h IV 1 k k< Gemengde Berichten. t p^i' V Oe Zaterdag is rustig voorbygegaan, maar de krachten zyn veel verminderd. Met volkomen zekerheid kan ik nog berich ten dathoewel de krachten des konings afnemen en het gebruik van voedsel voort durend minder wordtop Het Loo thans nog niet voor oogenblikkelyk gevaar wordt ge vreesd hoe donker de toestand ook wordt lugezieo. Het was heden voor het eerst sedert eenige weken dat Z. M. zich niet aan den arbeid heeft kunnen begevenmaar den gehee- len dag het bed hield. De zangveresniging »Euterpe" alhier, dit maal voor het eerst 10 het publiek optredende in hare nieuwe hoedanigheid van vereeoiging, onder het bestuur staande van de alhier ge- vestigde afdeelmg der maatschappij »Tot be vordering der toonkunst", gaf gisteravond voor een talrijk publiek een concert, dat in slle opzichten goed geslaagd mag genoemd worden. De koren, vanouds Euterpe's glorie, waren, zoowel in Gade's ïPsyche" als in Der blinde König" van Hol, doorgaans voortreffelijk. Wat een studie moet het gekost hebben, een werk als dat van Psyche, zóo te vertolken, als Euterpe dat gisteravoud deed. Fyne nuancee- riog van toon en, daar waar het karakter van het werk hel medebrengt, een krachts ontwikkeling die men van een koor dat dubbel zoo sterk is, slechts zou verwach ten, wedijverden beurtelings. Óoor een werk zóo te hooren voordragen, komt eerst het schoone er van tot zyn recht, maarook de minder fraaie gedachten komen duidelyk te voorschijn. Eo al behoort Gade's Psyche" ontegenzeggelijk tot die werken, welke altyd hunne waarde blijven houden, van gerektheid, in menig opzicht, is het hoeveel schoons bet ook bevat met vry fe pleiten Anders is het met Hoi's sBlinrie König", Moet het in kunstwaarde wellicht onderdoen voor »Psyche", het munt uit door frischheid, en vao gerektheid is geen sprake, De solisten kweten zich allen flink van bunue taak. Mej. S. uit Rotterdam, dte de veelomvattende en veeleischende party van fPsycbe" voordroeg, deed zich als eeoe zan geres kennen, begaafd met een fraaihelder ofschoon niet zeer krachtig sopraaoge- luid. Zoowel door hare voordracht, als door de zuiverheid van toon, die haar zang ken merkten, gaf zy de duidelijke bewjjzen onder uitstekende leiding te zyn geweest. De alt- soliste, mej. C. uit Rotterdam, die de party van zProserpine" vertolkte, verdient daarvoor dank. Mag men bij eeoe dilettante, die voor het eetst in het publiek optreedt, zyne eischen piet te hoog stellen, dan meenen we mej. C. met haar debuut te mogen gelukwenscheo. De barytonde heer S.mede uit Rot terdam, loonde een zanger te zyo, voor zyne taak goed berekend. Wel is de paity van >EroB" over bet algeraeeD wat hoog voor hem geschreven doch daar waar zij binnen de patuurlyke grenzen vau zyne stern ligt, vond in den heer S. een waardig vertolker. In de party van ï.ier König" uit het tweede werk, gevoelde hy zich blykbaar geheel thuis. Hier kwam dan ook zyn iraai baryton-geluid gerst goed uit. Met gloed en vol jeugdige, mannelyke kracht droeg hy deze 'party voor. De beide terzetten uit ^Psyche", door de dames B. en L. en deu heer V.allen leden der vereeniging, gezongen, klonken recht fraai. En wat te zeggen vau hem die, onverwachts daartoe aangezocht, zich welwillend had bereid verklaard in beide werken de pianobegelei ding op zich te nemen Wie eenigsztns weet wat het zegt zulk een trtak op zich tc' nemen zal zeker met ons instemmen, wanneer we eeo woord van hulde en dank brengen aan het verdienstelijk spel van den heer tnr, K. Meer dan gewone gaven worden vereischt om zich vad zulk eeoe moeilijke taak te kwyten op eene wyze als tnr, K. dit deed. Kan Euterpe's wakkere directeur, de heer L. F, Brandts Buys, met voldoening terug zien op zyn arbeid, waaraan hij zich met onverpoosden y ver gedurende eenige maanden heeft gew'yd, gaarne spreken we den wensch uit dat Euterpe, onder zyne bezielende leiding, in ruime mate moge bijdragen tot verhooging vao den bloei onzer nog jeugdige afdeeling van de maatschappij >Tot bevordering der toonkunst". Op de scheepsbouw- en machinefabriek >Schieöam" alhier, directeur de heer A. Nolet, is de kiel gelegd van een clipper-kaanschip, groot 280 tast, genaamd tie JEteere behoede *»y", voor rekening van den heer J. G. Kanters. la Werkendam, Aan de werf van den heer A. A. Wilton van Reede Czn., te Papendrecht, is Zaterdag met goed gevolg te water gelaten de schroef- sleepboot Mentor VII, gebouwd voor rekening van den heer J. Bitter, te Schiedam» Jl. Vrydagavoud zyn door de politie drie jongens aangehouden, die zich hadden schul dig gemaakt aan diefstal van een flesch met koekjes en eenige sigaren uit den winkel van B., in de Dwarsstraat alhier. Een dezer jon gens, de vijftienjarige W.heeft onlangs reeds gevangemsstiaf ter zake van diefstal onder gaan, en meest zich hedenmorgen nog voor een anderen diefstal voor de rechtbank te Rotterdam komen verantwoorden. 's Ryks middelen verlatenbljjkens het overzicht in de Staatscourant van gisteren, het jongst vervlogen jaar met een opbt engst van f 112 000 880.12, zynde f 1813000 meer dan in 't jaar te voren en f 3 911000 meer dan de raming voor een vol jaar. Met uitzondering van de belasting op het persooeel, welke circa f 5000 minder was, werd nu op de beide andeie directe belas- tiogen (groadbelasting en patenten) meer geïnd dan in 1887 f 292O0Ö. Daarentegen waren de rechten op den invoer f 74000 minder; ook de accijnzen heten een nadeelig saldo na van f 180 000, hetwelk nog grooter zou zijn geweest, indien het geslacht niet f 130 000 en het zout (06000 meer huilden opgeleverd dan de voorganger van het pas afgeloopen jaar, want op de suiker alleen deifde de schatkist f 271000, op den Wijn (51000, op het gedistilleerd f 30000 en op de bieren en az'yoen f 28000. De rubriek indirecte belastingen wjjst voor alle onder- deelen hoogere cijfers aanzoodat zy vooral gewicht iu de schaal heeft gelegd wat betreft den vooruitgang van hel laalst vei vlogen jaar tegeaover 'tjaar te voren. De zegelrechten namelijk zyn f139000, de registratierechten f 308000, de hypotheekrechten f 76000 en het recht van successie f 674000 vooruit, en zulks niettegenstaande deze laatste post in de maand December jl. 3/^ miliioen ten achteien is geble ven by zyn naamgenoot vao 't jaar te voreo, Stygende opbrengsten wyzen verder aan: de domeinen 196000, posteryen f287000, tele graaf 83000staatsloterij f 34000 en loods gelden f 97000, De akten voor de jacht en visscherij sluiten het jaar met f 6000 minder, Ue maand December is tegenover dezelfde maand van 't jaar daarvoor f 669000 tea achter, waarvan, zooals men reeds uit het hier- vorenstaaode heeft kunnen zienhet recht vaD successie de schuld draagt door een mindere opbrengst vau f 735000 enkel in die maand. Het bedrag van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen, volgens de uitkomsten der kadastrale leggers op 20 Octo ber 1888, en het te heffen bedrag der belasting in 1889 op die eigendommen, beloopt voor de prov, Zuid-Holland resp. 17,143,602.24i/g en f923,420.21, en voor het gansche ryk resp. f46,520,014.22 en f5.546,706.62. De gouverneur van Suriname, jhr. mr. M. A. de Savornin Lobman, is Zaterdag te Amster dam met vrouw en dochter aan boord gegaan van het fraaie stoomschip Print Willem Jvan den koninklijken Westindiscben maildienst, om zyn bestemming op te volgen. Naar de lordr, Ot. verneemt, is Dordrechts afgevaardigde ter Tweede Kamer, de heer mr. J. B. Van Osenbruggen, ernstig ongesteld, ten gevolge eener longontsteking, gepaard met hevige koorts. De generaal-majour J. C. C. Den Beer Poor- tugaelzal, naar men verneemt, den militairen dienst met pensioen verlaten. N.B.Ct LI. Zaterdag hield de afdeeling Zuid- Holland der Broederschap van candidaat- notarissen" in bet aRestaurant Deioum" te Rotterdam hare gewone driemaandeljjksche vergadering. De rekening over 't afgeloopen jaar werd na onderzoek goedkgekeurd, terwijl het aftredend bestuurslid, de heer mr. M. P. H. Wiercx, te 's-Gravenhage, werd herkozen. Wegens sterfgeval kon de voordracht over de rechtsvraag»Heeft de gefailleerde het recht tot bystaud zyuer vrouw verloren?" niet worden gehouden. Tot leden eener commissie voor het ont werpen eener akte van scheiding of schenking werden gekozen de heerenW. Erkelens Gooke en J. G. Mooy te Rotterdam en Mejjs te Gouda. De volgende gewone vergadering zal worden gehouden te 's-Gravenhage. Met het oog op den zoigwekkenden toestand van Z. M. den koning heeft de >Amsterdam- sche Sportclub" alle aangekondigde hardrijde rijen en avondfeesten uitgesteld. Heden vertrekt baron de Salis met de heereu Jurjans en Pander naar Hamburg, om aldaar a. s. Donderdag ra een match over 1609 en 3218 meter met de Uuusche cham pions, o. a. Harnis, den goeden naam vau Nederland op het ys op te houden. De Rus von Panschra heeft Zondag, op zyn terugreis naar Rusland, den Amerikaan Denoghue te Weenen op 1600 nieter ander maal verslagen. De door hem gebruikte tijd was 2 tn. 57 s., makende op 1609 meter (de afstand alhiei) 2 in. 58 8., dus juist den hier behaalden tyd, wel een bewjjs, dat hy beide keeren het uiterste wat hy kon heeft gedaan. Toen Donderdagmiddag de goederentrein vao Terneuzen naar Mechelen te Hulst aan kwam, bemerkte de stationschef aldaar dat een gedeelte aan deu trein ontbrak. Na onder zoek bleek dat de ankerkettingen van een der wagens onderweg waien gebroken, waar door een tiental wagens met den bagage wagen, waarin de conducteur gezeten was, achtergebleven waren. Noch de machinist noch de conducteur hadden van het voorge vallene onderweg iets bespeurd. Te Maastricht is de stand der Maas sedert menschengeheugen zoo laag niet geweest als thans. De peilschaal aan de Maasbrug toekent 20 cM. onder nul. Geen scheepvaart is dien tengevolge mogelyk, terwjjl ook de molens, die door het water der rivier gedreven wor den, stilstaan. Te Groningen is Zaterdagmiddag een vrouw, die met den trein van Assen was aange komen, in een stuk groenland naby het station bevallen. Zy is daarna met het kind in haar voorschoot huiswaarts gêwaudeld. Kraamviouw en kind zyn beiden wel. In het oosteind van Londen is Vrijdagnacht weder een moord gepleegd op een vrouw van slechte zeden. Men vond de ongelukkig^ met afge sneden hals, nog levend, maar in een bopeloozen toestand liggen. De dader, John Henry Gulice, een scheepshofmeester, is ;n hechtenis genomen. Hij. verklaart dat hij den moord in drift heeft gepleegd, en niet met voorbedachten rade. Het Fransehe dorp Bellegarde, aan den spoor-- weg van Tarascon naar Cette, wordt met een groot ongeluk beureigd. De berghelling waarop hot staat is aan het verschuiven gegaan. Tien huizen werden reeds ontruimd. Er zijn uit Nime» ingenieurs naar het bedreigde dorp gegaan, om den toestand op to nemen en veiligheidsmaatrege len te beramen. Te Mehren, een dorpje iu het EifTelgebergto - (Pruisen) is de postwagen von een berg naar beneden gestort. De postiljon viel er onder en werd terstond gedood. Do eenige passagier, de burgemeester eener naburige plaats, word zwaar gewond. Dezer dagen kocht een koopman te Brentwood, in Engeland, van een boor een zak haver. Hij vond daarin een blikken trommel, waarin 50 p. st. aan goud en voor 300 p. st. effecten waren. Terstond bracht hij ze aan den boer terug, die- er niets van begreep. Eindelijk kwam men tot bet besluit dat de eenige maanden geleden plot seling gestorven moeder des boers, die altijd zeer spaarzaam was geweest, haar in stilte opgespaard geld in dien zak had verborgen. De Egypt van de nationale stoomvaartlijn, die- Dinsdag van New-Yoik te Queenstown binnen liep, is aan een groot gevaar ontsnapt Toen het schip drie dagen onderweg was, ontdekte men brand in do katoonlading, die weldra zoo zeer in lievigheid toenam, dat alle passagiers zich op het dek in veiligheid moesten brengen. De angst was groot, vooral toen bekend werd' dat er dicht bij het katoen ook licht ontvlam bare stoifen geborgen lagen. Al de mannelijke- passagiers hielpen mede om den brand te blus- schen. Er moesten ongeveer 200 balen overboord worden geworpen voor men met spuiten kon beginnen. Men vond toen dat het vuur op vijf 1 verschillende plaatsen woedde. Na zeven uren van groote krachtsinspanning slaagde men er in hei gevaar te bedwingen. Het blijkt dat de Italiaan Succi te Madrid ge durende de dertig dagen is voortgegaan met vasten, gelijk hij aangenomen had. Wel is ge meld dat htj stilletjes het hazenpad had gekozen, maar dit was een »ui" van de Epoca op den 28sten December, Allerkinderendag, waarop men in Spanje verzonnen senatie-berichljes de wereld- inzendt, gelijk hier te lande op 1 April. Succi denkt van Madrid naar Cadix, Sevills en Lissabon te gaan, om ook aldaar een vasten tijd van dertig dagen te ondernemen. Uit Madrid wordt van 12 dezer geseind dat een groote Engelsche poststoomboot, de Priam, kapt. Jackson, van Liverpool naar Hongkong, nabij kaap- Fmistère is verongelukt. De equipage bestond uit 42 man, en er waren 5 passagiers aan boord 38- personen zijn gered. Bij het instorten van de zijdefabriek te Rea ding (Pennsylvania), gedurende den ontzettenden orkaan die daar woedde, zijn gelukkig niet zoo veel menschen omgekomen als eerst werd ge roeid. Zooals meer gebeurt bij dergelijke ram pen, zijn vele vermisten, die men voor dood hield, bij nader onderzoek levend en nagenoeg, ongedeerd gebleken. Het aantal dooden bedraagt 18 en dat der gewonden 106. De Niagarabi ug, welke door den orkaan is- vernield, werd beschouwd als een dor sterkste der wereld. Vergadering van de Hamer van koop handel en fabrieken te Schiedam van 13 Januari 1SSO. Na onderzoek der geloofsbrieven van de hee ren J. J. G. Nolet, J. H. Houtman en J. Meijer Pzn. wordt tot hunne toelating besloten. Tot voorzitter wordt herkozen de heer J. J. G. Nolet en gekozen tot voorzitter-p1aatsvervangerr in plaats van den heer J. T. Beukers, die opge houden heeft lid dezer Kamer te zijn, de heer" mr. A. K. J. Van der Drift. De notulen der vorige vergadering worden1 voorgelezen en goedgekeurd.

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2