Per Telegraaf. aITvTrtentiên. Gemengde Berichten. HUWELIJKSFEEST. 35-jarig- Door het bestuur eau des algemeenen boud de volgende resolutie aangenomen: Het bestuur van den algemeenen bond van katholieke kiozersvereenigingen in Nederland handhavende het door den bond aangenomen program, luidendesbcperking van de kosten en lasten der defensiemet dien verstande dat de verdedigbaarheid des lands ten volle blijve ver zekerd" overwegende dat afschaffing van plaatsvervan ging in geen opzicht wenscbelijk is; vertrouwt dat de Volksvertegenwoordiging bui ten de alleruiterste noodzakelijkheid niet tot af schaffing zal overgaan; Is van oordeel dat het rapport der staatscom missie behoort te worden afgewachtten einde daarna in een algemeeno vergadering van den bond zoodanige vooi stellen te doen als nuttig of goodie zuilen blijken besluit hiervan kennis te geven aan de R,-k. kiezersvereeniging n Recht voor Allen" te Amers foort en aan alle tot dan algemeenen bond behoo- rende kiezersvereenigingenen dit besluit door de pers openbaar te maken. Het centraal bestuur, 3hr. Jos. de la Court, voorz., 's-Bosch. Mr.W.C J.J.CnEMEns, onder-voorz.,Arnhem, Mr. Jacq. W. Van den BiESEN,penn.,Breda. J. F. H. Bekhuis Leeuwarden. J. C. Gunst Venlo. Mr. J. J I. IIarte, 's-Hage. Mr. A. M. C. II. Kock, Utrecht. Mr, J. P. Kraakman Alkmaar. Dr. H. J. A. M. Schaepman, Driebergen. Mr. A. F, Vos de Waei, Zwolle. J. H. Poell secretaris, 's-Bosch. Utrecht, 16 Maart 1889. wethouder aldaar, om reden, dat de heer Haitsroa Muiier niet op tyd als burgemeester' herbenoemd is. Andere plaatsen,'o. a,'Heilo' en Besoyren, verkeeren in hetzelfde geval. Ook daar zjjo de burgemeesters Diet herbenoemd. Reeds is gewag gemaakt van de pogingen, die in het werk gesteld wordeo tot oprichting eener maatschappij, die zich teo doel stelt het verzekeren tegen waterschade door waterlei dingen, De Vert.-dode kan thans mededeelen dat op de ontwerp-akte bjj Zr, Ms. besluit van den 12en Februari jl. de koninklijke be williging is verleend, en de akte dezer dagen te Amsterdam gepasseerd zal worden. Het maatschappelijk kapitaal is verdeeld in serieëo, waarvan de le serie, groot f 50,000, wordt uitgegeven. Deze serie is verdeeld in 100 aandeelen, ieder groot f 500. Al deze aandeelen zyn geplaatst. Als commissarissen treden op de heereu: tor. A. H. Van Nierop, S. J. H. Gompertz, mr. G. Baggerman en mr.Gerard W. Schimmel. Tot directeuren z|jn benoemd de heeren: A, R. De Wendt en Mr. H. Cosman, ailen te Amsterdam, terwjj! als technisch adviseur der maatschappij zat optreden de heer Jurriaan Kok, architect te 's-Graveohage, en als admi nistrateur de heer W. A. Gasmao, te Am sterdam. Dordrecht De heer Van der Kaay, lid der Tweede Kamp, heeft gevolg gegeven aan eene uitnoodigiog van het bestuur der liberale kies- vereeniging ^Burgerplicht" en zal Maandag avond voor de kiezers in het district Dordrecht optreden, Haarlem. Hielke Brugt, alhier, vierde gisteren zyn hooderdsteu verjaardag in goede gezondheid. Verscheidene buren hebben te z|jner eer de vlag uitgestoken, terwjjl hy zoowel vau binnen als buiten destadgeluk- wenschen mocht ontvangen, Hy bracht dezen dag evenwel te bed door. Amsterdam. Burg. en W'eth. te dezer stede stellen den raad voor de f 40,000, door den heer Rudolph Lehmanu beschikbaar ge steld voor de stichting van een »Aula", dank baar te aanvaardenook wat de bepaling betreft om in de te stichten Groote Gehoor zaal een blyvend aandenken te plaatsen aan den oud-hoogleeraar prof. dr. L. Lehmann, Tevens vragen zy deu raad machtiging, om tot den bouw eu de inrichting eener ïAuia" in de lokalen van het universiteitsgebouw over te gaan, nadat de planoen door de com missie, welke zich met betrekking tot die stichting vormde, zijn goedgekeurd. Dieren. In de algemeene vergadering der R.-k. kiesvereeniging sPlicht en Recht" werd de volgende metie met algemeene stem men aangenomen: »De R.-k. kiesvereeniging »Plicht en Recht", te Diertm, van oordeel dat de thans gevoerde agitatie tegen den persoonleken dienstplicht ontijdig is en schadelijk voor verschillende gewichtige belangen van de katholieken, be tuigt haar voile vertrouwen iu het doorzicht en de toewijding van haren afgevaardigde, ror. M. J. C, M. Kolkman." LA'-T. S f. I 1U'll ,1.1 1- - J.I VJ.LLJL.IJ Een welbekend persoon uit het Geutdal, de kluizenaar Hendrik VVeerts, van den Schaesberg onder de gemeente Valkenburg, is Maandag in 'den ouderdom van 63 jaren overleden. De man leidde een zeer eenvoudig leven; hij at nooit vleesch en gebruikte geen bed om te slapen, maar bracht den nacht in een leuningstoel door, in welken bij ook gestorven is. Een paar dagen vóór zijn heengaan bood hem een menschenvriend een bed aan, doch dit wees bij met de meeste beleefdheid van de hand. "Wegens gebrek aan een opvolger zal de kluis voorloopig gesloten worden. De plek waar de kluis zich bevindt, vormt een der bekoorlijkste punten van het Geuldal. Zij is gelegen te midden van een uitgestiekt bosch, op een steilen berg, ruim 200 voet boven den oever der Geul. De kluis van Schaesberg werd gebouwd in 1690 door de grafelijke familie Hoen van Cart- hils tot Scbaloen, zij bestaat uit beneden- en bovenvertrekken en een kapel met torentje. Deze kapel is gewijd aan den II. Antonius, abt. De oveledeno werd geboren te Craubeek, gem. Klimmen, is zouaaf geweest in pauselijken dienst en had het Heilige land bezocht. De man is Donderdag te Schin-op-Geul begraven, hij was de negende heremiet, die de kluis sedert haar oprichting bewoonde en sluit tevens de rij der heremieten of kluizenaars in Limburg. De Figaro zegt dat het burgerlijk huwelijk van Alexander van Battenberg met mej. Loisinger werd voltrokken te Castellar, 6 kilometer van Mentone, dicht hij de Italiaansche grens, op 6 Febr.' (op denzelfden dag dus, waarop te Mentone zelf het kerkelijk huwelijk was gesloten), hoewel de gebruikelijke afkondigingen niet waren gedaan en noch de bruid, noch de bruidegom den be paalden tijd in die streek hadden doorgebracht. Men zegt dat de'procureur dor republiek van plan is door het hof van Nizza het huwelijk' onwettig te doen verklaren. Een treurige huwelijksvoltrekking had onlangs te Bonaventure, in Canada, plaats. De bruidegom, een jong Engelsch grondeigenaar, Husson ge naamd, maakte twee jaar geleden, terwijl hij voor zijne gezondheid eenigen tijd in Canada doorbracht, kennis met de f 6-jarige miss llulcahy en werd haar verloofde. De moeder van het meisje vond haar echter nog te jong om te trouwen en Husson keerde alleen naar Engeland terug. Thans kwam hij, in gezelschap van zijn vader, een dokter, een geestelijke en een vriend, over naar Amerika, om met zijne verloofde te trouwen. De dokter had hem een zeereis in den winter ten sterkste ontraden, maar de jonkman liet zich niet weerhouden. Het gezelschap kwam te New-York aan, ging van daar per spoor naar Bonaventure, miss Mulcahy verwelkomde baar bruidegom aan bet station en men ging in sleden op weg naar het huis van de moeder der bruid. Maar onderweg kreeg Husson een benauwdheid. Hij verzocht den geestelijke terstond het huwelijk te voltrekken. De hevig ontstelde bruid stemde toe, erf"op den openbaren weg, in de slede, werden de jongelieden getrouwd. Twee minute* later blies de bruidegom den laatsten adem uit. Ingezonden inededcellngen, betreffende zaken van particulier handels- en nijverheidsbelang. 20 Cents pee regel. Een volksbehoefte wordt slechts be vredigd door eeo middel, dat niet alleen door goedkoopheid ook voor de minder bemiddel den bereikbaar is, maar welke samenstelling; ook eeovoudig en gemakkelijk en welks uit werking zeker eo vertrouwbaar is. Zulk een1' naar waarheid echt volksgeneesmiddel zyn de Zwitsersche Pillen van den apotheker Richard? Brandt, sedert tieo jaren hier bekend, door de hoogste geneeskundige gezagsmanneo be proefd en aanbevolen, eo die, zooals door"* doctoren bevestigd K gedurende geruimen- tyd zonder eenig bezwaar geregeld ingenomen kunnen worden, als wanneer zij een goads' en geregelde uitwerking hebben. De Zwitser sche Pilien, die in den loop der tjjden alltr scherp werkende middelen verdrongen heb ben, zooals daar zyn de dure Droppels, Meng sels, Zouten, Bitterwater enz.zyn dus een onmisbaar huismiddel voor allen, die lijden, aan de dikwijls zoo nadeelige gevolgen van* siechte spijsvertering. Vele geneesheeren be velen dit middel, dat iedereen zich opgoed- koope wjjze aanschaffen kan, teD sterkste aau. De Zwiisersche Pillen van den apotheker Richard Brandt zyn tegen 70 Cents de doos bij de apothekers verkrijgbaar, doch het is noodig te letten op het witte kruis in het- roode veld en op den voornaam. Echt te verkrijgen by D. MALTHA Gz., Hoogstraatte Schiedam. DEN HA3MK23 Maart. Heden zyn de ministers van bmnenlandsche zaken ear van justitie naar Het Loo vertrokken, wat met voorziening in den stilstand van ds regeeringszaken in verband wordt gebracht- Het gerucht loopt dat de minister van staat, mr. J. Heemskerk Az., als tijdelijk regent zou wordeo aangesteld. Van 10 tot en met 16 Maart zjjo langs den Nieuwen Waterweg binnengekomen: 72 stoom- en 6 zeilschepen, en vertrokken 75 stoom- en 5 zeilschepen. De ziekte van prof Theod. Jorissen te Amsterdam is in den laatsten tyd verergerd. Z^n toestand is thans zorgwekkend. Het bestuur der vereeniging tot instand houding der Hoogduitsche opera te Rotterdam beeft met de ze" daartoe aangewezen leden en den heer A. Saalborn een vergadering gehou den waarin menDa uitvoerige gedachten- wisseling, van weerskanten tot eenstemmig- beid is gekomen. Al de bezwaren, op de jongste algemeene vergadering te berde gebracht, kunnen geacht wordeo uit den weg te zjjn geruimd. Ais gevolg daarvan is een overeen komst opgemaakt eu vastgesteld die, door het bestuur en den heer Saalborn onderteekend, Maandag aan de goedkeuring der algemeene vergadering zal wot den ooderworpeo. Neemt ïjj dit ontwerp-cootract in zijn geheel aan dan zal het voortbestaan der Hoogduitsche opera in het seizoen 1889/90 verzekerd zyn. In overeenstemming met vroegere berichten van den consul te Bueoos-Ayres, wjjst ook de waarnemende consul aldaar, naar aanleiding vaa bij hem inkomende klachten vbd teleur gestelde landverhuizers, op de weoschelykheid om niet naar de Argentyosche republiek te eroigreeren, wanneer men niet in allen deele bekwaam is voor zjjn vak, ook als landbouwer. Verder ontraadt ook bjj bedoelde emigratie aan personen, die geheel zonder geldmiddelen zyn, vooial wanneer zy hun gezin medebrengen. Emdel'yk wyst hy er op dat ten gevolge van den sterkeu toevoer van werklieden de dadelijke plaatsiug bezwareD oplevert, vooral voor hen, die ontbloot van alle middelen met hun gezin overkomen. futuischen acht ook hy, in overeenstemming roet vroeger gegeven berichten, het laod en het klimaat van Argentinië weikelyk goed voor den landbouw, en meent hy dat er nou ver scheidene miihoenen meuschen hun brood zou den kunnen verdienen. |q verband daarmede raadt hy aan het vormen van vereenigiogen van kleine land bouwers, met het doel om voor gezamenlijke rekening laod aan te koopen in Argentinië en dat dan mat de noodige kennis van zaken zeif te exploiteeren. Als waarnemend burgemeester van Win terswijk is opgetreden mr. Willink, de oudste Men echrjjft uit da Drentsche veenkoloniën aan de N. B. Gt.: De toenemende eischen der arbeiders om toons- verhooging voor het eerstdaags aan te vangen werk, het turfgraven, doet hier eene verwijdering tusschen patroons en werkgevers ontstaan. In de Buiner en Eksloer-monden hebben do arbei ders eene loonrekening vastgesteld, waarmede de verveners stellig geen genoegen zullen nemen, daar dezen zich aan de voor eenigen tijd gemaakte overeenkomsten zullen houden, gelijk sommigen dan ook reeds openlijk laten bekendmaken. Men verwacht dat alles niet geheel rustig zal afloopen, en dat eene herhaling van de roorieelen die in April van het vorige jaar plaats hadden, voor de deur staat. Socialistische sprekers, zooals o. a. Van Emmnnes uit 's-Gravenhage, die hier lezingen hield, sporen de arbeiders tot verzet tegen de loonbepaling van de verveners aan. De oud-strjjder L. F.Peytngnet te's-Graven- bage is op 98-jarigen ieeltyd overleden. Omtrent de mishandeling te Prinsenhage vau een driejarig kind door zjjoe stiefmoeder, ten gevolge waarvan kei wicht bezweek, wordt nu nog het volgende medegedeeld: Bij de arrestatie der ontaarde stiefmoeder juicht8 het volk de marechaussees toe, die slechts met moeite liet monster aan de uittartingen van de verontwaardiging der menigte konden ont trekken. Het wijf was hierdoor zoo ontsteld, dat zij uit vrees naar haar woning terugvloog en die van binnen grendelde. De marechaussees wis- ten haar echter te bewegen de deur weder te openen en droegen haar daarop in bewusteloozen toestand in het cellulaire rijtuig. Bij hel door haar ondergaan verhoor -was weder een groote menigte aan het gerechtsge bouw aanwezig, en naar men verhaalt, moet de vrouw toen volledig schuld bekend bobben. Het volksspreokwoord zegtuStiefmoeder maakt stiefvader", en dat moet ook in dit huwelijk bewaaiheid zijn, want naar men zegt, zou de vader zijn thans overleden zoontje wel eens met het hoofdje in een kuip met bevroren water gedompeld hebben. Indien dit waar is, zal ook hij zeker zijn gerechte straf niet ontgaan. Bjj Huizen is een tjotter, de Henrietta, omgeslagen. Twee heeren en eeo knecht kwa- men daarby om. Binnenkort zal een merkwaardig boek het licht zienhet ia een opgaaf der boeken, welke de bibliotheek hebben uitgemaakt van den wjjsgeer Bënédictus Spinoza, volgens een tot dusver onuitgegeven geschrift met biographi- sche en bibliographische aanteekeomgeo door den Haagschen archivaris, den hear A, J, Ser- vaas van Roojjen. De aanteekeningen zyn van prof, David Kaufmann, te Budapest. Het werk zat in het Fransch worden uitgegeven door de boekhandelaars W, O. Tengeler, te 's-Giaven- hage, en Paul Monnerat, te Par "ys. {N.v.d D.) Den 31 Maart aanstaande vieren onze geachte Pleegouders, J. VAN 'T WOUT EN C. M, VERHOEF hun De Weezen in het Weeshuis der Wed, Hervormde Gemeente te Schiedam.

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2