ttteest meewerkte aan den bloei der gemeen- «iShap» Dit was een schoono leer voor egoïsten (jie zichterwijl zjj de arbeiders te hunnen yoordeele zooveel mogelijk exploiteerden, konden inbeelden, tegelijk weldoeners te zjjn, wien de maatschappij heel wat v»rschuldigd was. Men meende toen, dat het eigenbelang Voldoende was om de verhouding tusschen ktrbeid en kapitaal te regelenen dit zou bet gokindien overal een voldoend plichtsbesef tegenover de gemeenschap bestond. Dat dit echter nog heel wat te wenschen overlaat, de enquête van!887 heeft dit overtuigend bewezen. De eerste stap, die in' oos land op het gebied van arbeidswetgeving gedaan is, was de wet van 1874 van Van Houten. Veel werd ér toen ter dagen gesproken en geschreven tégen het wetsontwerpmenig industrieel be weerde, dat aanneming van dit wetsontwerp dp ondergang zijner industrie zou zijn. Welnu, da wet is aasgenomen, wat zeker ook voor gen groot gedeelte te danken is aao de indruk wekkende betooging van het Algemeen Neder landse!) Werkliedenverbond, toen te's-Graven- hage gehouden, en de enquête heeft bewezen, dat de bedreigde industrie noch te gronde ging, noch er belangrijk nadeel door leed. Wel bleek, dat die wet aan duizenden kinderen ten zegen geweest was, die voor '74 door som mige industrieelen niet alleen over dag, maar gok 's oachts voor heete ovens, in oogezonde verblijfplaatsen, soms 14 a 15 uren achtereen bezig gehouden werden. Toch blijkt nu, dat de wet van Van Hou ten, hoe goed ook, in de tegenwoordige om standigheden niet als voldoende beschouwd mag worden. Tot het twaalfde jaar mag bet kiod geen arbeid verrichten, maar na het twaalfde jaar laat de wetgever «o de ouders èu den fabrikaat volkomen vrij, den kinderen Roderen arbeid, gedurende ieder willekeurig tijdsverloop, le laten verrichten. Reeds eeuige aren geleden meenden de ministers Modder man en du Tour aan dit bezwaar te gemoet te moeten bomen, doch het wetsontwerp, dat zjj de'Tweeds Kamer aanboden, werd daar zeer koe.l ontvangen. Menigeen verklaarde aan stonds te willen en te zullen meewerken, indien maar eerst bewezen werd, dat er wezenlijk ic ons land toestanden bestonden, die het tusschenbeide komen der wetgevende macht noodzakelijk maakten. Aan genoemde ministers ontbraken de noodige gegevens, zoodat Zij huo wetsontwerp niet verder konden ver dedigen. Nn zjjn de gegevens echter bekend; de enquélte-commis3ie heeft toestanden aan het licht gebracht, die het den wetgever piet. alleen tot een recht, maar tot een plicht pokken, ze te doen ophouden. Er zijn fabrieken aangetroffen, waar vrouwen 36 uren achtereen moesten arbeiden, terwijl haar de gelegenheid was ontnomen, zich gedurende dien tjjd te verwijderendrukkerijen, waar kinderen vau 13, 14 jaar, van 24 uteo slechts 2 uren rust genöten en toch weer, na een rusttjjd van 3 urets, aan het werk móesten. Zulke toestanden dienen te verdwijnen, en hiertoe is alleen een Wat";in staat. Spreker deelt nu de hoofdtrek ken' mede van het wetsontwerp, door den tegen'woordigeo minister van justitie by de Tweede Kamer aanbangig gemaakt. In de eerste plaats wordt het verbod, om kinderen beneden 12 jaren arbeid te laten verrichten, bestendigd, in de tweede plaats de regeering het recht verleend, by koninklijk besluit, te bepalen, by welke takken van industrie, wegens gevaar van gezondheid en léven, geen kin deren, beneden 16 jaar werkzaam mogen zjjo ten derde van vrouwen, de arbeidsdag be paald op 11 ureo (van 6 uur 's morgens tot 7 uur 's avonds, met 2 uren rusttijd), ten vierde beperkende bepalingen op den arbeid van 'jongelieden beneden 18 jaar, en ten vyfde het verbod uitgevaardigd, dat vrouwen binnen 4 weken sa de bevalling in fabrieken mogen wordèn toegelaten. In hoofdzaak verklaart (preker mee te gaan met genoemd wetsont werp en met hem de groots meerderheid der Tweede Kamer. Toch sjjn er enkelen, die zich tegen het wetsontwerp verzetten, en wel om twee redenen: in de eerste plaats wordt de ouderlijke macht in hun oogen te veel beperkt, in de tweede plaats, omdat de bescherming ook uitgestrekt wordt tot meer derjarige vrouwen. Het eerste bezwaar vervalt naar sprekers inzien al aanstonds: by ons bestaat die onbeperkte ouderlijke macht niet, welke de Romeinen kendengeen enkel vader heeft thans het recht een kind, aanstonds na de geboorte, ter dood te veroordeelen, en bovendien, de wet verbiedt ouders kinderen te laten bedelendronken te maken enz. Evengoed kan de wet het kind beschermen tegen onverstand of egoïsme der ouders, wan neer dit onverstand of dit egoïsme gezondheid of leven in gevaar brengt. Dat de wet ook meerderjarige vrouwen beschermt acht spreker volkomen billijkziende op de feiten, dia de enquête aan het licht bracht, meent spreker, dat de volkomes vrijheid, die de wet thans verleent, voor vele vrouwen verandert in den grootsten willekeur* In de oogen van spreker gaat het wetsont werp in sommige opzichten niet ver genoeg gaarne had hjj gezien, dat het verbod om te werken ook uitgebreid ware tot den dertien- jarigen leeit'yd en tot den veldarbeid. Spreker besluit met den weoscb, dat in ons vaderland, door goede arbeidswetten, het opkomend ge slacht zal opgroeien tot een degelijker en krachtiger dan het tegenwoordige. Gedurende de pauze had niemand zich by den voorzitter, den heer G. Visser Bz., op gegeven, om met den heer Goeman Borgesius in debat te treden, inlichtingen te ontvangen of zjjo meeningen te bestrijden. Op een vraag van den voorzitter, of er nog iemand aan wezig was, die het woord verlangde, meldde zich slechts éen lid aan. Deze had den be zwaar: spreker had steeds gesproken over jeugdige personen en gehuwde vrouwenhij wilde vragen, of het wei uoodig was, dat de wet ook de ongehuwde meerderjarige vrouw, misschien te haren nadeeie, een oa- geweoschte bescherming verleent? De heer Borgesius antwoordde, dat in zjjn oog er geen enkele ongehuwde meerderjarige vrouw was, die voor haar genoegeD 36 uren aan een stuk arbeidde, en dat bovendien dat wetsontwerp uitzonderiugs-bepalingen genoeg bevat, die willekeur en beoadeeliog te keer zouden gaan. Op een vraag van den voorzitter, of hjj ook namens het publiek, den heer Goeman Borgesius dank mocht zeggen voor de degeljjke behandeling van het onderwerp, volgde een luid applaus vaa alle aanwezigen, waarna de voorzitter de vergadering sloot. De zesde of laatste bijeenkomst der Volks voorlezingen alhier werd, wegens de lezing van den beer Borgesius in >Musis Sacrum", gehouden ip het lokaal >Pau!us" en door een talrijk publiek bezocht. Door den heer J. G. Sander maakten de hoorders kennis mat Fritz Reuter, van wien de vertelling «Een verras sing", met haar vroolyke inkleeding doch ern- stigen achtergrond, werd voorgedragen. Verder trad op de heer G. G. C. Ruys van Amster dam, die gaarne aan de uitDOodigiug van het bestuur om hier te spreken, bad voldaan. We gelooven met dat dr. Laurillard een beter vertolker van zjjn gedichten kan ver langen dan den heer Ruys, die o. a. voordroeg «Een lachles"; «01"; «Neef Sander en neef Symen" en «Een huiselijk tafereeltje," In «Iemand die gaapt", vry naar Coquehn, en enkele andere bjjdragen toonde de heer Ruys zich bovendien een hoogst begaafd acteur. Geen woDder dat de aanwezigen gedurig meer verlangden. Mejuffrouw Feltzer met hare drie kinderen, die elk jaar de vereeniging meer aan zich ver plicht, had het muzikale gedeelte van den avond op zich genomen. Een quatre-mains uit de Martha met haar dochtertje, eeo fantaisie uit de Barbier en de ouverture «Dichter und Bauer" met haar beide zonen voorgedragen, werden luide toe gejuicht. De keuze der nummers was dan ook zeer verstandig. En hiermede zjjo deze gezellige winter- bijeenkomsten weder geëindigd. Ze bezitten tal van oude vrienden, die nimmer verzuimen, en zjjn waard dat ieder jaar nieuwe met baar kennis maken, vooral wanneer, zooals in het afgeloopen seizoen het streven was, het nuttige zich aan het aangename paart en personen van talent haar steunen. Zaterdag jl. gaf de scherm vereeniging «Een dracht maakt Macht" te Rotterdam een concours op de wapenen, waarbjj H. Van der Mark, lid der schermvereeniging «Eendracht maakt Macht" alhier den eersten prjjs, een zilveren medaille, op den korten stok behaalde. Het W. v. D, meldt uit Apeldoorn dat H. M. de koningin hare boekery voor het personeel ten hove op Het Loo heeft open gesteld, Eeo der dames is aangesteld tot het houden der adm inistratie. Tweemaal 's weeks worden de boeken uitgereikt en weder in ontvangst genomen. By de Prov. Staten van N,-Holland is giste ren ingekomen bet afkeurend rapport van Ged. Staten over de kiestabel. Het is naar de afdeelingen verzonden. Het verslag des rapporteurs wordt uitgebracht op 19 Maart en daarover zal door de Staten ia de vergade ring van 20 dezer beraadslaagd worden. In de vergadering der Staten van Friesland van Maandag heeft de heer Huber verzekerd dat de regeering er niet aan denkt d8 Prov. Staten te doen ontbinden. De Prov, Staten van Drente besloten giste ren de stukken betreffende de kiestabel met het advies vaa Ged. Staten naar de afdeelingen te verzenden. Be vergadering werd tot gisteren over acht dagen verdaagd. De Prov. Staten vaD Gelderland verzonden gisteren het advies van Ged. Staten naar de afdeelingen. De Prov. StateD van Zeeland hebben in huone vergadering van gisteren de vroeger medegedeelde conclusie der meerderheid van de speciale commissie in zake de kiestabel (dat wjjziging der kiesdistricten niet nood zakelijk is) met overgroote meerderheid aan genomen. In de St.- Gt. no. 58 zjjo opgenomen de statuten der naamlooze vennootscnap: «Maat- scbappjj voor Nyverheid en Laodexploitatie in de Transvaal", te Amsterdam. Het doel dier vennootschap is: o. bet oprichten van een of meer fabrie ken ter vervaardiging van alle soorten grof en fijn aatdewerk en porselein io de Zuid- afrikaanecbe republiek, de verkoop eo over dracht dier fabrieken alsmede van de geheele of gedeeltelijke concessie, eo verder de exploi tatie van die takken van nijverheid, die voor de maatschappij wenscheljjk zullen worden geacht en met het hoofdbedrijf in verband staan b. het beheeren, koopeo eo geheel of ten deele verkoopen van gronden ïd Trans vaal, en o, het verhandelen der producten, welke de fabrieken en plaatsen zullen opleveren. Naar de JD. O. verneemt, zal dr. A. Kuyper aanstaanden Vrijdagmiddag te Dordrecht op treden voor de anti-revolutionnaire kiezers uit de buitendistricten en Vrijdagavond voor da leden der anti-rev. kiesvereeniging «Vreest God, eert den koning", aldaar. Beide vergade ringen zullen niet voor andersdenkenden toeg&akeljjk zjjn. Naar de Ned. Fin, verneemt, heeft eene groep Engelsche, Frausche en Nederiaodsche bankiers de obligatie-leening eener Yenezuej laanscbe epoorweg-maatschappy overgenomen, die dezer dagen te Londen, Brussel, Antwer pen en Amsterdam zal worden ter markt gebracht. De Londensche correspondent van De Wereldburger scbryft: By de directie der Delagoabaai-Spoor- weg-Maatschappij is beriebt uit Lissabon ontvangen dat de Portugeesche regeering de plannen heeft goedgekeurd voor den bouw der nog ontbrekende 9 kilometers naar de Transvaalsche grenzen, en denzelf den dag nog teekende de Celagoabaai- Spoorweg- Maatschappij een contract met den aannemer Sawyer, waarbjj deze zich verbindt, dat eindje nieuwe ljjn tegen Juni a. s. gereed te hebben. De redactie vau een onzer dagbladen had, met het vooruitzicht, dat het einde van den koning nabjj was, een woord aan zjjoe nage dachtenis gewjjd. Dit was natuurljjk bestemd eerst openbaar te worden na 's konings dood. Minder voorzichtig dan voortvareud was de kopy echter ook ter drukkerjj gegeven, en kort daarna verscheen het stuk in Hecht voor Allen, Deze diefstal kan slechts gepleegd zyn door een geestverwant van laatstgenoemd blad- Zou, viaagt de Arnh. Gt., het te verwonderen zyn, ndien, na zulk eene ondervinding, det uitgevers vau dagbladen huiverig werden in hunne drukkerijen sociaal-democraten als werklieden aan te nemen Hoe schoon het ook klinke niemand om zjjoe politieke of sociale overtuiging achter te stellen, zjjn toch- overtuigingen, welke voor diefstal niet terug deinzen, te gevaarlyk om aan hen, die ze be- lyden, vertrouwen te schenken. Te Leiden gaan de socialisten nog steeds voort met het venten van het blad Hecht vcor Allen, in weerwil dat de politie dit tracht te- beletten wegens de ongeregeldhedenwelke daarvan het gevolg zjjo. Daarom, in hun eigerv belangnam de politie hen in bescherming en bracht hen naar bet politiebureau, terwijl twee Haagsche socialisten, die door de menigte waren bemoeilijkt, met de tram de vlucht- namen naar het station, alwaar zjj weigerden- aan de politie hunne namen op te geven. Gedurende 4888 werden uit Duitschland in ous land ia het geheet ingevoerd 3,531.46^ ton steenkolen, benevens 104.560 ton cokes. Naar men verneemt, zou by deRotterdam- scbe trans maatschappij het voornemen bestaan, eeo tram-omnibusdienst te openen van Numans- dorp naar Rotterdam. De Rotterdamsche diergaarde is door aankoop ia het bezit gekomen van eeu nieuwe soort van schoon gekieurden kar dinaal, tot heden nog niet levend in Europar aangebracht en door dr. Karl Buss met deu naam van Cardiualis flavo notatus gedoopt. Zyn vaderland is Mexico. Eerstdaags zal eeo begin worden gemaakt- met het onderzoek naar den aard van het drinkwater in ons land, waartoe in dealgê^ meene vergadering der Nederl. maatschappij' ter bevordering der phsrmacie verleden jaar werd besloten. Men schrijft uit Friesland aao de N. B. Gt. De trek naar verhuizing begint in het noor den van Friesland vry sterk te worden. Ia de streek langs de zee van de Lauwers tot ilarlingen maken zich weer hooderdeo gereed om hun geluk aau de andere xjjde van den Oceaan le zoeken. Zjj maken gebruik van do aangeboden gelegenheid om de reis te onder nemen in gezelschap vao Friezen, die hier tydelyk huu verbljjf houden, en in bet najaar vao 1888 uit de nieuwe wereld zyn overgeko men. Barradeel en Het Bildt vooral leveren een groot contingent. Verkoop van huisraad enz. is er aan de

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2