Blnnenlandsclie Berichten. Het Tremdenllatt meldt nog: Maandag middag vertrok de kroonprins in den besten welstand van Weenen naar Mayerling. Toen bij Dinsdag van de jacht terugkeerde, klaagde bjj over hoofdpijn en liet zich verontschul digen voor het familie-diner op het keizerlijk paleis te Weenen. 's Avonds schreef hjj ver scheidene brieven. Woensdagochtend ten 7 ure gelastte hg het ontbjjt gereed te maken. Voor 7Vs uur, toen de kamerdienaar het ontbijt binnenbracht, vond hj) den prins dood op zgn bed. De begrafenis van den kroonprins wordt, de goedkeuring des keizers voorbehouden, Dinsdagnamiddag ten vier ure gehouden. Haar men verneemtuitte de keizer den wensch, dat de begrafenis-plechtigheid een voudig zou zijn. De begrafenisstoet zal zich langs den kortsten weg door de stad begeven naar de Capucyoerkerk, waar de bijzetting ia de groeve zal plaats hebben. Op Zondagnacht jsl het lijk uit het slaapvertrek naar de kerk in den Hofburcht overgebracht worden, en Maandagvoormiddag zal het publiek daar wor den toegelaten. De groote straten van de binnenstad zgn geheel in rouw gehuld. Alle bladen verschijnen met rouwrand en brengen warme hulde aan de nagedachtenis van den overleden kroonprins, dien ze den trots zijner ouders, den roem van zijn geslacht en de hoop van het Oostenryksch-Hongaarscha volk noemen en wiens zin voor kunst en wetenschap ze prijzen. F R A N K R IJ K. Jouveocel zette zijne interpellatie uiteen. De spreker zeide voorstander van de vrijheid te Zjjn, maar hg vroeg zich zeiven af of zjj aan ille misbruiken moest overgeleverd worden. Jnterrruptie van de rechterzijde.) Jouveocel meende dat de regeering zich tegen ieder geval moest verdedigen. Boulanger woonde de zitting niet bij. De regeering zoude gisteren het plan van wederinvoer der tcrutin d'arrondissement in dienen, macr geen urgentie vragen. Eene dépêche uit Hue meldt dat Dun-Lan, 40-jarige zoon van Tuo Due, tot koning van /team is uitgeroepen. Te Hue was alles rustig. In de Kamer heeft de heer Floquet het wetsontwerp betreffende de tcrutin darron- iittement ingediend. Floquet zegt dat het wetsontwerp tot weder: o voering van den tcrutin darrondiste- jnent hoegenaamd geen afbreuk doet aan het algemeen stemrecht. Indien de staatkunde van den voorzitter van den ministerraad de goed keuring der Kamer ontvangt, dan zal de republikeinsche party met des te meer auto riteit kunnen voortgaan, en zal deiegeering jjteuwe maatregelen voorstellen om aanslagen cp de veiligheid van den staat tegen te gaan. Floquet voegt er byIs de meerderheid niet tevreden over de politiek van het ministerie meent men meer rechts of links te moeten gaan, dan moet de Kamer andere ministers >oekeo. Hy vraagt de Kamer een votum van vertrouwen. De Kamer heeft met SOO tegen 240 stem men aangenomen het door Floquet gevraagde votum van vertrouwen. De linkerzijde barstte los in toejuichingen, toen deze uitslag der Stemming werd medegedeeld. Het Journal Official maakt het interna tionaal tractaat bekend betreffende de defini tieve regeling tot verzekering der vrye vaart op bet Suez-kanaal. Volgens een Parysch blad zou de Ligue des Patriotes in het geheim als leger zyn georganiseerd, natuurlijk met Boulanger en Dêroulède aan het hoofd, gereed om by de eerste oproeping te worden gemobiliseerd de kaders zouden zyn gevormd en alle leden van wapenen voorzien. 1 D I T S C II I AND. In den Ryksdag en het Huis van afge vaardigden herdachten beide voorzitters met treffende' woorden den dood van den kroon prins Rudolf, den vriend van keizer Wilhelms jeugd, den zoon van den zoo nauw met hem verbonden keizer van Oosténryk, Ge president van den Rijksdag had reeds de deelneming van den Ryksdag betuigd aan den Oosten-' rykschen gezant; da president van bet Huis van afgevaardigden verzocht machtiging van het Huis daartoe. In de Bekhtanzeiger is aan het hoofd vao het blad de tijding van het overlijden van den kroonprins van Oostenryk-Hongarye opge nomen, waarbjj de volgende zinsneden ge voegd zyn: De keizer, die in den ontslapene eenen innig geliefden vriend verloren heeft, is op het smartelijkst getroffen. Met het kei zerlijke en koninklijke Hum treurt het geheeie Duitsche volk aan de iykbaar van den vorst, die bestemd scheen te zyn voor zyne volkeren een groot bestuurder te zyn en van het be vriende Duitscbiand de trouwe bondgenoot te blijven. Naar men verneemt, is de staatssecretaris Schelling benoemd tot Pruisisch minister van justitie. ENGELAND. Uit Auckland (Nieuw-Zeeland) wordt van den 31 Januari bericht: liet stoomschip War- mi, heden van Samoa aangekomen, bericht dat de Duitschers namens den keizer aan Mataafa den oorlog verklaarden, Zy gaven het voornemen te kennen, op alle schepen naar oorlogscontrabande te zoeken, en schorsten het blad, de Samoan Times. De passagiers aan boord van de Warnui, die het kamp van Mataafa bezochten, werden gearresteerd, maar op verzoek vnn den Engelschen consul weer losgelaten. Vóór de oorlogsverklaring bracht de Duitsche consul een bezoek aan Mataafa, maar de audiëntie bieef zonder gevolg. Bij proclamatie is de politie te Apia onder Duitsche controle gesteld, Mataafa bezet een versterkte stelling; zyn strijdkrachten bedragen thans 6000 manalle bewoners van Samoa scharen zich onder zjjn vaan. Er hadden geen nieuwe gevechten plaats. ITALIË. De Kamer van afgevaardigden beeft den heer Biancheri met 255 stemmen als voor zitter herkozen. SCHIEDAM, 1 Februari 1889. Door de politie is opgespoord en aange houden de persoon van J. v. d. V,, wonende alhier, die zich schuldig heeft gemaakt aan diefstal van een hoeveelheid oud yzer, liggende op de werf van Verboom aan den Siogel alhier, ten nadeele van W., die daar zijne smedery heeft. De opper-ceremonieoneester maakt bekend dat, ingevolge de bevelen des koniogs, het hof voor den tyd van drie wekeD, ingaande heden, den rouw heeft aangenomen, te weteneen week middelbaren, eo twee weken lichten rouw, wegens het overlijden van zyne keizerlijke en koninklijke Hoogheid deo aarts-hertog Rudolf, kroonprins van Oostenryk-Hongarye. St.-Ct Aan de rijksambtenaren der directe belas tingen enz., van de registratie en van de directe belastingen en het kadaster is eene circulaire gericht, waarin zy Dameus den minister van financiën worden uitgenoodigd, elk voorzoover zijoen werkkring in de hiertoe behoorende gemeente betreft, de landbouw-enquète com missie voor te lichten. De minister van koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden dat m 1889 voor twee jongelieden gelegen heid beslaat om te worden aangenomen, ten einde onder het genot van een subsidie van f 6000 te warden opgeleid tot militair apothe ker by het Nederiandsch-Iodische leger, over eenkomstig de bepalingen van het reglement, vastgesteld by Zr. Ms, besluit van 15 Mei 1883 No. 24, afgekondigd in de Nederlan'dtche Staatscourant van den 8/9 Juli 1883 no. 158, van welk reglement by het departement van «oloniën kosteloos afdrukken zyn te verkrijgen dat de aanvragen om toelating (by gezegeld request) vóór den 16en Juli e. k. by het departement van koloniën moeten zyn ont vangen dat bet by artikel 4 van het voormelde reglement omschreven vergelijkend examen zoo noodig zal plaats hebben op Donder dag 1 Augustus a. s. en volgende dagen, des voormiddags-te 9 uur, in het pharmaceutisch laboratorium der ryks-universiteit te Utrecht (Stct.) De voorzitter der Tweede" Kamer, jhr. tnr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland, die de Zuidafrikaansche republiek ook by het Duit sche keizerryk vertegenwoordigt, bevond zich ter gelegenheid van den verjaardag van keizer Wilhelm te Berlyn, en heeft daar Zaterdag, met den Nederlaodschen gezant jhr. Van der Hoeven, deelgenomen aan een diner, dat de rijkskanselier ter eere van zynen souverein gaf en waaraan 32 vreemde mogendheden vertegenwoordigd waren. De heer dr. H. J. A, M, Schaapman, lid van de Tweede Kamer, is van zyne reis naar Rome gisteren te 's-Gravenhage teruggekeerd. Naar aanleiding der behaodeliog in de Eerste ICamer van de slaatBbegrooting brengt het Handelsblad de positie der Kamer tegenover da regeeriDg ter sprake. Genoemd blad doet uitkomen dat de Eerste Kamer onder de be staande omstandigheden eece roeping te vervuilen heeft van geheel byzonderen aard. Zy heeft nameiyk als deel van de vertegen woordiging des lands te waken tegen daden van reactie, die in stryd zyn met de begin selen barer meerderheid. Veel hangt by zulk een toestand af van de meerdere of mindere strijdlustigheid der ledeo. Zij kunnen van de geringste maatregelen wapens smeden om de tegeeriog te bemoeilykee, maar ook zelfs voor de ergerlykste inbreuk op de beginselen der meerderheid de oogen sluiten, om toch maar geeo crisis uit te lokken. Van de Eerste Kamer, zooais die thans is samengesteld, zyn, meent het Mil., dit. beide uitersten niet te vreezen.Haie houding tegenover het ministerie, dat uit de anu-vryzinnige meerderheid der TweedeKamer is vcoitgekoaien,was tot dusver van zeer weiwillenden aard. Maar tevens heelt de Kamer te verstaan gegeven dat zy volstrekt niet geneigd is, welke offers bet ook kosten mogeop alles ja er: amen te zeggen. De begrootiugsstukken toonec dat helder aan, eo met mmder de beraadslagingen die zyn gehouden. Het eenige, meent het Mbl.wat de belang rijke verslagen en beraadslagingen recht geven als slotsom aan te nemen, is dit: De Eerste Kamer wil gaarne met dit ministerie mede werken om, liefst veel, ten nutte van het geheeie land tot stand te brengen. Zy zal daarby m het oog houden dat de meerderheid in de Tweede Kamer en het ministerie niet vrijzinnig zyn en men dus geen maatregelen mag verwachtenwelke alleen by volkomen overeenstemming tusschen de regeering en de gebeele Staten-Generaai mogelyk zyn. Maar haar eigen meerderheid ts niet voornemens afstand te doen van de machtdie zy thans bezit om daden vau bepaalde reactie tegen te houden eu maatregelendoor louter party belang ingegeven, te verijdelen. Tut commaodeur der orde van Karei III van Spanje is ook benoemd de heer Uannema, referendaris aan het dep. van buitenlandsche zaken. Is het AT. v. d. D. goed ingelicht, dan zal het bestuur van den Z.- en N.-Holl. bond 'van R.-k. kiesvereenigingen zich tegen den persoonlijken dienstplicht verklarea. De R.-k, centrale kies</ereeniging zRecbt voor Allen" in bet kiesdistrict Wyk-by-Duur- stede heeft beslotenvoilé adhaesie te schen ken aan de verklaring en het besluit, vervat in de circulaire der kiesvereeniging van Amers foort, tegen den persoonlijken dienstplicht, en tevens om den vertegenwoordiger van het kiesdistrict Wyk-by-Duurstede van dit besluit kennis te geven. Wy k-bij-Duurstede wordt vertegenwoordigd door dr. Schaepman. Een schutter, D. M. De Roos uit Purmerend, die uit subjectieve gehoudenheid aan het 4e- gebod, verklaarde op Zondag niet te kunnen schutteren, is door den schuttersraad gevon- nisd. Van dat vonnis heeft hij by den minister ontheffing gevraagd. Maar bij missive van 17 Januari beeft de minister van justitie dit- geweigerd, en wel by een schrijven onder teekend, namens hem, door den secretaris generaal P. J. Van Beyma. (Std.) Naar ons wordt bericht,'zuilen, met ingang van 1 Febr. a. s., in Engeland worden ver krijgbaar gesteld nieuwe rondreisbiljetten, van Londen uitgaande, over de Vlissinger route door Nederland, weike den reizigers de gele genheid bieden verschillende steden aan te- doen. Onder die steden is thans ook Arnhem opgenomen. Dit geschiedde doortusschenkomst van eene onzer spoorwegondernemingen, inder tijd daartoe aangezocht door de vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer voor Arnhem en omstreken. (N. B. 01.) De Rotterdamsche tramwegmaatschappij- vervoerde in de maand Januaril889 395,338 reizigers met een opbrengst van f 30,351.58 tegen 377,758 reizigers met een opbrengst van f29,055.57Va in Januari 1888. De buitengewone ontvangsten over de afgel. maand van 1889 beliepen f13,364.73, terwyl die over datzelfde tijdperk van 1888- f 12,760.94 bedroegen. De totale ontvangst over datzelfde tijd perk in 1889 beiiep f43,716.31, terwjji dis- over datzelfde tijdperk ib 4888 f41,767,51Va beliep. Te Zaandam heeft de heer J. A. Wormser onder andere met Fortuyn en Van der Stadt- gedebatteerd. Op een vraag van Fortuyn, wat de anti-revolulionnairen zuilen doen voor de- grieven der socialisten op schoolgebied, ant woordde de heer Wormser datzy hun niet in den weg zouden staan enkrachtens hun beginsel (natuurlijk zoolang het subsidie-stelsel aan de orde blyft), de helpende hand zullen uitsteken waar het particulier initiatief tekort schiet. Het schijnt dus dat de anti-revolution- nairen bereid zjjn geld uit de staatskas te- geven voor socialistische propaganda. (Fad.) I' Met het oog op den toestand van Z. M, den koning acht de feestcommissie voor dtf viering van Gorinchem's ontzet op 20 Februari a. s. en het 40-jarig regeerings-jubilé van Z. M. op 12 Mei a. s. het hoogst voorbarig: nu reeds voor 12 Mei handelend op te treden- De commissie deelt daarom in de aan de- ingezetenen rondgezonden inschrgfbiij"tten mede dat het meer gswenscht is eerst fiean- cieelen steun in te roepen voor de herden king van Gorinchem's ontzet, om later zich andermaal tot de ingezetenen te wenden, om het jubilé van den koning op feestélyke wijze te vieren, als wanneer ook het jaargetijde zich beter daartoe leent. Thans wordt voor namelijk een beroep gedaan ten bate van de- behoeftigen, die op 20 Febr. eene feestgave- zullen ontvangen. In den ouderdom van 83 jaar is in Den- Haag overleden mr. J. H. J. Hu'ygens van Ockenburgb, oud-strijder van 1830. Te Beek by Prinsenhage is op 80-jarigen leeftyd overleden Martinus Poppelaars, oud' stryder van 1830, ridder van het Metalen Kruit- - '-«T- TT.T-- T-,

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2