Gemengde Berichten. Een schipbreuk op de Noordzee. K oio n i n. r&*. Post en Telegraphie. - --- au Idig' nl'yk t ae maal eren- iveof gen;- zon- ean •itioi niet i de jzel- ievr. den a de ■.den rdig nig- mze ^an op olle •tea der ieur itrar teDf atie l de ge-, igen me tier Naar wy veroemen, kan binnen enkele dagen de memorie van antwoord op het verslag betreff-nde het ontwerp tegen overmatigen arbeid van vrouwen en kinderen verwacht worden. Een gewijzigd ontwerp, waarbij de fabrieksinspectie is opgenomen, zal de memorie vergezellen. f Het Tenlaosck Weekblad (van den heerHaff- Biane; komt open en rond voor het doel uit. Andere organen der rechterzijde hebben nog getracht het ware doel der herziening van de provinciale kiestabel te verbergenmaar de heer Haffmans acht dat niet noodig. Ziehier wat het weekblad onder andere sehryft: »Om een Eerste Kamer te bekomen wier meer derheid met die der Tweede Kamer éene lijn trektzietdaar het doel der wijziging van de pro vinciale kiesdistricten. iGij ziet, vnj winden er geen doekjes om, maar komen er rond voor uitdenkende uan het vers van Vondel nEen goede zaak behoeft blanketsel noch verbloemen," »Üe Eerste Kamer moet som", zoo goed is zij niet. En dit kan niet anders dan met eerst de Provinciale Staten der verschillende provineies som" te zotten. Dit nu willen wij met een slag doen, in plaats van er jaren mee te'tobber.. Be grepen Korte wetten willen wij er mee maken, want er is haast bij. Na de nieuwe indeeling der districten komt natuurlijk terstond de ontbinding der Provinciale Statenen dan heet het in alle provincies tegen Wei: »Van dik hout zaagt men planken. Er uit met de leden der Staten, die op liberale leden der Eerste Kamer stemmen. Deze boeren zijn niet meer te gebruiken. Wij moeten lui bobben, die anti-liberale leden naar de Eerste Kamer zenden." Zijn die gekozen dan volgt de ontbinding der Eerste Kamer, om de gezuiverde Provinciale Staten aller provincies in dogelegen- beid te stellen het werk der zuivering der Eerste Kamar in eens te voltooien." Door de vereeniging ter behartiging van de Nederlandsche belangen der tentoonstelling te Parijs in 1889 is een verzoek gericht aan da - Nederlaudsche spoorweg-ondernemingen om, evenals de buitenlandsche spoorwegbe- gturen reeds hebben toegestaan, ook eene reductie van 50 pCt. der vracht te verleenen, zoo voor de heen- als voor de terugreis der voor die tentoonstelling bi-stemde goederen. De exploitatie-maatschappij van staatsspoor wegen heeft reeds gunstig daarop beschikt. ;en lil len Door de directie der Ned. gist- en spiritus fabriek te Delft zal in de maand Juut a. e, eeo bakkerscursua geopend worden, die onge veer twee weken zal duren. De cursus heeft ten doei aan jongelieden die het bakkersvak uitoefenen of wenscben uit te oefenen, eenig inzicht te geven in de wenscheljjke grondslagen van dit bedrjjf eu huo den weg te wijzen tot verdere theoreti sche en practische ontwikkeling. Tot rieo cursus worden toegelaten bjj voor keur jongelieden boven den ieeftjjd vau 16 jaar. De deelneming aan den cursus geschiedt kosteloos. De reis- en verblijfkosten zijn voor rekening van de leerlingen. De directie stelt- Zich gaarne ter beschikking van hen, die door hunne bemiddeling zeer geschikte gelegen heid tot huisvesting in burgergezinnen weo- Schen te vinden. De aanvragen tot deelneming moeten worden ingezonden vóór 15 Maart. Te Leiden was Zondagavond eene verga dering uitgeschreven van aociaal-democra- ten, alwaar P. v. d, Stadt zou optreden en ieder tegen 5 cents toegang had. De ver gadering bon echter niet doorgaan. Eerst werd met sneeuwballen geworpen, straks daarna met steeneo, tegen de woning van P., den bewoner van het bierhuis waar de vergadering zou worden gehouden. De po litie verzocht bezoekers en bewoners het perceel te verlaten, waarna het licht werd uitgedraaid eualleti uiteengingen,' Gelukkig bad alleen het huis het meest geleden, daar bjjna alle ruiten waren stukgeslagen. Door wylen den heer B. D. Prainat, te Rot terdam (opzichter vao de juweliersfirma Ro maic), zijn de navolgende legaten vermaakt Aan het parochiaal armbestuur der R.-k. kerk van dec H. Laurentius te Rotterdam f 3000 (om de jaarlyksehe rentes te doeo strek ken tot onderhoud vao die kerk) en f 4000 (om uit de intresten des winters te helpen voorzien in de nooden der armen dezer parochie); aan het R.-k. parochiaal armbestuur te Rotterdam f 5000 (waarvan de renten moeten worden aan gewend voor de R.-k. weeshuizen te Rotter dam); aan het geref. burgerweeshuis te Rotterdam f5000; aan het jongensgesticht van den H. Laurentius 13000aan hot Sophia-kinderziekenhuis en de pleegzuster- vereemging f3000; aan de Inrichting tot het verleenen van hulp aan minvermogende ooglyders f2000; aan de werkinrichting voor hulpbehoevende blinden f 2000 aan de inrichting voor doofstommen-onderwijs f2000; aan de ambachtsschool f3000; aan de gemeente Rotterdam f 3000, om daarvoor aan te kuopeo eene of meer ver dienstelijke schiideryeu van levende Neder- laodsche meesters, voor de verzameling iu museum Boymans. Ai deze legaten zyn vrij van rechten en kosten, Een door vele notarissen en candidaat- notarissen onderteekeod adres, houdende bezwaren tegen de zaakwaarnemerij, is aan de ministers van bionenlandsche zaken, jus titie en financiën aangaboden door de com missie, die zich met de redactie beiast heeft, en die zeer welwillend door de mi nisters ontvangen is. De minister vao justitie heeft haar verzekerd dat de herziening van de wetten en besluiten op het notarisambt voortdurend nog eeo onderwerp van ern stige studie bjj zyn departement uitmaakt. Omtrent het ongeluk, overkomen aan den zoon van den zeeloods G. Das, vernemen wy nog het volgende Nadat het schip 3 dagen in zee was geweest, werd des morgeDS by prachtig weder en kalme zee, onder commando van den kapitein, bet be vel tot eloepenparade gegeven. Bjj die manoeu vre is de jonge Hendrik Das op onverklaarbare wyze, waarschijnlijk door een misgreep, over boord gevallen. Hij heeft misschien nog een loglijn, die overboord hing, gegrepen (later is die Ijjn gebroken ingehaald), tnaav is verdron ken. (N. JR. Ct.) Zondag had de predikant eeoer Zuid- bevelandsche gemeente de onaangename erva ring, bjj het gaan vaa de consistoriekamer naar zjjne woning op een dracht sternen te worden onthaald in het gezicht vau een politie beambte, die zich aanstelde alsof hjj van het voorval niets bemerkte. De notaris Junckheer te Gorsel (Geld.) is, naar vao daar aan het llllad gemeld wordt, verdwenen. Men vreest dat hem een ongeluk is overkomen. tegenwoordig hun bedrjjf ook in de kerken uit. In de Groote Kerk alhier werden Zondag van eenige bezoekers de portemonnaies gerold. Te Gouda is gistermorgen de hoofdhuis der waterleiding gesprongen, ten gevolge waarvan de inwoners voor onbepaaldso tjjd van water verstoken zjjn. Onder Njjkerk (Veluwe) is een twaalfjarig meisje onder een vallenden boom geraakt, met het treurig gevolg dat zjj weldra overleed. Te Valkenswaard (N.-B.) heeft een politie- ageut bjj eeo zijner buurvrouwen, die, naar men algemeen beweert, hare dochter oumen- schelyk mishandelde, deze laatste dood op haar bed gevonden. Er loopen velschillende ge ruchten, ten gevolge waarvan de justitie een onderzoek zal instellen. Zuiöland. In den ouderdom van 85 jaren is alhier de oud-stiyder Jan Vau Essen over leden. Utrecht. Te dezer stede is Zondagmiddag oen jongmensch van nette familie, van een wandeling tehuis komende, plotseling krank zinnig geworden, en wel ia zulk een havigen graad, dat hjj nog denzelfden dag naar het gesticht voor krankzinnigen aldaar moest worden overgebracht. Een 19-jarig kunstschilder, David Mose, dia een schets van den aartshertog Rudolf op diens doodbed maakte, voor den keizer van Oostenrijk bestemd, is krankzinnig gewoiden door de ont roering, bij dat werk ondervonden. De Amerikaansche miüionair Flood is to Heidel berg aan een nierziekte gestorven. Hij was do associé van Mackay en had alleen door de goud mijnen 750 millioen ds. verdiend. Jlij bezat te San-Francisco een huis, dat met toebehooren en kunstschatten 60 millioen pd. st. had gekost. Bij liet plaatsje St. Michel, in Savoie, zijn negen personen door een lawine overvallen. Vier van hen werden gedood en de meeste anderen gruwelijk verminkt. Denzelfden dag vernielde een sneeuwvel het geheele dorp Nivollet. Reüerda*. De zakkenrollers oefenen Den 4en December verliet de sloep Harmonie, schipper A. Schouten, tehuis behoorende te Schie dam, onze haven, om ter kabeljauwvangst te gaan. Ze bereikte de iGroote Visschersbank", gelegen op 57u 30' N.B., on maakte den 1 Sen December aanstalten om huiswaarts te keeren. Aan den avond van den 23en December was ze zeilende bij de bekende Doggersbank, op 54° 30'. 't Was een donkere avond, doch niet mistig 'twas goed weer, en de bemanning, bestaande uit twaalf personen, mocht dus de hoop koeste- rén, tehuis het Kerstfeest ta kunnen vieren. Weinig vermoedde schipper Schouten, toen bij zich 's avonds ongeveer negen uur ter rust begaf, dat hij zeer spoedig, en wel vanwege een .ont zettend, dreigend gevaar zou worden gewekt. Wat toch gebeurde er 7 Een Duitsche ijzeren bark, de Julius, zette koers in tegenovergestelde richting van de sloep. Niets deed een botsing vermoeden, omdat de barkbleef ze denzelfden koers hou den, de sloep op betrekkelijk grooten afstand zou passeeren. Op beide schepen waren de lichten in behoor lijke orde; aan stuurboord liet groene, aan bakboord bet roode. In den aanvang werd van weerszijden het roode licht gezien. Dochwat gebeurt? Eensklaps ziet de wacht aan boord van de sloep het roode licht der bark verdwijnen en het groene te voorschijn komen. Dit was een kwaad teekenwant hieruit bleek dat da bark van koers veranderd was, en weldra bleek het dat zij -op de sloep aankwam. Den schipper wek ken was voor de wacht op de sloep het werk van een oogenblik. Niet veel meer tijd kostte het schipper Schouten om op het dok te. zijn en tot de vreosolijke ontdekking te komen, dat eene bot sing tusschen beide vaartuigen onvermijdelijk was. Onmiddellijk werd hot slapende volk gewekt en het had het dek nog niet bereikt, toen da ijzeren bark met een vaart van tien mijlen aan bak boordzijde de sloep midscheeps pakte. Schipper Schouten greep een der touwen, die aan de boegspriet der bark hingen, en wist zich op de spriet te redden. De stuurman der sloep, oen zwaarlijvig man, had ook wel een der touwen gegrepen, maar miste de kracht om er tegen op te klimmen. Op zijn angstgeschrei boog schipper Schouten zich over de spriet, en had het geluk een der handen van don stuurman te grijpen en hem vast te houden. In deze positie, en dat bij stik- donkeren nacht, brachten beiden enkele minuten door, totdat hot aan de bemanning der bark gelukte den stuurman een touw om het lijf te winden, en hem zoo aan boord van de Julius U hijschen. Intusschen had men van de bark touwen neer gelaten, die na korter of langer tasten door de overige tien schepelingen werden gegrepen, met de verblijdende uitkomst, dat, toen de sloep Har' menie in de diepte verdween, haar gansche be manning behouden aan boord van de Julius was. Bedenkt men echter dat het donker en koud, dat de verwarring groot was, het levensgevaar ieder oogenblik steeg en het angstgeschrei hart verscheurend was, dan zal het geen verwondering baren, dat de Schiedamsche zeelieden oenen nacbt hebben doorgebracht dien ze nimmer zuilen vergeten. Het leven hebben zo er afgebracht, maar dat is alles. Er was geen denken aan, uit het zin kende vaartuig iets te redden; de twaalf zee lieden hebben bij deze schipbreuk ai wat zij bezaten verloren. Hot volk landde te Shields, en trok vervolgens naar New-Castle; acht keerden vandaar den Ien Januari huiswaarts. De schipper en drie man vertrokken echter naar Liverpool in het belang der assuradeuren, en keerden den 20en Februari jl. hier terug. Een gedeelte der bemanning kan hot geleden verlies niet dragen. Worden er, wat waarschijn lijk is, weldra pogingen aangewend, hun hot geledene eenigszins te vergoeden, dat dan van. den weldadigheidszin onzer stadgenooton op de bekende wijze blijken worden gegeven De gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika bestaat door middel van het stoomschip 'Rotterdam. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op den 2en Maart a. s., des morgens ten 11 ure. De wyze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden» Batavia, 26 Januari. Ta Weltevreden is 16 dezer aangekomen de generaal-majoorVanTeijn, gouverneur van Atjeh, vergezeld van zijne echtgenoote en dochtertje. Uit denzelfden trein stapte ook de nieuwbe noemde adjudant van den gouverneur-gensraM, de le luit. der infanterie Van Polanen Petel, I ridder der M. W. orde. De Atjeh-correspondent van de Soar. Ct. schrijft o. a. Werd onlangs een Chineesche schuit door Atjehers van de kust afgeloopen en hare beman ning voor een deel vermoord, dat gruwelstuk moet worden gestraft. Ben ik goed ingelicht, dan werd eene boete opgelegd van 20 a 30000 dollar. De boete is tot heden niet voldaan, en vandaar de blokkade van gansch de noordkust. Uit Atjeh wordt aan de Locomotief o. a. ge- schreven Het blokkade-eskader is door de terugkomst van Zr. Ms. stoomschepen Samarang en Macassar met 2 flinke schepen versterkt. De stoomer Macassar heeft wederom onder vonden dat men uiterst voorzichtig moet wezen in het gebied van onze sobats baik. Gedurende haar observatietocht langs de west werd, bij wijze van gezondheidsmaatregel, een kleine mili taire wandeling door do iandingsdivisie gedaan bij Troemon. Bij Bankawang komende, werd de kleine macht beschoten door het volk van onzen vriend Toekoe nja Abas, onder aanvoering van Toekoe Joesoet. De landingsdivisie schoot flink terug, entoen daarna omtrent het verraad van onzen sobat onderzoek werd gedaan, gaf hij op dat het een bloote vergissing was sobat wist zoo mooi zijn zaak te bepleiten, dat hij 15 Beaumont-geweren heeft cadeau gekregen. Raden Penna, de patili van Anjer, is eervol uit zijne betrekking ontslagen, cn vervangen door don patih van Serang, Te Soarnbaia hield da Vereeniging van suikerfabrikanten" 15 dezer eene vergadering. Daarin bleek o. a. dat in Madioen, op do fabrieken Poenvodadie en Redjosaric reeds sporen van sereh waren geconstateerd. Ten einde den voortwoeker

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 3