Per Telegraaf. Gemengde Berichten. Land- en Tuinbouw. Arm enz o r'g. êe reeds brandende voordeur in veiligheid te brepgen. Door hare alarmkreten werden ook do overige huisgenooten gewekt, en allen, vader, moeder en vyf kinderen, konden zich, hoewel naakt, van alles beroofd en min of meer gewond, voor het oogeoblik in veilig heid stellen. Ulfroan wilde echter, als het kon, zijn vee, althans zijn paard, nog reddende vlammen sloegen van alle kanten cr hein heen; geheel met brandwonden overdekt, moest hjj wijken en werd hij door z'yn 16-jarigen zoon bewusteloos naar buiten gedragen. Bij totaal gemis aan bluschmiddeien heeft men het vuur niet kunnen stuiten en hebben de buren zich zooveel doenlijk zeiven moeten beschermen. De Heliendoornsche spuit was (liet ter plaatse aanwezig, (Z. O.) Het indertijd medegedeelde bericht betref- jende een aanslag op den genie-opzichter door den sluiswachter Jansen te Woudrichem is gebleken overdreven te zjjn geweest. Jansen was wel driftig en opgewonden in de woning van den opzichter gekomen, en wel had bij eene revolver by zich van het doen der nachtronde, maar hy heeft daarmede den opzichter niet bedreigd. Hy is dao ook spoedig na zyne arrestatie van alle rechts vervolging ontslagen. Ook de qualïficaties omtrent het karakter vao Jansen in bedoeld bericht schijnen op «njuiste inlichtingen gegrond geweest lezyo. De politie te Leeuwarden vond Diasdag op «trant een twaaUjang meisje, dal den vorigen dag de ouderlijke woning te Groningen bad verlaten en de reis naar Lee '•warden te voet afgelegd. Zy is onder geleide naar hare woon plaats teruggebracht. Aan de toegangswegen tot de gemeente Eemies zullen borden geplaatst worden met het opschrift: »In de gemeente Eemnes wor den geen aalmoezeu gegeven aan bedelaars, landloupers en marskramers". Volgens den Sport-Almanak neemt het aantal vereeoigingen, dia. zich met de beoefe ning der verschillende takken van sport bezig houden, steeds toe. Het bedraagt thans feeds ongeveer 350. Daaronder zyo 165 ijsclubs, zeil- en roeivereenigmgen en echietclubs, ter wijl bet wielrjjden en cricketspel reeds door 165 vereeoigingen wordt beoefend en het oud-vaderlaodsche kolfspel weer in eere komt. De dwerg H. K. Bos.tys Lutjegast (70 cM. boog) heeft tot echtgendote Aaltje Burpma, die 120 cM. groot is. Onlangs verblijdde het vrouwtje haren kleinen gmuaai met de ge boorte van een pand hunner li-hJe, De geboorte vao het dwergenkind.had plaats in bet aca demisch ziekenhuis te Groningenomdat buitengewone voorzorgen werden noodig ge oordeeld. Vrouw Bos-Buiema nu heeft Dinsdag II. volkomen hersteld het gasthuis verlaten met baar kindje, dat normaal en gezondis. Haar man kwam haar afhalen. Door den burgemeestes der gemeente Borne werd Dinsdag jI. een brief oDtvaogen van den voluende inhoud: «Geliefde Heer burgermeester fan borne pro- •finsie cferijscl ik fersoek u seer friend el ijk «omsieto antwoord weer terug waarmijn zuster •gebleven is de Weduwe Johanna Korf En als •gij het niet weet dan moed getraida terbeek •of gorrar.rdus korf Gaan vragen waar haar emoeder gebleven is. Nu shrijl secrsietoweerterug, •Nu breek ik af met de pen maar niet met het •hard. «mij a dres is «Aan de «Weduwe Herweg sein t Ilofen Aan de «mark in nooi-lbrabant." (Volgt bandteekening.) Mrjuöiouw L. Wynberg in da Boschstraat te Winschoten, nam, naar aanleiding van wat zy had gelezen omtrent het bewaren van land bouwproducten in den grond, een goed gelukte proef met ryp ooft. Zij vulrje in den zomer van het vorige jaar een glazen flesch met pas- geplukte rype kersen, sloot de ilesch goed dicht en begroef haar zoo in den grond, Jl, Zondag werd de flesch weer voor den dag gehaald en bevond men dat de kersen volkomen goed gebleven waren, Kleur, geur en smaak waren onveranderd gebleven en van rotting viel niets te bespeuren. Alleen hadden de kersen eenig sap verloren denkelijk doordat mej. W. ze van de stelen ontdaan had. Dit kleine euvel is by een herhaling der proef naluurlyk ge makkelijk te voorkomen. Den llaag. De politie te dezer stede heelt ter beschikking van de justitie gesteld een persoon, die reeds 24 jaren tuchthuisstraf achter den rug heeft, en die by de ingezetenen gelden inzamelde, naar hy voorgaf voor een behoeftig huisgezin, op getuigschriften van geueesheeten en predikanten, welke valschelyk vervaardigd waren. Ook is proces-verbaal opgemaakt tegen eeneo man, die door eeneo knaap bedelljjsten liet aanbieden, voorzien van een nagemaakte handteekening. Meppel. Te dezer slede loopt weder een gerucht van moord door vergiftiging. Het oudste kind uit een gezin in een der achtrr- buuiten (een jongetje van zeven jareo), dat steeds, naar men elkander vertelt allesbehalve liefderijk weid behandeld, is verleden Zatei- dagavorid, onder zeer verdachte verschijnselen, plotseling overlede». Naar men wil, heeft de politie zich de zaak aangetiokken en is door een der geneesheeren tot operatie van het lykje hesloteo. i In het Winterberg-district van Bohemen duurt de hongersnood voort. Niet minder dan 24 dor pen hebben, ten gevolge van de slechte oogsten van het afgeloopen jaar, gebrek aan levensmid delen en bijna 000 gezinnen zijn reeds naar Praag getrokken om te trachten daar levenson derhoud to vinden. Stanley is op weg naar de oostkust van Afrika; een karavaan ran de Engelsche Afrikn- maatsehappij, onder leiding van Jackson, is hem tegemoet gegaan en is reeds 400 mijl van de kust gevorderd. De derde zoon des konings van Zweden, die, zooals men weet, bij zijn huwelijk met mej. Ebba Munck van a! zijn prinselijke rechten afstand deed en als een gewoon burger leeft, maakt nu in een te Karlskrona verschijnend blad op gewoon burgerlijke manier bekend, dat Oscar en Ebba Bernadotte verblijd zijn door de geboorte van een dochter. Do keizer van Marokko bezocht onlangs een menagerie. Een leeuw ontsnapte uit het hok en vloog hem aan met moeite werd de keizer zelf gered, maar een neger uit zijn gevolg werd ver slonden. De keizer is ziek van den schrik. In een Duitscbe grensstad werd met den trein een lijk in een doodkist naar Rusland verzonden. Onder het rijden hoorde een der conducteurs in den wogen, waarin de kist stond, een raadselachtig go- stommei, en hij gaf onmiddellijk het noodsein, 'oen de trein stilhield en men naar de oorzaak van het gestommel zocht, vond men echier niets ver dachts. Spoedig herhaalde zich echter het vreemde geluid en de trein werd .weer tot staan gebracht. Het deksel werd van de kist losgeschroefd, men betastte het lijk en voelde dat de hand warm was. Op hetzelfde oogenblik sprong de man uit de kist op en trachtte zich uit de voeten te maken. Ilij werd gegrepen en in hechtenis genomen. Men had in hom een smokkelaar gevutwant toen de kist verder werd onderzocht, vond men er gouden voor werpen .n verborgen, ter waarde van ongeveer f '14.400, welke hij over de Russische grenzen had willen binnensmokkelen. Te Londen zal onder den hamer komen een op purper velijn met gouden letters geschreven «Evangeliarium", omstreeks 670 gemaakt voor den aartsbisschop Wilfrid van York. Er is reeds 5000 pd. st. voor geboden. Pretoria, in de Zuidafrikaansche republiek is thans oen beurs rijk geworden. Den eersten dag der opening werd er voor f2,400,000 verhan deld. Vitr priesters waren eenige maanden geloden uit Brussel naar Afrika gezonden om don eersten Belgischen zendingspost aan de samenvloeiing van Kassai en Congo op te richten. Van een hunner is dezer dagen een uitvoerig schrijven ontvangen, waarin de gevaren van den tocht beschreven worden. Twee der geestelijken moesten door hevige koortsaanvallen achterblij ven do beide anderen bereikten na groote moeito hun doel. Nu verhinderden de woudon, hooge moerasgrassen en slingerplanten of vijandelijke inlanders hun het voortgaan, dan weder werden ze door talrijke rivieren tegengehouden. Do meeste dezer stroomen zijn zeer diep, vol kroko dillen en moesten zwemmende worden overge stoken. Naar men thans uit New-York meblt, is het bericht omtrent het vermoorden van een Fransch reisgezelschap in Yeilowstone-paik door Indianen gebleken een tamelijk flauw verzinsel te zijn ge weest. Onder do plannen ter uitbreiding en verbetering van de publieke werken te Rome behoort ook een tot het maken van een tunnel door de Mom Quirinalis, waardoor de Via due Maclli zoodanig verlengd wordt, dat zij, onderden tuin van het Quirinaal door loopende, in de via Milano zal eindigen. De tunnel zal 340 meter lang en 16 meter breed worden. De kosten van oen en ander worden geschat op 4.000,000 lire. De Engelsche admiraliteit heeft belangrijke prooven doen nemen met eene compositie-verf, uitgevonden door kolonel Crease, om aangroeiing van schepen rtegen. te gaan. Het transportschip Crocodil heeft nu reeds twee reizen heen -n weer naar Indik gemaakt zonder dat het noodig was de huid schoon te maken of over te schilderen. Daar nu door duikers de staat van zaken is onderzocht, en bevonden werd dat de huid nog volkomen schoon was, Is de derde reis onmiddel lijk aanvaard. Uit Athene wordt gemeld dat de kop van het beeld van Iris uit de fries van het Par thenon gevonden is. Hierdoor -.vordt do groep links van den ingang (Zeus en Hera op troon zetels gezeten, naast hen staande do gevleugel de Iris) zeer gecompleteerd. Ook de overige ontdekkingen zijn niet zonder bolur.g, bij jiamo de gevonden helften van twee oude gevelcom posities, waarvan de eene drie mannen met blauwe bntirden bevat, welke in slangen eindi gen, die samengeroid den hoek van den gevel vullen. Volgens dr. Brinkner zal dit waar schijnlijk Typhaeus voorstellen, bekend uit den strijd tusschen Titanen en Giganten. Uit Amorgos is een onlangs gevondene kop roet tors, van marmer, ove, gebracht naar het museum te Athene. Deze kop gelijkt sprekend op den bekenden kop, die van Melos is geko men in het Britsch Museum, en gewoonlijk Zeus Meilichios genoemd wordt. Daur het te Amorgos gevonden beeld in de rechterhand eene slang houdt en in zyn geheel overeen stemt met de beelden van Asklepios uit Kpi- daurus, is het nu wel zeker dat de kop in het Britsch Museum niet Zeus voorstelt, maar Asklepios, gelijk ook reeds meermalen word voorgesteld. Twee zoons van Charles Dickens gingci. indertijd, zooals men in Forstor's levensbe schrijving kan lezen, naar Austrtilio, Zij gingen er vooruit en hebben thans uitgestrekte bezit tingen. Een hunner, Edwuid Bulwer Lytton Dic kens, heeft zich aan de zijde der protection nis,ten candidaat gesteld voor de vet kiezing als lid van hot parlement voor New South Wales, in het kiesdistrict Wilcaunia. Do andere, Alfred Ten nyson Dickens, schijnt eenvoudig burger te- willen blijven. Hoe treurig het er in Rusland nog met het onderwijs uitziet, blijkt uit de medcdeeling, dat' dit uitgestrekte rijk, me. eene bevolking van HO miüioenen zielen, slechts 40,000 lagere scholen bezit, waar zeer gebrekkig onderwijs wordt gegeven, cn die bezocht worden door even 2 million) kinderen waarvan ongeveer een( vierde meisjes. Met het middelbaar en hooger ondtrwijs ziel het er, ondanks de verbetering der laatste jaren, nog veel treuriger uit. Volgens de Ucvue Scientipque is het sedert lang bekend dat men van de stengels van het' suikerriet papier van de beste hoedanigheid be reiden kan. Het is daarom bevreemdend, nu de> suiker voortdurend in waarde daalt ten gevolge van overproductie, terwijl het gebruik van papier steeds toeneemt, dat nog geen enkel suikerplan ter op het denkbeeld is gekomen om zich, bij wijze van bij-industrie, ook op de vervaardiging van papier toe te leggen. Da vezels van het riet geven een uitmuntend papier en de noodige mechanische en chemische bereidingen zijn gemakkelijk ten uitvoer te bren gen. Een correspondent van de Frnnsehe «Société nationale d'acclimatalion" deelt mode dat de heer Waiter Forbas, te Mew-Orleans, daar on langs een dozijn monsters wil papier, van suiker riet vervardigd, heeft tentoongesteld, die zeer goed bevonden werden. De eerste qualiteit daar van kostte 21 fra- per 100 kilogram: van 500,000 kilogram riet zou men (0,000 kilogram papier ter waarde van 2100 francs kunnen ver krijgen. ÜMN HAAG, 15 Maait. By hel rjcatnen in nuttige hand wei ken is geslaagd mej. J, Rovers, van Schiedam r**M - *-q-gsmtssf A P-wjaniJi iw Musschen in tuinen.' Het voorjaar is weder in aantocht en men begint zich te ver heugen in het zwellen der bloomknoppen van de vruchtboomen. Met angst zjet men echter ook de vraatzuchtige musschen zich in de takken der appel-, peren- cn kersenboomen verlustigen, daar zij met een vorschenden blik bespieden waarzy hun vernielingswerk het eerst zu!len"aanvangeii. Nauwelijks laat zich iets wits aan den knop ont- dekken, of zij zijn gereed die doodeenvoudig op te peuzelen. Zij doen dat, omdat die knoppen veel vocht bevatte: en deze hun dorst losschen. Indien men ondiepe bakjes snot water in de on middellijke nabijheid der vruchtboomen plaatst, gaan zij daarin baden en drinken en laten lij de knoppen met rust. (N..T. B. B.) De heer A. Lehmann, te Amsterdam overleden, vermaakte ook f1000 aan de R,-k. zieken ver- pleging aldaar. Voor de 10 weduwen en 43 weezen töVIis- singen is door schoolkinderen weder bijeenge- bracht: te Wemeidinge f8.94, K-abbendijke f 4.58i/a, Koiijnsplmit f0.42!/s, Middelburg (2 scholen) f38.71, Sittard f2 54. De directeur der weesinrichting te Neerbosch ontving uit Amsterdam, met inbegrip van eene gift, groot f500, van de «Persis-veroeniging", de som van f1350 voor genoemd gesticht. De diaconie dér doopsgezinde gemeente te Sappenneer is dezer dagen bij testamentaire be schikking urdverseele eifgenmne gewordon van de nalatenschap van R. J. Bhinuw en W. Jansz. Het meikvvaardige in deze beschikking is, dat genoemde personen vroeger door de diaconie be doeld zijn, later door aibeidzanmhoi l en zuinig heid zich zalven geholpen hebben en thans, nadat reeds vroeger al do veiplegingskosten waren terugbetaald, aan de diaconie omstreeks f1800 hebben nagolaten. De koninklijke goedkeuring op deze beschikking is gevraagd en verkregen. G. C.)

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 3