Per Telegraaf. Gemengde Berichten. Post en Telegraphic, 0 n d e r w ij s. Reeb-tzaken. V i s s c h e r ij. Armenzorg. 4sm eventueel als directeur met het beheer der beide nieuwe lijnen te worden belast, terwijl van dé hoofdambtenaren van den ït'gn- en den Centraalspoorweg enkele in dienst itauden blijven, andeie daarentegen op wacht geld «ouden worden gesteld. flet «al intusschen wel geen betoog be hoeven, dat deze onderhandelingen en voor nemens slechts voorloopig zijn, daar zy de goedkeuring behoeven, zoowel van de beide takken onzer wetgevende macht, als van de aandeelhouders der drie by de onderhande lingen betrokken spoorwegmaatschappijen, al vorens te kunnen in werking treden. Er is sprake van, dat de spoorwegen in Zweden en Noorwegen opgenomen zullen wor den in het internationaal rondreisverkeer. De f ,'u te leggen spoorwegen, waarvoor de ingenieurs Snethlage, Groll en Israels naar Egypte vertrokken zyo, betreffen de i'ynen a. van Chibine El Kom naar Menouf (13 kilomeier), h, van Damanhour naarRahmanieh (20 K.Mc. van Medmet-Fayoum naar Sénourès (ll'/s K.M»), d. van Assiout naar Guerga (145 K.M.). Verder een spoorwegbrug over deD Nyl, tusschen fioulak (Kaïro) en Embabeh (brug voor enkel spoor, met weg voor voetgaogers en vee.) Gedurende de beide Paaschdagen zyn door de Holl. IJz.-Spoorweg-maatschappy alléén van Amsterdam naar Haarlem vervoerd ruim 6000 personendoor de Haarl. tramway- jnaatscimppy 4646 personen (eerste dag 1925, tweede dag 2721). De Rotterdamscbe diergaarde is op den eersten Paascbdag bezocht door 196 vreem delingen met 11 kinderen, en op den tweeden Paaschdag door 546 vreemdelingen met 43 kinderen; te zamen 796 personen. Door den te Leiden in de rechten gepro moveerden en pas te fiatavia aangekomen Chinees Oei Jan Lee is, naar men wil, aan ,de Regeering verzocht, hem met de Europe anen in deze koloniën gel'yk te stellen. De heer Oei woonde een zitting van den Jandraad by in Europeesch kostuum en zon der staart. Een honderdtal zjjoer landge-- pooten staarde buiten het vreemds schouw spel aan. De Chineezen zouden hem gaarne tol Chi- peesch consul benoemd willen zien. De bladen twisten over de vraag, of hem.de rechten van Europeaan kunnen worden toegekend. De heer P. Mester, Chineesch tolk, leverde een pleidooi daarvoor in de Jambode; het Sat. Jlbld. is er sterk tegen. Met 1 Mei aanstaande zullen uit Hellevoet- sluis de laatste twee loodsschoeners, bestemd voor den loodsdienst in bet kanaalvertrekken Daar hun nieuw station Maassluis. De beman ning bestaat uit 2 loodsschippers, 24 zeeloodseu, 8 loodskweekelingen en een aantal matrozen. Het meerendeel is gehuwd en behoort tot de gegoede burgers van Heilevoetsluis, zoodat het vertrek dier loodsschoeners een waar verlies voor de gemeente moet genoemd worden. Wei is waar wordt dit verlies gedeeltelijk vergoed, doordat bepaald is dat het te Brielle wonende loodspersoneel voor deu knstdianst te Heile voetsluis moest komen wonenmaar dit voordeel weegt niet op tegen het nadeel dat zal worden geleden. De stad Brielle, waar sedert jaren vele loodsen woonden, zat nu binnenkort geen enkelen loods meer ooder bare burgers telleo. 5 De voormalige gemeente-secretaris te Hedib- huizen, die enkele weken geleden is ontslagen, is thans in verzekerde bewaring genomen en naar 'a-Bosch getransporteeid. Om welke redeo, is niet met zekerheid bekend. Ook de gemeenteveldwachter is ontslagen. Over de intercatiouale postzegeltenlooo- stelling te Amsterdam, vanwege de Neder- landsche ïVereenigiog van Postzegelverzame laars" gehouden, deelt het Handelsblad mede De drie millioen postzegels, waarvan een mil- lioen bij hoeveelheden van honderd netjes in lijsten is opgehangen, een tweede millioen tot een Eifleltoren is gebouwd, een derde millioen botweg in eeno kist ligt, gaan wij stilzwijgend voorbij. Indien zij esnig belang hebben, dan is het om het reusachtige cijfer, en ten allen tijde heeft de massa minder gegolden dan de hoeda nigheid van enkelen. Intusschen oen millioen is een eerbiedwekkend cijfer, en een millioen post zegels te verzamelen vereischt heel wat geduld. Van meer belang is echter do verzameling des heeren J. II. ProvóKluit to 's-Gravenhage. Ook hij heeft een groote hoeveelheid (13,000) postzegels bijeengebracht, doch zij hebben stuk voor stuk belang en het is dus geen wonder, dat het ^postzegelalbum" van dezen zphylatelist", evenals dat van den heer Ferrari te Parijs, zoon van de pas overleden hertogin Van Galliera, den omvang van geheele kamers beslaat. Laat ons er bijvoegen dat de verzameling van den heer Provó Kluit nog niet zoo belangrijk is als die des hoeren Ferrari, al kan zij het misschien worden, en dat de heer Ferrari niet op deze tentoonstel ling heeft ingezonden en er ook niet wordt ge mist. De Magdeburgsche Vercin fiir Driefmar- henkunde heeft een volledige verzameling van Europeesche zegels. Zij is dus van zeer veel belang ter vergelijking van de verschillende lan den onderling. De beer mr. P. Kloss te Dresden is een bekend schrijver op het gebied der postzegelleer. Zijne Verxeichnis und Besnhreibung aller Poslkarten mit aufgedrüc/Uen Wcrthslempelzijno Couverten der Ver. St. von Nordamerica; zijno Gcschichte der I'oslwcrthzeichen des Königrciehs Sachscn, worden door alle verzamelaars geraadpleegd. Voor 'deze tentoonstelling heeft hij zijne verza meling van over de 700 Aroerikaansche briefom slagen gezonden, in alle hunne variëteiten van grootte, snit, papiersoort en kleur. De heer A. H. Wilson te Londen heeft zich hoofdzakelijk bepaald bij postzegels van Nieuw Zuid-Wales; de lieer C. Joris te Münchan bij Beiersche, postzegels; da heer O. Pfenniger te Bint-Gallen bij Zwitsersche zegelsde beer M. Böressén te Drammen bij Noorweegsche zegels; de heer K. George te 's-Gravenhage bij postzegels van Portugal en zijne koloniënde heer K. M, Richter fe Leipzig bij Spanje en zijne-koloniën. Uitgebreider dan deze laatste inzendingen is die van den heer J. Lindau te Heidelberg, dio met succes eene verzameling van Europeesche zegels heeft aangelegd; terwijl het den heer K.Manus te Amsterdam gelukt is, een vrij talrijke col lectie zeldzame postzegels bijeen te brengen. Tegelijk verdienen genoemd te worden de collecties A. E. Glarenwald te Gossnitz (Saksische en Grieksche zegels); A. H. Van den Berg te Utrecht (Nederland en koloniën) en Ernst Keiler te Triést (Sardinische couverten). Wij hebben slechts de voornaamste verzame lingen genoemd, doch er zijn nog vele andere, die belangrijk zijn. Hoogst belangwekkend is de collectie afbeel dingen van brievenbestellers van alle landen en verschillende postkantoren, en van groot histo risch belang da verzameling ballonpostbrieven van het beleg van Parijs, toon de menschen hunne brie ven schreven op kleine krantjes, waarop eone zijde onbedrukt was gebleven, die dan kon dienen voor den briof. Ook vindt men er een belangrijke collectie van hoogst zeldzame zegels, en dat niet bij een of twee tegelijk, maar in tal van varië teiten, o. a. een geheel blad met zegels uit Nieuw-Caledonië, dat, uit de hand geteekend, het borstbeeld van Napoleon III telkens anders aan geeft. De beer Wilson te Londen is er de ge lukkige bezitter van, en zijne niet groote verza meling ia meer dan 1590 pond sterling waard. Van letterkundig belang zijn de fragmenten van een uit postzegels vervaardigd behangsel. Een aviae teringhjderes, die te Nizta bij Alpbonse Karr logeerdek-eeg van den schrijver der IVespen, om eene bezigheid te hebben, tot taak zijne briefwisseling te schiften. Zij bewaarde alle postzegels cn begon er een behangsel van te maken, dat zij echter niet voltooide. Hare zuster, mejuffrouw Lacombe to Pont-de-la-Tour (dep. Var), heeft haar werk op deze tentoonstelling ingezonden. Wij maken terloops melding van de belang rijke werken van postzegelkunde door de heeren J. B. Moons te Brussel, C. Ltndenberg te Leipzig, O. Eitmann to Leipzig en gebr. Senff te Leipzig ingezonden; van de rijke verzameling van 180 postzegeltijdschrifton in alle talen, waarbij het Nederlandsche, dat onder de bekwame hoofd redactie staat van den heer A. Iluart te Amster dam, niet het minst voordeelig uitkomt. Wij wijzen tevens op de smaakvolle voorwerpen (tafeltjes e. d.) die met postzegels op de manier van mozaïek zijn ingelegd dat van den heer Joh. W. Stephanik, den kundigen penningverza- melaar alhier, is bijvoorbeeld al zeer fraai»-om tén slotte nog mede te deelen dat aile deskundi gen het eens zijn dat deze internationale post zegeltentoonstelling een der belangrijkste is, tot dusverre gehouden, en die van Antwerpen van 1887 verre achter zich laat. Pe "riitie te 's-Hage heeft een sujet aao- geht .i, die verdacht wordt zich schuldig te hebben gemaakt aan het met schandelijke oogmerken medetronen van kinderen, die op straat speelden. De man en vrouw te 's-Hage, wier kind Jeveoloos in het bed werd gevonden en die ia arrest waren genomen, zyu weder op vrye voeten gesteld. De veenarbeidere te Stadskanaal hebben weer een dreigeode houding aangenomen de cava lerie was genoodzaakt charges te doen. Vier rijksveldwachters zyn, op verzoek van den burgemeester vanOnstwedde, naar Stadskanaal vertrokken. De petroleummarkt is, naar men uit New-York seint, vgédemoraliseerd" door geruchten, dat men ruwe petroleum uit Ohiozóo bewerken kan,' dat zij sen goed middel ter verlichting wordt. Een noodlottig spoorwegongeluk beeft, naar men uit Buenos-Ayres bericht, plaats gehad tus schen Baucalari on San Martin. Van een trein uit Rosario, met een aantal pas sagiers voor het meerendeel Fransche land verhuizers zijn daar drie wagens ontspoord en, terwijl zij onderstboven een eindweegs wer den voortgesleept, in brand geraakt door de olie uit de lampen. Zoodra de trein stilhield, snelde men don on gelukkige» passagiers van die waggons to hulp. Men vond hen in een allerjammerlijksten toe stand door den schok en het instorten van de wagens gedood, tieurig verminkt of verbrand. Er zijn in h#t geheel 50 dooden en 72 gewon den, waaronder veten in een zeer bedenkelijke» toestand verkeeren. Men wijt het ongeluk aan de nalatigheid van het bestuur der spoorwegmaatschappij. Door een vernielenden brand te West-Depere, Wisconsin (Ver. Staten), zijn 15,000 mensthen van hun onderkomen beroofd. De schade van dien brand wordt geraamd op 221,000 dollar. In Engeland zijn uitstekend geslaagde proeven genomen met een nieuw model hoefijzer zonder nagels, dat thans bij het leger in gebruik is, en mat een eenvoudigen stalen band aan den hoef wordt bevestigd. De band wordt over de kroon om den hoef gelegd en daarna met een stalen haak met het teengedeelte van het ijzer verbon den. Aan dit laatste zijn drie kleine verhoogiA- gen aangebracht, welke in den hoef gelaten kun nen worden om het verschuiven tegen to gaan. Ieder soldaat kan nu na een zeer kortstondig onderricht met behulp van een hamer of steen in 3 a 4 minuten (!A van den tegenwoo. lig be- noodigden tijd) een nieuw ijzer aanleggen. Het nieuwe ijzer, dat licht, duurzaam en goedkoop is, laat den boef volkomen vrij zich uit te zetten en te groeien. Militair Blad.) Zuurkool, waarop zich schimmel vertoont, kan men voor bederf bewaren, door bij het nat, dat bovenop de kool staat, een weinig brandewijn te gieten, en dit telkens te herhalen als er koot uit,het vat wordt genomen. In den regel echter is deze behandeling 3 tot 4 malen voldoende, terwijl de zuurkool er een aangenomen smaak door krijgt. DSM HAAG, 25 April. Eerste Kamer, Tegen morgeu ten halftwee ure zyn aan de orde gesteld alle aanhangige ontwerpen, be halve de arbeidswetwaarvoor tot rapporteurs zyn benoemd de heeren PrinsVan Lijnden, Van der Goes, Pyoappel en Regout. BEN HAAG, 25 April. Dinsdag 30 dezer wordt aan de Staten-Generaai een wets ontwerp tot benoeming van een regentes aangeboden. Ongelegenheid tot verzending der corrés pondentie haar Noord-Amerika via Amster- dam i'staat door middel van het stoomschip Edani, De laatste buslichting aan het post kantoor te Rotterdam is bepaald op 27 April a. s., des morgens ten 5.40 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te wordeD. Do minister van binnenlandsche zaken heeft afwijzend beschikt op een aan hem gedaan ver zoek tot beschikbaarstelling van een lokaal der rijkskweekschool voor onderwijzers ie Maastricht, tot het geven van meer uitgebreid godsdienst- enderwijs aan do kwcekelingon dier school door pater Van Hoof, van de sociëteit Jezus. PERNIS. Gisteren kwamen alhier binnen 3 sloepen, waarvan 4 met 250 kabeljauwen, 200 stuks rog en eene partij schelviscb, 1 sloep met 400 schelvisschen en 1 sloep met f40 besom ming aan versche visch. KRALINGSCHE VEER. - Gisterochtend wer den ter markt alhier aangevoerd 155 zalmen, die voor f 1.45 per Va* kilo werden verkocht; 91C8 elften, die 70 a 00 ets. per stuk opbrachten, en 4 steur. HARDINXVELD. Aan de vischraarkt alhier zijn van 15 tot 23 April verkocht: 33 wintei- zalmen van f4.15 a 1.81 per Vs Kg. Aange voerd 5250 elften, f0.95 a 4.55 per stuk. Ilet W Domburg ep het kasteel «Westhove" ppgerfcïtbyï.en aa(, mevr. douairière De Bruijn- Boddaert toebehoorende herstellingsoord voor kinderen uit den minderen stand, voornamelijk uit het eiland Walcheren, zal, naar wij vernemen, 4 o Juni worden geopend. Den 44n April is door de rechtbank te Zut- fen vonnis gewezen in zake den kerkerend der herv. gemeente te Aalten tegen ds. Gangel. De rechtbank verklaarde zich onbevoegd om van de vordering der herv. gemeente, bedragende ruim f 1000, kennis te nemen en veroordeelde de herv. gemeente in de proceskosten. Door de rechtbank te Roermond werd giste-, ren de timmerman P. S., uit Maasmei, wegens mishandelingen gepleegd op zijn 13-jarig zoon tje, veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 42 maanden en ontzegging voor 5 jaren van zijne vaderlijke rechten. "VLAARDINGEN. Gisteren is alhier binnen gekomen 1 schip mot 25 ton zoutevisch.

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 3