Kerinism. Koloniën. Post en Telegraphic. Land- en Tuinbouw. 0 n d e r w ij s. Armenzorg. R echtzak© n. V i s s c h e r ij. Aan bet Journal dos Débats wordt uit Tunis ge schreven dat aldaar een Engelschman is gevangen genomen dien men voor »Jack the Kipper" houdt, den man die de bekende moorden te Londen, in Whitechapel, op vrouwen gepleegd heeft. Op den rechterarm zijn de namen van Engelsche vrouwen getatoueerd, en op zijn linkerarm die van James Gray, zijn eigen naam, alsmede eene teekening, een naakte viouw vooratellende. In Tunis leefde hij met een Engelsche vrouw. Tot nu toe heeft hij niet kunnen opgeven boe en waar hij sedert een jaar zijn tijd heeft doorge bracht. De Engelsche consul heeft photographischc portretten van hem laten maken, die hij naar Londen heeft gezonden. Men heeft opgemerkt dat James Gray niet ophield to sidderen, toen de por tretten gemaakt werden. Uit Calais wordt de dood bericht van den welbekenden loods Lesquellec, die honderd malen zijn leven waagde om dat zijner roedemenscben te redden en op wiens borst een aantal Franscho en buitenlandsclie medailles prijkten. De wakkere man kwam om het leven bij het helpen der bemanning van een brandend schip. Te New-York zal een internationaal biljart concours worden gehouden. De 'le prijs zal 6000 gd. bedragen. »Hoe generaal Gordon stierf" is de titel van een verhaal door een ooggetuige, den Griek Demetrio Georgio, die te Khartoem was tijdens den val dier stad, en, onlangs te Soeakin aangekomen, zijne wederwaardigheden aan den correspondent der Central News aldaar meedeelde. Demetrio Georgio verzekerde dat, indien do Engelschen slechts ben dag vroeger tot ontzet waren komen opdagen, de stad en Gordon behou den waien geweest. De stad viel, zooals bekend is, door bet verraad van Farigh Fasha, wicn Gordon vol vertrouwen schonk. Farigh bad den tnahdi de boodschap doen toekomensGrijp hedennacht aan, of alles is voor u verloren." In dien nacht was alles bloed en vlammen. Het was een vreeselijke nacht, een nucht van slachting, gejammer en verwoesting. Toen de mahdisten het paleis binnendrongen, spoorden Demetrio en nog een andere Griek den generaal tot vluchten aan, Hij echter weigerde zijn póst te verlaten, doch ging naar zijno kamer en trok zijne uniform aan. Ilierop trad hij to voorschijn, en antwoordde op het geschreeuw der Derwischen, die hem zochten: »Hier ben ik, Gordon Pasha, dien gij zoekt! Komt boven!" Zij kwamen, en' hij overhan digde hun op militaire wijze zijn zwaard, zeg gende dat hij, nu de stad genomen was, zich overgaf volgens oorlogsgebruik. Do mahdi had bevel gegeven dat men noch Gordon noch iemand anders in bet paleis zou dooden. Een der zwarte hoofdlieden echter, een zekere Nasr, stoorde zich jliet aan'dit verbod, en nauwelijks had Gordon' hem den degen toegereikt, of Nasr bracht den generaal daarmede verraderlijk een stoot toe, zop- dat Gordon viel en de trap afrolde. Onder het rollen ontving hij van een anderen mahdist nog* een diepe speerwond in do zijde. Zóo stierf hij, onder de oogeu van Demetrio. Toen hadji EI Zobier, des mahdi's schatmeester, het lijk aan schouwde, begon hij te weeklagen, roepende: Wallah, hebben zij u gedood 1 Moge Allah uw bloed vorderen uit hunne handen 1 Moge uw bloed op hunne hoofden zijn! Allah straffe henV' Sommigen zeggen dat Gordon's lijk in stukken werd gehouwenanderen daarentegen dat het gebalsemd en naar den mahdi gezonden werd. Drie dagen lang duurde te Khartoem het moorden. Al de Egyptische troepen werden over de kling gejaagd, behalve het regiment dat den vijand binnengelaten bad. Farigh Pasha echter ontvingvhet loon van zijn verraadde mahdi deed hem het hoofd voor de vooten leggen, zeggende dat, wie Gordon aan hem verried, zeker ook geene gemoedsbezwaren zou hebben om hem (mahdi) eenmaal te verraden aan een sterkeren vijand. Khartoem is, voigens den berichtgever, in een puinhoop verkeerd geworden. AI de huizen wer den door de mahdisten omgehaald hij bun zoeken naar geld. Het heet dat de mahdi slechts 5000 welgewapende mannen heeft, op wie bij rekenen kan. Zijn leger is door desertie sterk gedund, en over zijn bewind hoorscht groote ontevreden heid. Aan de Standard wordt uit Shanghai bericht dat te Peking een brand beeft gewoed, welke het keizerlijk paleis gedeeltelijk verwoestte. ir u. - j ■ti.itl b. fiu.-gg-LS-'iW- a «u «jiiijn.w Batavia, 20 December. De Atjeh-correspondent van de Sum. Cl. schrijftDen 8en dezer werd eene Cbineesche prauw met eene lading rijst en suiker voor Poelo Way, op de hoogte van Koeala Leoeé, door Atjehers aangevallen3 van de 5 opvarenden werdengedood, terwijl omtrent het lot van de 2 anderen niet met zekerheid bekend is, of zij overboord zijn gesprongen en hun dood in do golven vonden, of wel door de Atjehers zijn ge vangengenomen om later voor hen een goeden losprijs te kunnen bedingen. De toengkang sleep ten zij naar de Koeala Gigieng, waar zij werd leeggeplunderd. Spoedig echter verscheen Zr.Ms. stoomschip Samarang en de Albatros om de plaats te beschieten. Een gewapende sloep werd naar den wal gezonden, doch deze moest, wegens het hevige vuur van don vijand, weldra terug- keeren. Tengkoe Pangeran Hoesien en Tengkoe Abdoe Madjid zijn dezer dagen van Pedir alhier teruggekeerd. Over den uitslag hunner zending hoor ik goed nieuws, waarover het echter beter is vooralsnog niet te reppen. Alleen kan nu reeds worden medegedeeld dat de verdeeldheid in het kamp der Kemalapartij is toegonomen, en dat de pretendent-sultan Daoed, als hij vrij was in zijne handelingen, onverwijld bereid zou worden bevonden om met ons betrekkingen aan te knoo- pen. De oorlogspartij a oulrance houdt hem in hare macht en bezigt zijn naam als motor tot bet verkrijgen van geld en wapens. Volgens ge ruchten zou Daoed gaarne de plaat poetsen, als hij maar kon. De Atjeh-correspondent van het JV. Pad. lïand. schrijft dd. 9n Dec. dat het gouvts. ss. Zeemeeuw een Atjehsche toengkang calangeefde, komende van Singapore, die o. a. eene lading inhield van 200 achteriaadgeweren, 40 revolvers, 50,000 patronen, 500,000 slaghoedjes en ettelijke vaten buskruit. Alles werd prijs gemaakt en de opva renden aan het bestuur te Edi overgeleverd. Uit Padang-Pandjang, zoo meldt de Sumatra Ct., kwamen ons in don laatsten tijd onbestemde, maar toch min of meer onrustwekkende geruch ten ter ooroer broeide daar iets onder de be volking, on onder do vrome hadji's werd eene verhoogde mate van vroomheid waargenomen, terwijl in de kampongs eene onheilspellende stillo bedrijvigheid heerschtc. Thans vernemen we de volgende feitenDat iets omging, wat niet in den haak was, was bij het bestuur vrij bekend. Het was op zijne hoede en nam in alle stilte oenige voorzorgsmaatregelen: in het mili taire kampement werden de wachten versterkt en eenigc posten vermeoi derd, en in de kampongs werd de gemeenschap door middel van dwars kijkers onderhouden, ten gevolge waarvan op een gegeven oogenblik zonder veel omhaal vier ernstig verdachte goeroes konden worden gevangengezet. Er zijn natuurlijk meer schuldigen of verdachten, want die goeroes zijn niet zonder deelgenooten, leiders en aanvoerders geweestmaar, naar het schijnt, hebben dezen zich weten te hergen, wat zeer jammer is. Volgens zooeven ontvangen nadere berichten, is men te Padang-Pandjang niet zeer gerust. Er zijn er die vreezen dat er nog andere dingen op til zijn, doch van een andere zijde hier ter stede wordt ons gemeld dat het bestuur te P. P. den toestand volkomen meester is, enz. De N. Vorstenlanden verneemt dat ook de resi denten van Djokdjo, Kedirï en Madjoen hun ont slag zullen vragen, als de regeering niet treedt in hunne voorstellen tot verwijdering van ge vaarlijk geachte personen. Batavia, 21 December- Volgens den coriespondent der Locomotief te Soerabaja is bij een geneeskundig onderzoek ge bleken dat van het 13e bataljon ruim 300 manschappen aan beri-beri leden en dat maar 17 man geschikt waren voor den velddienst. Thans bericht de Soer. Ct. dat de resident van Solo, de heer Spaan, geen ontslag heeft gevraagd, maar verlof wegens 15-jarigen dienst. De gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika bestaat door middel van het stoomschip Veendam. De laatste buslichting aan het postkantoor te Botterdam is bepaald op den 26en Januari a. s,, des morgens ten 6 ure. De wijze van verzending behoort duideljjk op bet adres vermeld te worden. De algemeens klacht over de ondoelmatigheid der opostbladcn" heeft weerklank gevonden in de Eerste Kamer. Dit, gevoegd bij de waarneming, welke de minister ook al wel zal bebhen gedaan, dat letterlijk niemand die dingen gebruikt, zal, ver trouwen wij, eerlang wel tot verandering leiden. Voor postzegel-verzamelaars zal dat een nieuwe curiositeit kunnen geven, wanneer de minister al., ten einde niet den geheelen onvurkoopbnren voorraad waardeloos ta maken, bv. over het zegel van 5 ces. laten stempeleni2Vs rent1', evenals op de oude Transvanlscho postzegels met de beeltenis der Engelsche koningin ge schiedde. Te Wieringerwaard zal bij genoegzame deel neming een cursus worden ingesteld voor jongens en meisjes boven de twaalf jaar, om onder lei ding goed te leeren melken. Naar men verneemtis bij het bestuur der rijkskweekschool voor onderwijzers te Nijmegen van regecringswege officieus bericht ontvangen dat deze school v6or dan aanvang van den nieuwen cursus zal worden opgeheven. (iY. R. Ct.) Znoals reeds werd gemold, is uan da Leidsche universiteit, met academisch proefschrift, getiteld sOver de aansprakelijkheid des veikoopers voor do verborgen gebreken der verkochte zaak", bevor derd tot doctor in de rechtswetenschappen de heer Oei Jan Lee, Dit feit verdient voorzeker nog een bijzondere vermelding, daar de heer Oei Jan Lee, zooals men wel uit zijn naam kan afleïdon, geen Europeaan is, maar wel een Chinees, die, gelijk roede uit den titel der dissertatie blijkt, onze taai machtig is. Hij werd te Bandn-Ncira (Molukken) geboren en is de zoon van den luitenant der Chineezen Oei Soei Tjoan. Zijne ouders, hoogst beschaafde lieden, die al spoedig aanleg in hun kind meenden ts ontdekken, lieten hem de gouvernements lagere schoot te Neira, aan het hoofd waarvan destijds do heer D. M. Kruseman was geplaatst, bezoeken en daarna van 1875 tot '77 de particuliere school van den heer W. G. Van Krieken, daar ter plaatse. Op liet instituut van den heer Weyhenke, te Bata via, bekwaamde hij zich verder voor het admissie- examen der H. B. School. Na den cursus met gun- stigen uitslag te hebben doorloopen, in bijna alle klassen was hij de primus vertrok hij in 1882 op negentienjarigen leeftijd naar Nederland om zich in de rechtswetenschap te bekwamen. Eerst met den cursus van 1883 volgde hij de studiën aan de Leidsche universiteit. Op eene aanvrage, door hem gedaan om als Nederlander te worden genaturaliseerd, heeft de Indische regeering, nu een drietal jaren geleden, geadviseerd afwijzend te beschikken, en wel omdat de inwilliging van dat verzoek in strijd zou zijn met de tot dusver door de regeering gevolgde beginselen, on die inwilliging meerdere gelijksoortige verzoeken zou uitlokken. Hij is, voor zoover men zieh herinnert, de eerste Chinees, die aan een onzer universiteiten den titel van meester in de rechten verwierf. De heer Lee zal binnen enkele dagen met een volbloed Hollandsch meisje in den echt treden •n dan naar Indié vertrekken. De directeur der Martha-sticliting te Alftn aan den Rijn, eene inrichting voor onverzorgde kinderenheeft over de vorige maand, behalve honderden kledingstukken en levensmiddelen, asa giften rnira f900 ontvangen. Voorts ontving hij uit Rotterdam voor de nieuwe school f 100, en uit Amsterdam voor schulddelging f100. Inde inrichting worden thans ongeveer 180 kinderen verpleegd. In de gistoren gehouden zitting van de arrond.-rechtbank te Rotterdam werden o. a. veroordeeld P. A. A. M. W., oud 15 jaar, gistjongen, te Schiedam, wegens diefstal van eene ilescb met kaakjes, tot oen maand gevangenisstraf. A. v. d. S., oud 18 jaar, zeeman, ie Vlaar- dingen, wegens vernieling, tot drie dagen gevan genisstraf. Tegen den liedjeszanger A. J. II., die ia December des vorigen jaars te Mijdrecht zijn medeminnaar doodstak, is wegens inoord 9 jaar gevangenisstraf gedischt, VLAARDINGEN. Gistoren zijn alhier bin nengekomen 6 schepen, gezamenlijk aanbrengende 154 ton zoutevisch. PERNIS. Gisteren zijn alhier 2 sloepen binnengekomen, de eene met 200 kabeljauwen en 1700 schelvisschen, do andere met f 600 be somming aan vorschc visch, KRALINGSCHE VEER. - Gisterochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 101 zalmen, die voor fl,45 per i/s kilo werden verkocht. Aan de markt alhier werden gedurende dc jaren 1871 tot 1888 de volgende getallen zalmen aangevoerd en verkocht: In 1871 23,209; in 1872 32,228; in 1873 58,584; in 1874 77,070; in 1875 56,436; ia 1876 42,293; in 1877 44,580; in 1878 49,691 in 1879 38,914; in 1880 41,736; in 1881 44,376; in 1882 55,079; in 1883 78,609; in 1884 92,116; in 1885104,422; in 1886 84,230; in 1887 84,509; in 1888 68,048. GORINCHEM. De vorige week zijn alhier ter vischmarkt aangevoerd 39 zalmen, en verkocht voor fl,14 a fl.85 per Vs kilo. BRAKEL. De vorige week werden in het vischwater alhier gevangen 22 winterzalmen, Ned. Herr. Kerk. Beroepen: te Sleen ds. H. J. Iluber, te Gieterveente Made ds. W. C. Van Senden G.llzn., te Blitterswijkte Rossum ds. Rien- dershof, te Oudenhoorn te Oud-Beierland ds. J. Tichelaar, te Ouddorpte Hijker-Smilde en Kloosterveen (toez.) ds. A, Jellema, te Idzegahui- zen en Piaamte Boven-Smilde (toez.) ds. J. Kok, te Gouderak; te Maasland ds. J. II. Geselschap \Vz., te Kampen. Aangenomen: naar Driehuizen en Zuid schermer door ds. S. Steenmeijer, te Middelie; naar Blauwkapel door ds, J. Post, te Charlois' en Katendrechtnaar Beuningen door ds. J. Berghege, ta Haaksbergen c. a. Bedankt: voor Elburg door ds. W. De Lange, te Bruchem c. a,; voor Stavoren door ds. A. Jellema, te Idzegahuizen. De Oranjevaan verneemt dat het 2Ge chr. nat zendingsfeest 3 Juli op het buitengoed rNimwerdor" van den heer baron Van Boet- zelaer, bij Amersfoort, zal gehouden worden. Chr. Ger. Kerk. De synode ging Zaterdag uiteen, na besloten te hebben de zaak der vereoniging aanhangig te doen blijven, en benoemde daai toe eene com missie van vijf leden, de heeren Van AndeJ,

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 3