Gemengde Berichten. Laatste Berichten, Post en Telegraphie. Koloniën. 0 n d e p w i| s. 's-tfortogenboich. Het kapitaal van (31,000, door Z. M. den koning beschikbaar gesteld ten behoeve der bevolking van Helena veen, is bestemd voor een stichting, welke ten doe) heeft de ontwikkeling van landbouw «d veeteelt en de bevordering van de algemeeue welvaart «mier de vaste Nedarlandsche arbei ders- en pachtersbevulkiog, op de gronden der «Maatschappij tot ontginning en vervening der Peel, genaamd Helenaveen", van welke maatschappij Z. M. beschermheer is. Aan deze stichting is, blijkens akte, den 16n dezer voor den notaris mr, J. De Bergh, alhier, verleden, den naam gegeven van «Fonds Koning Willem III te Helenaveen". Onder do talrijke Belgische spoorwegongeluk ken der laatste dagen is er een, dat wel niet noodlottig, maar toch merkwaardig magbeeten, omdat het een drievoudig ongeluk was. Bij Marche d'Ayo (Luxemburg) werd een goe derentrein van Arlon naar Namen door het bre ken van een verbinding in tweeën gesplitst, liet voorgedeelte vervolgde den weg naar Namen, maar het achtergedeelte rolde terug, do steile heuvel helling af naar het station Aye, waar het in bot sing kwam met een anderen naar Namen bestem den trein, welko ontspoorde. Een oogenblik later kwam een trein uit Namen in botsing met de twee eerstgenoemde treinen en ontspoorde ook. Bij die reeks van ongelukken werd slechts ien persoon, een conducteur, gekwetst. Maar de schade is zeer aanzienlijk. Een herbergierster te Santvliet, Petronella de Baches genaamd, word onlangs, terwijl zij 's nachts alleen in huis wss, wakker door luid gekakel en geschreeuw van kippen en kuikens op den zolder van haar schuur. Blijkbaar waren er dieven in huis. De moedige vrouw bedacht zich niet lang, maar ging met een hooivork ge wapend naar de schuur. Bij de deur gekomen stond zij inderdaad voor een dief, wien zij een (linken slag met den vork gaf. »Ik ben het niet", schreeuwde de man verschrikt: »de dief is boven, 'tis Toon!" »Ila zoo! Is er nog een!" riep Petronella en zij snelde naar boven, waar zij den tweeden dief vond, die echter vlug voor haar wegsprong en met zijn makker de deur uitsnelde. De vrouw liep de beide mannen een eind weegs pa, maar zij kon hen niet inhalen. Toen zij terugkwam, stond de schuur in lichte laaie, en weldra was ook het woonhuis door de vlammen aangetast. De arme vrouw was geheel alleende woning stond op een afgelegen plek, en voor er «enige hulp kwam, was alles vernield. Op aanwijzing der wanhopige vrouw worden de beide dieven spoedig gevat. Het zijn twee NederlandersPiet J. en Anton O., uit Ossen- drecht. Zij hebben een volledige bekentenis af gelegd. Volgens hen is de brand ontstaan door een lampje, dat zij bij hun overhaaste vlucht omverliepen. Do veroorzaakte schade, op 4000 fr. geschat, schijnt geheel of gedeeltelijk door verzekering ge dekt te zijn. Volgens een bericht aan het Petit Journal zou Stanley zijn gedood in een gevecht tegen de inboorlingen, bij Mangamba. De redacteur van de «Christian Herald", dominus Baxter, hield verleden week in het groote theater te Birmingham een voordracht «over het einde der wereld". Volgens hem zou het 1000-jarig rijk met 1801 beginnen, maar vreeselijke dingen zouden voorafgaan. Oostenrijk z*u de Donauprovincién eerst nog verliezen en Groot-Brittannió Ierland en Inditi. En dit alles toonde hij aan uit den bijbel 1 van Morehead City vertrokkenhet Amerikaan- scho schip Sarah cn Emma, 78 dagen geleden van Kingston (Jam.) vertrokkende Amer, schoener August Flower1 Dec. van St.-Augus- tine vertrokken en de Amer. schoener Ella A., 28 Oct. met eane lading fruit van Mayaguez (W.-Indie) naar Philadelphia. Van al doze sche pen werd na hun vertrek niets meer vernomen. De twintigjarige Engelsche kunstschilder Jen- kiras, beschuldigd van in Januari 11. te Godalming zijne verloofde vermoord te hebben, is door het crimineel gerechtshof van Guildford ter dooti ver oordeeld. Hij bleef tot het laatste toe alle sohuld aan de hem ten laste gelegde misdaad ontkennen en betoonde zich ter terechtzitting zeer onver schillig. Op een verkooping van schilderijen te New- York deed een doek van Meissonier 131.500 frs. Den 15en Januari stierf in een dorp op het eiland Tinos, in Griekenland, een man in den ouderdom van 110 jaren, terwijl op denzolfden dag zijne vrouw stierf, die den leeftijd van 100 jaren bereikt had. Het paar was 87 jaren ge huwd geweest. Een nog hoogeren leeftijd heeft eene vrouw in Magnesia, Diamanlo geheeten. Zij is 120 jaren oud en nog zoo kras, dat zij eiken morgen in het bosch gaat om droog hout te zamelen, dat zij dan op haren rug naar har* woning draagt. Uit Algiers wordt van 16 dezer gemeld dat de sneeuw aldaar in dichte vlokken was gevallen. In twintig jaar had men er zoo iets niet gezien. Zes schepen met eene gezamenlijke beman ning van zestig koppen, bestemd naar Philadel phia, worden als verloren beschouwd. Het zijn de volgendeHet Oostenrijksche schip lord Warden, 126 dagen geleden van Montevideo vertrokkenhet Noorsche barkschip Alf, met 1000 ton suiker, den 27sten Oct, van Demerara vertrokken; de schoener Annie E. Hall, 12 Nov. Betrefleade het ongeluk, aan het Ned, barkschip Noach VI overkomen, dat thans in de Maas voor deze stad ligt om te lossen, verneemt de N, JU Ct, nog hel volgeude Het schip liep den llden Februau inden Atlantischen Oceaan met ruimenharden westelyken wind, koersende naar het Kanaal, met vreeselyk hoogloopende zee, zoodat men ten laatste genoodzaakt werd het groote boven- marszeil en de tok vast te maaeo. Om 3 uur kwam er een stortzee over de campagne en midscheeps, die het grootste deel der reeling en potdeksels, benevens de kappen medenam. De gezagvoerder, kapt. Poort man, de dokter, 3e stuurman, bootsman en de matroos Breirg werden door die zee overboord geslagen. De le stuurman Schaap werd van bakboord naar stuurboord geslingerd, klemde zich daar vast aan want eu brassen en bleef eeuige minuten bewusteloos buiten boord haogen. Na binnen boord gekomen te zijn, werd geconstateerd dat het linkerbeen en de hand zwaar gekneusd waren, zoodat hg on- middellijk naar beneden werd gebiacbt. Na «bijdraaien" te hebben gelast, het hg het geheels commando over aan den tweeden stuurman Walter. Aangezien het schip over stuurboord onge veer een kwart uur plat op zijde lag en de equipage van het voordek door het water in de midscheeps niet op de campagne kon komen, was redding van de vgt hierboven genoemde personen, die inmiddels uit het oog verdwenen waren, onmogelijk. Emtl Remkus, den vao de beide matrozen, die aan het roer stonden, bekwam eene kneuzing aan bet linkerbeen. De salon stond tot aan de boven kooien, waarin zich de passagiers bevonden, onder water, hetwelk geheel eu al in de lading is doorgedrongen. Aan de campagne sloeg allee weg, zuoals kuuipas, kjjkers, kap pen, waarvan er een binueu boord bleef. Het grootste gedeelte van het hekwerk, de seinvlaggenkist en een gedeelte van het stuur huis gingen verloren. In de midscheeps be paalde de schade zich tot 27 veischansstutten, de geheele verschansing en nagelbank. Ook de deur van de ,verfhm werd stukgeslagen, zoodat olie en verf door het schot werk heen in de kerk eo hutten drong, waardoor bjjoa al de daarin aanwezige goederen beschadigd werden. Bg nader onderzoek bleek dat bjjna alle naden over het geheele schip gesprongen warenen niettegenstaande het schip noe menswaard geen water maakte, bekwam het aanmerkelijk stuurboord slagzij, Ha guustig weder afgewacht te hebbenwerd de reis voortgezet en arriveerde het onder bevel van den opperstuurman, den heer Schaap, met 98 dagen reis van Java, den 49» dezer te Maas sluis. Onbestelbare brieven. Lgst van brieven, geadresseerd aan onbe kenden, welke op schriftelijk verzoek aan het postkantoor alhier kunnen worden gere clameerd. 2e helft Januari 1889. J. Verbeek Amsterdam. P. De Biuio 's Hage. W. Dart Leeuwarden. O. G. Van dar Mark Leiden. Wed. G. Albrakere Rotterdam. A. Visser P, Groeneveld Willemsoord. Briefkaarten. Wed. Blawauus VHage, Brieven verzonden geweest naar België. road. Van Oordt Brussel. Dultsehland. Wed. Verhoeven Cleef. C. Kramer Slefenhoveu. Batavia, 16 Januari. Gisteren is in de derde muiterszaak door de rechtbank van omgang te Tjilegon uitspraak ge daan. Van de 55 beklaagden werden er 42 vrij gesproken, 12 ter dood veroordeeld en 1 tot dwangarbeid in den ketting voor den tijd van 45 jaar verwezen. Reeds eergisteren zou de uitspraak gevallen zijn, doch even voor het sluiten van het onderzoek verzocht een der beklaagden, hadji Ali, dat nog een aantal getuigen in zijne zaak zouden worden gehoord. Het ondervragen van die lieden bracht alleen aan het licht dat bedoelde beklaagde, een rijkaard, vele doch onhandige vrienden heeft. Hun pogen om den rijken vriend vrij te getuigen, bleef vruchteloos. Hij behoort tot de ter dood veroordeelden. Tegen zeven der vrijgesprokenen werden maat regelen genomen tot politieke verbanning. Onmiddellijk na de uitspraak vmg het onder zoek aan in de vierde zaak, waarin 27 beklaag den betrokken zijn, en die de vervolging en den moord van den heer en mevrouw Grondliout betreft. De politie van Panaroekan heeft, met behulp van geheime politie uit de Vorstenlanden, een goede vangst gedaan. Zij beeft een geestelijk heer gevangengenomen, die, na flink betrokken te zijn geweest in de Srikatonsche geschiedenis zich al vluchtend tot naar Banjoowangi had voortgespoed, en thans het groote gevaar voorbij en voldoend geluwd achtend, op i eis terug was. Nu eens heette hij Raden Mas Sosro Widjoijo, dan weder Kjay Tjekrok-Troeno, enz. Hij heeft zoowat heel Java over gereisd en is o. a. aan de priesterschoten van Bantam, waar hij thuis hoorde, met onbekend. Men vermoedt dat hij menigmaal als intermediair tusschen Djokdja en Bantam heeft gediend. Hij is een der gevaarlijke lui, die zich volgens het volksgeloof onzichtbaar weten te maken. Uit Tegnl wordt aan de Loc. geschreven dat in het district Tandjoeng groot gevaar dreigt voor hongersnood en dat de resident aan de regeering heeft voorgesteld de noodlijdende bevol king te helpen. Volgens de Pinang Gasctte'is het met de blok kade van Atieb's noordkust thans ernst: negen onzer oorlogsschepen zouden daar bijoen zijn. Jl. Maandagmorgen is de doodstraf aan den veroordeelden Wangsa, in tegenwoordigheid van duizenden menschen, voltrokken..Hij bleef ten einde toe de meest mogelijke kalmte bewaren, welke hij ook de laatste dagen in de gevangenis heeft aan den dag gelogd. Tot het einde toe heeft Wangsa zijne schuld ontkend, en tot op het laatste oogenblik heeft hij zijne koelbloedigheid op zeld zame wijze weten te bewaren. Ook de inlander Ruempoet, die den volgendes morgen te Tangerang de doodstraf onderging, bleef tot het laatste roe even kalm. De laatste dagen in de gevangenis had hij alleen om opinm gevraagd. Bij de ordonnantie, in de Jau. Cl. opgenomen, is eene nieuwe regeling gemaakt omtrent do soorten cn klouron der frankeer- en portzegois en briefomslagen. De frankeerzegels vun 5 cent en daar beneden zullen niet meer de .beeltenis des konings dragen, maar een groot cijfer in het midden. De Atjeh-correspondent van de Socr. Cl. schrijft; «Niet al te veel waarde worde dan ook ge hecht aan de samenkomsten en veigaderingen die hier, gedurende de laatste weken, plaats had den tusschen de vertegenwoordigers van Neer- land's gouvernement en verscheidene Aijeh- hoofden. Aan zulko vergaderingen en samenkom sten ontbrak het niet, Eene er van werd zelfs bijgewoond door ean hoofd met onuitsprekeiijhen naam, die gezworen had bij den baard van zijn profeet den kraton nimmer meer te zullen bin nentreden voor en aleer de vervloekte kafftrs hem zouden hebben verlaten. Hij bleef zijnen eed niet gestand. Men kon hem, een dag of tien ge leden, den kraton zien binnenmarcheeren op weg naar het paleis des gouverneurs, omringd van een tamelijk groot gevolg en geleid door den majoor-liniecommandant van Lamlmroc Schneider, Van deze en dergelijke samenkomsten en vergade ringen is niets uitgelekt wat aangaat den ioop en het succesde autoriteiten zwijgen als mof fen en laten niets los. Het publiek kan dus niet beter doen dan leidzaam en geduldig wachten." Batavia, 19 JanQAri. Den 12n Januari is de sergeant-majoor der infanterie van het garnizoen Medan Peters op eene noodlottige wijze om het leven gekomen. Op het erf eerier woning buiten het kampement is hij aan het worstelen geraakt met inlander's en heeft bij die gelegenheid een doodelijke wond bekomen, waaraan hij korten tijd daarna overleed. De vermoedelijke dader bevindt zich in hechtenis. In de laatste vergadering der afdeeling Rot terdam van het Noderlandsch onderwijzersge nootschap behandelde de heer A. Jansen de vraag: «Wat hebben wij te verstaan door de uitdrukking in de grondwet: Voldoend lager onderwijs"? Spreker wees op het treurige feit, dat in som mige gemeenten besloten is de lagere school te sluiten voor kinderen boven de 12 jaar terwijl' de hooge regeering, in de uitdrukking svoldoend lager onderwijs,", die in de grondwet genoemd wordt, geen voldoend motief gevonden heeft over die noodlottige besluiten haar veto uit te spreken. Spreker was voor een 8-jarig leerplan doch rekening houdende met de bestaande toestanden, zou men het onderwijs, dat aan kinderen van 6 tot 12 jaar gegeven wordt, éen geheel kunnen doen uitmaken, maar dan kon dit z. i. niet vol doend genoemd worden. De vergadering was het gevoelen van den spreker toegedaan, hoewel er op gewezen werd dat door invoering van leerplicht tot het 12e jaar, met verplicht herhalingsonderwijs tot het 14e jaar, bij verstandige opvatting van het leer plan voldoend lager onderwijs verkregen zou kunnen worden. Als een gevolg van het door een van de leden der Staten-Generaal, bij de behandeling der staatsbegrooting, geopperde denkbeeld om on- verroogenden kosteloos het onderwijs aan de rijkB- hoogere-burgerscholen te doen genieten, heeft do minister van binnenlandsche zaken aan het ge- raeentebestuur van Arnhem, waar ook leerlingen zonder betaling tot de hoogere burgerschool worden toegelaten, eenige vragen gericht omtrent de werking dierbepaling in de praclijk, ten einde de voor- en nadeelen van zulk een maatregel to kunnen overwegen.

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 3