Binnenlandsche Berichten. ■if'-k voortaan tegen lager prys worden berekend. Daarop zgn allen weder aan het werk gegaan. Uit Aken wordt gemeld, dat de Eschweiler myovereenig.ng thans uit vrye beweging heelt bewilligd in verhooging van loon. Verder vindt men in de bladen onder andere nog de volgende berichten: In de m'gnen Rosenblumeodelle en Wiersche, nabij Mülheim, is tot nog toe geregeld voort- gewerkt. Omtrent den staat van zaken by de mijn werken der Gute-HoiTnungahutte is uit Ober- Jiausen bericht ontvangen, dat in de mijn Oberhausen Maandag bet geheele werk per soneel aan den arbeid is gegaanin de mjjn Osterfeld zyn 250 van da 900 man terugge komen by de myn Ludwig, waartoe 400 man beboeren, heeft nog niemand zich tot hervatting van het werk aangemeld. Daarentegen wordt, insgelijks van Maandag, llit Aken gemeld, dat aldaar de werkstaking zich uitbreidttot nu toe hebben aldaar 2000 mijnwerkers den arbeid glstaakt, waaronder 1300 uit de myn Maria. Voorts staat ook in de mijnen Lauerweg en Kiimpchen van de Vereiniguogsgeseilechaft door het wegblijven der mijnwerkers de arbeid stil. Bij de myn Nordstern te Alsdorf heeft tot pog toe geene werkstaking plaats gehad, ofschoon aldaar ter stede biljetten zyn aange- geplakt, waarin gelijk overal verhooging van loon en vermindering van werktijd wordt geëieeht. Uit Bochum wordt gemeld, dat aan alle handelaars in wapens voorloopig is verboden, wapens of ammunitie te verkoopen. Over treding van dit verbod wordt met hooge boete bedreigd. Intusschen wordt uit Bochum geschreven, dat er in sommige berichten omtrent de Werkstakingen aldaar veel overdry ving heerscht. Zoo bjjv. wat betreft het bericht aangaande pogingen om de waterwerken te vernielen on hierdoor de mijnen te doen. onderloopen. Wel hadden enkele mijnwerkers dit denk beeld ter sprake gebracht, maar de bezadigden hebben zich terstond daartegen verklaard, pmdat bet- in felle» belang Ie dat de mijnen behouden blijventeneinde na afloop der werkstaking de arbeid geregeld te kunnen voortzetten. Ook het bericht dat aldaar benden Van honderden mijnwerkers rondliepen om de anderen tot arbeidstakiog te noodzaken, is Overdreven. Wel zyn hier en daar werklieden V8Q eene mijn naar eene andere gegaan om ook diar de kameraden tot deelneming aan de staking over te balen, maar voor het Overige geschiedt ailea onder leiding van be zadigde mannen, die in opdracht der comité's handeten. Volgens de Frankfurter Zeitung is by kabinetsorder aan de landraden gelast, met de directeuren der mijnen in overleg te treden. Tegen 2 Juni is te Dorstfeld een congres van mijowerkers-vereenigingen bijeengeroepen, waarin de volgende punten zullen worden be handeld lo. Hoe kunnen de tnyowerkersin het ryk zich geroeenschappalykaaneensluiten? 2o. Rapport van het Westiaalsche centraal- coroité. 3o. De tegenwoordige toestand der mijnwerkers, en ophelfing van verkeerdheden in het bedrijf en by de vereenigiogen voor oude eo arme mijnwerkersoprichting eeoer algemeene roynwerkers-vereeniging. 4o. Ver schillende voorstellen. SNMLilll). Volgens Zuricher dépêches hebben de socia listen aldaar een protestmeeüng gehouden tegen' de uitzetting van Russische nihilisten en van den kleermaker Lutz uit het land. Een spreker, die hevig uitvoer tegen Wohlgemuth, wees plotseling twee Duitscbers van middel baren leeltyddie naby de estrade stonden als spionnen aao, die oogenblikkelijk werden gegrepende zaal uitgegooid en op straat achternagezet, Zy vluchtten in een logement daartegenover, maar de hotelhouder weigerde hen toe te laten. Een sterke politiemacht kwam juist tijdig genoeg ont de twee Duit scbers voor gelynchd te worden te behoeden. Naar Keuter meldt, wordt het ontwerp tot conversie der geprivilegeerde Egyptische schuld in gereedheid gebracht en hebben de regeeringen van Engeland en Dnitschland hare toestemming reeds verleend. Het Lagerhuis heeft by. tweede lezing het ontwerp betreffende het middelbaar onder wijs in Wales aangenomen. OOSTENRIJK. Het Heerenbuis heeft de begrooting en do finaocieele wetten voor 1889 goedgekeurd. RUSLAND. Een keizerlijk besluit is verschenen betref fende de uitgifte van 4 pCt, geconsolideerde spoorwegobligatiesten behoeve der conversie. De vervaldag van de coupon der nieuwe leeniDg begint met 1 April (nieuwe styl). Het bedrug der leening beloopt 310 498,900 goudroebels. Een publicatie van den minister van finan ciën kondigt de aflossing aan van de 5 pOt» spoorwegleening van 1884 tegen 15 Aug. e,k. als wanneer tevens het rentegeoot ophoudt. Deze obligaties kunnen, evenals die der 5 pCt. spoorwegleeningen van 1870, '72 en'73, ook by inschrijving op de nieuwe 4 pCt. leening in betaling genomen worden. SCHIEDAM, 1G Mei 1889. By de Staten-Generaal is een outwerpwet hangende gemaakt tot beschikbaarstelling van gelden, wegens door bet departement van oorlog gedane strekkingen. Het geldt een bedrag van f 2l6,078.89Vs voor: remonte f6362, geneeskundigen dienst 1198,074.52, artilleriemagazijnen f 8838,10, kledingmaga zijnen f 560.98, topographiscbe inrichting f 2243.29'/:, te zamen f 21G,078.89Vs. In de St.-Ct. N. 114 is opgenomen de wet van 4 dezer, tot regeling der reis- en verblijfkosten van de leden der Egrste Keener, en der reiskosten van de leden der Tweede Kamer der Staten-Generaal. De opbrengst der rijksmiddelen in de maand April 11. heelt bedragen f10,077,811,24, zyude f 548,067,26 meer dao in April 1888 en f 855,913,32 meer dan 1/12 der raming. De directe belastingen leverden in die maand f229,000 meer en ook de rechten op den invoer stegen met f 52,000, doch de accynzen bleven ten achteren met f144000. Alleen de suiker deelt hierin voor (131,000 en het ge distilleerd voor (54,000; ook bet zout was f7000 minder, doch zeep f4000, bieren en azjjnen f 10,000 en geslacht f32,000 meer. De indirecte belastingen geven alle verblij dende cyfers, doordien zy te zamen stegen met 402,000, en welde zegelrechten met f 58,000, de registratierechten f 160,000, de hypotheekrechten f16,000 en het recht van successie f168,000. De domeiuen moesten f 25,000 derven tegenover April 4888. De posteryen gaven weer f 21,000 meer, evenzoo de telegrafen f 3000 en de loodsgelden f 9000. Voor het thans afgeloopen derde gedeelte des jaars bedraagt de totale opbrengst der gezamenlijke middelen f34,697,779,84, of f094,843,75 meer dan in hetzelfde tijdsverloop van 1888. Daarmede is evenwel de raming voor 4/12 nog niet bereikt, want deze bedraagt f36,887,589,68. Wjj staan derhalve in op brengst tegenover dit cijfer nog f2,190,000 ten achteren, maar wij zyn toch weer een aanmerkelyken stap in de goede richting ge vorderd, daar de gaping wederom kleiner is geworden, 4 De minister van financiën brengt ter ken nis van het algemeen, dat gedurende het jaar 1883 aan 's Rijks muDt vervaardigd en afgeleverd zynvoor rekening van den Staat nieti, es voor rekening van particulieren 35.585 10-guldenstukken, uitmakende eene nominale waarde van f355,850. Omtrent de vyandel'ykbeden in het land schap Edi, ter oostkust van Atjeh (vermeld in de Staatscourant van 10 dezer), is dea 14en dezer het volgende telegram van den gouverneur-generaal van Nederlaodsch Indië by bet departement van koloniën ontvangen »In Edi zyn op 8 dezer de troepen tegen den vijand opgerukt. Na hardoekkigen tegen stand werd de vyand geslagen met groot verlies zynerz'y'ds, dat geschat wordt op hon derd dooden; onzerzijds gesneuveld de 1ste luitenant der infanterie J, J. A, Gaade en vier mindere militairen; gewond zeventien mindere militairen." Tot legercommandant van het Iadische leger is benoemd de generaal-majoor Van Zgll de Jong. In de gisteren te Amsterdam gehouden gewone algemeene vergadering van stemge rechtigde aandeelhouders in de Nederlandscbe Bank is het dividend over het boekjaar 1888/9 vastgesteld op flSO.50, Als er toch eens geen deputaten waren en de deputateu geen vergaderingen hielden! Zeker zouden wy dan missen de volgende op lossingen van gewichtige quaestiën, welke de heer Kuyper by die gelegenheid gegeven heeft. vin zake kapitaal en arbeid isonzeeisch: Christelyke existentie verzekerd aan allen." >In koloniën vrye loop van bet Evangelie." vNoch doctrinaire freetrade, noch stelsel matige protectie." 'Wie 't weet te zeggen, moet het zeggen, maar wie het niet weet, doet beter te zw'ygen. Die goede deputaten, die zulke dingen voor gangbare munt aannemen. (Amh. Of.) Te Nijmegen hepft de Roomsch-katholieke kiesvereeniging Hecht voor Allen" voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer op 21 Mei a. s., ter vervulling van de vacature- Reuther, tot candidaat gesteld: den beer F. Th. J. H. Dobbelman, zeepfabrikant, ridder der Gregorms-orde, lid der ProvincialeStaten van Gelderland en lid van den gemeenteraad van Nijmegen. Wel nergens in bet buitenland is het te- geeriogsjubileum van onzen vorst zoo fees- telgk herdacht als te Wiesbaden, Van vele woningen waar Nederlanders hunne tenten opgeslagen hebben, wapperde de driekleur, terwjjl velen met zichtbaar genot den oran- jestrik op de borst droegen. De leden der ilollandsche club vierden den gedeokwaar- (Ggen dag met een feestbanket, en hier bracht de president, de oud-kolonel Gerlach, óe bekende schrijver der vFastes militaires", een met geestdrift opgenomen dronk op den Koning uit. De Curdirectie had ook rekening met den gedenkdag gehouden en verschaf te den talrijken laodgenooten een onverge- telyken avond; het avoodprogamma van bet concert bestond uit nationale liederen en passende feestnummers. Het was een verrukkelijke Mei-nacht, en toen het fraaie park eensklaps, door ontsteking van Ben gaalse!) vuur, in alle kleuren van den regen boog schitterde en de muziek het >Wien Neerlandsch bloed" aanhief, toen sloeg ge wis ook het bart van den koetsten Hollan der sneller dan gewoonlijk, en vurige wen- scben werden opgezonden voor het behoud van den laatsten Oranje en zyn spoedig al geheel herstel. Ook aan de Eegelsche kust werd de 40- jarige regeering van onzen Koning feestelyk herdacht. De loodskotters Texel No. 6 en Botterdam No. 11 waren geheel met groen getooid en prjjkten met een aantal vlaggen. Ook bet buis van den agent G. Bates was met vlaggen versierd. Blijkens bericht van den consul te St.-Peters burg, is de scheepvaart op die baven den 13a Mei II. heropend. Men schrijft uit Den Haag aan de F. JR. Ct.? Met eene passende hulde aan haren ko ninklijken beschermheer, ter gelegenheid van diens 40-jarige regeering, sloot de koninklijke vereeniging »Het Nederlandse!) Tooneel" Dinsdagavond het speelseizoen 1888/89. Het programma was grootendeels in overeen stemming met den feestavond, zoowel wat de orkestnummers als de tooneetstukken betrof. Na het voorstukje »Men sterft niet vanr blijdschap" vertolkte- mej. Sophie Bos, met gloed in voordracht en stem, bet j> Wil bei mus- van Nassauen", waarna het orkest dit lied ten gehoore bracht. Daarbij stond het publiek- van zijne'zitplaatsen op. Na de pauze gaf bet tooneel eene bladzijde uit de vaderlandsche geschiedenis te aan schouwen de dagen dat de stadhouder Willem III, prins van OraDje, zich ten nauwste aan Nederland verbond, toen dit door de Fran- sche legers geteisterd en onze vrijheid ernstig bedreigd word. Vooral op de leerlingen van eenige openbare scholen, die in de gelegenheid waren gesteld de voorstelling by te wonen,- maakte dit tooneel diepen indruk. Een fraaie apotheose het borstbeeld vac Z. M. den Koniog, omgeven door vlaggen eo- bloemen en bestraald door Beogaalsch vuur—- sloot den avond. Als geoius van Oranje ver kondigde mej, Sophia Bos daarbij de weldaden, door de vorsten uit het Huis van Oranje a&c ons vaderland bewezen. De nationale liederen,, wederom staande aangehoord, verhoogden deu indruk vau dit slotnummer. De vereenigiDg >Erato", te Arnhem, die- Dinsdagavond een uitvoering gaf ten voordeel»- van het kinderziekenhuis, mocht namens H. M, de Koningin een telegram ontvangen met de mededeeling, dat H. M. f 100 beschikbaar stelde voor het liefdadige doel. De beer J, J, v. d. Veen, oud-gezagvoer' der ter koopvaardij te 'b-Gravenbage, dieop- 10 Februari jl. den eersten tocht met de Scbe- veningsche reddingsboot ter afhaiing vaa de equipage van de Ben Avtn maakte, ont' ving gisteren, namens de Engelsche regeeringr een paar prachtige mat-gouden manchetknoo- peo, eo zulks,- als erkenning van de diensten- op dien dag door hem bewezen. Naar wij vernemen, behelst het program van den Shah van Perzië, gelyk het onlangs^ is vastgesteld, ook een bezoek aan Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage. Da monarch der Perzen heeft by meer dan éen gelegenheid- van zyne genegenheid voor Nederland en.de Nederlanders blyk gegeven, docb hy kon kwalijk een beter bewys daarvan leveren, dan door het eigenaardige land, waarover, by zooveel gehoord en gelezen heeft, uit eigen aanschouwen te leeren kennen. De Shah wil echter ons vaderland ineog* nito bereizen. Dit geschiedt in de allereerst» plaats uit een gevoel van kieschheid, nu Z, H. vernomen heeft, dat onze Koning lijdende was aan eene levensgevaarlijke ziekte, zoodat officieele recepties moeilyk zouden kunnen plaats hebbeu. Ten anderen echter meeat Nasser-eddin, de zestigjarige Perzenkoningr een strikt incognito by zyn voorgenomen be zoek aan ons vaderland te moeten handha ven, omdat de Nederlandscbe regeering Z- H. niet, geljjk andere Europeesche gouverne menten gedaan hebben, uitgenoodigd beeft Nederland te komen bezoeken. Beide gronden van het incognito zoudec thans kunnen wegvallen. Sedert koning Willem gelukkig herstel'ende is, hetgeen den Shah misschien nog niet bekend was, toen hy zyn reisplan liet vaststellen, kan er geen reden bestaan, waarom Z. II. niet ats souvereip ons vaderland zoude bezoeken.. Daartoe moet t

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2