N°. 7220. Eerste Blad, Feuilleton. Het geleerde Elsje. A0, 1889. Woensdag 10 Apr I. rie-en-veertigst© Jaargang. Verschijnt dagelijksUitgezonderd Dinsdag. Binnenlandsche Berichten. UITGEVER:rX~ODÉ. GOJIMS Abonnementsprijs, per kwartaal Iraneo per post, door het geheele Rijk Kzonderlijke nommers f 1.85 - 2.50. - 0.10. BVBBADi HABKT, B, 1X4. Advebtintirisiis: 1—10 gewen* regels met inbegrip vut eene Oooranti;lBi Iedere gewone regel meer .11. Driïmaal geplaatst wordt tegen twmUAL berekend. Ofücleele Mededeellngen. De gewone audiëntie van den minister van oorlog op Donderdag 11 April e. k. zal niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 6 dezer bedroeg: bjj de Nederlandsche bank f 11,344,241.24 en by de betaalmeesters f 1,613,489.43. Te zamen f12,957,730.67. SCHIEDAM, 9 April 1889. Gisteren werd alhier op de gebruikelijke wijze herdacht de 65ste verjaardag van H.K.H. de groothertogin van Saksen-Weimar-Eisenach, geboren prinses Sophia der Nederlanden, zuster des konings. De gisternarniddag gehouden vergadering -van onzen gemeenteraad werd bijgewoond door 18 'uden; afwezig de heer Loopuyt, met kennisgev mg'. Alvorens tot het lezen van de notulen der vorige vergadering over te gaan, stelde de voorzitter de beëedigiog der nieuwbenoemde •leden van den gemeenteraad, de beeren P. Brittenburg en H. B. M. A. Van Gent, aan de orde. Na aflegging van de voorgeschreven .eeden namen beide heeren zitting. Ingekomen waren de navolgende stukken eene missive van Gedeputeerde Staten dezer provincie van 1/3 April met goedgekeurd tweede suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, aangenor in voor kennis geving; eene missive van burgemeester en wethouders, ter voldoening aan art. 182 der gemeentewet, aanbiedende bet uitvoerig en beredeneerd verslag van den toestand der ge meente over 1888, aangenomen voor kennis geving, zullende bet verslag aan de leden rond gezonden en algemeen verkrijgbaar gesteld worden. Een adres van T. J. Tengeler, plaatsver vangend hoofd der le openbare tu9schenschoot om eervol ontslag tegen 1 Juni a. s., wegens zijne benoeming tot hoofd eener openbare school te Amsterdam, werd ter iuzage gelegd en de behandeling aangehouden tot een vol gende vergadering. Alsnu was aan de orde het voljaars kohier der plaatselijke directe belasting over 1889, tot een bedrag van f 64,177,94', dat voorloopig werd vastgesteld en ter definitieve vaststelling zal worden gezonden aan Gedeputeerde Staten dezer provincie. Thans kwam in behandeling het in de vorige vergadering ingekomen voorstel van den heer J. Tak, om het aantal wetboud voorloopig op drie te brengen en de vacature, van wgleo den heer J. A. Nolet Wz. niet te vervullen. Hierover ontstond eenige discussie, doch werd ten slotte het voorstel verworpen met 13 stemmen tegen 5. Tegen stemden de beeren: Dijktnans, Van Harwegen den Breeme, Schuurman, Boelants, Knappert, Van der Schalk, Jansen, Visser, Brillenburg, Bergs ma, J. B. Nolat, Elzevier Dom en Loncq. Na deze beslissing werd, ter vervulling der bestaande vacature, tot wethouder benoemd de heer J. Loopuyt, met 11 stemmenop den heer L. W. Jansen werden 3 en op de heuren J. Tak, W. A. Beukers en J. Hoogen- dam ieder 1 stem uitgebracht, 1 briefje was jn blanco. Aao den beer Loopuyt, niet ter vergadering aanwezig, zal bericht van zjjne 1 benoeming worden gezonden. Tot curator van het gymnasium en tot ltd •Ier commissie van toezicht op bet middelbaar onderwjjs werd benoemd de heer C. Bergsma. De rekening der Kamer van koophandel en fabrieken over 1888, stuitende met een "goed slot van f53,—, werd, overeenkomstig het voorstel der fluancteele commissie, met ilgemeena stemmen goedgekeurd, hebbende 'de beer Van Gent, op grond van art» 24 der gemeentewet, tijdens de behandeling dezer .rekening, de vergaderzaal verlaten, -Aan N. Van der Slags, sluiswachter aan de groots schutsluis, werd zyn gewone gratificatie inder 'dezelfde bepalingen als vroeger verleend. Nu"" verden de adressen behandeld der reclamanten tegen de kiezerslijsten en werd .besloten H. Klejjheeg, M. Van der Hoek, L. L. J. Gores, M. J. Hoenderkamp, J. ol en H. A. Van Dyk alsnog op die lyste'n teen,..doch hetverzoek jan J,.HaN$»»w uis af te wyzen, op grond dat adressant, omdat zij tie echtgenoote voor rekening dezer ge meente verpleegd wordt in een krankzinnigen gesticht, valt onder art. 1 c der kieswet. De naam van F. Van der Gaag, a' i zijnde hjj geboren den Sn Februari 1867 en dus nog minderjarig, werd van de l'yst geschrapt. Alsnu kwam aan de orde het rapport der commissie voor de brandersschool. Burge meester en wethouders kunnen zich met de conclusie van dit rapport, strekkende dat de gemeente de oprichting van een dergelijke school voor hare rekening zal nemeD, niet vereenigen. Eenparig zyn zy van oordeel dat in dezen het initiatief van belanghebbende par ticulieren zelf behoort uit te gaan, in welk geval zij niet ongezind zouden worden bevon den hunne medewerking te verleenen tot het van gemeentewege, steunen dier inrichting zoowel met een geldelijke' bijdrage als door uitbreiding van het daartoe leidend onderwijs aart dé alhier bestaande hoogere burgerschool. Na 'zéér ampele discussie besloot de raad, de commissie uit te noodigen alsnog een, vooral wat de cijfers betreft, nauwkeurig uit gewerkt plan ter tafel te brengen, by welk besluit de commissie zich nederlegde. De'vergadering 'ging hierop uiteen. De tentoonstelling der Hollandscbe Maat schappij van Landbouw, afdeeling Rotterdam, Schiedam en omstrekenhad heden plaats in den tuin der Officieren-Vereeniging. De omgeving had evenals het terrein zelve een feestelijk aanziendoordien uit verscheidene woningen aldaar 'de vlag wapperde. Allés werkteisvurnetóm^ezeiteojtootvateljiBgjtó doeri slagen, in <de eerste plaats het weder, een schoone lentedagdie oud en jong tot genietea in de natuur uitlokte; eeo terrein, by zulk weder, by uitnemendheid geschikt voor zulk eene tentoonstelling; eene verzameling van uitmuntend vee, die gebeel eenig mag genoemd worden, zoowel wat qualiteit als quaotiteit betreft. Het spoeliogdistnctdat het sterkst vertegenwoordigd was, heeft ook ditmaal weder tal van uitmuntende exemplaren ge leverd. Het was voor de jury voorzeker geeu gemakkelijke taak uit zulk eene verzameling de bekroning toe te wyzen. Dat deze tentoonstelling zoowel doorstad- genooten als vreemdelingen zeer druk werd Novelle van E. Falk. 5. Daarover peinzende., dacht zij onwillekeurig terug aan langvervlogen tijden, aan de dagen barer jeugd, toen ook zij neigingen en lusten ge koesterd had, zooals elk kind die heeft. Maar die neigingen waren in haar onderdrukt. Neen, eene vroolijke, onbezorgde jeugd bad zij niet gekend. Onder toezicht van eenen zorgvol- len, streng logisch denkenden en handelenden vader, den beroemden professor in logica en ge schiedkunde, was zij opgeleid tot geheel iets .anders. De heet Everliard Yolkmar had het teere plantje, zoo ras het .begon te ontkiemen en knop te zetten, onder zijne hoede genomen, het zorg vuldig verpleegd, gezorgd dat elk blaadje zich in de juiste richting ontplooide, elk kiempje zich in den voorgeschreven vorm ontwikkelde, en zoo was zijn kind opgegroeid tot een wonder van geleerdheid, een levend toonbeeld geworden van de kracht zijner opvoedkundige theorieën maar een echt kind was het nooit geweest. De natuur lijke neigingen, de phantasie werden in het jeugdige zieltje verstikt, als de vader haar het stuk hout, 't welk de kleine bij gebrek aan een pop in de armen droeg of in slaap trachtte te wiegen, haar ontnam en in de kachel wierp, omdat het maar een stuk hout was, of wan neer hij haar verklaarde dat do regenboog slechts een gevolg was van de breking der lichtstralen in de regendroppels. Wel had de kleine bijwijlen met droevigen blik de droomen haror kindsheid nagestaard en de vroolijke, zorgelooze kinderschaar benijd, die vrij en blij buiten speelde, terwijl zij moest leeren, altijd leerendoch men liet haar geen tijd om aan die natuurlijke opwelling van lust en leven toe te geven, en bovendien, wanneer het haar al eens vergund werd zich onder da schaar te mengen, die gewoonlijk de breede straat voor het huis van den heer Volkmar deed weer galmen van gejuich, dan weken de kinderen van haar leeftijd schuw terug voor het meisje met haar verstandige» blik en geleerden praat, ja, zij werd feitelijk in den ban gedaan, toen zij eens beweerde dat het beeld, 't welk men in het heldere water van huurmans vijver zoo duidelijk weerkaatsen zag, geen booze nikker was, die de kinderen naar beneden trok, maar liet beeld van hem of haar, die in 't water keek. »Laat die geleerde Elsje loopen, die hetgras kan hooren groeien en de vliegen hooren hoes ten!" riep de dikke jongen van den bakker, de aanvoerder van den spelenden troep, en hij liep van haar weg, als ware zij zelve een nikker. En dan stond het verstandige Elsje, tot straf voor hare vroegrijpheid, alleen en verlaten, want de andere kinderen liepen den bakkersjongen na. Schreiend ging zij naar liois en had daar niet eens de voldoening, dat men hare smart eerbiedigde. Integendeel, dc vader vond zich ge streeld door den naam, dien men haar als schimpnaam had gegeven, ea weldra werd zij in huis en op school niet anders genoemd dan geleerd Elsje. ^Waarom professor Volkmar het opvoedings systeem, dat hij bij zijne oudste dochter aan wendde, niet op de -jongere, die met haar vier jaren in leeftijd verschilde, toepaste, is moeilijk te zeggen. Wellicht stelde zijn eerzucht zich te vreden met de bij haar verworven resultaten, vooral ook nu het toeval hem in den jongen Edgar een ander voorwerp in handen speelde, waarop hij zeker met even gunstig gevolg zijne grond stellingen voor de opvoeding zou kunnen toepas sen. Wellicht ook bespeurde zijn scherpe blik reeds spoedig, dat het kleine Kaatje zich veel minder goed zou leenen voor zijne snelwerkende methode, dan het zachtzinnige, schrandere Eisje. Zeker is het, dat hij zich met het kleine krul kopje weinig bemoeide, en toen ongelukkig ge noeg zijne goede vrouw na de geboorte van het jongste kind zwak en sukkelend bleef, zoodat het haar onmogelijk was aan de strenge eischen, door baar echtgenoot omtrent de opvoeding der kinde ren gesteld, gevolg te geven, toen bleef het kleine, levendige ding aan zich zelve evergelaten, vrij van kunstmatig aangelegde banden, en wies op als onkruid, maar als kruid, dat ook door moeder natuur rijk wordt bedacht en niet steeds den leehjken naam verdient, waarmede dé eigenbatige raensch het bestempelt. (1 Vordl vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 1