Schiedam, Delft, Loosduinen, Katwijk, Bodegraven, HaarlemmermeerNiouwer-Amstel «overwegende dat de meerderheid van deze vergaderingalleen met het oog op het wen- Bchelijke dat de algemeene bond van katholieke kiesverenigingen in Nederland en de provincialo bond voronnemd met een gelijkluidend program bij de verkiezingen van Maart 11. zouden optre den besloten heeft in haar program van actie niet op te nemen «handhaving der plaatsver vanging" «overwegende dat zij dit besluit niet zou geno men hebben, indien zij had kunnen vermoeden dat ten gevolge der algemeene verkiezingen een ministerie zou optreden, hetwelk wel is waar uit de rechterzijdo is voortgekomen, maar geenszins kan gezegd worden de wenschen en govoelens der geheele rechterzijde te vertegenwoordigen aangezien de vrees bestaat dat van deze regeering een wetspntyverp .tot invoering van den persoon lijken dienstplicht te verwachten is; «overwegende dat Nederland niet is en niet behoort te zijn een militaire staatdat de afschaf fing der plaatsvervanging zal zijn een stap in do Fiohting van het militairisme em een nog grootero verkrachting van de vrijheden der Nederlandscho Staatsburgers dan die van de invoering der conscriptie; «overwegende dat de katholieken van België, waar ten opzichte van do militaire quaestie on geveer gelijke toestanden bestaan als hier te lande, op dezelfde gronden beslist elke poging tot in voering van den persoonlijken dienstplicht met 'öVérgroote meerderheid afgeweerd hebben «overwegende dat ook de geheelo katholieke pers in Nederland, die gehouden mag worden de uiting te zijn van het geheele katholieke volk, zich op de duidelijkste wijze togen de afschaffing der plaatsvervanging heeft uitgesproken «verklaart de afschaffing der plaatsvervanging te beschouwen als eene ramp voor het vaderland, «n machtigt het bestuur van den bond om alle gepaste en geoorloofde middelen te bezigen, ten sinde te verhinderen dat het stelsel van den verplichten persoonlijken dienst door eene wetge ving worde bekrachtigd." De motie van de afd. Rotterdam luidde als volgt: «De provinciale bond van R.-k. kiesvereeni gingen in Zuid- en Noord-Holland, «overwegende dat de belangen des volks, in zake den militairen dienstplicht, het behoud der plaatsvervanging gebiedend eischen; «overwegende dat de plaatsvervanging geeno schade brengt aan de verdedigbaarheid des lands on een goede militaire organisatie niet in den weg staat: besluit alle geoorloofde middelon te zullen bezigen, ten einde de afschaffing der plaats vervanging te voorkomen, en zelfs, als uiterste maatregel, de kiesvereenigingen uit te noodigen, voortaan die afgevaardigden, welke op eenigerlei wijze zoude medewerken tot eene afschaffing der plaatsvervanging, niet te herkiezen". De motie van de afd. Schiedam luidde als volgt «De vergadering: «van oordeel dat de invoering van den per soonlijken dienstplicht eene nuttelooze verzwaring van de lasten des volks zoude zijn: «van oordeel dat de invoering noch het ge halte des legers zoude vi rbeteren, noch de ver dedigbaarheid des lands zoude bevorderen; «van oordeel dat die invoering veeleer een nieuw gevaar voor ons onafhankelijk volksbestaan Zoude opleveren; «draagt het bestuur op, deze zienswijze aan den provincialen bond van R.-k. kiesvereenigingen in Zuid- en Noord-Holiand kenbaar te maken en machtigt het om met den bond die maat regelen te nemen, welke het best geoordeeld zullen worden om de invoering van den persoonlijken dienstplicht langs geoorloofden, rechtvaardigen weg te voorkomen." De motie van de afd. Haarlem luidde als volgt «De provinciale bond van de R.-k. kiesver eenigingen in Zuid- en Noord-Holland, het wen- schelijk achtende dot de verdedigbaarheid des lands ten volle verzekerd blijve met behoud der «plaatsvervanging en der wettelijk bestaande vrij stellingen, iaat met vertrouwen het oerdeel in dezen over aan het beleid der katholieke afge vaardigden in de Tweede Kamer der Staten- Generaal." Aan de discussie namen, behalve de leden des bestuurs, onderscheiden gedelegeerden en leden van kiesvereenigingen deel, onder anderen de heeren Reekers, Kolkman, Bevers, leden derTweede Kamer, mr.Van den Biesen, mr. Gompertz en Werker uit Amsterdam,Van Rooij uit Rotterdam, Vreeburg uit 's-Hage, Van Gemert uit Haarlem, enz. De discussie was zeer geanimeerd en eener- zijds gericht tegen de motie uit Rotterdam en vervolgens tegen die van het bestuur, terwijl van den anderen kant deze met alle kracht verdedigd werden. Op de motie van het bestuur werden twee amendementen ingediend, het eerste door den heer Meijer, kapitein-adjudant te Amsterdam, om in de laatste alinea in plaats van «een ramp voor bet vaderland" te lezen «een onnoodige an door niets gewettigde verzwaring van den druk der conscriptie", het tweede door den heer Van Rooij uit Rotterdam, om de tweede overweging te laten vallen. Beide amendementen werden door het bestuur overgenomenen daarna zou worden overgegaan tot stemming over de motien, doch verklaarde de gedelegeerde van Rotterdam de motie van zijn bestuur in te trekkendeze zou, als zijnde van de verste strekking, het eerst in stemming hnbben moeten komen. Daarop volgde de motie van hot bestuur, als zijnde nu van de verste strekkingen deze werd aange nomen met 20 tegen 11 stemmen. Alleen de leden des bestuurs en de gedele geerden der kiesvereenigingen hadden recht van stemming. (Maasbode.) Het hoofdbestuur van den «Dienstplicht- bond" is thans gevormd. Het bestaat uit de volgende heerenH. R. Folmer, voorzitter A. F. de Savornin Lobman, secretaris; E. Okrna, penningmeester; den gepensionneerden kapitein Van Eek en dr. A. H. G. P. Van Es, rector van het gymnasium te Amsterdam. Door dekiesvereenigiog «Noord-Brabant" is in de Woensdag jl. gehouden vergadering tot candidaat geproclameerd voor de Tweede Kamer de heer W. Mutsaers, te Tilburg? Het bestuur van den Zuidhollandschen bond voor algemeen kies- en stemrecht heeft besloten een congres te beleggen van voorstanders van het algemeen bies- en stemrecht, welke niet zyn aangesloten aan den aigemeenen bond en woonachtig zyn iu Zuiu-Hoiland. Het doel van dit congres zal zyc, de statuten in behandeling te ne men <ia vast te stellen, den zetel van den bond aan te wyzen, en voorioopig verte genwoordigers en correspondenten te be noemen in de verschillende gemeenten in Zuid-Holland, ten einde door hunne mede werking overal, door de geheele provincie, het beginsel te vei breiden en afdeeiiogen te vestigen. Tot dal einde heeft het bestuur noodig de medewerking van allen, die het beginsel zyn toegedaan en dit afgescheiden wen schen te houden van alle lichtingen in de arbeidersbeweging, terwijl in de ontwerp statuten het beginsel is nedergelegd, dat vereemgingen en bloc met tot den bond worden toegelaten, maar dat in elke ge meente een zelfstandige afdeelmg zal op treden, waarin ieder die het beginsel is toegedaan zich als lid kan doen inschrijven. Het congres zal plaats hebben op Zater dag 16 Febiuan, des avonds te 1% uur, in het Inkaal boven de stads-vieeschbal, aan de Kaasmarkt te Rotterdam. Onder de f 14,000 subsidie voor de Duitsche opera te Rotterdam, waarvoor leeds geteekend is, zijn ongeveer 12000, welke aan zekere voorwaarden gebonden zyno. a. maakt een subsidiëat zyae ondersteuning afhankeiyk van het handhaven der bepaling, dat dames op de benedenraogen by deopeia-voorstelhngenbare hoofddeksels zullen afzetteD. Bij den burgemeester van Rotterdam is onder het poststempel van 10 Febr. en onder de spreuk «Bis dat, qui ciio dat", eene som van f 50 ontvangen, door den milden gever be stemd voor de ingezetenen, die door den storm vloed van Zaterdag schade hebben geledeo. Deze som is ter beschikking gesteid van de plaatselijke Commissie ten behoeve van nood lijdenden door watersnoodwelke met de ver der te harer beschikking staande middelen handelend zal optreden. - N.B. Ct.) Drie jonge Hollaodsclie ingenieurs zijn naar men aan de N. B. Ot. meldt voor rekening van een Nederlandsch syndicaat naar Chioa vertrokken, met een krachtige aanbe veling van den Chineescben gezant te BerlyD, om te trachten een overeenkomst te stuiten met de regeering te Peking, waarbij de kana lisatie der Gele Rivier, welke stroom zoovele verliezen berokkend heeft, ook van meoschen- levens, zou worden 'opgedragen aan Holland- sche waterbouwkundigen. De Nederlaodsche waterstaat geniet een goeden naam in China. Het is dus zeer wenschelijk, dat de daarheen getrokken buitengewone delegatie, waarvan éen lid tenminste reeds zijne sporen verdiend heeft in Japan, er in slagen moge de Gele Rivier te breidelen. Ook de Perzische regeering heeft zich ge wend tot onzen consul-generaal te Bender- Boesjier, den heer ICeun, met het verzoek, of zyn gouvernement, namelijk het Hollandsche, niet een knap ingenieur beschikbaar zou wil len stellen, teneinde opmetiogen te doen aan de Karoen, welke rivier, naar men weet, on langs door Perzië voor eea groot gedeelte voor de internationale scheepvaart geopend is geworden. De heer KeuD, die vele jaren lang de Nederlaodsche belangen in Perzië met yver behartigd heeft, heeft toen dadelyk aan de Hollandsche regeering geschreven, en na -gepleegd overleg met deo minister van water staat is de keuze gevallen op den heer Havelaar, die ingenieur is in dienst by de Nederl.-Indische regeermg. Per telegraaf over het voorstel geraadpleegd, met de lang niet onaannemelijke voorwaarden, daaraan ver- •booden, heeft genoemde heer het aangenomen. De beslissing hangt nu af van de Perzische regeermgmaar het is volstrekt Diet tw'yfe) achtig, wat zy doeo zal. De heer Havelaar wordt voorioopig voor een jaar in dieost genomen, Hy zal den loop der Karoen bestudeeren en den aard nagaan der hinderpalen, die zich tegen een onbelemmerde vaait nog verzetten. Woensdag jl. is te Amsterdam de schaatsen- wedstryd gehouden tusschen beroepsr'yders eu amateurs, waaruit zou bljjken of de Friezen de snelste rjjders van Nederland zyn. Dat dit lang niet bet geval isbleek maar al te dui delijk. De uitslag toch was ais volgt: Eeiste gedeelte; baan 3218 meter. Beroeps ryders: A. Van den Berg 7 minuten 5 seconden, De Boer 7 in. 47a s.B. Kingma 7 m. 7, s. Hanje 7 m, 25 s.M. Kingma 7 m. 57c s. Overwater 7 m. 41 s. AmateursPander 6 m. 497c s.Broekmeyer 7 m,Couvée 6 m. 59 s. C. Venema 7 m, 24*4 s.F. Venema 7 m. 147» s.zoodat PanderCouvée en Broek meyer (amateurs), overwinnaars bleven. Tweede gedeelte; om 160 meter afteleg gen in 11 seconden: A.Van den Berg 177, s. De Boer 177» s.B. Kingma 17 s.Haoje 177, s.M. Kingma 477. s.zoodat ook de Friezen hier verloren en de uitgeloofde prijs van f250 niet kon wórden toegekend. In de Deutsche Rundschau van deze maand staat een stuk, getiteld«handenarbeid voor jongens", waarin de schrijver eenjge bijzonder heden meedeelt, op welke wijze deze zaak in Duitschiand wordt tot stand gebracht. De Duitsche regeering heeft ongeveer acht jaar geleden eene commissie naar Zweden gezonden, die zich daar bekend zou maken met de bloeiende inrichting in Björke-Naus, waar leeraren gevormd worden om knapen van tien tot veertien jaar in- hot snijden, draaien en schaven van hout te onder wijzen. De heer Otto Salomon, de geniale en groot moedige Zweed, was diep doordrongen van het denkbeeld dat het handwerk, als kunst onder wezen en beoefend, voor vele jongelieden, hetzij zij er hun brood mee moeten verdienen, hetzij zij met hun hoofd moeten werken, een opvoedende factor is bij de ontwikkeling van den knaap. Ilij deelde zijne ideeén aan zijn oom Aóraharoson mee en verkreeg vun hem de noodige gelden om een in stituut op te richten, waarin leeraren gevormd zoudon worden, die onderwijs in handenarbeid aan jongens zouden willen geven. Abrahamson liet het hier niet bij, maar bood zijn neef aan het instituut in het park van zijn landgoed te bouwen. Uit alle beschaafde landen, zelfs uit Japan, komen daar nu jaarlijks jonge mannen en vrouwen, die, om een cursus van zes weken bij te wonen, eene reis naar Björke-Nkas maken. Nadat de commissie, in Duitschiand terugge keerd, verslag uitbracht van hetgeen zij in Zweden gezien had, werd er in het Duitsche rijk de hand aan het werk geslagen om het vooi beeld van Salomon te volgen. Het vast ineengesloten program van het Duitsche schoolwezen liet geen bijvoe ging van dit leervak toe, maar hier en daar werden er door privaat initiatief scholen op gericht, naar het voorbeeld van Nasis, zoo o. a. te Osnabrück. Brochures worden geschreven om de publieke opinie te wekken, fn Berlijn werd een centraal comiié gevormd voor «Handferiigkeit und Hausfleiss", en in Bremen zag een weekblad het licht, dat als orgaan der beweging zich aan de overweging der zaak wijdde. Veel goedkeuring, maar ook veel afkeuring volgde. Vele onderwijzers konden zich niet met het denkbeeld vereenigen, dat van hen gevergd zou worden onderwijs te geven in handenarbeid anderen echter zagen het nut er van in. In Leipzig eerst, en later in Dresden, viel het nieuwe denkbeeld in goede aarde; vermogende rnonschenvrsonden en autorittiten leenden willig het oor aan de pogingen van de vereenigingen, die zich in deze beide steden gevormd hadden om inrichtingen naar het voorbeeld van Nsas in het leven te roepen. Vooral de onderwijzers in Leipzig begrepen de paedagogische waarde van het vestigen er van; zij bezochten in de vacantie de gelegenheid waar voorioopig ies werd gegeven, totdat eene uitge breide inrichting gesticht werd, waar tegenwoor dig, onder de leiding van dr, Woldemar Gotze, voortreffelijk onderricht gegeven wordt aan onder wijzers. In hunne vacanties moeten zij hard werken om zich in korten tijd de noodige bekwaamheden eigen te maken, ten einde later de knapen aan hunne leiding toevertrouwd in handenarbeid to kunnen onderrichten. Bekwame vakmeesters uit Leipzig geven practische en theoretische lessen, terwijl wetenschappelijk gevoimde mannen eens of tweemaal in de week voordrachten houden over onderwer, ,n betrekking hebbende op hun werk. In de avonduren wanneer ze, vermoeid vaiï hoofd en leden, niet in staat zijn meer te werken, kunnen zij gebruik maken van de gelegenheid om zich te ontspannen, door bet bijwonen van muziekuitvoeringen of andere edele genoegens, voor hen voor weinig geld opengesteld. Honderden brieven die de directeur der inrich ting van leerlingen ontvangt, geven getuigenis van liet nuttige der instellingde waarde van een beschavend en ontwikkelend onderwijs in han denarbeid wordt daarin bevestigd. «Hebben eenmaal", zoo eindigt de bericht gever, val onze handwerkslieden deze voorberei dingsklassen doorloopen, hoe anders toegerust dan tot nu toe zullen zij in den wedstrijd van in- dustrieele volkeren op de wereldmaiktverschijnen. «Zij, die met het hoofd arbeiden, ontvangen- een e andere vrucht van hunne oefeningen in handenarbeid, maar daarom zijn de gevolgen van niet minder belang. Kunnen wij niet aannemen dat voor de ingespannen hersens de handen arbeid een weldadige afleiding is, en de geleerde on beambte voor zijn gebeefe léven de vruchten

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2