Bh nenlandsche Berichten. HAA6SCHE~SCHÊÏSEN. bevelen der regeering, onder levendig protest der rechterzijde, hadden afgekeurd, heeft Kolomen Tisza, te midden van de toejuichingen der (meerderheid en de uitroepen der oppositie, herinnerd wat de regeering sedert jaren gedaan heeft voor de bevestiging van de instellingen des lands, 00 in scherpe bewoordingen het beroep op het straatoproer afgekeurd. Nim mer zal hg gedoogen dat de meerderheid zich man de tiraonie eener minderheid onderwerpt. Verscheidene leden der linkerzijde werden tot de orde geroepen. 11(1 S U N II. De generaal-adjudaotgraaf Peter Schu- waloiï, is gisternamiddag te 2 uur te Peterc- burg overleden. 8 S T 1 I. Da jonge koning, Alexander, heeft zijn moeder schriftelijk verzocht, haar voornemen, om naar Servië te komen, op te geven, daar hg haar piet zou kuunen ontvangen en baar bezoek zjjn positie zeer moeilyk zou maken. iHEKIKi. Naar de Neuiyorkscha Rttndohzeiig, meldt )igt president Harrison reeds overhoop met zyn minister van buitenlandsche zaken, Blame. Laatstgenoemde wil in de eerste plaats voldoen gan de eischen der partywelke de tegenwooi- dige regeering aan het bewind bracht, terwyl Harrison n et aan den leiband van and .-«o wil loopen en het staatsbelang voorop eteh. Deeds by de benoeming van gezanten moest dit big- fceo. Zoo wilde Blatne den heer Reiddie een beslist vgaud is van de tegenwoordige Britsche regeer mg en met de leien op vertrouweljjkeo voet staat, tot gezant te Londen benoemd zieo. Harrisou begreep echter dat de Eugelsche regeering zuu weigeren den heer Beid te ont vangen terwijl tig in de eerate plaats den Hieuwen gezant eene ophelfing van het fisscbei ij-geschil met Canada weuscht op te diageu. Vandaar dat hy, zooals reeds gemeld is, den heer Reid tol gezant teParys benoemde. TWEEDE KAMER DER tiTA TEN-GENERAAL Zitting van 22 Maart. De beraadslaging over tie arbeidswet (art, f on de amendementen) werd heden voort gezel. De heer Schimmelpeoninck had er ten vooigesield, om veluarbeid in 't algemeen van de wet uit te zondereo, Spreker achtte den jtmdei-veldarneid onmisbaar en wilde dus allen veldaibeid vrglateu. De heer Üyckiueesier achtte het van den minister consequent dat by den veldarbeid had uitgezoudeid, omdat de toestand dauiuver nog niet zeer bekend was. Spreker achtte dus regeling van dat onderwerp op 't «ogenblik praematuur, eveuais eene wet op deu leerplicht, Hg raadde dus aanneming van het le amend, der C. v. R, met de door deheeren waaruit dezelfde vastberadenheid sprak, die hem bezielde. Te zamen gingen zij nu, den kapitein met de zijnen op de stoep der galerij achterlatende, de gang van het huis in, die op Chineesche wijze door verscheidene hanglampen ilauw ver licht was. sGe hebt toch de koorden meegebracht?" yroeg Herman fluisterend, toen zij voor eene glazen deur bleven staan. Sidin knikte toestemmend, '»Er mag geen bloed vloeien," vervolgde Herman even zacht. Laat bet bij de eene euvel daad, die de nooddwang ons opgelegd heeft, blijven. Doe nu maar open!" sDe deur is gegrendeld, heer!" nZoo, toch éon gesloten 7 Zit de sleutel er }n?" »Aan de binnenzijde, ja!" Dan dienen wij geweld te gebruiken, Sidin Een der ruiten viel in scherven op den grond. J^as had men de deur ontsloten en bet dsar- acbtèr liggend vertrek betreden, of er klonk uit KerdykZaajjer voorgestelde dispensatie aan (amend, op art. 3). De heer Sanders was vóór het amend. KerdykZaajjer, omdat daarin geen onder scheid wordt gemaakt tusschen arbeid in dienst van den vader of van een ander. Spreker ging met de amendementen dier heeren en van den heer Schimmelpenninck mede en wilde den leeftyd van 12 jaren niet verhoogeo. De heer Clerck achtte het laten van den veldarbeid buiten de wet in 't belang van het\ algemeen, vaD het gezin, van het kind. De heer Viruly Verbrugge meende dat er in de wet te veel was gegeneraliseerd. Hg ver dedigde het aroendement-SchimmelpenoiDck, omdat z. i, de toestand van den veldarbeid nog niet genoegzaam bekend is en door dat amendement later afzonderlijke regeling mo- ^eljjk te maken. De commissie van rapporteurs (bij monde vao den heer Van Alphen) verklaarde zich tegen het amendement-Schimmelpeoninck en wjjzigde baar le amendement in dier voege dat, wanneer een ander dan een iid van het gezin (in de open lucht) voor iemand veld arbeid verricht, op dien werkgever de bewijs last rust om aan te toonen dat daarvoor geen loon wordt genoten. De heer Goeman Borgesius (lid van de commissie van rapporteurs) bestreed het amenderaent-Schimmelpenninck, als een stap achterwaarts in plaats van vooruit en ver dedigde het (nieuwe) amendement der com missie vah rapporteurs. De heer Verniers van der Loeft bestreed ook de amendementen en drong er bjj den minister pp aan, niet toe te geven, daar dan ten aanzien van den veldarbeid zouteiugge- komeu worden op de wet van 1874, terwyl vrijlating van huisarbeid in vele vakken voor kinderen hoogst nadeeiig zou zyn. De heeren Fabius en Schaapman bestreden deu beer Verniers van der LoefT, terwyl de heer Heldtzich bij den heer Vau der Loeft aansloot en sterk afried vrjjlatmg van den huisarbeid. De heer Lieftmck bestreed sterk vrjjlating vao den veldaibeid voor kinderen. De minister van justitie ving zjjnerede aan. De veenarbeid is onder toepassing der wet gebracht, omdat die niet met den veldarbeid gelykstaat. Het amendement-Kerdyk-Zaayer ia niet aannemelijk, daar veldarbeid geen schadelijke arbeid kan beaten. Leerplicht kan by deze wet niet geregeld worden. Dinsdag voortzetting, doch dan vooi af be handeling der luleipellaiie van den heer Van Kerkwyk betreffende het consulaat genet aal in Perzië, SCHIEDAM, 23 Maart 1889. Te Botterdam wordt naar men aan het N. v. d. X>. mededeelt getracht eene maatschappy in het leven te roepen ter ver vaardiging van vloeibaar koolzuur. ean hooger gelegen verdieping een gesmoord geroep om hulp. dGerechte hemel I" riep Herman, »dat is Eiima's stem 1" en hij stormde een trap op. Het hulpgeschrei was verstomd, doch achter eene gesloten deur hoorde men zacht gesteun, afgewisseld door eene beweging als van worstelen den. »Doe open 1" schreeuwde Herman, heftig tegen de deur bonzende, »of ik sla den boel in 1" nllet wordt stil!" fluisterde Sidin, bevend van woede, »De schurk heeft baar vermoord Nauw was dit vermoeden uitgesproken, of Herman wierp zich met zijn gansche gewicht tegen de deur en deed haar krakend open springen. Het tooneel, dat zich nu voordeed, dreef hem het bloed naar het hart Elicoa lag, als een gevallen slachtoffer, op den grond, met wijdgeopende oogen, saamge- perste lippen en loshangend haar. Blijkbaar had zij zich krachtig tegen de aanslagen van den Chinees verzet en nog hield deze, bare Oeza bereiding zal moeten geschieden uit een zeer goedkoops grondstof, ontdekt door de firma gebr. Begns. Dit koolzuur, in groote hoeveelheden ver vaardigd, denkt mea aan te wenden als be weegkracht. Mocht men daarin slagen, dan zou dittóngetwyleld van grooien invloed kun nen zyn op dav nijverheid in het algemeen. Een Deensch ingenieur is aan den Hoek van Holland aangekomen, om de belangrijke werken aan den mood van den Rotterdamschen waterweg te bezichtigen. Lelden. Eene afdeeling van den Neder- landschen bond tMaatschappelyk Belang" is alhier lot stand gekomen, onder den naam van de sLeidsche Handelsveree-iiging", welke thaus 120 leden telt. lo eene Donderdagavond gehouden verga- dertng is hel reglement vastgesteld, terwijl, naar men vei neemt, den lea April a. s. een algemeene vergadering zal worden gehouden. Vergadering van de Kamer van koop handel en fabrieken te Schiedam van 20 Maart 1889. De voorzitter opent de vergadering. De geioolsbtieven der nieuwgekozen leden. do heeren S. A. Maas en P. M. J. A. Lagerweij, wor den na onderzoek goedgekeurd en tot hunne toe lating besloten. Die heeren nemen zitting. De voorzitter wenscht hen geluk met de op hen uitgebrachte keuze, vertrouwt dat zij in hunne nieuwe heirekking zullen medewerken tot bevor dering der belangen van handel, nijveiheid en scheepvaartin de aangename verstandhouding die steeds in deze Kamer heerscht. De notulen der vorige vergadering worden ge lezen en goedgekeurd. In de boekerij der Kamer zullen worden ge plaatst het verslag nopens handel en scheepvaart in Engeland over December en Januari 11. en de statistiek van in-, uit- en doorvoer over die maanden, Ter lezing zullen circuleeren de 21e aflevering jaargang 1888 en de eerste twintig afleveringen jaargang 1889 van de ver zameling van consulaire en andere verslagen en berichten over nijverheid, handel en scheepvaart; eene brochure, getitelds> Landbouw en birae- tallisme", door den heer J. Borstte Delfzijl het verslag der vergadering van de vcreenigiog tot bevordering der Nederlandsehe visscherij; de statistiek van het vervoer op de spoor-en tramwegen over 1887 het oordeel omtrent de uitkomsten van den oogst van 1888 in Nederland; het jaarverslag over 18S8 van de Kamer van koophandel en fabrieken te Delft The Chamber of Commerce Journal van 5 Maart 1889 H. E. Moss Co's Steamship Circular van 12 Maart 11.; een rapport van den heer B. P. Moors te 's-Gravenhage over een door bem uitgevonden natten gasmeter met standvastig Watervlak. Voorlezing wordt gedaan van twee missiven van den heer minister van binnenlandsche zaken over de opheffing van bet consulair agentschap alhier der Vereenigde Staten van Noord-Amerika, waai bij wordt te kennen gegeven dat aan de bezwaren van den handel in zooverre zou worden te gemoet gekomen, dot de persoonlijke verschijning der handelaren ter verkrijging van de declara- polsen omklemmend, haar met moeite onder. Bij de onverwachte verschijning der redders kwam weer glans in het doffe oog van het meisje, de lippen openden zich voor een vreugde kreet en zij trachtte zich met behulp der vrij- gebleven hand op te richten. En Li-Tschung stond, naar adem hijgend, met vrepaehjk verwrongen trekken en bleek van schrik. zijne tegenstanders. Docli plotseling groep hij naar een onder zijn kleed verborgen kris e.' fonkelden zijne kleine oogen van een woest vuur. »Pos op, Eliixro I" schreeuwde Herman en met éen sprong was hij bij den Chinees, sloeg hem met een geweldigen slag het wapen uit de handzoodat het ver wegvloog en de ellendeling over den vloer tuimelde. Dit alles was het werk geweest van een oogenblik. Doch voordat Sidin zich op den Chinees had kunnen werpen om hem te binden en aldus onschadelijk te maken, had deze z'ioh weer opgericht en ontsnapte met de vlugheid van een kat aan de banden van zijn aanvaller. tions of invoice^nïet meer zou worden gevorderd*,- Het adres van de Kamer van koophandel en< fabrieken te Alkmaar aan den heer minister van waterstaat, handel en nijverheid om meer unifor miteit te brengen in den Zondagsdienst der telegraaf- en telepboonkantoren wordt voorge lezen en voor kennisgeving aangenomen. Het nader adres van de Kamer van koophandel te Tilburg over het wetsontwerp tot het tegen gaan van overmatigen a 1 beid van jeugdige per sonen en vrouwen wordt voorgelezen en, omdat dat wetsontwerp reeds bij de Tweede Kamer in openbare behandeling is, voor kennisgeving aan genomen. Aan het verzoek van don heer commissaris- des konings in Zuid-Holland tot toezending van een exemplaar van hpt jaarverslag dezer Kamer zal zoo spoedig mogelijk worden voldaan. Het aan de leden bereids in druk medegedeeld ontwerp-jaarverslftg dezer Kamer over den toe stand van nijverheid, handel en scheepvaart in 1888 wordt door den secretaris voorgelezen enr na eeriige kleine wijzigingen met algemeene stem men goedgekeurd. Het zal worden gedrukt en aan de verschil lende autoriteiten en belangstellenden worde» verzonden. De voorzitter dankt de commissie voor de samenstelling daarvan, zijnde de heeren mr. A- K. J. Van der Drift, H. R. M. A "Van Gpnt en J. H. Houtman, voor de wijze waarop en den spoed waarmede zij hare taak heeft volvoerd. De goede vooruitzichten van onzen handel met Griekenland, waarop door den minister van waterstaat de aandacht werd gevestigd, zijn be reids in de dagbladen dezer gemeente medege deeld. Daarna wordt de vergadering gesloten. Het schijnt wei dat de viering met buiten gewoon huldebetoon van iemands zeventigsten verjaardag een heiJlooze gebeurtenis is. Immers thans weer is het onze brave Bosboom, op wiens geest nevelen gedaald zijn. Acb, hij is niet de eerste veelbegaafde, wien in den winter zijns levens de vreeseiijkste aller ziekten treft. Zijn mijne inlichtingen juistdan hebben we van hem noch geestig binnenhuis noch treffend kerkgewelf meer te wachtenmachteloos is de hand, verbijsterd bet oog van den kunstenaardie zich nooit op hield met effectbejag of klinkklank van kleuren.... Een en zeventig jaar te zijn, en kunstenaar bij de gratie Gods, en de echtgenoot eener beroemde vrouw, en dan nog de laatste levensjaren door den somberen sluier der krankzinnigheid verdon kerd, 't is wel vreeselijk! En Gouverneur, onze goede oude oom Jan is dood, even na de viering van zijn tachtigsten verjaardag. Van hem dus voortaan geen sprokenr geen vertellingen of rijmen meerdie, door u vaders en moedersverslondenlater nog door uwe kinderen met beide handen aangegrepen wer den. Ongaarne zou ik ze gemist hebbenon gaarne ze nu nog missendie lievedie echt- kinderlijke boekjes van katjes, van platjes, van nooit-goe-doe-watjes, dia eet» kind maar eenmaal behoeft te liooren voorzeggen om ze voorgoed in 't hoofd te hebben. We hebban er gelukkig een goeden voorraad vanden eenen keer eon beetje beter geïllustreerd dan den anderen; 'tis te hopen en te verwachten dat nog rnenïg kinderleven er genoegen en nut uit trekken zal. Ook komt het bericht van den dood van prof. Alberdingk Thijm. Hoe men over dezen dood» denken mogeeen krachtige figuur, die den moed der overtuiging bezat en daarover nogal eens wat heeft moeten hooren, was hij voorzeker. Hon derdmaal aantrekkelijker althans waren zijne- Hij ontkwam achter eene gordijn, die de kamer van een aangrenzend vertrek scheidde. Sidin, die hem naijlde, stiet tegen eene deur, die reeds aan de andere zijde gegrendeld bleek, sLaat hem loopen I" riep Herman, »en ons- wegmaken, voor hij terug is." Hij richtte Elima op, zag baar roet onbe schrijfelijk tecdere blikken in 't ontsteld gelaat en voegde haar de hartelijkste en meest ver troostende woorden toe. En zij sloeg den ge liefde de armen om den hals en scheen overstelpt door de overweldigende aandoeningen. Sidin beschouwde met eene zonderlinge ge waarwording dit roerend tooneel, maar wendde zich plotseling om, toen zijn scherp gehoor een ge luid vernam als van het terugschuiven van grendels- Onwillekeurig deed hij een stap terug, toen bij de loopen van twee pistolen op zich gericht zag, Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 6