Per I elegrauf. Gemengde Berichten, Koloniën. lichten 68.0 decimeter; op de l|jn der groene geleidelicbten 68.0 decimeter; 50 meter bezui den de lijn der groene geleidelicbten 6i.O deci meter; grondslag voor getijseineu, bij gewoon laag water, bij dag en nacht 61.0 decimeter. Als grondslag voor de getjjseineo wordt, bg gewoon laag water, aangenomen 61 dM., zgnde het minste water in de 100 M. breede vaargeul, gerekend van 50 meter benoorden tot 50 meter bezuiden de iichtealgnen. Met leedwezen vernemen wg dat de onge steldheid, waaraan de oud-hoogleeraar dr. Donders reeds sinds eenige wekeu lijdende is, in iie laatste dagen eene ernstige wending bee't genomen. (N- S. Of.) Naar men verneemt, is de ongesteldheid, waardoor de oud-hoogleeraar dr. P. J. Veth te Arnhem is aangetast, eene zenuwziekte, welke, met het oog op den hoogen leeftijd vau den lijder, wel bezorgdheid wekt, maar jiog geenszins het ergste doet vreezen. In verband met de aanstaande wereldten toonstelling te Pargs bestaat, naar wij ver nemen, het plan om eene wijziging te brengen in de treinverbinding HollandParjjs. Volgens de Medicinitsh» Oentral-Ztitung is door den minister aan dr. Merger toe stemming verleend de geneeskundige praktijk in baai geheelen omvang in het Duitsche ryk Uit te oeleuen. Men zal zich herinneren dat voor eenige maaoden de' bekende millioenen-juffrouw Jannetje Struik, Nijmegen bezocht en toen by eenige handelaren in goud- en zilver wei ken kostbaarheden trachtte te verkoopen. De politie werd gewaarschuwd en nam onmid dellijk een en ander in beslag. Krachtens vonnis van de arrond.-recbtbank te Dordrecht zullen bedoelde voorwerpen deze week bg .executie te Nijmegen worden verkocht. D.Oi Een leerling der H. B. S. te Groningen geeft in de N. Gr. Ot. da volgende voorstel ling van de „vechtpartij" tusschen de politie en jongens der H. B. S. s's Middags 4 uur begonnen eenige leer lingen der lagere klassen mets 'eeuw te wer pen, hetgeen zoodanig da drift van eenige poiitie-ageoten opwekte, dat zjj van hun sabels .gebruik maakten. Tot een gevecht evenwel .kwam het niet, en van de betichting, als zouden wg met messen gevochten hebben, is dan ook geen woord waar, evenmin is een agent door ons gewond geworden, Ook het arresteeren van vyf onzer is uit den duim ge zogen wel zjjn eenigen onzer vtgwillig naar bet bureau gegaau, om ous beklag in te dienen." Den Daag. -Maandag jl. werd te Scheve- Hingen officieel bericht ontvangen dat Z. K. H. prins Albrecht van Pruisen met H.D. gemalin en gezin gedurende het a. s. seizoen aldaar zal vertoeven. Z. K. H. is voornemens, van omstreeks 15 Juli tot 15 Augustus zguen intrek te nemen in het zHótel d'Orauge". leidea. ZoDdag jl. herdacht dr. W. N, du Rieu, onder talrijke huldeblijken, zgne 25-jauge werkzaamheden als directeur der uoiversiteits-bibliotheek. Namens de byna 300 deelnemers werd den jubilaris een kostbare beker van gedreven goud, een pronkstuk van drijf- en ciseleerwerk, vereerd. Namens het kon. Ned. aardrijkskundig genootschap werd hem het eere-lidiuaaischBp aangeboden, Nijmegen. Gisteren .viel mevrouw M., echtgenoot van een gepensionneerd 0,-1. olfi- cier, uit het zolderraam harer woning, aau da Platenmakerstraat- alhier crDe ongelukkige .vrouw werd dood 'vam de' straat .opgenomen. Volgens bericht uit Amerika laat het zich aan zien dat het ongeluk waarbij Edison aan zijne oogen is getroffen, vermoedelijk beter zat afhepen dan men aanvankelijk had gemeend. In Siberié is opnieuw goud gevonden. Onlangs werd door een boer, die in de nabijheid van Irkoetsk een kuil groef, goud ontdekt. De aarde die uit den bodem van den put werd opgegraven, bevatte goud van omstreeks 4 '/s ounces cwt. ge halte. Deze ontdekking heeft grooten opgewonden- beid veroorzaakt. In menigte zijn de boeren aan het graven getogen en de geheele streek ziet er uit alsof een heirleger konijnen aan bet werk was geweest. Hollandsch wee voor Engeland. De Londensche correspondent der N. ft. Cl. schrijft aan dat blad van Maandagavond Het belangrijke bericht, hetwalk de Staats courant ons bracht, nl. dat, te beginnen met t Juni e. k,, levend vee uit Holland, behalve var kens, wederom op den ouden voet zal mogen worden ingevoerd, is, zoo niet bepaald als eene verrassing, dan toch onverwacht gekomen. Bij eene inspectiereis door Londenhedenochtend ondernomen, bevond ik dat de meeste Engelsche belanghebbenden nog niet met het besluit der Engelsche regeering in dezen kekend waren, en een paar ambtenaren hielden zich zelfs van den domme en beweerden niets van de zaak af te weten. Inderdaad is o fficieel hier niets be kend, want de London Gazette heeft nog niet gesproken, en zal eerst morgenavond de zaak eurbi et orbi" verkondigen. Aan het landbouwdepartement van den Gehei men Raad in de Parliament-street was men openhartiger en zocht men geenszins te verbloe men wat morgenavond niet meer te loochenen zal zijn ook officieel, n). dat, te beginnen met 1 Juni, Holland wederom in de positie zal gera ken van op de sfree list" te komen, roet het gevolg, dat de vijftien slachtplaatsen in Enge land, waar Huilandsch vee thans geland mag worden om te worden geslacht, opgedoekt zullen worden voor zoover ons vaderland aangaat, en dat Nederlandsche runderen en schapen, gelijk vijftien jaren geleden en later geschiedde, vrijelijk zullen mogen ingevoerd worden na de gebruikelijke sanitaire inspectie aan de landingsplaatsen'. Ik vroeg, of de regeering geene hernieuwde oppositie verwacht van de Chaplin-partij, welke proteciionnismo verlangt onder het kleed van wering der uitheemsche veeziekten, en telkens al gejammerd heeft, zoo er slechts sprake was van Hollandsch vee levend toe te laten. Maar in de Parliament-street vat men deze zaak zeer kalm op. Ja, misschien zal er worden gedeclameerdmaar de regeering heeft haar antwoord gereed. Zij Jieeft zich stiptelijk gehouden aan de wet Krachtens de vigeerende wetgeving was er geen grond meer voor den Geheimen Raad om het verbod op den invoer van levend vee uit Holland nog langer te bestendigen. Geene voorzorgen zijn verzuimd, en de ver verwijderde termijn (tot 1 Juni) is met opzet gekozen, niet enkel om tijd te laten aan belanghebbenden, ten einde zich te gewennen aan en voor te be reiden op den nieuwen staat van zaken, maar ook om den »Privy Council" gelegenheid te geven op het besluit terug te komen, mocht zulks noodig wezen. Onder de belanghebbenden zeiven lieerscht alsnog, voor zoover ik dat heden kon nagaan, geene uitbundige geestdrift. De meesten koesteren geene buitengewone verwachtingen van het her- stol van den vorigen toestand. Zij hopen op betere prijzen, speciaal voor ons fokree en onze melk koeien, maar zien vooreerst geene buitengewone vermeerdering in den runderenhandel met Hol land te gemoet. Dit is begrijpelijk. De veehandel met ons vaderland heelt zicb verplaatst. De slachters zijn Engeland uitgegaan, en wat vroe ger naar hier kwam, is sedert vele jaren naar Duitschland verhuisd. Eensklaps zal hierin wel geen verandering kunnen komen, maar wij willen het beste hopen voor een "verkeer, dat vroeger zoo hoogst belangrijk was voor onzen veestapel Dat er ook groots belanghebbenden zijn, die veel verwachting hebben van de heropening van den Hollandschen veehandel met Engeland, kan blijken uit de houding der Great-Eastern-spoor wegmaatschappij, die weleer, via Rotterdam en Harwich, dien handel in het groot dreef, ja, bijna monopoliseerde, en er jaar in, jaar uit een 30.000 k 25 000 pd. st. 's jaars aan revenuen uit trok. Ik was van middag aan het kantoor der genoem de vennootschap en bevond dat zij zich alvast ge wapend heeft met het oog op de dingen die komen konden. Diie booten zijn reeds of worden nog ge reedgemaakt als bijzondere veebooten, die tusschen Rotterdam en Parkeston in da vaart zullen worden gebracht, zoodra het decreet van den Geheimen Raad in werking zal komen. Daaruit reeds volgt dat de Great-Eastem-sp.-m]. niet vervallen wil in de fout van weleer, van vee te vervoeren op de pas sagiersbooten Ook te Harwich worden voorberei dende maatregelen getroffen, en men gaf mij da verzekering dat de maatschappijdoor lage vrach ten en vlug vervoer wil trachten tot een snelle ver levendiging van onzen veehandel met Engeland krachtig mee te werken. DEN HAAG, 6 Maart. De Tweede Kamer heelt heden voor dadelijk sectie-onder zoek aangewezen de pensioen wei tan voor burgerlyke ambtenateu de regeling van den dienst der locaalspoorweg«nde aanvulling van het wetboek van sti afvui dei mg en de wgzigiug in de techteilijke organisatie. ecgac BWffwa ui ia--!»;.'»: tu«i. m i it --iz- ti M— Batavia» 1 Februari. Er is door den raad van Indie eene buiten gewone vergadering gehouden, welke werd voor gezeten door den gouverneur-generaal en werd Bijgewoond door generaal - Van Teijn. Uit die laatste omstan iigheid kon men opmaken dat de Atjeh-zaken zijn behandeld, doch wat er is ver handeld of besloten is niet uitgelekt. Lieden met de toestanden bekend, gelooven niet dat de tengkoe di Tiroe zich aau ons gezag zal onder wei pen, ook al duet de pretendent- sultan dat. Zijn onze inlichtingen juist, dan zou ook alleen de laatste door tusschenkomst van Djohorezen bij onzen consul te Pmang onder handelingen hebben doen beginnen, en zijn daar op van onzen kant ook aan het geestelijk hoofd voorslagen gedaan. Waarschijnlijk zal wel spoedig meer van de zaak bekend woiden, indien ten minste de aangeknoopte onderhandelingen tot eenig resultaat leiden. Javabodc Omtrent het spoorwegongeval meldt de Java bodc o. a. het volgende Alleen de machinist werd gewond en verdere persoonlijke ongelukken vielen niet te betreuren bij de pogingen echter, den geheelen nacht aan gewend om de locomotief te lichten, werden de koelies zoo hevig beschoten, dat twee hunner geWond werden en de anderen weigerden door te werken de gederailleerde personenwagen het eenige voertuig dat niet gepantserd is, ziet er uit als eene zeef van de vele kogels, die er doorheen zijn gevlogen. Gelukkig is het voile maan, en als de koelies willen werken, zal de boel van nacht wel kunnen worden opgeruimd, anders zullen de mineurs er aan moeten gelooven. Het Bat. Hbl. meldt; Het is inderdaad of Java in de laatste vijf jaren door het noodlot wordt gevolgd, want op hetzelfde oogenblik dat da sereh den tot dusver gespaard gebleven land bouw in den oosthoek bedreigt, wordt die in West-Java opnieuw geteisterd door de veeziekte, die weder mei groote hevigheid in het Buiten- zorgsche is uitgebroken. Aan hot verslag der voornaamste gebeurtenis sen in het gouvernement Atjeh en Onderhoorig- heden, loopende van 8 tot en met 20 Januari j)., wordt het volgende ontleend; Groot-Atjeh, De verschillende posten in de linie werden nu en dan meer of minder hevig be schoten. Den 15n Januari kreeg een inlaisdsch fuselier binnen de versterking Kota Pohama een schampschot. Den 7n werd tusschen Oleh-Karang en de brug over de Kroeng Lingkar en den 8n bij de kampong Lok de telephoonverliindmg verbroken en ettelijke honderden meter draad geroofd. In den namiddag van den 18n Januari sprong een in de spoorbaan tusschen Lampcneroet Lamrung gelegde mijn juist op het oogenblik, dat de locomotief zich daarboven bevond. Dien tengevolge werden de locomotief en twee lage wagens links en een goederenwagen rechts van de baan geworpen, terwijl een personenwagen op de rails bleef staan. De mijn bestond uit een ingegraven 16 cM. voorhad granaat Het ten gevolge van het sprlW- gen ontstane gat in den weg had een middellijn van l'/s en een diepte van t/, meter. i Terwijl dit voorval plaats had, werd de trein op eenigen afstand door 6 a 8 man beschoten. Niemand werd gedood of gewond. Men noemt tengkoe Kota Karang van Tjoi Goo, een ons vijandig, fanatiek priester, en een gedeserteerd fuselier ah de personen, die la. het gebeurde de hand gehad hebben. Tijde** het herstel der aangerichte schade sneuvelde een Europeesch fuselier en kregen twee Chineescht: koelies schotwondende bevolking uit den omtrek hield zich rustig. In den avond van den 20n Januari plantte vijan delijk volk een paal tusschen de posten Lampene roet en Ketapan doewa tusschen de rails der trambaan. Een trein die troepen overvoerde, kwam daar mede in botsing, doch zonder nadeelige gevolgen. Den 16n Januari maakte de oudste zoon van e Toekoe Imam Longbata, Toekoe Tjoet. zijne op wachting bij het bestuur en gaf den wensch te kennen, zich wederom te Longbata te vestigen. Zijn vader woont thans te Selimoen en kan ten gevolge van een vroeger afgelegden eed nog niet met ons in aanraking komon. Onderhoorigheden. In den toestand ter noord-, oost- en westkust kwam geen merkbare ver andering. Tusschen Passangan en Kloempang doevf» ontstonden kleine verwikkelingen. Passangan, vroeger op de hand van Bintara, Setia Moed», tegenwoordige hoeloebalang van Kloempang doewa, wil het vroeger verdreven hoofd Bintara Bhng in. zijne rechten herstellen, en van daar de oneensgezindbeid. Segli werd sedert de sluiting der kupt van Pedir wederom drukker beschoten. Het hoofd der federatie Pedir beioofda zijn best te zullen doen om aan het plegen van vijandelijkheden tegen onze versterking een einde te maken. Dan 7n Januari werden te Soengei Raija, op aanwijzing van Habib Djafar, het hoofd dier plaats, door den controleur van Edi achterhaald 487 tromplaadgeweren, 4 petroleumblikken met kruit en 14 doosjes slaghoedjes. Te.-ivijl déze beslaglegging, die een paar uren tijds vorderde, plaats had, werd de rust in Soengei Raija niet verstoord. Op de westkust bleef het rustig. Onze ver sterking te Melaboe werd niet beschoten. Buiten de linie heerschte in verscheiden® streken pokziekte. Binnen de linie deden zici» nog enkele gevailen van cholera voor. De algemeene gezondheidstoestand bleef on gunstig. De stand der beri-beri bleef stationnair van de 30 lijders, die gemiddeld por dag in het hospitaal werden opgenomen, leden er gemiddeld 9 aan beri-beri. Het ziektecijfer was lager, het sterftecijfer stationnair. Volgens een particulier schrijven aan het Bat. Nieuwsblad zal de generaal-majoor Gey van Pittius den luit.-generaa! Haga opvolgen als com mandant van het leger. De generaal-majoor Va* Kesteren zou dan ontslag nemen en in het com mando over de tweede militaire afleeiing worde* vervangen door den generaal-majoor Van Zijll de Jong, v Als chef van de 2e afdeeling van het dep. va* oorlog zou de generaal-majoor Van Zijl) de Jong worden vervangen door den generaal-majoor Va* Teijn, terwijl de luit.-kolonel der infanterie Vétter dan, als kolonel, zou optreden als civiel en militair gouverneur van Atjeh,

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 3