J A0. 1889 Maandag 13 Mei IM°. 7243. Derde Blad Dre-en-veertigste aargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Binnenlandsche Berichten. Gemengde Berichten. 1bonkementspbus; per kwartaal franco per post, door hat geheele Bljk Afzonderlijke nommers f1,85 - 2.50. - 0.10. UITGEVER: J.ODÉ. BDBEiVi HAKKf, BIJ4. ADfK»TKKT»PRiis: t*a t—io gewon» regels met ukbegnp nn eens Oourant1,1* Iedere gewone regel meer DaiEUtAl. geplaatst wordt tegen twsbium. berekend. SCHIEDAM» 11 Mei 1869. Op de lijst der hoogst aangeslagenen in 's rijks directe belastingen in de provincie Zuid-Holland komt als de hoogst aangeslagene voor A. N. J. M. baron va» Brienen van de Groote Lindt van Wassenaar met f 9265,43. Onder de 535 namen van personen, welke de Ijjst bevat, komen de volgende uit onze gemeente voor: G. J. Bertels met f 870.65', mr. A. J. Beukers 892.51', C. A. Beukers f674.52', J. T. Beu kers 1721.26, W, A, Beukers 1848.67, C. Broeksmit 1655.49, A. van Bnjjsen 1827.57', nor, A. K, J. van der Drift 1131.61, H. ïl. M, A. vanjGent 1955,27, J.L.Gouka 1669.66, M. L. Honnerlage Grete 627.41, T. P. Jensen f 1127.58, M. Kranen 711.47, J. Loopuyt f 1007.58, S. A. Maas 854.21, T. C. belchers 4012.38, J, P. Meyer Jin. 1622.08, J. 3: G. Nolet 101319, J. H. Bis Hzn. 1795.71', C, J. P. van der Schalk f742.92, J. M. van der Schalk 12367.41, J. Tak 1145.57, W. F. Tak 1651.93, dr. C. J. -Vaillant 746,82* J.J. Zoetmulder 764.81. En uit de gemeente Overschie de hearan D. van der Eyk met 1 595,53' en P. Hooger- brugge met 11274.11'. De 112e algemeeoe vergadering en het 32e congres der »Ned. Maatschappij ter be vordering van Nijverheid" zullen op Dins dag 9 Juli e. k. en volgende dagen plaats hebban te Leiden. Behalve de gewone werktaamheden van meer huishoudelyken aard, zullen in die ver gadering mededeelingen worden gedaan om trent de uitvoering van de besluiten der vo rige algemeene vergadering, betreffende staatsinmenging op sociaal gebied (aanvul ling wat van 19 Sept. 1874)proefstation voor bouwmaterialenrookvrije verbranding en steeokolengas tot verwarming; wet op de fabrieksmerken invoering van het on derwijs ia handenarbeid op de lagere school n op de kweek- er normaalscholenhuis vlijt als middel tot volkswelvaartveredeling ven bet ambacht Verder komen verschillen de voorstellen in behandeling, o. a. verplicht teekenonderwijs op de gymnasia, op welk voorste! directeuren afwijzend prae-advieg uitbrachten. liet congres wordt op 10 en 11 Juli gehou den en is gesplitst in twee aldeeliugen; lo, landbouw, waarin bet depart Leeuwarden de 4Uae8tie van het landbouw-krediet, mr. J, H, Schober de ontginning tan woeste gronden door den staat en dezelfde spreker den invloed van het ontbosscben op bet klimaat zullen inleiden; 2o. volkshuishoudkunde, waarin o. a. prol. Beaujon over verzekeriugs-instel- liugs» voor werklieden zal spreken. De «Eerste Nedarl.Verzekering-maatschappy op bet leven tegen invaliditeit en ongeluk ken", te's-Gravenhage, en de levensverzeke ring maatschappij «Dordrecht" te Dordrecht, hebben zich met de sNoordelyke Hypotheek bank", te Zorgvlied, verstaan omtrent een samenwerking, die, met volkomen behoud van het karakter en de wjjze van werken der gemelde hypotheekbank, bovendien een vorm van hypothecaire geidleeniug mogelijk maakt waardoor aan de geldnenoers het groote voor deel wordt verzekerd, dat zjj, by overlijden, aan hunne kinderen of rechtverkrijgenden hunne goederen onbezwaard kunnen nalaten. Wanneer namelijk de geldnemer zich verbindt om bij een annuïteitsleening een geringe verhooging van de annuïteit te betalendan verbinden de beide genoemde levensverzeke ring-maatschappijen zich hoofdelijk ten behoeve van den geldnemer om, indien deze vóór den afloop der leening mocht overlijden, het dan nog onbetaalde van die leening aan de «Noor delijke Hypotheekbank" af te betalen. Z'y hebben die 'erhoogiog of premie zeer laag kunn&n stellen, w'yl haar risico uit den aard dezer verzekering steeds afnemend is. Veneker'mgtlodt.) Op de l'yst der hoogst aangeslagenen voor Noord-Holland komen 453 namen voor, waar van de hoogste is jhr. J. B. Van Marlen, te Heemstede, met 16564,81*/ en de laagste de heer A. W. Wlegeriuk, te Dieman, met 1555.32. De ljjst der hoogst aangeslagenen in Utrecht, verkiesbaar voor de Eerste Kamer, bevat 127 namen. Hoogst aangeslagene is mr. W. J. Rojjaards van den Ham, te Utrecht, voor f 6245.93i/a. De laagste is de beer A. L. Grothe van Wenoeldinge, te Zeist, voor f603.36, Onder de 159 hoogst aangeslagenen in 's rijks directe belastingen in Limburg komen voor de heeren baron De Loë Imstearaedt, te Meer, met 13007.14 (hoogste aanslag) en de heer M. J. Heodrikse, te Roermond, (laagste aanslag) met 1258.92. Te Oosterzee (Fr.) is een watermolen door den bliksem getroffen en tot den grond toe afgebrand. Tusschen Pmgjum en Zurig werd een boerenplaats in de asch gelegd. Te Schettens sloeg de bliksem in een boerenwoning, zonder echter veel schade te veroorzaken. Delft. In eene zeer talrijk bezochte vergadering der kiesvereenigiog «Burger plicht" deelde de voorzitter mede,* dat van den heer mr. P. L. F. Blusaé een schrijven was ontvangen, zyn dank betuigende voor de eer der voorloopige candidatuur, maar tevens zynen wensch uitsprekende, ditmaal buiten aanmerking te bljjven, wegens zjjne candida tuur voor Zoetermeer, een district hetwelk hem gedurende 24 jaar sjjn vertrouwen had geschonken, en waaraan hjj door zoo vele banden gehecht was, dat hjj er niet over kon denken elders eene candidatuur te aanvaarden. Ook van mr. W, K S. van der Mandele was bericht ontvangen, dat bjj ditmaal geen can didatuur meende te moeten cao vaarden. Tot candidaat voor hst lidmaatschap der Prov. Staten werd daarna met algemeens stemmen gesteld de heer A. Yermaes, wet houder der gemeente Delft. Delft. De commissie voor de feBsteljjke herdenking der 40-jarige regeering van Z. M. den Koning heeft in hare gisteravond gehou den vergadering besloten dat feest op Vrijdag 17 dezer te vieren. Heden (Zaterdag) zal eene inzameling mek open schaal bjj de ingezetenen worden gehou den ter bestrijding vau de kosten. De inlei ding tot het feestzal reeds heden plaats hebben door eene koraalmuziek-uitvoering in de muziektent .op de Groote Markt te 11% uur des avonds. Bjj de Maandag te houden parade van bet garnizoen zalt^ vens eene inspectie der Bchutter jj plaats hebben. De Londensche stoomboot Parkhursl, op reis van Huil naar Rio de Janeiro, raakte den 23n Maart in brand. De vlammen hadden zich spoe dig zoozeer uitgebreid, dat kapitein Robertson het schip als verloren beschouwde en de reddings booten gereedmaakte. Ai het mogelijke werd gedaan om de vlammen te blusschen, maar desniettegenstaande verspreidde het vuur zich door de lading, en spoedig waren beide zijden van het schip boven het water in lichterlaaie. Men kon alleen op het dek loopen nadat er natte zeilen op waren gelegd. Er werden gaten in het dek gemaakt, waardoor stoom op de brandende lading werd ingespoten, water werd ingepompt, doch niets hielp, en op den 25n Maart nam bet vuur opnieuw de overhand en bereikte het de kolenhokken. Twee dagen en twee nachten werd hard ge werkt om do kolen te verwijderen; maar vela leden der bemanning moesten, wegens den ver- stikkenden rook en de groote hitt weder op dek gebracht worden. Gedurende drie dagen was de hut onbewoonbaar. Verscheidene dagen dacht men, dat het schip zoude moeten verlaten wor den, doch do gezagvoerder moedigde allen zoo zeer aan, dat zij volhielden, 'totdat zij eindelijk Rio de Janeiro bereikten. De kapitein en 7 manschappen hadden hevige brandwonden en de lading is grootendeels vernield. De Braziliaanscbo regeering gaf den gezagvoerder een gouden medaille voor zijn moed en beleid. Het stoomschip City of Parisvan de slnman and Intern. Steamship-Company" beeft de reis van Queenstown naar New-York volbracht in 5 dagen, 23 uren en 7 minuten minder dan hot stoomschip Eiruriadat tot dusverre de snelste reis over den AUantischen Oceaan bod gedaan. Carmen Sylva (de koningin van Rucneniê) is thans bezig met een Engelsche vertaling van een aantal Rumeenscho volksliederen, welke door een barer hofdames, mej. Yacaresco, uit den mond der Rumoenscbe boeren werden opgeteekend en voor het meerendeel tot dusverre nog niet opge schreven weren. Het Britsch Museum te Londen heeft dezer dagen weder eon zeer zeldzaam werk verworven, nl. de tweede uitgaaf van den Indianenbijbel, welke door John Eliot in de taal der Virginische Indianen bgwerktente Cambridge (Massachusetts) uitgegeven werd tusschen 1080 en 1685. In Japan, waar het christendom en de daar mede onafscheidelijk samengaande beschaving steeds meer veld winnen, heeft zich thans een machtig genootschap gevormd tot het bewaren en onderhouden van trouw aan den keizer on aan de leerstellingen van Buddha. Als voor? naamste middel tot bereiking van dit doel, willen de iprichters bij de verkiezing voor alle open bare lichamen en de benoeming van onderwijzers, alsmede van openbare en bijzondere ambtenaren en beambten, al diegenen uitsluiten, die ontrouw zijn aan den keizer en Buddha's leer, door te gelooven in «den vreemden godsdienst, dien men christendom noemt". Een niet minder machtig genootschap verzet zich echter tegen die pogingen totherstel der priester-heerschappij, en noemt het Buddhisme openlijk eene verouderde, kinder achtige leer, welke slechts aan beschaving en ontwikkeling in den weg staat. De jongste schilderij van Alma Tadema, welke in L&févre's Gallery te Londen wordt ten toon gesteld, is getiteld «Toewijding aan Bacchus". Het stuk is van dezelfde grootte als zijn «Wijn oogst," waarvan het een pendant vormt. A. Blanchard zal een gravure naar doze schilderij maken. Aan de universiteit te Bologna, waar, zooals bekend isreeds meer dan eens door vrouwen onderwijs is gegeven, o.a. in het begin dezer eeuw door Clotilda Fambroni in het Grieksch en door Maria Dolle Donue in de geneeskundeis nu op nieuw een vrouw verbonden. Haar naam is Giuseppia Cattani; zij heeft dan rang van pro cessor verkregen en zal onderwijs geven in da bactereologie, welken nieuwopgorichten leerstoel zij aanvaard heeft met een voorlezing over het wezen en het doel van het bactereologisch on derzoek. Prof, Giuseppia Cattani is 31 jaar oud heeft hare studiën te Bologna volbrachten was na bare promotie in het jaar 1884 assistent Ran het instituut voor algemeene ziekteleer. Te Parijs zijn voor do tentoonstelling aangeko men: 10 scherpschutters der Sakalawa's (Mada gaskar), 11 Indische Spahi's en 12 scherpschutters van Senegambiö. Zeker aantal Tongkineesche een Annamitische scherpschutters zijn voorts te Toulon aangekomen. Zij zullen het militaire conüngent aanvullen, waaraan ds wacht over de Fransch-koloniale voortbrengselen, tentoonstelling toevertrouwd zal worden. -v VT

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 11