Lshmann en «Majeur et Mineur" van Schreioer lokten grooten bijval uit. Hetstrjjk- quartet, dat dezen avond slechts een onder geschikte rol te vervullen had, bracht op voor treffelijke wjjze ten gehoorexSchlummerlied" tan Hofman, en «Entr'acte" van Reineke, Een •O ander werd afgewisseld door de voordracht der Volksliederen, terwijl de majoor-comman dant een heildronk op onzen geëerbiedigden )(pning instelde. Ei-n aangename verrassing was zeker voor velen de gelegenheid tot dansen, waaraan druk werd deelgenomen, en wat er zeker veel toe bijbracht, deze samenkomst tot een recht fees telijke te stempelen. - Gisteravond ten 7 uro zag de agent van politie W, Van Oosten, door het raam van het bierhuis van Van der Hejjden aao de Schie alhier, dat een petroleumlamp, die in de gelagkamer waarin niemand aanwezig was, op tafel stond, in brand was geraakt, waarop hij onmiddellijk naar binnen is gegaan eo de vlam met een zak heeft gebluscht. Het Neder!. barkschip Noach TI, geladen met koffie, rijst en tin, is gisteravond alhier van Java aangekomen, onder commando van den eersten stuurman Schaap, met verlies van «en gedeelte der verschansingbeschadigde lading en meer andere schade, veroorzaakt door stortzeeën op 11 Febr. jl. in den Atlaotischeo Oceaan. De gezagvoerder, kapitein Poortman, be nevens de derde stuurman, dokter, bootsman <BD een matroos werdeD daarby overboord geslagen en verdronken. Nopens het eerlang by deStaten-Generaal |n te dienen wetsontwerp op het lager onder wijs vernemen wy dat het volkomen geljjk- eteliing wil van openbaar en bijzonder onderwijs, wat betieft den geliieljjken steun uit 'sryks kas. De uilkeeriog van dertig percent aan de gemeenten zou vervallen, en daarvoor in de plaats komen een bijdrage van rijkswege aan alle scholen, zoo bijzondere als openbare, naar den maatstaf van het getal der in dienst zynde onderwyzers in verband met het aantal schoot gaande kinderen. (N. 22. Cl.) Do minister van binnenlandsche zaken heeft ter beschikking van het national congres tegen de prostitutie gesteld lo. al degemeentelyke verordeningen, weike omtrent dit onderwerp in Nederiaod bestaan; 2o. het rapport van den generaal-majoor, inspecteur van den geneeskundigen dienst, dd. 31n Jan. 1888, en de daarby behoorende berichten omtrent genoemden dienst over 1877/87, betreffende de ziekten uit de prosti tutie voortspruitende; 3o, eenige ex. van de questionnaire, dezer dagen rondgezonden aan de burgemeesters van gemeenten, waar bovengenoemde veror deningen bestaan. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nadarlandsch Indië, van 16 dezer, wordt de gouvernements-koffieoogst op /&«a voor dit jaar thans geraamd op 526,770 pikols. (St,-Ct.) Volgens een inzender ia het V. D. zjjn er by het ontwerpen der proviuciale kiestabel fouten in da becijfering gemaakt. Blijkens de toelichting heeft de minister fan binnenlandsche zaken, ter bepaling van bet aantal leden der Staten, «evenals in 1850 een bepaald getal leden aangenomen voor de minst, en voor de meest talryk bevolkte provincie (nl. Drente en Zuid-Holland), en, Daar evenredigheid daarvan het aantal leden voor de overige provinciën bepaald, waarby in het oog is gehouden dat nergens bet aantal mocht verminderd worden". Past men, met de regeering, de methode van 1850 ook thans toe, dan biykt het volgende: Drente heeft op 129,153 zielen 37 leden; Zuid-Holland heeft op 927,209 zielen 84 leden. Voor 927,209-129,153 zielen 798,056 erlangt Zuid-Holland dus 84—37 47 leden meer dan Drente, alzoo 1 op 17,000 zielen. Iedere provincie moet dus ook, voor elke 17,000 zielen die zy meer telt dan Drente, éen lid boven de 37 hebben. Een eenvoudige aftrekking en deeling toont nu aan dat men op dio wijze zoude verkrijgen (boven een half Staten-lid voor eeD geheel nemende) Zeeland 41 leden, niet 45 Utrecht42 leden, niet 45; Limburg45 leden, niet 47 Groningen 45 leden, niet 48; Overjjsel47 leden, niet 49; Friesland49 leden, niet 54; Noord-Brabant. 59 leden, niet 69; Gelderland 59 leden,' niet 69; Noord-IIolland77 leden, niet 76. De hh. A. Hermans, J. H, Van Leeuwen en J. Wierema, allen woonachtig te Brielle, zjjn te 's-Gravenhage bij den minister van koloniën op audiëntie geweest. Zy hebben den minister gewezen op den vooitdurenden achteruitgang hunner woonplaats en daarby tevens den wensch geuit, om Brielle aan te wyzen als plaats waar de Indische Brigade zal worden opgericht. Het Sociaal Weekblad deelt mede, op grond van ingewonnen inlichtingen, dat dezer dagen door de Zwitsersche bondsregeering gevolg is gegeven a&a de voor maanden aangenomen motie der vertegenwoordiging, om een con ferentie bjjeen te roepen voor internationale arbeidswetgeving. De uitnoodiging tot een eerste bijeenkomst is tot verschillende regee- riogen gericht. Zonder dat een bindend pro gram is vastgesteidheeft de Zwitsersche regeering daarby de volgende vraagstukken op den voorgrond gesteld: Zondagsarbeid, beper king van kinderarbeid, bescherming der trouw, normale arbeidsdag. De Rotterdamsche ageateo der Unioa-lyn ontvingen bericht, dat in plaats van bet sïf Durban het st. Pretoria (3199 tons) de beurt van 9 Maart zal waarnemen en dus des mor gens van dien dag te Rotterdam wordt ver wacht, om zoo mogelijk dienzelfden avond naar Zuid-Afrika via Southampton te vertrekken. Da Pretoria heeft een belangrijke reparatie ondergaan en is van nieuwe machines triple compound systeem voorzien. De inrichtingen voor passagiers en emigranten zyo verbeterd en uitgebreid. Het geheeie schip wordt electrisch verlicht. Te Apeldoorn en Het Loo wapperde ter ge legenheid van 's komogs verjaardag vau nage noeg alle woningen de vaderlandsche driekleur met oranjewimpel. Er heerschte evenwel groote verslagenheid wegens het niet doorgaan van da feestelijkheden, hoewel de toestand van Z. M. gelukkig niet meer zoo zorgwekkend was als men Maandag geloofde. Als naar gewoonte op verjaardagen van vorstelijke personen, togen honderden arme lieden, met oranjestrikken ge tooid, reed3 vroegtijdig naar het paleis, om daar weder van brood en koffie ruim voorzien te worden. Niet minder dan 1400 brooden werden uitgereikt. Ter kerke is gistermorgen een bidstond ge houden voor het behoud van onzen vorst eo ter herdenking aan diens geboortedag. Voor het eerst sinds vele jaren vierde Z. M. zyn geboortedag op Het Loo. Extra telegraaf- beambteo waren dienstdoende om de veie ge- lukwenschen die den vorst toestroomden, tydig op te nemen. Ter gelegenheid van 's konings verjaring wapperde te Egmond-aan-Zee de Neder- landsche driekleur met de oranjewimpel vau bet gebouw der Prins-Heodrik-sticbting voor oude gebrekkige zeelieden, wien een beschei den leest, wegens da zeer bescheiden middelen was bereid. Aao de ochtenddisch bracht de directeur 's konings jaardag en diens ongesteldheid in de herinnering der ouden, en uitte hy de besta wenachen voor eeD spoedig herstel, waarvan per telegraaf aan Z. M. kennis werd gegeven. Een extra maaltijd werd verschaft en daarby aan allen een halve fiesch bier en eenige sigaren aangeboden, terwijl de gerechtigden tot het dragen van het Metalen Kruis onder ling een gouden Willem konden verdoelen, hun door het hoofdb. van de vereenigiDg van ge- pensionneerde onderofficieren ea roiodereo van het Ned. leger geschonken. Ter gelegen heid van dezen dag had de dir. de portretten der koninkl. familie, uitgave-Couvéete's-Hage, in de zaal als blijvende «randversiering doen ophangen. Goeverneur antwoordt op de vele hem gebrachte gelukwenschen by zyn 80en ver jaardag met de volgende dichtregelen Al heeft nog op geen andre sterre God mij eon niouwe taak bereid, Toch heeft Hij mij hier tot dusverre Mot trouwe vaderzorg geleid. 'k Heb veel gezondigd in mijn leven; 'k Misbruikte dikwijls mijn verstand Doch 'k weet, Ilij heeft mij dat vergeven En hield mij vast met sterke hand. En nu, daar dra mijn einde nadert, Zie ik aan mijne Iijdensspond' Een lieve vriendenschaar vergaderd, Die 'k danken msg met hart en mond. Wat verder dan ook moge komen: Vernietiging? Onsterflijkheid, Waarvan ik 's nachts vaak lig te droomen, 'k Wacht, goede God, ik ben bereid. Groningen, 14 Februari 1889. J. J. A. Goeverneur, Naar wy vernemen, is de schade door de jongste stormen aao de epoorwegwerken in den omtrek vao Dordrecht toegebracht, vrjj aanzienlijk. De kosten van herstelling worden nl. op pl.m. f 50000 geraamd. (Ar. 22. Ot.) De algemeens vergadering van de vereeni giDg tot christelijke verzorging van krank zinnigen en zenuwiyders te Veldwijk zal ia de eerste week van Mei in het noorden des lands samenkomen. Deze vergadering zal reeds hierdoor zeer belangrijk zyn, doordien hel bestuurde vraag ter tafel zal brengen of de vereeniging zonder ophouden, en tot hoever, zich zal geroepen achten met de uitbreiding van hare stichting voort te gaan. Ook zal behandeld worden de vraag: «Kan het ook noodig of wenschelijk geacht worden dat, in zusterlijke verhouding tot Veldwjjk, iu het noorden en in 't zuiden een dergelijke stichting voor krankzinnigen verryze De pogingen van eenige dames te Utrecht, om ten behoeve van het kinderziekenhuis aldaar in het voorjaar een tentoonstelling van poppen te organiseeren, worden aanvankelijk met goeden uitslag bekroond. De tentoonstel ling zal gehouden worden op Dinsdag en Woensdag 9 en 10 April. Reeds zijn tal van poppen ontvaugen, ook uit het buitenland de bezoekers der tentoon stelling zullen met vele eigenaardige kleeder drachten van vreemde natiën kunnen kennis maken. Naar men zich herinneien zal, zyn voor de beste inzendingen prijzen uitgeloofd. (U. 23.) Op een in het vorige jaar door de rechts geleerde faculteit te Peteisbuig gestelde prijs vraag tol onderwem hebbendeeenzame opsluiting, werd de door onzen landgenoot, den student by bovengenoemde faculteit N. Engbeils gezonden beantwoordiog met een gouden medaille bekroond. «La Revue des Sports", liet bekende Parij- sche sportblad, geeft in zijn laatste nummer welgelijkende portretten van de Noderland- sche amateur-schaatsenrijders, de heeren A. L. Couvée, K. Pander en P. Jurrjens, die den Duit- schers te Hamburg zoo kloek hebben iatea zien wat Hollandsche schaatsenrijders betee- kenen. Hetzelfde nummer van dat blad bevat een zakelijk verslagje van den belangrijken «kamp" tnsBchen Friesche beroepsrijders en liefheb bers, welke de vorige week te Amsterdam» gestreden is. De twee broeders L. hebben II. Donderdag den landbouwer A, Reinarts, te Schaasberg (L.), op den openbaren weg aangerand ei» brachten hem daarby met eeo mes verschillen de wonden toe. Hy ontving o. a. een diepe snee in den rug en twee zware wonden aan 't hoofd. De man verkeert niet buiten gevaar. De justitie heeft van het voorgevallene kennis genomen. Tusschen Heeswyk en Dinter (N.-Br.) ie zekere v. L., uit Vechel, door de stoomtram overreden, doordat hij, na even afgestapt te zyn, op de reeds in beweging zynde tram- wilde springen. Hij struikelde en twer wagens verbrijzelden hem de beeoen. Kort daarna ie hy aan de gevolgen bezweken. Hy was op reis naar 's-Hertogenbosch om daar zjjne papier0»» te halen voor zyo aanstaand huwelijk, waarna hy zich met zjjne vrouw naar Transvaal had willen begeven. 't Zal zeker een zeldzaam geval zjjn, dat- eene moeder de gouden bruiloft van baar eigen zoon beleeft. A. s. Donderdag zal dit geval zich te Noordbroek voordoen. Scbeveningen. Den vorigen nacht ontstond een begin van brand op de bark Sen Avon, door 't vlam vatten van eenige collis, ver moedelijk veroorzaakt door vonken van kaars of pjjp. Niet zonder groote inspanning is'fr mogen gelukken erger kwaad te voorkomenr daar er tal van zeer licht ontvlambare stoffen aan boord zijn, als naphta, spiritualiën enz. Ter voorkoming van dergeljjk gevaar zal het- nachtwerk worden gestaakt.Nog geruimen tijd zal men behoeven om het schip van zjjotr kostbare lading te ontdoen. Nog wel honderd scheepsvrachten voor bommen wachten'op- lossing. Scbeveningen. Er is alhier bericht ont vangen dat van de schuit Johannes JacoÈur, reeder M. De Niet, schipper T. Keus, welke- in den jongsten storm gebleven is, verschil, lende voorwerpen, als gjjk, blinden enz. te- Egmnnd-aan-7.ee zyn aangespoeld. Schipper Keus laai vrouw en 3 kinderen na. Op deze schuit waren nog twee gehuwde lieden van wie eeu met vrouw en 7 kinderen. Deze deed bij toeval de reis mede, daar hij een ander, die verhinderd was, verving. De Johannes Jacobus was eene nieuwe schuit eu slechts voor f3700' verzekerd. Amsterdam. Aan de parade ter eere van 's konings verjaardag namen deel, behalve da- garnizoenstroepen en een bataljon schutterij, deputatiëo van de vereenigingeu ilndiscbe- Kruis", de «Militaire Willemsorde", van da >Oudstrjjders" en van onderofficieren der «Zeemacht", de tweede en vierde afdeeiing van het «Metalen Kruis", en van den «Neder- landschen Boud van oud-onderofficieren", alle- met vaandel. Da parade werd opgeluisterd- door de tegenwoordigheid van den burge meester eo den echout-bjj-nacht Cramer. De troepen werden gecommandeerd door oversie- Vranck eo geïnspecteerd door generaal Baud, Na afloop der parade ontviug de burge meester, de heer v. Tienhoven, een warme- ovatie van het talryk publiek. Utrecht. Eenige sociaal-democraten alhier slaagden Maandagavond er weder in opschud- ding te veroorzaken. Enkelen vei kochten in de Choorstraat het blad Bechi voor Allen, waardoor zy het daar aanwezige publiek uit tartte, dat heo te Ijjf wilde. De politie moes! hen ter bescherming inedeneinen naar bet- hulpbureau wat later nogmaals herhaald1 moest worden.

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2