uw eerste waarschuwing. Ik ben #Jack the Ripper" (de geheimzinnige vrouwenmoordenaar, zooals men weet). Het arme meisje werd bewusteloos in huis gebracht. Haar vader verwittigde de politie van het gebeurde. De jongedame ging hsrhaaldo malen meteen geheim politie-agent uit, maar rnnri»» r1«n geheimzinnigen vreemdeling te ontmoeten. Het meisje begon het zonderling geval reeds te vergeten, toen zij onlangs, na een bal te Al- dershot, op haren bonten mantel, welke zij in de kleedkamer had afgelegd, een briefje vond vast gespeld met de woorden»dit is de tweede en laatste waarschuwing. Ik ben Jack the Ripper", Het arme meisje kreeg een zenuwtoeval en de schrik had haar zoo hevig geschokt, dat zij krankzinnig werd. Men zoekt tot dusverre vruchteloos naar den pleger van deze schandelijke daad. Op de Schelde bij Antwerpen heeft men Vrij dag het gestrande ijzeren schip Dragoon, dat een gevaar voor de scheepvaart opleverde, in de luebt laten springen, Nadat de pontonniers een paar dagen te voren de noodige onderzoekingen had den gedaan, werden er 16 partijen dynamiet te zamen 216 kilogram op verschillende plaat sen gelegd. Dat onderzoek en het leggen van het dynamiet moest, zooals men begrijpt, uiterst voorzichtig gaan en was een zeer gevaarlijk werk. Eindelijk was alles gereed en kon men het ge vaarte, dat op ruim 1000 meter van den Doelen en 450 meter van den oever lag, laten springen. De ontploffing leverde een grootsch schouw spel op. Het water weid bruisend, als bij een hoos, in twee bergen omhoog geworpende schok bracht een kokende, stormachtige beweging in de rievier teweeg en de slag werd tot op grooterr afstand vernomen. Geen vuurwerk met al zijn pracht van kleuren kon halen bij dit trotsche waterwerk. De ontploffing slaagde volkomen. Het schip is voor het grootste gedeelte vernield, en wat er van overbleef, zal men weldra doen verdwijnen. Zondagnamiddag is te Friedrichsruh in de restauratie hehoorende tot het landgoed van prins Bismarck, door eeno onbekende oorzaak brand ontstaan, met het gevolg dat het huis met de schuur in de asch is gelegd. Door ijverige hulp van de Friedrichsruher brandweer, de politie en het stationspersoneel, is het meubilair en veo gered. In eene menagerie te Praag is de 26-jarige- dierentemster Bertha Baumgarter gedurende- eene voorstelling door een koningstijger letterlijk in stukken gescheurd. Er ontstond onder heb publiek eene paniek en verscheidene menschen vielen flauw. ÖBN HAAG, 18 December. Tweeder Kamer. Bij het debat over da oorlogsbegroo- ting verzekerde de minister van oorlog den heer Lieftinck dat het vaderland verdedigbaar - is, mits men zich behoorlijk voorbereide. Hjj streeft naar bezuinigingmaar een vast eind cijfer ware ongeweuscht. De drankverkoop in cautines moet aan de korpscommandanten worden overgelaten, het gebruik trouwens ia- nu zeer gering. De uitbreiding van vrijwillige oefeningen m den wapenhandel tot de schut terijen wil hij overwegen. Indien er pressie wordt uitgeoefend ten voordeele van eigen hulp, zal hij die doen ophouden. De pupil lenschool moet vooralsnog gehandhaafd blijven. Bij het debat verweet de heer Fabius den heer Domela Nieuwenhuis zyne afwezig heid in de sectiën. Deze antwoordde zich niet-

Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 2