Men schryft aan bet Utr. Dbh: 'Het gouvernement van den Oranje-Vry- ftaat roept personen op, die genegen zyn den spoorweg van Nerval's Pont naar Bloem fontein en dien van Harrismitb naar Van Beenen'a pas aan te leggen en te ezploiteeren. De eerste baan moet een lengte hebben van 117'/s Engelsche myl, de tweede eene van 22 Eng. my!. Inschryvingsbiijetten moeten vóór of op den 20a April aan het kantoor vao den gouvernements-secretaris zyn ingeleverd. Verder wordt door hetzelfde gouvernement aanbesteedde bouw van een stalen of steenen brua over de Caledon-rivier, by Jammerbergs- drift De pryzen moeten afzonderlijk gegeven worden. De stalen brug moet zes bogen hebben van 153 voet elk, en de steeoeo brug 10 spannen van 95 voet elk en een van 89 voet. Inschryvingsbiljetten worden voor of op 27 April a. s. ingewacht op het kantoor van den auditeur-generaal met het opschrift: tender voor brug te Jammerbergsdnft. Is er geen Hollandsche firma, die het laatste werk aan durft, en geen Nederlandsche maatschappij, die den spoorweg wil leggen? Anders kapen de Engelschen ons ook dit groote en zeker winstgevende werk in Zuid-Afrika weer voor den neus weg, Er is haast by." Volgens de N. Prov. Gr. Ct. is de heer W. A. Scholten voornemens een blijvend aan denk en te schenken aan de stad Gtouiogeo, dat hjj 50 jaar in haar midden vertoeft. Dat aandenken zou bestaen iu eene overdekte markt, welke aao den Noordkant vao den Turlsingel vóór de Bloenistraat zou geplaatst woiden en waar in de eerste vier jaren geen Sttógeld zoti mogen worden geheven. Hier zou dsn de markt kunnen gehouden worden van boter eo eieren, wild en gevogelte, fruit en groenten enz. De kosten worden op f50 a f70,000 geraamd, In de Donderdagmiddag te Rotterdam ge houden vergadering der vereeniging tot bet verleunen van hulp aan minvermogende oog- fyders werd het 23e jaarverslag uitgebracht. Daaruit blijkt, dat de jaarlyksche bjjdragen beliepen f 3463 ol 38 meer dan hel vorig jaar. Daarentegen kwamen verschillende be langt yke giften in. Teiwyl 109 gemeenten ia Zuid-Holland minvermogende patiënten jsonden, verleenden slechts 17 een jaarlyksche Oodei aieumog; een verhouding welke zeer Ongunstig te noemen is. Iu 't geheel waren in 1888 bydevereem- ,ging iogeschieven 4097 lyders, aan weike 23550 adviezen kosteloos werden verstrekt. Yah deze adviezen komen 16224 op de poly- Jdioiek en 7320 op de kliniek. Tot de kliniek behooren 114 lyders die aan hun woning of tydelyk verblijf bezocht werden en 212 die in de inrichting verpleegd werden, waarvan 102 Ijjders met 3097 verpleegden geheel kosteloos. zeide hij«zoo hebt gij mij eens gekost ontvang dien kus honderdvoudig terug. Daar ik u niet in mijne armen, niet aan mijn hart kan drukken, laat dit nu het onderpand onzer verloving zijn." Een zalig gevoel greep het diep geschokte meisje aan. Gloeiend rood en doo lelijk bleek wisselden alkander op haar gelaat af. Zij stond daar, de linkerhand tegen den kloppenden boezem ge drukt en wankelend, alsof de overmaat van geluk pa zooveel leed haar dreigde ta overmannen. «Zeg toch dat gij mij liefliebtfluisterde Herman op roerenden, smeekenden toon. «Zeg dat gij de mijne wilt zijn, de mijne voor altijd." Met onbeschrijfelijke aandoening in haren blik zag Elima den geliefde aan. Twee groote iranèn rolden haar langzaam over de gloeiende wangen, maar de glimlach om hare lippen zeide hem dat het vreugdetranen waren. Spreken kon zij evenwel niet. Uit bare oogen kon Herman het antwoord lezen, dat hij zop, vurig verlangde. Maar die oogen spraken dan ook zoo duidelijk, Het aantal uitgereikte brillen bedroeg 1236. Het getal grootere kunstbewerkingen bedroeg 291. De behoefte aan uitbreiding der inrichting wordt meer en meer gevoeld. De rekening sluit in ontvangst en uilgaaf met f 15190 65Yz, een batig slot aanwijzende van f73453'/s. De begrooting voor het volgend jaar sluit met f10700, In het jaar 1888 werden in de inrichting voor ooglyders te Amsterdam verpleegd 576 patiënten, waarvan hersteld werden ontslagen 551. In behandeling zyn thans 25 patiënten. Men schr'yft uit Neerbosch: Men is aihier begonnen met den bouw vaa het nieuwe weeshuis; de steigerpalen zyn gezet en wanneer het weer maar eeuigszms gunstig is, wordt de bouw met spoed voort gezet, opdat er spoedig plaats koine voor de vele arme weezen, die om plaatsing hebben gevraagd, doch waarvoor geen ruimte is om hen te huisvesten. Het Maandblad van dr. Pieraon uit Zetten deelt een en ander mede over de midder- nachtzending en haar arbeid te Amsterdam: Deze beiaDgryke tak van arbeid onder mannen breidt zich in de laatste dagen sterk uit. Twee jonge mannen staan aan het hoofd, onder toezicht en gesteund dour een veree niging, waarvan hel bestuur, uit mannen van leeftijd beztaande, is samengesteld uit de volgeade beerenJ. Muller, W, J. Roos, H. Mulder, A. Breedó en J. J. Van Usseldyk. Het bestuur is bereid alle inlichtingen te geven, die men veriaogen kan. Men houde wel ia het oog, dat deze ver eeniging geheel bestaat uit personen, die zich vrijwillig aan dien arbeid wijden en die daarom eik op hun beurt enkele uren daaraan geven. Doch zal de beweging stand houden, zoo is bet noodzakelijk dat het tweetal, dat er de ziel van is, zich daaraan geheel kan wyden en niet door andere zorgen belet Worde, nacht aan nacht zyn moeiljjken', ernstigen en zwaien dienst te vervullen. Zjj wenscben bovendien ook in audere steden hetzelfde weik te bevordeieu. Te Haarlem geschiedt dit reeds en eeuigszms ook te Rot terdam. Maar van verschillende zydeo worden zy uitgenoodigd, en zoo dit gelukken zal, moeten zy kiachtig worden geholpen. Er rust reeds veel zegen op hun werk. Ook te Nijmegen openbaart zich reactie van de groote bouwwoede. De Tijd meldt dat daar ter stede een paar honderd huizen ledig staan, lerwyl eea villa, die 70,000 gekost had voor f 27,000 en een groot heeren huis waarvoor f 30,000 werd betaald voor f16000 werd verkocht, Volgens den beiickt- gever zou de toekomst nog erger doen vreezen, nu de rijkskweekschool wordt opgeheven en dat de jonkman geen «ogenblik meer kon twijfelen dat zijne liefde door het onschuldige, reine meisje, dat misschien nimmer te voren geweten had wat liefde beteekende, beantwoord werd. De terugkeer van Sidin, die zich misschien over het lange zwijgen der gelieven ongerust begon te maken, stoorde hen in hunne stille betuigingen van wederzijdsche min. Ook nog iets anders bad zijne ongerustheid opgewekt, «Wees op uwe hoede!" voegde hij met ge smoorde stem Herman toe. pik hoor ginds be weging. De oude heks komt nu en dan luisteren aan onze deur." »Hoor eens, Sidin, "zeide Herman, als schoot hem plotseling eene goede gedachte in »kom wat dichter bij mij staan om beter te kunnen hooren. Graag zou ik u en Elima nog op het oogenblik uit dezen kerker verlossen. Zitten die stangen vast?" sHelaas, zeer vast, beer! Maar als ik dat W»l, zie ik,, kans ze tegen morgenavond los te wringen," het garnizoen met Mei. naar Amersfoort wordt verplaatst. Aan een schrijven van iemand die nu drie jaar geleden uit het noorden van ons laad met vrouw en drie kinderen naar Kansas ver trok na hier ie lande aan lager wal te zyn geraaktis het volgende ontleend «Het ia hier als in uw land", schryft de man «de luiaard moet bedelen. Toen wy hier voor drie jaar aanlandden, hadden we nog vijftien dollars. Toen wy thuis meenden te zyn, moesten we nog tweehonderd mylen westwaarts naar onze prairie. Mjjn zoon en ik bouwden eeo huis, half onder de opper vlakte daarna hielpen wij een buu. aao een onderdak bezorgen, waarvoor hy my vyf acres ontbrak. Wy hadden drie kleine varkens en twaalf kipjien, en geen duiten meer. Mjjn zoon en ik gingen werk zoeken en vondeo dat aan eea spooiweg, tweehonderd uur van onze nedei zetting. Daar werkte ik ruien twee maan den en mijn zoon twee maanden langer, daar ik ongesteld werd. Op onze nederzetting terug gekomen, vonden we werk by eeo boer. Van dezen kocht ik twee jonge ossen om mjjn land te breken zy kostten my 55 dollars, In 1887 brak myn zoon er twintig acre3 mee en ploegde de vyl acres. Het geld was weer op. Alweer op een spoorweg losmjjo zoon en ikda vrouw en de meisjes beiedderden het land en verzorgden de beesten. Na ruim twee maas den giogeo we weer naar huis, werkten nog een maaod by een boer en daarna bocht ik eeo koe. Wy hadden nu een koe, twee ossen, zeven varkens en dertig kippen. Hierna ging myn zoon nog drie maandeo den boer op, waardoor ik in staat was gesteld om een span muilezels te koopendie my byna duizend gulden kostten. De varkens waren vet gewor den drie hield ik voor eigen positie en vier werden te gelde gemaakt. Myn zoon werkte vervolgens mat de muilezels en ik met de ossen, zoodat wy nu 86 pondemeat land om hebben. Prairiebi eken is outzagljjk zwaar werk. De oogst in '87 was beter dan die van verledeD jaar. Iu '87 maakte ik uit twee acres zooveel als in 't jaar daarop uit zes, terwyl ik in eerstgenoemd jaar per bushel aardappels een dollar eo een jaar daarna geen hal ven dollar maakte. Een bushel is 37 liter. Tueo ik verleden jaar io 't vooijaar alles had be plant, was het geld weer op, hetgeen ik io Ft Iceland in de laatste tyden wel gewoon was. Wy gingen weer aan het spoor werken, noch toen maakten wij 't niet zoo goed, daar myn zoon ziek werd. Tnaos hebben wjj drie koeien eea os hebben we gemest en voor eigea ge bruik geslacht, terwyl twee koeien een kalf ter wereld brachteo. Ook kocht ik my ge reedschappen aanwaaronder drie ploegen twee eggen, planters enz. Eten hebben wy in overvloed, spekvleesch zooveel wy lusten wittebrood, kreotebrood, suikeibrood; koek, ïZoudt gij mij willen volgen, Elima, waarheen jhet ook zij?" Waarheen het ook zij I" was haar antwoord, dat Herman als muziek in de oorea blonk. Het waren de eerste woorden, die zij sprak. «Sidin,vroeg hij met aandrang, azijn alle deuren gesloten •Alle gesloten, heer, gesloten en gegrendeld, en als ik poogde ze te openen, zou men het dadelijk hooren." Herman nam nog eens de proef of de dikke en ook overdwars bevestigde staven ook te bewegen waren, ook al moest dit eenige uren arbeids kos ten, Het bleek hem onmogelijk. Er zat niets anders op, dan den volgenden dag af te wachten of Sidin er in slagen zou de versperring te verbreken. «Houd u dan gereed tegen morgenavond op ditzelfde uur," fluisterde Herman, aTegen dien tijd vei breekt gij de staven, niet waar, Sidin?" Ja heer. Doch spoed u nu voorthet is hoog tijÖ" «En gij, Elima," aldus wendde Herman zich nog eenmaal tot de geliefde, «belooft mij trouw te koekjes en taartjes bakken de vrouwelijk» huisgenooteu, die af en toe mede werkzaam zyn op de prairie. «Ooze brandstof bestaat uit steenkool, hout en drogen bufifelmest, dieu wjj in de prairie voor 't zoeken hebben en die veel beter is dan de lange turf in Friesland. «Of wy weer naar 't vaderland terug wil len? Niet gaarne. Maar Diet alle nienecheu zyn hier thuis, veel moet men, wat gemakken, geriefelijkheden en gezellig verkeer aanbe langt hier ontberen en«werken eis muilezels". Menschen boven de vjjftig jaar passen hier oiet. Heeft meo wat duiten over, dao is men hiér spoedig klaar eo voor de toekomst bezorgd. «Io Friesland zouden wij 't met den besten wil niet gehaald hebben; daar zitten jetwee dingen in den weg en dwars in den weg ook, namelijk «kleine verdiensten en groote parade". Als je het nu maar begrepen hebt. Wy gaan hier aau den arbeid, dat de rug je 's avonds piept en leggen allo weelde af, zoo komen wij; vooruit. Onze tafel ziet er goed uit, ja, de disch is zelfs overvloedig geladen. Naar de weebma'kt waan we niet; aan biljarten eo sociëteiten doen wjj ook niet; keruussen eo pretjes woceo we niet by, eenvoudig omdat ge dit alles hier te vergeefs zoekt: van ver lakte schoentjes, polonaises, kostuums ea queue's weten we hier niet af, zonder nu juist io Adam's kostuum te loopen. Geeo vaa ons weoscht weder te keereo, zoo staat 't nu in elk geval." Het haantje van den toren. Menigvuldig* zijn nog heden ten dage de sporen en over blijfselen van heidensch bijgeloof, dat onze voorvaderen eenmaal aanhingen en vereerden. In taal, zeden en gewoonten, in kleederdrarht, bouworde enz., schemert veel door, 'wat aal* lang vervlogen dagen, aan de grijze oudheid' herinnert. Vooral in Friesland, het gewest, dat zoo langen tijd een geïsoleerd standpunt wist ta behouden, vallen die merkteekonen den nauw- keurigen beschouwer spoedig in het oog. Maar ook in de andere noordelijke provinciën, Gro ningen en Drente, wordt nog veel'gevonden, dat eene mythologische afkomst verraadt, Eén gebruik, tot op heden nog in gansch Nederland trouw in eere gehouden, wil ik hier «enigszins- nader toelichten omdat er wellicht zijn, die- zich van die gewoonte geene juiste verklaring weten te geven, 'k Bedoel namelijk bet overal gevolgde gebruik van het plaatsen van den haan op de torenspits. De haan was, roet de zwaan en de eend, bij de ouden een bode uit het doodenrijk. Evenalp hij eiken dag liet rijzen van het zonlicht aankon digt, zal hij ook eens kraaien, als de jongste dag: aanbreekt. Dikwijls zegt men tot kinderen, die zich eene slechte gewoonte hebben eigen gemaakt: «Als tegelijk de klok slaat, de haan kraait en de hond blaft, zou gij dit of dat niet meer kunnen laten, moet gij het altijd door blijven doen." Dat rust op het oudheidonsche maar gansch niet zullen volgen en mijn innigsten wensch, u te be vrijden, met te zullen weerstreven?" Het meisje knikte hem vertrouwelijk toe. Op hare beweeglijke trekken spiegelden zich echter weemoed, angst en bezorgdheid af. Het was voor Herman hoog tijd geweest om zich te verwijderen, want een oogenblik nadat hij zich in den hof had'teruggetrokken, hoorde hij deuren openen en dichtslaan en bet oude wijf tegen hare gevangenen uitvaren. «Wat hebt ge bier samen te bedisselen?" klonk het op ruwen toon, «en dat aan het open venster! Hoor ik daarbuiten ook niet wat? Sluipt daar niet iemand tusschen de boomen door 1 ik zal de politie gaan halen, 't Is hier niet zuiver; gij pleegt verraadgij schelmen I" Ijlings was Herman langs hetzelfde pad, dat hi;, gekomen was, weggesneld. En pas was hij met niet weinig inspanning op den muur geklom men of hij zag twee fakkels van achter het geboomte opduiken, die zich bewogen in de rich ting, waarin hij gevlucht was. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2