BinnenlarttiscIiÊ Berichten. Buprecbt, oudste jood van deo erfprins vau "Beieren, door een ernstige zenuwziekte aan getast. FRAN KRUI. De heer Lafou heeft bij de Kanoer een voorstel ingediend, strekkende om te verbie- dSD dat dezelfde persoon zich candidaat stelt ja meer dan twee kiesdistricten, of dat een afgevaardigde zich candidaat stelt voordat h\j zijn ontslag beeft genomen. Te Parijs is verschenen een blad Le Détar- fjimentdie titel duidt genoegzaam het pro gramma aan. Gladstone en Castelar schreven aan de redactie brieven san instemming. Castelar berekent dat in Europa 10 millioen soldaten moeten wordeo onderhouden. De heer Mariani, gezant by de Italiaansche regeering, heelt zich naar den minister-pre sident Crispi begeven, om hem dank te zeggen Voor de welwillende woorden, die hij jegens Frankrijk gebezigd heelt in de Kamerzitting van SI dezer, toen den minister om opheldering ie gevraagd betreffende den toost, dien de ge neraal Avogrado te Napels heeft ingesteld bg bet feestmaal, aan de officieren van hetDuit- eche eskader aangeboden. OOSTENRIJK. Een der katholieke Weener bladen beweert thans uit goede bron te weten dat aartshertog Budolf geen zelfmoord heeft gepleegd, maar dat barones Marie Vetsera, uit wraak dat de kroonprins baar aiet wilüe huwen, hem heeft gedood en daarna zich zelve door vergif van het leven beroofd. RUSLAND. Te Sint-Petersburg is Zaterdag door den craar de eerste Russische visscherg-tentoon stelling geopend. ITALIË. Uit Rome wordt aan de Derby Obreniele gemeld dat Maandag een buitengewone bgeen- Jtqmst van kardinalen in het Valicaan bjjeen- jkwam om te beraadslagen over de middelen tot het beleggen van een Europeesch congres, an tot het maken van propaganda ten guoste VRD de arbitrage van den paus. De paus beeft een belangrijken prijs uit geloofd voor den schrijver van het beste werk over het herstel van de wereldlijke macht, Uit godsdienstig, politiek en historisch oog punt. Hei werk zal in verschillende talen worden overgebracht. AMERIKA. In de provincie Quebec heerscht onder de protestantsche bevolking ernstige ontevreden heid over de aanneming door het Parlement van een ootwerp, waarbij aan de orde der jezuiten rechtspersoonlijkheid wordt verleend en haar de vroeger verbeurdverklaarde goe deren worden teruggegeven. lo een Zaterdag gehouden meeting ie een motie aangenomen, waarbij aan de Ganadasche regeering de ver nietiging van bedoeld besluit wordt verzocht ZUID - AFRIKA. De presidenten van de Traosvaalsche repu bliek en den Oranje-Vrijstaat zullen den 4den Maart bijeenkomen te Potchefstroom, en niet, gelijk aanvankelijk bepaald was, te Parjjs. Z|j zullen daar het vraagstuk van het vormen eeDer unie behandelen. De Kaapkolonie en Natal hebben de uitnoodiging van den heer Reitz aangenomen om op de den 20sten Maart te Bloemfontein te houden conferentie het vraagstuk der invoerrechten en derspoorwe- gan te behandelen. CHINA. Het huwelijk vau den jongen keizer, dat, ondanks het streven naar bezuinigingen, on geveer 21 millioen gulden zal kosten, bleek een te zware uitgaaf voor de keizerlijke schat kist. Men kon de noodige gelden niet bijeen brengen, en een syndicaat van Engeische bankiers heeft den staat vijftien millioen guldtfn voorgeschoten. De buitengewone uitgaven z|jo een zeer zware last voor het land, nu de vreeslyke over- etroomingen van de Gele en de Blauwe Rivier geheele provinciën hebben verwoest en aan millioenen noodlijdende inwoners van staats wege hulp verleend moest worden. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Zitting van 26 Februari. In deze buitengewone vergadering is niede- deeling gedaan van het kon. besl. houdende bijeenroeping van deze buitengewone vergadering, ingevolge art 66 der provinciale wet, om te overwegen het ontwerp tot nieuwe verdeeling van de provinciën in kiesdistricten, en ter be paling van het getal der in elk district te kiezen leden, waarover, ingevolge art. 4 der provinciale wet, do Staten moeten worden gehoord. Het daartoe strekkend ontwerp van de regeering zal, met de gewijzigde kiestabel, aan de leden worden rondgedeeld, ten einde daarvan kennis te kunnen nemen. De voorzitter stolt voor de door regeering in gezonden stukken naar de afdeelingen te zonden. De heer Borret, de wenschelijkheid voorop zettende, deze zaak spoedig tot een beslag te brengen, acht echter het niet noodig de stukken naar de afdeelingen te zouden. De zaak is breed voerig in de pers besproken en de tabel is bekend, zijnde dezelfde als voor de Tweede Kamer. En nu geldt 't voor deze vergadering vooral de vraag of 't wenschelijk is voor da Staten een anderen tabel te doen werken als voor de Tweede Kamer. In die vraag zelve ligt reeds het antwoord, en spreker stelt daarom eene motie van orde voor, strekkende om le verklaren dot deze zaak dadelijk behoort te worden behandeld. Da heer Buys, erkennende de wenschelijkheid der spoedige afdoening van de zaak, komt echter daardoor tot eon andere conclusie. Hij is van oordeel dat de tabel in handen van Ged. Staten moet wordon gesteldten einde zoo spoedig mo gelijk een advies uit te brengen opdat de ver gadering, zoo mogelijk, op het einde der volgende week de zaak kunne afdoen. De heer Borret acht het renvooi volkomen overbodig. De tabel is, op enkele uitzonderingen na, gelijk aan die voor de Tweede Karaor. Gedepu teerde Staten zijn bovendien reeds door de regee ring gehoord; een nader advies is dus overbodig. Wat de motie betreftde zaak wordt geheel beheerscht door de vraag of voor de Prov. Staten een andere tabel moet werken dan voor de Tweede Kamer. En in die vraag ligt het antwoord. De keuze voor do Prov. Staten is evenzeer een keuze met een politiek doel. Men ontkent dit, maar spreker beroept zich op het oordeel van Heems kerk in zijn: ifraktijk der Grondwet". Ook prof. Buys in zijn bekend werk en tnr. Lenting in zijn geschrift komen tot de conclusiedat de keuze voor de Prov. Staten grootelijks door do politiek zal worden bebeerscbt. Dat zul zeker het geval zijn bij de Mei-verkiezingen. Wie dat ontkent, voert een struisvogelpolitiek. De waardigheid der Staten brengt derhalve mede geen noodeloos uit stel -te provoceeren. De heer Buys, thans bepaald voorstellende het ontwerp naar Ged. Staten te renvoieeren, acht de vraag niet zoo eenvoudig als dezelfde tabel, die voor de Tweede Kamer geldt, ook voor de Staten moet gelden. Tot nu uitkans staat voor dezen het provinciaal belang op den voor grond om déarover te beslissen, worden Prov. Staten door de regeering thans geboord. En al zijn Ged. Staten gehoord over de tabel van de Tweede Kamer, dan is daarmede door hen nog geen oordeel uitgesproken over de indeeling voor da Prov. Staten. Hoe dat zij, hier moet het pro vinciaal belang vooropstaan. De meesten onzer kunnen nog niet beoordeelen do al-of niet-doel matigheid van een nieuwe inrichting der distric ten. Daarover is alleen het college van Ged. Staten de bevoegde adviseur. Zóo vat 'took de wet op, en van Ged. Staten moeten wij dus in de eerste plaats inlichting vragen. Daar komt nog iets bij. Men verlangt van ons een gemotiveerd oordeel, in een vertoog of eene memorie. In da afdeelingen nu kan men zicb op uiteenloopende standpunten piaalsen. Eene commissie van rappor teurs uit de afdeelingen kan dus onmogelijk in dezen het gevoelen van de vergadering in de open bare zitting terstond overbrengen. Men zou don tot een herhaald onderzoek moeten komen. Wil men dien omslag voorkomen, dan is 't bet hest het advies van Ged. Stoten als leiddraad in de afdeelingen te brengen. Daardoor slechts kan men tot bet gewenschte resultaat komen, om nl. to verkrijgen een behoorlijk gemotiveerd oordeel in het zuiver gewestelijk belang. De heer Beelaerts van Blokland, den heer Buijs beantwoordende, doet opmerken dat diens voorstel zeker niet kan leiden tot do ook door hem im mers gewenschte spoedige afdoening van zaken. Ook spreker wil beoordeeling van deze quaestie, op grond van het gewestelijk belang. Maar de ook door de regeering gewenschte bekwame spoed kan niet worden bevorderd door het voorstel van den haar Buys. Eerst het advies an Ged. Staten te vragen, dit daarna in de afdeelingen te on derzoeken en vervolgens in openbare behandeling te brengen, zou te omslachtig zijn. Beter is 't om het ontwerp naar de afdeelingen te zenden en te gelijkcr tijd het advies van Ged, Staten te vragen, opdat de vergadering dan haar rapport en het advies van Ged. Staten ter tafel hebbe als de zaak in de openbare vergadering komt. Het zal geenerlei bezwaren hebben om een duidelijk rapport van de afdeelingen te verkrijgen. Weten do rapporteurs niet vooraf wat in de secties zal worden behandeld, betzelfde zou het go- val zijn met Ged, Staten. Spr. stelt derhalve voor om het ontwerp naar de afdeelingen te zenden en, casu quo, als de heer Buijs dat blijft ver langen, ook te gelijker tijd te vragen het advies van Ged, Staten, die dan tevens voor zich kunnen hebben het rapport der afdeelingen. De heer Buijs wil ook wel spoed, maar met den nadruk op het adjectief nbekwamen". Ilij blijft van oordeel dot het verslag van de rappor teurs afdoende kan zijn voor de vergadering: de commissie zal totaal in den blinde oordeelen, wanneer zij in de eene hand heelt het rapport van de afdeelingen en in de andere hand het prae-advies van Gedeputeerde Staten. Deze zullen ons slechts inlichting en voorlichting behoeven te geven, op grond waarvan wij, de Provinciale Sta ten, eene memorie aan de regeering zullen kun- indienen. Voor Gedep. Staten bestaat dus geen enkel bezwaar om een rapport uit te brengen. Spre ker waarschuwt dan ook stellig tegen het bewan delen van den voorgestelden weg, omdat het slechts tot noodelooze moeite zou leiden, zonder bepaald resultaat. Wij kunnen de zaak met be kwamer spoed behandelen en reeds over 3 weken de eind-memorie vaststellen. Daarom handhaaft spreker zijn voorstel. De heer Goekoop wenscht geen invloed op de beslissing uit te oefenen, maar het standpunt van Gedep, Staten toe te lichten. De heer Borret zeide dat G. S. reeds nu met de zaak bekend zijn; maar aan het college is niets gezonden door de regeering. De leden heb ben, als de overige leden der vergadering, natuur lijk de zaak kunnen overwegen. Maar het college, als zoodanig, heeft geen enkel schriftuur van de regeering ontvangen. Spr. herinnert voorts dat in de Tweede Kamer met overgroote meerder heid is verworpen het denkbeeld om de districten voor de Staten gelijk te maken aan die voorde Tweede Kamer. Dit is dus zoo eenvoudig niet. Wordt het voorstel van den heer Buijs aan genomen, dan zullen Gedep. Staten het gevraagde advies met den meesten spoed uitbrengen, zoodat nog in het laatst der volgende week de ver gadering weder kan worden bijeenget oopon. Gedep, Staten willen dus den meest mogehjken spoed betrachten. Nadat nog enkele der vorige sprekers hunne meaning nader hadden toegelicht of andere zich .óor of tegen de motionBorret en Buys hadden verklaard, werden'de beraadslagingen gesloten. De motieBorret (tot dadelijke behandeling van het regeeringsontwerp) wordt verworpen met 52 tegen 17 stemmen. Vd«r de Iteeren: Boonzajer, Van Haersolte, Duijnstee, Grijns, Van Velzen, Van Walsum, Borret, Bevers, Van der Weijden, Jansen, Hooge- veen, Lazonder, Le Poole, Rodenburg, Van der Kun, Hoek en Van Rhemen, Hel voorstel van den heer Buys, om het ont werp te renvoieeren naar Ged. Staten, ten fine van advies, wordt aangenomen met 47 tegen 22 stemmen. Tegen de heeren Beelaerts, Van Haersolte; Duijnstee, Van Hogendorp, Grijns, Van Velzen, Borret, Schuurbeque Boeije, Constant Rebecque, Bevers, Van der Weijden,-Van der Oudermeulen, Jansen, Hoogeveen, Lazonder, Le Poole, Roden burg, Van Hardenbroek, Van der Kun, Hoek, Van Rhemen en Polak Daniels. (Door deze beslissing wordt het voorstel— Beelaerts geacht te zijn vervallen,) De vergadering wordt daarop verdaagd tot Vrijdag 8 Maart te 12 uren, ter behandeling als dan van het ontwerp der regeering. SCHIEDAM, 27 Februari 1889. Men schrijft uit Apeldoorn, dd. 25 Februari aan het HandehbladDaar er sinds het midden der vorige week geeo bulletins meer zyo uitgegeven, mag worden aangemerkt als een bewys, dat na dten tgd geeoe verandering van eenig belang in den toestaud des konings is gekomen. Bemoedigend is die toestand intusschen niet. Alleen des avonds verlaat de hooge lijder voor kotten tyd zyne legerstede en neemt ook zelfs dan nog geene beweging- Dat er onder dergelgke omstandigheden bjjna geen sprake kao zijn van het verrichten vair regeeringsdaden ligt voor de band. Alleeo de lichaamskrachten zijn ia het algemeen niet belangrijk verminderd. Gedurende den nacht bevindt zich steeds een der geneesheeren ia een vertrek, grenzende aan het slaapsalon dea konings. Den laatsten nacht bevond zich daar de hofarts Vlaanderen, den daaraan vooraf! geganen nacht de lijfarts dr. Vinkhuyzen. die gisternamiddag tydelgk naar Den Haag is teruggekeerd. Onvermoeid en met de uiterste zorgvuldig- beid blgft H. M. de koningin zich persoonlijk tot in de inloste bijzonderheden met de verpleging van harpn doorluchten gomaal belasten. Morgen(Donderdag)avond zullen de heeren gebrs.Van Lier alhier eene voorstelling geven, waarop w'y de bijzondere aandacht vestigen^ Er zal namelijk worden vertoond »Eeo zon netje in huis", een blijspel dat overal een groot succes verwierf en door de eerste critici van ons land zeer gunstig is gerecenseerd, niet alleen om het stuk zelf, maar ook om de vertooning; de bests leden vao het gezel schap de dame3 mevrouw Albregt, mevr, Verstraeten (vroeger te Rotterdam in den kiemen schouwbutg), mej. E.Van Biene en de heeren André, Mutters en Lageman treden dan ook daarin op. Tot slot wordt gegeven een zeer aardig blgspel van Rod. Benedix^Eigenzinnig- heid", dat door den heer Lion Van Lier in onze taal is overgebracht. Wij hopen dat dit streven der heeren Van Lier, om ons het beste te geven wat zjj op het repertoire hebben, door een stampvolle zaal zal beloond worden. Den 1n Maarta.s. zullen onze stadgenootea de heeren A. J. Vao de Poel, verificateur der 2e categorie, C. M. Poot, kommies-verificateur der le categorie, A. A. Zelisseu en G. Bljjatrar kommiezen der le klasse, den dag herdenken,, waarop zg vóór 25 jaren bg de administratie in 's rjjks dienst traden. Zaterdag 23 en Zondag 24 dezer heeft de schermvereeniging j Eendracht maakt Macht", te Rotteraa.it, een internationaal concours ge-* geven. Bij den wedstr'yd behaalde prevot langen- stok A. Van der Mark, lid van de scherm vereeniging sEendiacht maakt Macht" alhier de 2e prijs, z'y'nde een zilveren medaille. De Tweede Kamer ts bijeengeroepen tegen Dinsdag 5 Maart, 's namiddags te 2 uren. De regeering heeft haar ontwerp tol wijzi ging der wet op het lager onderwijs vau den Raad van State terugontvangen,

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2