Binneniandsche Berichten. DENEMARKEN. bleek, goed georganiseerd, vielen siet alleen de trarorytuigen aan, waar wierpen pok de ven sters der koffiehuizen en der woningen van de vreedzame burgers in. Ia de voorstad Heraais geschiedde dit gedeeltelijk onder den kreet: »Weg met de joden F' Eenige Weener bladen leiden hieruit af dat de buitensporig heden een anti-semitisch barakter hebbenen zij constateeren dat een der heftigste anti- Semitische volksmenners, pater Eichhorn, aan de bijeenkomst der werkstakende koetsiers deel genomen heeft. Daarentegen beweert het orgaan der Weener anti-Semieten, dat joden onder de sociaal democratische partij de werkstaking onder steunden en dienstbaar waakten aan hunne bedoelingen. loderdaad aldus telegrapheert de corres pondent van de Berlgnsche Dostde socia listen en anti-Semieten verheugen zich waar schijnlijk over de werkstaking. Zeker schijnt bet dat da -rgate buitensporigheden bedreven zijo door gehuurde en georganiseerde benden. De koetsiers zeiven nemen geen deel aan de geweldenarijen. Hunne eischen, dat de duur van hunnen dagelijkschen arbeid, die 14 A15 uren is, verminderd en bet op hen van toe passing zyode strafstelsel verzacht worde, Vinden algemeen sympathie. Alle bladen spreken over het feit, dat het aan Bismarck is gelukt, den hofprediker Stöcker in dieos politieke agitatie te stuiten. De vrij zinnige pers rekent het Stöcker als een smaad toe, dat hg niet liever zjjne betrekking van hofprediaer heeft nedergelegd en derhalve aan dat ambt meer schijnt te hechten dao aan zijn politiek apostelschap. Intuaschen heeft het bijzonder aandacht getrokken, dat de keizer nu sinds maanden voor het eerst weder eeDS godsdienstoefening bg Stöcker heeft bijge woond en hem daardoor, »a de terugtreding uit de politieke werkzaamhedeo, openl'ykeene «er heeft bewezen. OOSTENRIJK. De werkstaking der tramkoetsiers heeft Dinsdag in de voorsteden van Weenen tot zeer ernstige ongeregeldheden aanleiding ge geven. De menigte wierp met steenen nanr de eavaterie en de infanterie, die met de blanke tabel charges maakten. Vel© personen werden gewond, terwjjl er gok talrgke arrestatiëo plaats hadden. Te 10 uur was de orde hersteld. BELGIË. Boulaoger is gisterochtend te 6.45 met gevolg van Brussel over Ostende nanr Londen vertrokken. Er was veel volk op de been, maar er heeft niets bijzonders plaats gehad. BllgUliD. Bij geheime circulaire van SinowjefT, den gouverneur der OostzeeprovincieLyland,wordt bevolen een gestreng toezicht te houden op alle buitenlanders, in het bijzonder Duitschers, die door boogere beschaving of door techni sche werkzaamheid geschikt zouden kunnen ijjn om spionage uit te oefenen, dat wil zeggen, over spoorwegbouwtroepen verplaatsingen toestanden van de zeevaart aan de kust, enz. zich een deskuudig oordeel te vormen. En niet alleen moet op die personen scherp worden toegezien, maar aan al de zoodanigen moet langzamerhand het verblijf in bet land worden ontzegd. Te geljjker tjjd duurt de verscherpte vervolging van Duitschsprekende Russische onderdanen in de Oostzeeprovincies voort. De Berlgnsche correspondent der J\T. H. Ot. die dit meldtseint nog Om niet door de politie overvallen te wor den en verbanning naar Siberië te ontgaan, vluchtte de vertrouwelijk gewaarschuwde hoofdredacteur Bucbholtz van de Higatch Zeitung met gioote moeite langs stuipwegen over de Pruisische grenzen. Buchholtz behoort tot een zeer oude, aaozienlgke familie te Riga, genist groot© achting en beeft zich nooit aan met de wet strydige handelingen schuldig gemaakt. Zijne vervolging, door politiekeu baat ingegeven bad alleen ten doel zjjn blad te vernietigen. Evenzoo wordt de vervolging der evangeli sche kerk verscherpt en worden de laatste overblijfselen van haar eigen instellingen opge heven. Zelfs invloedrijke, door de gepleegde willekeur verschrikte nationale Russen ver mochten niet van czaar Alexander te verkrij gen dat de vervolgingen verzacht werden. De gezondheidstoestand vau den czaar is in veel erger mate aangetast dan men van officieel© zijde wil weten, en hjj laat zich beheerschen door een onzinnige vreesdat er in de Oostzee provincies een wijdvertakte Luthersch-Duitsche samenzwering ontdekt zou zijndie alleen door gestrengheid te onderdrukken is. Op het kerkhof te Diippel is Maandag den 25-jarigen gedenkdag van de bestorming der beroemde schansen, in tegenwoordigheid van den koning en een groot aantal officieren en invallen, een plechtige lijkdienst gehouden, waarby de graven opnieuw z'yn versierd en gewijd. SPANJE. Uit Madrid wordt gemeld dat de minister van financiën hoopt de begrooting in even wicht te brengen door eene vermindering der uitgaven met 25 millioen. Volgens de Upoca zal da regeering er niet buiten kunnen, binnenkort weer eene leening te moeten stuiten. De JSpoca wjjat opnieuw de noodzakelijk- beid aan voor de regeering om spoedig eene5 leening t» sluiten. Te Madrid is gisteren het katholiek congres geopend. Vooraf werd in de kathedraal door den pauselgken nuntius eene mis gelezen. Twee aartsbisschoppen, zeventien bisschop pen en eenige honderden pastoors en monniken waren tegenwoordig, ongerekend een groot aantal leeken, inzonderheid Carlisten en con servatieven van de ultra-clencale richting. Op bet programma van het congres komen 70 voorstellen en 33 stellingen voor, waarover openbare beraadslaging zal worden gevoerd.' Negen dier voorstellen, alle goedgekeurd door de geestelijke censuur en het besturend comité, zijn ten gunste van bet herstel van 's pausen wereldlijk gezag, dat verklaard wordt onaan tastbaar te zgn en noodzakelijk voor de uit oefening van de geestelijke function des opper priesters. T D R K IJ E. Naar gemeld wordt, heeft Italië's minister van buitenfandsche zaken genoegen genom. roet de door de Porte voorgestelde schikking omtrent hetgeen met den Italiaanschen consul te Prevesa is voorgevallen. Dm zaak kan mits dien beschouwd worden als geregeld. EGYPTE. De Engelsche kanonneerboot Starling en de stoomschepen Mouhbbar en Adjemialsmede zes iolandsche vaartuigen, aan boord waarvan zich bevindeo de gouverneur, degeneraal.de staf en een bataljon zwarte troepen, z'yn gisteren naar Halaib vertrokken, om de stelling te hernemen en den bouw van het nieuwe fort te voltooien. De expeditie zal over tien dagen terugkeeren. Debeb bevindt zich te Godofolati, van waar by echr'yft dat alles goed gaat. Ras Aloela zou te Deberatabar z'yn, en koning Menelck zou eenen inval in Zebaul hebbeo gedaan. AMERIKA. In de Hsw-Yorh Herald wordt een gesprek medegedeeld, hetwelk een barer berichtgevers heeft gehad met de gisteren te Londen aan gekomen Amerikaansche gedelegeerden naar de Samoa-conferentie te Berlijn. Zjj schetsten hun zending als echt vredelievend. Een hun ner, de beer Kasson, geloofde dat de confe rentie een bevredigende oplossing der Samoa- quaestie zal opleverenzoo met ten volle, dan toch in alle geval een modus vivendi tusschen de di ie daarby betrokken mogendheden (En geland, Duitschland en de Vereenigde Staten). Bismarck, zeide hjj, heeft ook niet de gewoonte, eene conferentie te Berljjn bjjeen te roepen, waarvan men zou kunnen verwachten dat zy misschien zonder voldoend resultaat zou afioo- pen. Yerder was den berichtgever nog gezegd dat ook met den heer Bates alles wel goed zal gaan. Zjjn jegens Duitschland zoo vjjandig artikel toch was gegrond op de veronderstel ling, dat de Duitsche rjjksregeering de weder rechtelijke handelingen barer ambtenaren op Samoa althans stilzwijgend goedkeurde. Daar echter Bismarck ben ronduit heeft gelaakt, acht Bates zjjn hoofdvertoog vervallen. Heden zetten de gedelegeerden huooe reis naar- Berljjn voort. De nieuwe stad, Guthrie, in bet pasbezette Indianengebied Oklahoma, heeft reeds eene bank, een posikantoor, een hotel en een dagblad. Zjj telt reeds 15,000 inwoners. In de onderlinge gevechten om verwerving van ter reinen z'yn eemge landverhuizers doodgescho ten. SCHIEDAM, 25 April 1889. De schrjjver der Haagsche kroniek in de Jf. Or. Ct. zegt o. a,: Men varzekert dat Z. M. da Koning sedert de laatste week weer een aanmerkelijke schrede heeft gedaan op dan weg der beterschap. De Koning gebruikt meer voedsel en slaapt rustiger, zoowel bij nacht als gedurende een groot deel van den dag. Enkele malen heeft hij in den laat- sten tijd het bed kunnen verlaten. Wat vooral opmerkelijk is, is dat de toestand van opgewonden heid voor groote kalmte heeft plaats gemaakt, hetgeen bij de toeneming der krachten «en zeer gunstig toeken is. Z. M. herkent nu weder alle personen uit zijn omgevingontvangt het prin sesje nu erf dan in zijn ziekenkamer en interes seert zich voor vele zaken. Dat Z. M. up de hoogte is gesteld van hetgeen er gedurende zijn ziekte met opzicht tot 's lands aangelegenheden heeft plaats gehad meen ik in- tusschen te moeten betwijfelen. Want de toestand, bocwel gunstiger dan bij zich sedert lang liet aanzien, is nog geenszins van dien aard, dat men, reeds nu, zou mogen rekenen op de her vatting van zijn taak door den vorstelijken lijder. En zoolang dat het geval niet is, ware het inder daad nutteloos den Koning mededeelingen te doen, die slechts strekken kunnen om hem over zijn positie te verontrusten, zonder dat voor zulk een mededeeling noodzakelijkheid bestaat. Het is zeer vrel mogelijk voor den Koning, wiens werkzaam heden, zoo htj ze nog eenmaal hervat, toch wel bestaan zullen in 't teekenen van stukken, zonder meer, het gebeurde geheim te houden, en ik meen dan ook te weten dat dit het vaste in overleg met de Koningin gemaakte plan is. Voor de regeering schept evenwel de toestand, die thans is te voorzieneen nog grooter moeilijk heid. Gaat de Koning steeds vooruit, zelfs zonder nog ten volle in staat te zijn het bestuur des lands te voeren, dan kan het geval zich zeer goed voordoen, dat de reden voor de instelling van een regentschap eigenlijk vervalt, nog véor het verstrijken van den termijn, waarbinnen de Raad van State een voordracht daartoe moet doen. Zulk een voordracht is dan niet te verdedigenmaar zoolang de Konins niet "ilmaakt in staat is de regeering weder waar te nemen, zullen de Statsn- Generaal de verklaring, overeenkomstig art. 38 der grondwet afgelegd, zeker niet herroepen. Ge schiedde dit, terwijl de Koning nog niet tot ar beiden in staat is, dan zou dezelfde belemmering in den gang van 's lands zaken weer ontstaan als sedert 16 Februari viel op te merken. Het is inderdaad een zeer kritiek gevalen ik erken dat er voor het ministerie een zeer groote moeilijkheid in gelegen is en evenzeer voor den Raad van State. "Voor het naaste houd ik het er voor dat men in elk geval vóór het einde van den grondwet- tigon termijn het wetsontwerp zal indienen om H. M. de Koningin tot regentes te benoemen maar tevens dat dit ontwerp niet in behandeling zal worden genomen door de vereenigde ver gadering, die ('tis inderdaad een leemte in dar grondwet) niet aan tijd gebonden is. Het wets ontwerp moet eenvoudig worden aangeboden f dan is aan den eisch der grondwet voldaan laat men bet liggen, dan blijft de Raad van State stilzwijgend met de koninklijke macht bekleed, en dit heeft geen bezwaar. Want herstelt Z, M. en neemt hij zelf de teugels van het bewind weder in handon, dan kan de regeering het aangeboden ontwerp terugnemen. Komt er geen wijziging in den toestand en blijft het regentschap noodig, dan zal men tot de behandeling van 't voorste! overgaan xoodra de omstandigheden het werkelijk noodig maken. Men deelt ons mede dat aan een ontwerp- wet, ter regeling van het militair onderwijs, door den minister van oorlog de laatste hand is gelegd. Spoedige indiening by de Tweede Kamer der Staten-Generaal kan alzoo verwacht wor den. (N. v. d. D.) De heer Hendrik P. N. Muller, benoemd consul-generaal van Liberia te Rotterdam, is- als zoodanig door de Nederlaudsche regeering erkend. Naar wij vernemen, is de oud-minister van oorlog, generaal Reuther, lid van de Tweede- Kamer, zeer ernstig ongesteld. Vad De heer mr. F. G. R. H. Van Lilaar, raads heer in het gerechtshof te 's-Graveohage, is- aldaar in den ouderdom van 65 jaar over leden. De overledene was een hoogst ver dienstelijk lid der Nederlandsche magistratuur en maakte van Juni 1868 tot Januari 1871 deel uit vau het Kabinet-Fock, als minister van justitie. Aan hem is de afschaffing der doodstraf in Nederland te danken. De afdeeltng 's-Giavendeel der centrale kies- vereeniging in de Hoekschewaard heeft voor de verkiezing van twee leden der Provinciale Staten tot caudidaten gekozen de heeren nor. A. Van "Weelte Oud-Beierlanden B. Vlie— lander, te Numansdorp. Te Soetermeer hebben de anti-revolution- nairen, io plaats van,"evenals by een vorig®- verkiezing, den R.-katholieken candidaat over te nementwee hunner eigen candidates- gesteld, dus met geheele uitsluiting der R.- katholieken. Dezen nemen daarmede geen ge noegen, maar zuilen den heer Tb. H, B. Snijder© tot huQ candidaat stellen. (Maasbode.)' Onder voorzitterschap van dr. H. J. A. M, Schaapman zal Zondag 5 Mei een algemeeoe- vergaderiog worden gehouden van katholieken- in Friesland. Deze zal om 12 uur plaats heb ben in het lokaal der buiten-sociëteit van den heer Ageraa. Ten behoeve van de Nederlandsche Zuid- afnkaansche hypotheekbank, eene met een kapitaal van f 2 000 000 te Amsterdam te vestigen naamlooze vennootschap, wordt den len Mei de inschrijving opengesteld op de eerste serie, groot t 500000, in aandeelen groot f 1000, waarop voorloopig te storten 40 procent. Naar men aan het Vtr. Dagblad mede deelt, zyn de onderhandelingen tot overnam© van den Ned. Rjjn- en den Ned. Centraal- spoorweg door den staat reeds verre gevor derd, en zou het doel der overname zjjn, beide lynen io exploitatie te geven aan de maatschappij tot exploitatie van staatsspoor-, wegen, die daardoor niet alleen een nieuwöj-, verbindingslijn verkrijgt tusschen hare npor-w der- en zuiderlyneD, maar - wat voor hare ontwikkeling hoofdzaak mag worden geacht in rechtstreeksche aansluiting komt met- de hoofdstad des lands en de belangrijke werken, die daar in de laatste jaren ten ba te van baodel en nijverheid en van onze" zeevaart zyn tot stand gekomen. £en der hoofdambtenaren van de cxploi- tatiemaatschappy schijnt reeds aangewezen'

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2