dan arbeid bobben gestaakt. Daarby komen nog de vele duizenden werklieden by de ijzer- industrie, wier werkzaamheden nu wegens gebrek aan kolen stilstaan. Tot voortzetting van de werkzaamheden by openbare gas fabrieken en waterleidingen in verschillende fteden worden steenkolen geleverd uit de fiscale groeven van Saarbruggen. Da openbare autori teiten nemen over 't algemeen eene zeer wel willende houding aan ten opzichte van werk- Stakenden die zich rustig gedragen. Van verscheidene zijden wordt het ten krachtigste tegengesproken, dat de arbeidetakiog eigenl'yk het gevolg is van eene anarchistische beweging. Tevens mag het niet onopgemerkt blyven, dat onder degenen die bet werk hebben ge staakt alle mogelyke politieke partgen en alle godsdienstige gezindten vertegenwoordigd zyn. Er z'gn wel werkliedenverenigingen die onder leiding van predikanten, alsook andere die onder leiding van katholieke geestelijken staan, maar die hebben zich alle gemeenschappelijk by de werkstaking aangesloten. Een pastoor, die in eene groote vergadering van arbeid stakende werklieden trachtte aan het woord te komen, werd daarin verhinderd, doordien de mynwerbera verklaarden, dat de geestelijk heid zich niet in de zaak der werkstaking (noest mengen, In eene niet geringe spanning wordt er nu nagegaan of er in het oostelijk gedeelte van Pruisen, in de groote Silezische kolenmijnen, alwaar de werkliedenbevolking pogal spoedig tot gewelddadigheden bereid js, werkstakingen dreigen. By de werkstaking in deWestphaalscbe kolen mijnen is het opmerkelijk dat de burgeryde etads- en staatsbeambten veelal sympathie voor de werkstakers tooneu, zoodat verschillende Jandraden en burgemeesters als bemiddelaars «n raadgevers tusscben de arbeiders en bunne patroons optreden en dikwjjis de vergaderingen der werkstakers bezoeken om voorstellen tot verzoening en schikking te doen. De arbeiders ■zalven schijnen niet toe te laten dat de soeia- iisten naar buiten den toon aangeven. De koninklijke landraad heeft de geruststellende verzekering gegeven, dat de militairen alleen geroepen zyo oin de arbeiders, die aan het -werk willen blijven, ta beschermen, doch niet om tegen de werkstakers op te treden zoolang deze de openbare rust niet verstoren. Te Gel- seokirchen werd een vergadering der werksta kers geopend met «Leve de keizeren gesloten met »Leve de landraad, de burgemeester en /Je Keizer J" Ook vermaande de voorzitter tot bet bewaren der rust. Verder is gebleken dat de salvo's met scherp der soldaten te Boehum, waardoor Donderdag twee personen gedood en vyf gewond zjjn, het gevolg zyn geweest vaa een betreurenswaardig misverstand van den be- velvoereoden jongen en onervarea luitenant. benijdde. Daar word isomers met volle teugen gedronken uit den zoeten, v^dwelraenden beker, dien alleen de jeugd weet te genieten, dio alleen aan haar wordt geschonken en waaraan Elsje nog ternauwernood de lippen gezet bad, Hoe flink kon Hubert praten! Hoe goed wist hij zijne acht #n twintig jaren te vergeten en hoe geheel ging hij in den vroolijken, levendigen kring op, terwijl Edgar, die toch vier jaren minder telde, zich geheel vereenzelvigde met de oer waarde geleerden, die hem van alle kanten om ringden. Hij scheen door in het oog vallenden ernst en ingetogenheid te willen vergoeden, vrat Jjem aan jaren en ervaring ontbrak. 't Scheen Elsje toe, dat hij er nog ernstiger Uitzag dan gewoonlijk. Zou hij zich het voorge vallene in den vroegen morgen dan zoo bijzonder aangetrokken hebben Zij peinsde er niet lang over, maar gaf alweder toe aan den onweer- ctaanbaren drang, waardoor hare ooge» telkens tot niewe ontdekkingstochten op vreemd gebied werden geleid. Dan wist Hubert de zijne beter jn bedwang te houden. ïtVat niet baat, schaadt," dacht hij als prac- tisch Amerikaan, en hij wist zich te troosten pot de overweging, dat in den bloeienden gaard, Dies avond waren eenige oploopeu van ra- moerige halfwas knapen door de soldaten de stad uit en in de richting van het station ge drongen. Op dat oogenbiik kwamen juist twee volle personentreinen aan, de reizigers kwamen zonder iets kwaads te vermoeden den gewapenden troep te gemoèt, de officier dacht in de duisternis dat hy eene sterke bende werkstakers tegenover zich had en commandeerdevuur 1 Van deze verschrik kelijke dwaling werden geheel onschuldige reizigers en spoorwegarbeiders het slachtoffer. Ongunstiger zag bet er uit bjj de mjjn Moltke te Gelsenkirchen. Hier wilde een tal rijke hoop arbeiders het groote ketelhuis vernielen, dat door de myobeambten met revolvers verdedigd werd. De per telephoon te hulp geroepen soldaten kwamen op het oogenbiik dat duizenden woedende arbeiders tegen het ketelhuis stormliepen. De soldaten, met steenworpen begroet, schoten met los kruit en vervolgens met scherp, waardoor drie mannen gedood en vier zwaar gewond werden. Ook eenige soldaten werden gewond. Eenige op zich zelf staande vechtpartijen tusschen politie-agenten en mynwerkers zyn gebleken het gevolg te zyn geweest van per soonlijke veeten zonder andere beteekeais. Zeer opmerkelijk is het dat noch te Bochum noch te Dortmund, nocb ergens anders de burgery militairen tot hare bescherming wenechte te zien komen. De ourgemeesters vreesden geene ongeregeldheden. Zelfs wordt van vele zjjden beweerd dat juist door het militaire machtsvertoon het uitbreken der werkstakingen op vele plaatsen verbaast en verergerd is. Daarentegen werd Donderdag in den minis terraad de vraag behandeld of de werkstakende districten niet in staat van beleg moesten worden verklaard. Er is echter besloten eerst nog de meeniog der bezitters van mijnen en der hoogste regeenngsboambten in Westphalen te vernemen. Het asotai werkstakers wordt thaDS op honderd duizend geschat, daaronder begrepen de tegen hun zin werkelooze metaal arbeiders. In het district Essen wordt bog gewerktdaar schynen de patroons zich met hunne werklieden op vrieudschappeiyken voet te verstaan. Aanstaanden Woensdag zal de eind beslissing volgeo. Zoover thans bekend is, zyn er in het geheel twaalf personen gedoodwaaronder een vrouw, en drie en twintig zwaar gewond. Vele goeder eutreiuen zyn gestaakt. De prjjzen der levensmiddelen rijzen. De werkstaking in de venen tusschen Har- denberg en Vroomshoop is reeds weder geëin digd. Da arbeiders in het Bergentheitnerveld hadden volstrekt geen plan tot werkstaking, en toen ze niet meer gedwongen werden en door waarin Kaatje hem binnengeleid had en bare handigheid hem zoo goed op zijne plaats had weten te zetten, eigenlijk verscheidene schooner, frisscher en vriendelijker lachende bloemen bloeiden, dan in de trekkast van zijn oom. Kaatje had stroohoed en mantel afgelegddie maakten het haar veel te warm. Het fijne mouse- lien omsloot luchtig de buigzame, nog zoo kinder lijke gestalte. De roode lippen omkransten zoo bekoorlijk eene rij hagelwitte tanden, die bij eiken trek van het zoo beweeglijke gezichtje blon ken terwijl het fijne neusjehet blanke zacht gewelfde voorhoofd, waarover eenige kort afgeknipte lobken zoo wulpsch heen vielen, en dan die vonken schietende helderbruine oogen enkel lust en leven teekanden. Elke barer bewe gingen, elke trek op haar gelaat, de volle roode roos zelfs, die als eenvoudige, smaakvolle ver siering met een blauw lint in het haar was bevestigd, alles scheen te zeggen»Ziet mij aan en bewondert. Ben ik met schoon?" Maar er lag niets aanmatigends in deze vraag, voort spruitend e uit hetzelfde natuurlijk bewust zijn, waarmede ook de schoon gevederde vogel u tot zich trekt. Zij was slechts eene verlokking te meer, dacht Hubert, terwijl hij met oprechte de politie werden beschermd, begonnen zy weer te graven. Aan den Kloosterdyk hebben ze 2 cents per stok verhooging gekregen, en allen, behalve eenige belhamels, zyn weer be gonnen te werken. Er is overvloed van arbei ders in de veenderijen. Te Vroomshoop hebben ruim 600 veen- gravers het werk gestaakt. De werkgevers en eigenaars van den grond zyn de heeren Arends en Terwindt van Nijmegen, Derykspolitie en eenige marechaussees zijn ter plaatse aanwezig om de orde te handhaven. In het museum voor land- en volkenkunde van ïNatura Artis Magistra", te Amsterdam is weder een nieuwe gaanderij ter bezichti ging opengesteld. De tailooze voorwerpen, daar bijeengebracht, geven een denkbeeld van de zeden, gewoonten en den graad van ontwik keling der volkenwelke de Kongo-staten en de weinig bekende binnenlanden van Afrika bewonen. Door de welwillende beschikking zijner familie is in dit deel van het museum opge nomen de hoogst belangrijke verzameling, door den onverschrokken reiziger Iwan Maria Scbu- ver gedurende zyn gevaarlijke tochten in de binnenlanden van Afrika met aanzienlijke kosten en zorg bijeengebracht. Prof. P. J.Vetb en diens zoon, dr.Vetb te Botterdam, stonden op vrijgevige wyze voor dit museum ten ga* scbenke af de geheele collectie ethnograpbisehe voorwerpennagelaten door den jeugdigen reiziger D. D. Vetb, die zyoe zucht tot weten schappelijk onderzoek met den dood moest bekoopen. Verder zyn in deze afdeeling op doelmatige wyze gerangschikt: de belangrijke verzame lingen door da heeren J. O. V/, H. Cremer, F. flanken, X A. A, Marcussen, L. Aneona, 3. M, Westerouen van Meeleren en 3, de Boer, die, alle met oiet geringe zorgen en opoffe ringen bijeengebrachtm verschillende zendin gen aaa het genootschap werden geschonken. Het bestuur der kookschool te 's-Hage is voornemens deo 22 en 23 Mei e. k. eene fancy- fair en tentoonstelling op culinair gebied te houden. De leerlingen zullen by die gelegen heid de zproeven" hunner bekwaamheid den gasten in keurigen vorm aanbieden. Uit Zuidhoro en Kommerzijlprovincie Groningen, zullen ruim 50 personen naar Amerika en de Argentynsche republiek ver trekken. Onze veehandel op Engeland. Men schrijft uit Londen aan bet JV. v. d. D. Hoe meer man het besluit der Britsche regee ring om het levende Nederiandsche vee nog drie maanden langer te weren overweegt, des te meer stemt het iederen belanghebbende tot ongerust heid over wat de toekomst ons brengen zal. Over bewondering en zichtbaar welgevallen het oog op haar rusten liet. En Elsje zag het en zuchtte: ïGelokkige Kaatje! Wat heeft hij haar lief! Hoe behoort zij hem 1 Of zij deza liefde waardig is, baar beant woordt? Of zij hem gelukkig maken zal?" Kaatje dacht op dat oogenbiik in het geheel niet aan hem. Zij stond met hare hartsvriendin Ida midden onder een troepje studenten,die zich beijver den den jeugdigen schoonheden het hof te maken. Het waren flinke gestalten, innemende gezichten, die haar omringden, uitgenomen éen,wiens weinig regelmatige trekken nog door de pokken geschon den warenmaar wiens sprekende oogen en zeld zame bespraaktheid een ruime vergoeding waren voor deze gebreken. Juist deze trok het meest Kaatje's aandachttot groote ergernis van haar stillen vereerder, graaf Reinsberg. Kaatje zou op deze vereering trotsch genoeg zijn geweestal ware het allean, omdat al de vriendinnen haar daarom zouden benijden maar beden had zij geen oogen voor den deftigen min naar.' Zij zag alleen den sterken Gersdorf met zijn gloeiend oog, zag dat hij voor'haar alleen blik ken en woorden had en vierde een triomf zooi groot, als zij zelve niet had kunnen denken. Laat drie maanden kunnen de Britsche landbouwer» wel eens verdere bezwaren gaan ontdekken, en het is dus totaal onmogelijk, na de jongste onder vinding, te gaan bouwen op de hoop, dat het vee den den September levend kan overkomen. Het is van algemeen® bekendheid, dat de Hol- landsche veefokkers in den laatsten tijd zeer weinige schapen naar Engeland zenden. Waarom? Omdat zij er op rekenden, den In Juli vrijelijk 'ter markt te kunnen komen waar zij wilden, en> dus hunne schapen tot dan terughielden. Het gevolg was, dat de schapen duurder werden en thans vrij heog in prijs zijn. Op 1 September ia de gelegenheid om te zend on voorbij, liet gevolg, is derhalve eau groote schade voor onze vee fokkers, een factor, die niet buiten aanmerking mag blijven, wanneer men de zaak beoordeelt. Nu de regeering zich eenmaal zwak heeft ge toond, bestaat de vrees, dat zij later opnieuw zal toegeven. Wie kan op zulk een houding staat maken? Men zal daarom wel doen zijn verwach tingen niet t© hoog te stellen en er liever op te- rekenen, dat wij op den ln September nog niet zullen worden toegelaten. Valt het dam anders uit, dan valt bet mede. De handelwijze der Engelsche landbouw- maatschappij is beneden alle critiek. Zij wist zeer goed welke maatregelen in Nederland werden genomen om den invoer van veeziekte te belemme ren. De heer Allender, directeur der «Aylesbury Dairy Company", de grootste van alle melk inrichtingen, te Londen, had er haar op gewezenr dat Nederland zelf bet grootste belang heeft bij de beteugeling der ziekte en zulke krachtig» maatregelen neemt, dat hij zelf koeien, die hij aan een Duitseher verkocht had, niet over Nederland naar Duitschland kon zendon. Doch de landbouw- maatschappij zwoer bij de s populaire beweging" ten gunste van de uitsluiting van Nederlandsch vee, en argumenten hielpen niet en zullen ook. voortaan niet helpen. Het beste middel om haar te bestrijden ishaar eigen middelen to gebrui ken en eene tegenovergestelde epopulaire be weging" in het leven te roepen. De werklieden en de melkslijters in de groote steden hebben een belang, dat in strijd is met dat der land bouwers. Waarom dit niet exploiteeren De houding der regeering in deze zaak is na tuurlijk in het parlement niet onopgemerkt ge bleven. Eerst bevestigde Viscount Lewisham, namens de regeering, de jobstijding. Daarop vroeg de heer Mundella, die onder het Gladstone- ministerie met de leiding van dit departement beiast was, of er wel eonige de minste reden voor de uitsluiting van gezond vee uit Nederland was. Hierop antwoordde lord Lewisham, dat dit eene quaestie voor een debat was, zoodat hij liever vooruit bericht wenschte, wanneer de vraag zou gesteld worden. Vervolgens vroeg de heer Mundella of er in het geheel eenigerlei ziekte in- Nederland bestond, en of er onder die omstandig heden, krachtens de wet op de veeziekten, wef eenige reden voor de uitsluiting was Eerdat hierop een antwoord volgde, vroeg de heer Chaplin (protectionnist) of het niet een feit was, dat «de" ziekte over een groote uitgestrektheid in Duitschland heerschte AntwoordJa, vde" ziekte heerscht in Duitschland. Sir John Swin burne Is het niet waar, dat weinige wekeer geleden een lading aankwam uit Nederland (I), bestaande uit schapen en runderen, dio aan stond en klauwzeer leden en te Hartlepool geland werden? Antwoord: Neon, maar de lading kwam uit Duitschlai.d. Dit de geheele discussie blijkt, dat de regeering; niet voor overtuiging, maar voor pressie «ener «populaire beweging" bezweken is. Ida nu nog eens beweren dat deze jonge man onverschillig is omtrent haar en oogen heeft voor de bleeke schooljuffrouw! Hoe de kleine voor haar ij verigen, in vleierijen- onuitputtelijken galant de oogen nederslaat, zij- merkt toch zeer goed van ter zijde de uitwerking opdie deze overwinning op hare vriendinnen maakt. Ida weet haro ergernis ternauwernood te verbergen onder eeno snedige opmerking nu en dan of een uitgelaten gelachgraaf Reinsberg draait ijverig aan zijn donkeren knevel en wisselt met den mededinger tussc1"-,- heide blikken, die do klein» coquette wel een lig tmzichtigheid hadden kunnen leereu, hadde zij ze niet als eene kostelijks toegift op den prijs beschouwd. Hubert hief van verre dreigend den vinger op, en Edgar hos jammer Edgar ziot in 't geheel niet om, wijdt haar g*en enkelen blik, verdiept als hij is in eene redeneering roet den oudheidkundigen BöhttK onder wiens handen,alles een geur van ouder dom en eerwaardigheid aanneemt. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 8