Gemengde Berichten» Land- en Tuinbouw. Vanwege de Amsterdamsche Sport-club werd gistereneene internationale hardrydery op schaatsen gehouden om het meesterschap *8ü de wereld. (Afstand circa Vs Eog. myl, 304Vs meter). Mededingers waren P. ftuitiopa, Amsterdam en Jos. Donoghue, Newburgh, U. S. L. Tebbutt, St» lvea (Engeland), en De Boer, Wateringen. R, C. Broekine'y'er, Haarlem, en A. von Panschin, St.-Petersburg. W. Leveday, Engeland, en Couvée, Delft. C, G, Tebbutt, St. Ives (Engeland), en D. Poyer, Amsterdam. W. Muiier, Haarlem, en Foeke Tjalroa, Deventer. W. Van Vollenhoveo II, Rotterdam ,en K. Paoder, Haarlem, T. H. P, Vethake, Amsterdam, en C. A, Venema, N.-Amstel. G. J, W. Van Blötnmestein, Apeldoorn, eo W. Van Vollenhoven I, Rotterdam, G. Jurrjens, Amsterdam, en J. N. De Jong, Westiaan. Henri Mulié, leiden. De aanvankelijke uitslag is als volgt: De baan werd afgelegd door A. von Pan- fichin, te Petersburg, ïd 1 min. 24V, sec.; door K. Pander uit Haarlem, in 1 min. 30 sec.door W. Leveday, in 1 min, 31 sec, door L. Tebbutt, in 1 min. 33 sec. Daarna werd door deze 4 om de ie, 2e en 3e prysmedailles gereden, en verkreeg voo Panschin 1.25'/., Pander 1.307» eu Leveday 1.34, zoodat den Rus de lste prijs, den Haar lemmer de 2de,den Eogelschman de 3de ten deel viel. Voor Tebbut, die wegens vermoeid heid aan den eindkamp geen deel nam (by bad reeds tweemaal moeten rydeo, immers Ook met Couvée), bleef toen de 4de prijs over. De afwezigheid der Friescho rijders wordt hier door verklaard, dat geen prtfcssional-t^deva waren toegelaten. Dat de uitslag van een wedstrijd, ingericht als deze, ook al geen zuiveren maatstaf ter beoordeeling oplevert, blijkt uit bot volgende. De eerste rit tnsschen P. Ruitinga uit Amsterdam eu Jos. Donoghue uit Newburgh, U. S. viel zoo ongelukkig uit, doordien de kampioenen herhaaldelijk vielen, dat de Amerikaan voor de baan 1,35 min. Dood'g had en Ruitinga het halverwege opgaf. Ook G. Jurrjens uit Amsterdam, op wiens vlugheid ons nationaliteitsgevoel hooge ver wachtingen grondde, bleef in de minderheid. Louter om de eer reden Donoghue en Jurrjens later een extia-nommer, en daarbjj bleek dat eerstgenoemde de baan afleggen kon in 1.27'/» an de tweede in 1.30 min. Maar deze rit telde met het oog op de uit te deelen me dailles natuurlijk niet mede. Als eene bijzonderheid kan nog worden ge meld dat de heer W. Leveday, die gisteren den Sen prys won, als prjjswmuer te Cbambridge bet champion-achap van Eogeland verwierf. Verder nog dat op het terrein, behalve de redacteur van Th* Field, het voornaamste JEogelsche sportblad, een teekenaar van »The Graphic" aanwezig was. In de nagenoeg gereed zjjnde kerk der doleerenden bij de Nassaukade te Amsterdam is Maandag eenstukadoor van een steiger geslagen. Hy werd dood opgenomen. Te Helder werd Zondagmorgen dz sods- dienstoefeniog der doleerenden op ö'üf ...ge- same w'yze verstoord. Ten gevolge van den Schadelijken damp die uit de van houtskool- biiquetteo voorziene' stoven in her voor de warmte zorgvuldig gesloten vergaderlokaal op- flteeggeraakte een aantal personen bezwijmd, wat geen geringe ontsteltenis veroorzaakte. By enkelen keerde het bewustzijn eerst langzaam terugtoen echter een inmiddels, ontboden geneesheer'„te_hu)p kwam, was-alle.gevaar, reeds geweken. Van de drie peisonen, die verdacht worden de wed. v. V-, te Berkenwoude, te hebben vermoord, hebben thans twee hun roisdryfk bekend. De reiziger, die sedert 31 Dec, op de boot StavorenEnkhu'zen vermist wordt, moet naar ons uit Groningen gemeld wordt de heer Van Dr. uit- Gr ooiogen z'yu. De heer Van Dr. had een uitgebreideo piano-handel, was weduwnaar zonder kinderen en stond in zyne woonplaats gunstig bekend. De politie te Utrecht heeft Maandag bjj een schipper in beslag genomen de door hem alhier opgeviscbte eigendomsbewijzen, bypo- theekbewyzen en familiepapierendie ten nadeeie van den heer H. Bakker, in de Oud- wykerdwarsstraat alhier, op 30 December II. stjjn ontvreemd, zoodat de daarvoor uitge loofde belooning van f25 zal bunnen uitge reikt worden. De effecten ontbreken nogvoor hunne terugbezorging wordt de uitgeloofde belooning gehandhaafd, Een treurig ongeluk had gtstermorgea plaats met de eerste trhm van Bolsward naar Sneek. De slager S, Adama ging met zijne broeders marktwaarts, Onderweg haalde de tram een boer in, die met zyne koe naar Sneek ging. Het beest maakte zich baag voor de tram, de machinist stopte, inaar eer de tram stil stond, sprong Adama, waarschynlyk om den boer te helpen, van het balkon, gleed uit, raakte met het hoofd onder de wielen en werd het slachtoffer vao zijne onvoorzichtige hulpvaardigheid. De ongelukkige was weduwnaar en laat drie kleine kinderen na. Den Haag. Het dagelijkse!) bestuur heeft, op advies der commissie voor de fabricage, nader voorgesteld den aanleg van een gedeelte kanaal tusschen de Trekvliet en de baau van den Hollandschen spoorweg, mits in verbin ding gebracht met het zuidwestelijk deel der gemeente, en zoo mogelyk met verzekering' der terreinen, noodig voor de doortrekking van het kanaal tot den Zuid-Buitensingel. Het kanaal zal de afmetingen van de pro vinciale vaartverbetering hebben en van de noodige los- eu laad-, zwaai- en wisselplaatsen voorzien worden. De kosten worden geraamd op f503,000, plus f55,000 voor den aanleg van een nieuwen weg van of naar het zuid westelijk deel der stad, ter verbinding roet de door de maatschappy »De Club" aan te leggen straat. Dsn Haag. Naar men verneemt, zyn da eerste stappen gedaan om te komen tot de oprichtiug alhier van eene vereeoigicg van vrijzinnige richting, welke zich hoofdzakelijk ten dool zou stellen het zooveel mogelyk in het openbaar houden van gedachtenwisseliug over belangen van gemeente, provincie, staat en maatschappij, ten einde de belangstelling der burgerij op te wekken voor een vrijzinnig staatkundig eo publiek leven, Aan de vereeniging zou verbonden worden eeoa kiesvereeniging voor de Staten-Generaal, de Prov. Staten en den gemeenteraad. De contributie zou zeer laag gesteld worden. Eenige beereo zyn door belangstellenden uitgenoodigd een concept-reglement samen te stellen en xicli tot invloedryke personen uit alle standen te wenden, ten einde hunne medewerking te verkrijgen. Samenwerking of overleg met andere vrij zinnige kiesverenigingen hier ter stede zou worden gewaarborgd, zoomede eene degelyke voorbereiding der candidaturen. Amsterdam. Gistermorgen zyn aan de Ravenstraat te dezer stede de lykjes gevonden van twee pasgeboren kinderen, beboerende tot het vrouweijjk geslacht. De lijkjes zyn naar de Ooslerbegraafplaats gebracht. Door een hevigen brand zijn te La Louviiro (Belgié) drie huizen vernield, en 't is slechts met inspanning van alle krachten, dat men het vuur heeft kunnen beletten eene grooter uit breiding te nemen. Ook in amlero gedeelten van het centrum duren de brandrampen voort. Tc Seneffe btandde verleden Donderdag eene schuur af met oogst, karren en wagens, landbouw machines enz. Twee dagen te voren was oeno tarwemijt do prooi der vlammen geworden. Men vraagt zich met schrik af hoe lang die vernielin gen, zij mogen dan aan het toeval of aan kwaad willigheid te wijten zijn, nog zullen voortduren. Er zijn twee mannen in hechtenis genomen ondor verdenking van den moord op het kleine meisje te Ycobridge (Eng. graafschap Somerset). Voortdurend worden te Londen ontvangen hartverscheurende berichten van schipbreuken. Het aanhoudend stormweder veroorzaakte het verlies van honderden menschenlevens in de laatste twee weken. Mevrouw Booth, echtgenoot van den generaal v^n het ïHeilsleger", en van den beginne af aan de ziel dier sekte, is zoogoed als stervende. De kwnnl waaraan zij sinds geruimen tijd leed, kanker, is nu zóo verergerd, dat zij nog slechts zeer korten tijd kan leven. Ten gevolge eoner ontploffing van mijngas in de mijn Esperanza te Oviedo (Spanje) hebben 27 werklieden het leven verloren en werden een aantal anderen gekwetst. In geheel Nooid-Spanje is veel sneeuw geval len, waai door op een aantal plaatsen het spoor wegverkeer werd gestremd. In het zuiden des lands hebben overstroomin- gen veel schade en stremming van het verkeer teweeggebracht. Dit Petersburg wordt bericht dat bij het station Krasnoparolcwska van den Kursk-Azow- spoorweg, de slede van prinses Lieven bij het oversteken der rails dooreen trein isvermorseld. Den koetsier werden beide voeten afgesneden, hij bleef op de plaats dood de prinses werd be wusteloos tusschen de rails geworpen, waarna de trein over haar heen ging, zonder haar te deren. De Staatscourant van gisteren bevat bet vol gend oordeel omtrent den oogst van 't afgeloopen jaar in de provincie Zuid-Holland De tarwe heeft hoogstens een middelmatig gewas opgeleverdzoodat de opbrengst vrij wel mst de verwachting overeenkomt, doch het blijkt algemeen dat de qualiteit minder is dan mm verwacht had. Vooral de Engelsche verscheiden heden laten in qualiteit te wcnschen over zij zijn dan ook spoediger dan de inlandscbe aan schot onderhevig. Rogge en gerst worden niet veel verbouwd, do rogge gaf al geen gunstige resultaten, en zoo er niet evenveel zomer- als wintergerst veibouwd werd, zou de uitkomst dooreengenomen beneden het middelmatige geweest zijn. De zomergerst leverde vrij wat beter resultaten op dan het win tergewas hetwelk in sommige streken bepaald slecht was. Op Overflakkee en Goedereede leden al de win tergranen veel van ongedierte. Haver wordt in deze provincie op ongeveer 7500 H.A. verbouwd en gaf een goede opbrengst, maar laat in gewicht te wenschen over, een gevolg van de weinige zon en warmte. De opbrengst zal dooreen 44 ILL. per H.A. bedragen, doch het mindere gewicht brengt den landbouwerp.no. 20 cent per H.L. minder in den zak dan onder gewone omstandigheden liet geval zou zijn ge weest; ook het stroo laat in qualiteit te wen schen over, een gevolg van den min gunstigen oogsttijd. De boonen gaven een vrij goed beschot, maar ook hier liet de qualiteit te wenschen over, zij zijn meestal niet droog genoeg geoogst; zelfs stond in het begin van November nog veel van het product zoowel gezigt als ongezigt te velde. De laatstgeoogste zijn echter niet het minste van qualiteitbehalve van die enkele per- ceelen waar de boonen ternauwernood rijp zijn geworden. De erwten gaven wel is waar een kleiner be schot dan eerstgenoemde peulviucht, doch de qualiteit was veel beter, zoodat men over dit gewas tevreden is, hoezeer de erwten evenalB de boonen een betere opbrengst beloofd hadden, daar beide gewassen rijk hebben gebloeid. De aardappelen beloofden mede een uitmun tende opbrengst, de vele tegen en de daarbij ingetreden ziekte hebben deze hoop echter in duigen doen vallen. Daar er ongeveer 13 500 Ii.A. met aardappelen bepoot zijn geweest, kan men bet geleden verliesin vergelijking metoe» gewoon jaargerust op f 800 000 stellen. Suikerbieten zijn er mede weinig van de H.A. geoogst en mag de opbrengst zeker niet hooger gesteld worden dan op 10,000 K.G. per ge noemde eenheidsmaat, dat is dus 8000 a 9000 K.G. of p.m. f90 per H.A. minder dan ineen gewoon jaar. Daar de verbouw ongeveer 3000 H.A. bedraagt, maakt dit een verlies van p.m. f270,000. Zaden komen in deze provincie niet veel voor. Noemenswaardig in dit opzicht ia alleen het koolzaad, dat ruim middelmatige uitkomsten gaf, welk resultaat echter verkregen werd door het •taploegen van vele perceelen, die slecht door den winter gekomen waron. Het staande gebleven gewas beloofde van begin af aan al weinig meer dan de uitkomst geweest is. Het vlas gaf mede niet meer dan een middel matig gewas; het lijnzaad laat in qualiteit ook veel tc wenschen over, tervvijl er ook niet veel lint van prima qualiteit gewonnen is, daar het stroo kort en te veel vertakt was. Het gewicht aan lint valt zeker 15 pCt. tegen, zaodat zeker 50 K.G. minder per H.A. geoogst is dan in een gewoon jaar, hetgeen bij de vrij hooge prijzen die besteed worden en bij een verbouw van on geveer 2300 H.A. nogal van belang is. De hennep, die meest in den Alblasserwaard wordt verbouwd, doch ,n de geheels provincie slechts 350 H.A. in beslag neemt, gaf tamelijk goede uitkomstendo prijzen van dit product laten echter te wenschen over. De knolvoedergevvassen gaven reden tot tevre denheid met uitzondering van de mangelvvortels die slechts middelmatig waren. Er werden even wol zeer weinig van de hierbedoelde gewassen geteeld. De Klavervelden gaven nog middelmatige uitkomsten voor zooverre dit het groene gewas betreft, het hooigevvin veelal slechts de eerste snede bleef, zoowel in opbrengst als in quali teit, beneden het middelmatige. Het gewas heeft in het voorjaar te veel geleden van vorstkoude en droogte. De graslanden waren algemeen beter, doch hebben in den voorzomer hier en daar mede te wenschen overgelaten. Dit neemt echter niet weg dat dooreengenomen voldoend voedsel voor het vee aanwezig is geweest. De hooioogst daar entegen is in vele gemeenten zoogoed als mis lukt to beschouwen daar veel onbruikbaar is geworden door het zoo ongunetige weder en hier en daar ook door hoog water. De opbrengst aan gras en hooi liep dan ook al zeer uiteen, waar4- van enkele voorbeelden (uit meer genomen) hier volgenHei- en Boekoopopbrengst gros vrij goed hooi gering Lexmond gras goedhooi middelmatigVGravenzande en Aikcmade, gras zeer goed hooi middelmatig Bodegraven, gras goed hooi minden dan middelmatigBergsck n- hoek gras goed hooi geringen Hagestein gras goed en hooi slecht. De vvarmoezerijen gaven vrij goede uitkomsten en werden de zoogenaamde Westlandsche groen ten tegen, redelijk goede prijzen van de hand gezet. De bloemkool gaf matige uitkomsten, de sluitkoo) was te hol en licht. De zouterijen van bloemkool te Rijnsburg en omstreken leverden dat jaar ongeveer 20 000 okshoofden op, de prijs is in den laatsten tijd echter zeer gedaald, en wel van f25 tot 114 per okshoofd. Do uien hebben bij middelmatig goede yrijzeh een redelijk goede opbrengst gegeven

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 3