J A°. 1889- N°. 7224. Derde Blad. KENNISGEVING. Maandag 15 April. a Drie-en-veertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. uitgevêkTT"odé. Waarschuwing. Buitenlandsche Berichten. SCHOUW GO HINT Abonnementsprijs per kwartaal franco per poet, door het galieele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85 - 2.50. - 0.10.' BOBÜADi HARKT. B, 121. Advertentieprijs: ran i—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant1,16 Iedere gewone regel meer Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Burgemeester en Wethooders van Schiedam; Brengen ter kennis van de Ingezetenen dat door den Raad dier gemeente, in zijne openbare Vergadering van dea 8 April jl., tot "Wethouder is benoemd de heer J. LOOPUYT. En is hiervan afkondiging geschied, waar bet behoort, den 13en April 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, A. W. MULDER. over de "Wateringen en Heinslooten in het Ond> en Nlenw-West- Frankeland. De Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien art. 9 der Verordening op het reinigen en op de gevorderde breedte en diepte houden van de Wateringen en Heinslooten in het Oud- en Nieuw- Weit-Frankeland binnen genoemde Gemeente van 'den 19 Mei 1881; Brengen ter kennis van de Eigenaars van Lande rijen, Huizen en Erven in genoemd Frankeland, dat op Maandag den 29 April (889, des noormiddags ten ifegen ure, eeno SCHOUW zal gedreven worden over bovenbedoelde Wateringen en Heinslooten. Wordende bij deze ieder, dien zulks mogt aangaan, gewaarschuwd om te zorgen, dal aan het voorge- schrevone bij de bovenaangehaalde Verordening als dan behoorlijk voldaan zij. En opdat niemand hiervan onwetendheid zoude kunnen voorwenden, zal deze worden afgekondigd, waar het behoort. Schiedam, den 13eo April 1889- De Burgemeester en Wethouders nan Schiedam, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. De Seoreiaris, A. W. MULDER. FRAN KRIJK. Da Senaat, in zijne eerste zitting als hoog gerechtshof, heeft de commissie voor de in structie samengesteld. Zy bestaat uit acht leden, Renault en Deibrienoe hebben aau Leroyer geschreven dat zjj geene zitting wen- schen te nemen, De zitting van het hoog gerechtshof is gister middag ten 2 ure geopend met de voorlezing van het besluit van den president, waarbij de Senaat als hoog gerechtshof wordt aange wezen. De procureur-generaal en diens gevolg, allen in rood ambtsgewaad, treden de zaal binnen en nemen plaats aan de tafel der ministers. De procureur-generaal leest het requisitoir voor tegen Boulanger, Dillon en Rochefort. Alvorens de zitting van den Senaat als hoog gerechtshof, in raadkamer, te openen, heeft de voorzitter bevolen de tribunes te doen ont ruimen. De Senaat, in raadkamer vereenigd, heeft daarop het vraagstuk van de competentie van het hoog gerechtshof behandeld, hetwelk was opgeworpen door leden der rechterzijde. Ten aanzien van hetgeen in de geheime zitting is voorgevallen, kan het volgende gemeld worden: De voorzitter beeft de brieven voor gelezen bjj welke verscheiden senaatsleden zich verontschuldigden wegens het niet bywo- nen der zitting. Deze verontschuldigingen zyn echter niet aangenomen. Door den heer Oscar Vallee werd overlegging gevraagd van da stukken, opdat de Senaat zou kunnen beslissen over het vraagstuk der competentie.Dit verzoek werd bestreden door den heer Noeldie aan voerde dat alleen het parket met een openbare aanklacht het begin kan maken. De heer Déraoger sprak teD gunste van de competentie. Ten slotte heeft de rechterzijde verzocht dat er geen besluit zou worden genomen nopens het openen der instructiealvorens de stukkeD zouden zjjn overgelegd, omdat die mededeeling wellicht zou kunnen leiden tot het stellen van de exceptie van incompetentie. Feitelijk, zoo werd van de rechterzijde aangevoerd, heeft men te maken met een komplot, maar niet met een aanslag op de veiligheid van den staat. Twee leden van de rechterzijde hebben by den Senaat als hooggerechtshof het volgende voorstel ingediend: aangezien het requisitoir zich er toe bepaalt, te verzekeren dat er een aaoslag zou zyn gepleegd op de veiligheid van den staat, zonder een enkel feit aan te voeren hetwelk het hoog gerechtshof in staat zou stellen dien aanslag nader te leeren kennen, verklaart de Senaat dat er geen reden be staat om eene instructie te bevelen. Dit voorstel werd verworpen met 209 tegen 55 stemmen. Nadat te zes uren de geheime zitting in eene openbare was overgegaan, heeft de heer Leroy het arrest van het hoog gerechtshof, in raadkamer vastgesteld, voorgelezen. Het be helst dat het hoog gerechtshof beveelt dat de Senaat overga tot eene instructie door middel van eene daartoe benoemde commissie. De zitting is daarna opgeheven. In de Donderdag te Parijs gehouden bij eenkomst der ^Association nationale Repu- blicaine" hield de heer Ferry een lange rede, waarin by de verkiezing vau 27 Jauuar (Boulanger's verkiezing te Parys) in herinne ring bracht en deed uitkomen dat de regee ring eerst .daardoor werd wakker gescbud. Ferry achtte het nog niet te laat om de be gane fouten te herstellen. Het land verlangt, zaide hy, een krachtige regeering en is geens zins gesteld op het Boulangisme, dat de Frao- schec belachelijk maakt in de oogea van geheel Europa. ENGELAND. Het Lagerhuis heeft by tweeds leziug het ontwerp betreffende de suikerpremiën aan genomen. Het Lagerhuis is gisteren uiteeugegaan tot deo 29e» a, s. Na een pleidooi van 8 dagen, heeft gisteren de advocaat van Parnell, de heer Russell, in zijne eindconclusie verklaard dat hy alle be- schuldigmgeu tegen Parnell, zyneambtgenooten en de Agrarische Liga ingebracht, heeft te niet gedaanden rechters verzocht de zwakheid vaa de getuigenissen tegen zyue cliënten te stellen tegenover de ernstige en schandelijke beschul digingen, tegen hen ingebracht, en verklaard dat de eer van de leiders der Iersche politiek en der Iersche natie van de onrechtvaardige beschuldigingen is echoongewasschen. De commissie heeft daarop hare zittingen verdaagd tot 30 April. Naar de Daily News uit Petersburg en uit Odessa verneemtheeft de Russische politie vier gereedzynde dynamietbommen ontdekt» Haar was bekend dat een groote hoeveelheid bommen te Zurich waren vervaardigd, doch onbekend was haar waarheen die gezonden waren. De Zuidrussisclie agenten vonden sporen vaneen herlevendedyonmiet-campagne. De overheid verdenkt verecheidene politie beambten van medeplichtigheid. De Daily News vestigt de aandacht op het afstaan van de Perzischs bergvesting Kalat Nadir aan Rusland. Deze sterkte geniet in Midden-Azië een faam als die van Gibraltar en Kronstadt in Europa. Kalat Nadir (zegt de Nttcs) geeft aan Rusland den sleutel van Perzië in handen, Penjdeh was daarby ver geleken onbeduidend. De Standard verneemt uit Gen&ve dat de Bondsraad by vertrouwelijk schrijven de kaotonbesturen heeft uitgenoodigd de be wegingen derRussische uitgewekenen stipte lijk na te gaan. De Zurichsche politie sloot een Russisch leesmuseum aldaar, als zijnde een nihilistisch centrum; eu er is een beweging i ontstaan tegen Russische huishuurders en kamerhuurders.De eigenaars, schade vreezende door ontploffingenweigeren als éen man panden aan Russen te verhuren. Tydens de beraadslagingen Donderdagavond in het Lagerhuis na de indiening van het wetsontwerp der regeering om uitvoering te Igtveo aan de internationale suikerconventie, werd deze wets voordracht, als strijdig met de beginselen van den vrijhandel, sterk aangeval len. Ook de Times schrijft tegen het wetsont werp, welks aanneming onwaarschijnlijk lykt. LUXEMBURG, i Op het gastmaal, gisteren ten paleize, heeft de regent een dronk uitgebracht op den ko- |ning, welke toost, in zeer harteiyke bewoor dingen vervat, met geestdrift werd gedronken ea met warmte toegejuicht. De hertog ver volgde aldus: b23 jaar geleden verloor ik mijn vaderland, maar thana heb ik een nieuw gevonden, op welks wdvaart en geluk ik dit glas tot op den laatste» druppel ledig." On beschrijfelijk was de geestdrift, toen de regent eindigde met de bekende regels uit bet volks lied Mir trillen^ Ueiwen wat mir sin (wy willen blijven wat wy zyn). Keizer Wilhelm zond den regent een tele gram van gelukw8nschi»g, met de beste wen- schen voor het herstel des koniogs. Het is hem eene behoefte des harten zegt de keizer den hertog zyue gevoelens van goede buurschap te kennen ta geven. Koning Albert van Saksen zond hem mede eeD ge- lukwensch. Het gouvernement heeft aan de mogend heden die het Londensche tractaat hebben onderteekeud, kennisgeving gezonden dat de hertog het regentschap heeft aanvaard. Ant woorden hierop, met felicitatiën voor dem regent, zyn reeds ingekomen van den minis ter Spuller en graaf Herbert von Bismarck. In een telegram wenscht de keizer ban Oostenrijk den hertog geluk met het aanvaarden van het regentschap. Z. M. wenscht den lande onder het nieuwe bestuur voorspo.ed toe, en verklaart de vrieodschappelyke ge voelens, hem door den hertog toegedragen, steeds te zullen beantwoorden. BELGIË. Woensdag jl. gaf de heer Somsée, katholiek afgevaardigde der hoofdstad, een groot musi- cale soiree, waarop een SOOtal genoodigden en daaronder ook de ministers van buiten landsche zaken, van landbouw en van oorlog, benevens een aantal leden van het corps diplomatique, toen eensklaps generaal Bou langer met graaf Dillon binnenkwam. Dit gaf geen geringe opschudding onder de aanwe zigen. Onze drie ministers maakten zich achter eenvolgens uit de voeten, terwijl ook ver scheidene leden van het corps diplomatique hun voorbeeld volgden. Intusschen was de nieuwsgierigheid, vooral van de dames, zoo groot, dat verscheidene harer op de stoelen klommen, om den generaal te zien. De violoncellist Jacobs, die juist was opge treden, staakte zyue muziek en wilde heengaan, doch Boulanger liet zich aan hem voorstellen en verontschuldigde zich, waarna de generaal spoedig vertrok en het concert voortgang had. ZWITSERLAND. De Bondsraad beeft met 22 stemmen tegen 18 de inmenging der bondsregeering in de aangelegenheden in het kanton Tessino goed gekeurd. OOSTENRIJK. De Hongaarsche Kamer van afgevaardigden heeft het wetsontwerp aangenomen dat de handel ia buitenlandsche premieleeningen verbiedt» R TJ M E N I Op eene interpellatie, in de Kamer van afgevaardigden tot ham gericht, betreffende de buitenlandsche staatkunde van het nieuwe

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 9