Gemengde Berichten. Land- en Tuinbouw. Onderw s, A r m e nzo r g. Ia het "Weekblad van het Nederlandsch Tijdschrift «oor Geneeskunde" komt een schrijven voor van professor O verheek de Meijer over het nationaal congres tegen de prostitutie, op 30 April e.k. te Amsterdam te houden. Het verzoek om aldaar ais spreker op te treden heeft by dadelijk met een weigering beant woord, en met het oog op zyn deel in den stryd acht hy het nuttig zijne gronden in dit tijdschrift mede te deelen. Hg acht het streven der vereeniging verderfelijk voor de volks gezondheid en is van oordeel, dat zjj dan eerst nuttig kan werken, als zy hare onbevoegdheid om te oordeelen over zaken van gezondheids- politse erkent en zich onthoudt vao het nemen van besluiten op dit gebied bij meerderheid van stemmen. "Wanneer de vereeniging zich uitsluitend wil bemoeien met de verhooging vau het peil der zedelijkheid bij het volk en met de redding van gevallenenzal zy een zegen zyn voor ons land. Thans zaait zjj ziekte en dood I Om deze redenen zai hjj het nationaal congres niet bezoekeo. Het kraampje van Recht voor Allen was dezer dagen weer op het Amstolveld te Am sterdam present, doch nu zonder decoratie en zonder de borden met opruiende opschriften. Wy wisten wel dat de ijswedstryd te Amsterdam te pryzen viel, maar dat hjj de beteekenis had, welke het Engelsche Sportblad er aan toeschrijft Deen, dat was ons onbe kend. Genoemd blad schryft: »Wy verlieten Amsterdam hoogst voldaan, met de overtuiging den meest grootschen schaatsenwedstryd dezer eeuw bijgewoond te hebben, en met een gevoel van oprechte dank baarheid, niet alleen voor de Amsterdamsche »Sportclub", maar ook voor de Hollanders van alle rangen en standen, die allen zoo buitengewoon beleefd en voorkomend voor ons, buitenlanders, zijn geweest." De gemeeote-ontvaDger vau Kruiningeo, d. B., die voortvluchtig was, .is gistema- middag te Middelburg gearresteerd en naar het huis van bewaring aldaar overgebracht. Uit Nymegen wordt aan de N. R, Ct. gemeld Uit deze, gemeente en uit de omstreken hebben reeds een aantal hoofden van gezinnen met een agent contracten gesloten, om in het aanstaande voorjaar met vrouw en kin deren naar de Argentynsche republiek te worden overgevoerd. Men vindt daaronder boerenarbeiders, timmerlieden, ververs, koper slagers, smeden, metselaars, éen instrument maker enz. Zekere C. v. H., dienstbode vao A. v. d. B. te Terheiden, werd Zondag, toen zy naar Teteringen ter kerk ging, op deo weg door iemand met onzedelijke bedoelingen aange rand. Toen hem dit niet gelukte, ontstal hy het meisje haar portemoonaie en wierp haar in het water, waaruit zjj echter gelukkig spoedig door anderen gered werd. Onder Heel (L.) is een oude gouden munt gevonden. Bjj onderzoek is het gebleken een oudgulden te zyn van Frederik III, graaf van Saarwerden, die van 13701414 aartsbisschop van Keulen was. Tlaardlngen. In de raadsvergadering alhier is onlangs de aandacht gevestigd op een belangrijke beslissing, welke binnenkort te Rotterdam zal worden genomen ten aanzien van de gemeente-reiniging. Die beslissing zou sameljjk ook voor alhier vao groot be lang kunnen zyn, omdat daarbij zai worden uitgemaakt of in het vervolg de afvoer van vnile stoffen zal .geschieden met toepassing van bet Lierourstelsel dan wel van een spoel- Stelsel. Wordt dit laatste aangenomen, dan znllen die stoffen worden uitgestort io de Maas, en bestaat er groot ge.vaar,dat bet langs deze stad stroomende Maaswater wordt ver ontreinigd en dientengevolge ook het water dat door de waterleiding alhier door de prise d'eau uit de Maas wordt opgezogen. Naar aanleiding van deze opmerking werd in die vergadering de weosch uitgesproken, dat door het gemeentebestuur alhier tegen een dergelijk besluit bezwaren worden inge bracht, Den Haag. Aanstaanden Dinsdag, den jaardag vao Mauve's overlijden, zal teralge- meene begraafplaats alhier, des middags ten 12 ure, de gedeuksteen op diens graf worden onthuld. In Antwerpen beeft een man van middelbaren leeftijd, bij het springen vóór op een tram, een buitengewoon ongelukkige» val gedaan. Hij stapte mis en geraakte onder de tram, met den arm tusschen den binnenkant van het wiel en de as gekneld, en wel zóo vast, dat de arm niet los te maken was. Met handspaken en met behulp van een groot aantal manschen werd de wagen op getild, doch de arm, die aan den schouder nog slechts met eenige vezels vastzat, bleef waar hij was. Eindelijk slaagde men er in den wagen te doen kantelen, en toen viel de arm vanzelf los. Drie kwartier lang heeft de ongelukkige in dien alierpijnlijksten toestand verkeerd. De arm is nu afgezet, en naar 't zich laat aanzien, is het leven niet in gevaar. De man blijkt een geboren Nederlander te zijn: Frans Jan Govaertsen, uit Zundert. Mayer, directeur van de ïLanterne", had ge wed met Meyer, directeur van de nGaulois", dat Jacques zou worden gekozen. Het bedrag der weddenschap was -10.000 fr. Eergisteren zond Mayer dat sommetje aan Meyer, dia de helft zond aan een liefdadigheidsgenootschap, de andere •helft aan de Parijsche persvereeniging. De justitie te Rijssel doet ijverig onderzoek naar den persoon, dien een handelsreiziger, Chóteau genaamd, terwijl hij te Duinkerken was, heeft 'aangeduid als den moordenaar van den prefect van Eure, den heer Barrêma. Eene vrouw van losse zeden, met wie de door Cb&teau aange klaagde persoon verloofd was, is in verhoor geno- men. Of zij inlichtingen heeft gegeven, die er toe kunnen leiden den dader te vatten, is niet be kend. Het striktste' geheim wordt dienaangaande bewaard. "Volgens een bericht uit Tunis is het mogelijk, zoo, niet waarschijnlijk, dat de Engelschman, die aldaar onlangs is aangehouden, «Jack the Ripper" is. Hij gelijkt sprekend op bet signalement, dat de Engelsche politie van den moordenaar ver zonden heeft,.en hij heeft erkend eenigen tijd in Whitechapel gewoond te hebben. Zijn naam is Alfred Gray. De Parijzenaars vertellen elkaar 't belangrijks nieuws, dat mevrouw Mackay een kleed zal laten maken, dat met?'echte parels gegarneerd is en 't sommetje kost van 120,000 gulden. Voor eenigen. tijd ontving dezelfde dame een mantel, vervaar digd van veeren. De bekende auteur Tolstoi heeft een scherp artikel geschreven over de vele feestdagen van do Russische kerk, die volgens hem de lagere standen demoraliseeren en slechts tot ledigheid en misbruik van sterken drank leiden. De Turksche regeering heeft aan een harer onderdanen, den heer Navou, concessie verleend voor den aanleg van een spoorweg tusschen Jaffa en Jeruzalem, met eene landingsplaats en tol kantoren in eerstgenoemde stad. 'Een vrouw te Durham viel onlangs in zulk een diepen slaap en gaf zoo weinig teeken van leven, dat de familie haar dood waande en alles tot do begrafenisplechtigheid in gereedheid'bracht. Een doodkist wachtte haar reeds naast het bed, ter wijl de familieleden nog eens opkwamen, om de overledene een laatst vaarwel toe te roepen. Plotseling richtte de doodgewaande zich op en vroeg verbaasd wat hier gebeurde en waarom zooveel menscben aanwezig waren. Als had de schrik hun beenen tot spoed aan gedreven, spoedden zich een paar aanwezigen naar den geneesheer, die constateerde dat de toe stand van de ontwaakte naar omstandigheden zeer wel was. Een jong Duitsch paartje had eeu huwe- lijksreisjo gemaakt en keerde over Brussel naar huis terug. Iloe meer men echter de grenzen naderdo, hoe onrustiger het vrouwtje werd, totdat zij eindelijk haar echtgenoot mededeelde dat zij eene hoeveelheid Brusselsche kant in haar kof fer had, waarvoor hoogs inkomende rechten moesten worden betaald. «Verberg de kant in uw hoed", verzocht zij, en de man, in de goedheid zijns harten on bevreesd voor den aanval op zijne beurs, stemde toe. De ambtenaren doorsnuffelden alle doozen en koffers der dames, daar zij bij ondervinding wisten dat deze voorwerpen in den regel de meeste smokkelwaren inhouden. Er werd ech ter niets gevonden. De chef der douane, inge nomen door de aangename manieren van me vrouw, geleidde het paar naar den trein, toen de ongelukkige echtgenoot, verheugd dat hij zoo goed aan het gevaar was ontsnapt, zijn geheim vergat, den hoed lichtte, om den chef te bedanken, enzich plotseling gehuld zag in eene wolk van de fijnste Brusselsche kant. Tableau Vele zenuwachtige personen bobben de ge woonte op hunne nagels te knabbelen, als wilden ze nagels, vingers en hand incluis in hunne ver legenheid afknabbelen, Welk een gevaarlijke liefhebberij dat is, bewijst een dokter, die eenigen tijd geleden een bezoek ontving van eene dame, die leed aan keelpijn. De dokter onderzocht 't pijnlijke deel en ontdekte een klein, vliezig voor werp, ter grootte van een tarwekorrel. Na veel moeite werd 't lichaampje verwijderd, dat bij onderzoek een stukje van een nugel bleek te zijn. De patiente bekende toen dat zij de gewoonte had op hare nagels te bijten en dat een paar dagen voor zij voor 'teerst de pijn in hare keel voelde, een stukje van een afgebeten nagel in de keel was geschoten. In den Noordamorikaanschen staat New-Vork zijn dertien moordenaars, die verleden jaar tot de galg veroordeeld werden. De advocaten van die veroordeelden beweren nu, dat hunne terecht stelling niet kan plaats hebben, omdat met het begin van dit jaar de doodstraf door middel van electriciteit ingevoerd en de galg afge schaft werd, De uitvoering van bun vonnis, zeggen de rechtsgeleerden, is nu een wettelijke onmogelijkheidwant daar zij opgehangen moeten worden, kunnen zij niet door electriciteit ter dood worden gebracht, en daar de galg is af geschaft, kunnen zij niet gehangen worden. In de haven van New-York heeft men in den laatsten tijd proeven genomen met het dynamiet- kanon van Zalinski. Hat nieuwe verdelgingswerk tuig heeft daarbij vrij wel aan de verwachtingen voldaan. De heer Edison neemt thans proevën met een werktuig, waarmede hij de electriciteit onmiddel lijk uit steenkool meent te kunnen opwekken. Hierdoor zou het ontzaglijke verhes aan arbeids vermogen, dat het gebruik van stoomwerktuigen oplevert, tot ongeveer 5 pCt. kunnen worden verminderd. In het Journal des Üóbal* leest men*. De eigenaar van den langsten baard der wereld is de drie-en-zestigjarige beeldhouwer Louis Coulon ,te Montluhon. Zijn baard meet twee meter en twee en dertig centimeter ofschoon hij reeds -geheel grijs is, groeit hij nog steeds voort. Coulon draagt zijn baard, welks lengte door een burgemeesteriijk getuigenis bevestigd wordt, öf gelijk een plaid over den arm, bf hij wikkelt de beide einden, als een hedendaagsche sdaroes- boa", om den hals, bf wel, hij knoopt den baard om zijn middel vast. Coulon beeft reeds van verscheidene impresarios verleidelijke aanbiedin gen ontvangen, om zich, dat wil 'zeggen zijn baard, te laten tentoonstellen, maar alle van de hand gewezen. Nu er weder gelegenheid is tot scheepsverzen- ding, wordt op het Kampereiland de handel in hooi wat vlugger. Enkele ladingen werden deze week reeds afgeleverd, de soort geldt f22 a 23, 2e soort f19 a 20, binnenhooi f15 a 47.50 per 500 Kg. Graaf Aldenburgh Bentinck, ambachtsheer van Amerongen, heeft, wegens do ongunstige uitkom sten der tabakscultuur, aan de pachters van ztjn tabaksland 20 pCt, vermindering op hunne pacht toegestaan. De directeur der weesinrichting te Neerbosch deelt hot navolgende mede: Van do weezen konden 9/10 bij hunne komst in de inrichting niet verstaanbaar lozen of een schrift schrijven dat leesbaar was. Van rekenen, aardrijkskunde, geschiedenis enz. weten do moesten bijna niets. Er zijn niet weinig voo, oeelden dnt kinderen, die op hun 12e of 43e jaar bij hem ge bracht werden, nooit eene school hadden bezocht. Ken meisje van 14 jaren, geen idioot, antwoordde hem op de vraag, waartra zij niet naar school was gegaan, dat moeder gezegd had dat zulks niet behoefde, want zij kon niet lezen, en vader had ook niet kunnen lezenzij moest maar ieeren werken. Niemand meene zegt de direrteur dat de toestand van deze arme wees eene bijzonder heid is. Hij heeft het zelfs nog erger gehad. Een jongen van 14 jaar, ook geen idioot, kon zelfs niet tot tien tellen, en wist de dagen van de week niet te noemen, evenmin als do letters van het alphabet. In twee jaar heeft die jongen op zijne school lezen en schrijven geleerd. Het is dan ook de ervaring van don directeur, dat in den regel de kinderen, die nooit school gegaan hebben, wanneer zij op den weezenschool komen, veel opmerkzamer en vlugger zijn in het aanleeren van hetgeen hun onderwezen wordt, dan degenen, die geregeld onderwijs hebben ont vangen. Toch blijft er bij hen altijd deze leemte over; zij weten het geleerde niet zoo goed in toepassing te brengen als zij, die geregeld schoei hebben gegaan. Wanneer in den laatsten tijd zegt de direc teur weezen worden opgenomen, is het bijna regel, dat zij in de laagste klasse moeten be ginnen, en dan staat hij verbaasd dat deze kin deren nog zoo weinig onderwijs 'ouiton de inrich ting hebben genoten. Des te meer acht hij het gelukkig, dat deze kinderen in de inrichting kun nen en worden opgenomen, omdat op zijne school dagelijks goed en degelijk onderwijs wordt gege ven, en nooit van schoolverzuim sprake is, zoo dat het onderwijs aan de weezen gegeven, tot hiertoe rijpe vruchten heeft gedragen. Ten voordeele van de «Vereeniging tot onder steuning van hulpbehoevende oud-strijders, die vóór de wet van 1877 zijn gcpensiènneerd", werd door eenige onderofficieren van het 5e reg. inf. te Nijmegen een soirée musicals et amusante gegeven, welke f350 heeft opgebracht. In de laatste gehouden gemeenteraadsver gadering te IJseiraonde is besloten het bedelen tegen te gaan, door eene afkondiging aan te plakken, waarbij gewezen wordt op het verbod en de ingezetenen uitgenoodigd worden niet te geven. i-UJaggg «-t i 1 -Li" LI"- I'U Li-» ■Ji^jnwniinw Door B. en W. van Rotterdam zijn bij den gemeenteraad voorstellen ingediend tot herziening van de verordeningen, regelend het lager onder wijs. Het voornaamste punt is de wederinvoering van de scholen voor jongens, welke in 1882 zijn afgeschaft. Voorts maakte een punt van overweging uit of het onderwijs in de nuttige handwerken op de meisjesscholen tijdens of na de schooluren moet plaats hebben. B. en W. stellen voor de bestaando regeling, nl. na de schooluren, te handhaven. Wat het gymnastiekonderwijs betreft,*, wordt voorgesteld 'de jongens hiervan alleen vrij te stellen op geneeskundig advies, de meisjes daaren tegen ook op verlangen der oudeis.

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 3