Uitslag der Verkiezingen Ktitpiem, PROVINCIALE STATEN Koloniën. Gemengde Berichten. zmn-uoLLAm Post en Telegraphie. V i s s c h e r ij. «venwel onze regeeriog hem .ten spoedigste «ene officieele uitnoodiging doen geworden, Het aannemen daarvan zal ten gevolge hebben, dat ook hier te lande aan Z, H, Nasser-eddin el de eerbewijzen zullen kunnen betoond worden, waarop zijn hooge rang, niet minder dan de zeldzaamheid van een zoodanig bezoek, aanspraak geven. Nederland eu de Nederlanders kunnen hem toonen, datay dit bl'gk van sympathie op prys weten te stellen en gaarne* de vriendschappelijke relatiën tus- schan Nederland en 'Perzië, vroeger zoo uit- gebreid en zoo belangrijk, willen hernieuwen en versterken. Dit bezoek kan gewichtige gevolgen heb ben, als men van da goede gelegenheid weet gebruik te maken, welke bet ons biedt. Het Vad. deelt het voigeüde mede betref fende de vervanging der Oranjevlag door de rooda vlag der socialisten op den Haagschen toren Vao de duizenden vlaggen, die Zondag allerwegen wapperden, trok niet éen zoo de aandacht als de oranjevlag op den St.-Jacobs- toren. Niet de vlag zelve, onaanzienlijk en -vuil ais zy was, deed allen den blik naar boven .wenden, maar wel eene gebeurtenis, die aan het hyscben der vlag was voorafge gaan en die reeds vroegtijdig in de stad was bekend gewordeo. Begunstigd door de duister nis van avond of nacht, hadden eeniga socia listen zich toegang tot den toren weten te verschaffen om naar boven te klauteren, een zelfs by daglicht halsbrekend werk, en de oranjevlag te vervangen door eeoe roode vlag, waarop met witte letters»Weg met het Koningschap, Leve de Republiek" stond. Be bedrijvers hebben; alvorens zich te verwijderen, van verschillende deuren de slo ten onbruikbaar gemaakt, waardoor de toren piet te beklimmen was en o, a. het luiden voor de vroegkerk achterwege moest blijven. Eerst tegen zeven uur was men er in ge slaagd boven te^ komen en het roode doek. te verwijderen, en omstreeks 9 ure werd een andere Oranjevlag geheschen, daar de oude vernield en gedeeltelijk medegenomen'was. Pb justitie heeft natuurlijk een onderzoek naar de nachtelijke inbrekers ingesteld. IJit Gouda wordt van gisteren aan de y, JE. O*, gemeld Er beerse.ht hier op bet oogenblik eene onbe schrijfelijke'geestdrift. Wij zyn hier ter stede zoo weinig gewoon aan overwinningen bij de stembus door de liberalen, 'dat die van heden piet ongekende vreugde werd begroet. Het feit vooral, dat onze hooggeachte burgemeester herkozen is, niettegenstaande mannen als nor. Bahlmaon en dr, Kuyper persoonlijk over kwamen om de kiezers te bewerken in anti liberalen zin te stemmen, deed eene opgewon denheid ontstaan, ais hier, zonder overdrijving, pooit gebeerscbt beeft. In de vestibule van het raadhuis was het deo gehee'en dag eene drukte van belang, et daar meestal vroegere ver kiezingen om 3 a 4 uur afliepen, werd het tegen dat uur zoo vol met belangstellenden, dat er geen doorkomen aan was. En om half 6 uur was er nog niets beslist 1 De verschil lende caodidaten zaten elkaar lang zéoopde hielen, dat er byna tot bet laatste oogenblik niets vau den uitslag te zeggen viel. Oe ge kozen candidaten zijn meer dan eens in de minderheid geweest, totdat zy eerst op bet allerlaatst eenige meerderheid kregen. Nauwe lijks was het bekend dat de burgemeester gekozen was, of in alle stralen werd de vlag uitgestoken, en hier eu daar heeft men heden- jtvond ook illuminaties ontstoken. OeGoudsche jeugd bracht dep burgervader eene warme ovatie, en er heer'scbt 'eene vroolykheid pn drukte op de straten als op' eebeb algemeene'n feestdag I Jammer genoeg moet hierbij vermeld wór den dat het niet zonder ongeregeldheden afliep. Een aoti-revolutionnairo broodbakker pp. de Hoogstraat, die van Zondag, af (toen hier het koningsfeest werd gevierd) tot beden gevlagd had, baalde by de tydiog dat de liberalen de overwinning hadden behaald en nagenoeg iedereen zijne vlag u i t hing, de 2yne in, wat tot eene demonstratie aanleiding gaf van de z'yde van het volk. Ditzelfde was het geval op de Westhaven by den anti- revolutionnair H. M. Derckeen, wien men bet euvel duidde dat h'y geen vlag uithing. Onder het aanheffen van verschillende deunen wer den daar de ruiten ingeworpen. Nader meldt meo aan de N. B. Ot, (van gisteravond ruim 10 uren) uit Gouda als vervolg op hetgeen hierboven wordt mede gedeeld: Oe ongeregeldheden nemen toe. De Hoogstraat is grooiendeels afgezet en ook op andere plaatsen, Wydatraat en Westhaven, is eene politiemacht aanwezig, die de menigte in bedwang houdt. Oproerige deunen worden aangeheven, en behalve de commissaris van politie zyn ook de beide wethouders in functie. Er heerscht een zeer opgewonden toestand. Een later bericht meidt: De ongeregeldheden nemen voortdurend toetroepen volks loopen schreeuwend langs de straten en gooien overat de ruiten in, waar niet gevlagd wordt. Op de Singels vooral is een groot aüDlal huizen waaraan men zyn woede koelde. Het bevreemdt menigeen dat de militairen niet ter bulp worden geroepen; de politie alleen kan thans weinig meer doeo. Op som mige straten heeft het al den schyn of de stad in een soort van beleg verkeert; verschillende vechtpartijen maken den toestand nog woe liger. Een bekende Indische persoomykheid, de oud-kapitein Van Daalen, is te Soerabaja overleden.»» Een der laatste veteranen van 1813 is overledente Leiden is in 97-jarigen ouderdom, obtsiapen Anthony Byl, drager van de St.» Helena-medaiile (voor deelneming aan den tocht naar Rusland in 1812) en van bet Metalen Krüis. t- - Als een gevolg vao de in Duitschland heerschende werkstaking werden gisteren per extra trein laags Maastricht uit België ingevoerd 65 waggons met steenkolen. Ook zyn nog by de Belgische m'ynen vele orders voor steenkolen ingekomen die anders in Duitschland zouden zijn gedaan. Voorloopig vaart ook Kerkrade by die werkstaking goed, daar de aflevering van steenkolen uit de mynen aldaar zeer is toegenomen. De arbeider Nagengaat, te Nijmegen, wiens echtgenoote Zondag 12 Mei aan baar 12de kind het levenslicht schonk, heeft, ter gelegen heid van het jubelfeest des Konings, aan den jonggeborene de voornamen: Willem Alex ander Paul Frederik Lodewyk" gegeven en daarvan aan Z, M, schriftelijke tnededeeling gedaan. Maaislnis. Tot lid var den gemeenteraad is gekozen de heer A. van Rees. Te Wickratb, een Pruisisch dorpje bij Gald- bach, sloeg dezer dagen de bliksem in de katho lieke kerk, terwijl deze met geioovigen gevuld was en de dienstdoende priester juist den zegen over de gemeente uitsprak. Het orgel werd het eerst getroffen, do stukken vlogen door de kerk en brachten velen zware verwondingen toe. Da organist en de zangers werden zóo gewond, dat zij niet meer te herkennen waren. In het gedrang, dat onbeschrijflijk groot was, werd eene vrouw, moeder van verscheidene kinderen, gedood. Kerk en toren hebben zeer veel schade geleden. Uit Sana in Jemen wordt gemeld dat aldaar een Jood uit de Arabische woestijn is te voor schijn gekomen, die zich voor den Messias uitgeeft en overal verkondigt, dat hij gekomen isora de Joden van Arabié weder nadr het land der vade ren te voeren en daar den troon van Israél te herstellen. Jozef Abdallehdus heet deze nieuwe Messiasschijnt niet van geld ontbloot to zijn althans hij voert zijn eigen lijfwacht, uit Joodsche jongelingen bestaande, met zich en ontwikkelt op allerlei wijze vorstelijke pracht. Hij is begonnen veranderingen aan te brengen in de liturgie en heeft nieuwe gebeden ingevoerd, die op zijne zen ding betrekking hebben. Niet alleen hebben zich vele armen bij hem aangesloten, maar ook eenige rabbijnen en schriftgeleerden hebbon zijne zaak omhelsd, eensdeels, zoo men zegtuit vrees voor zijne bedreigingen en anderdeels aangelokt door beloften en geschenkenzoodat hij er zich op beroemt dat reeds vele rabbijnen gewillig naar zijne bevelen luisteren. Nu en dan gaat hij des nachts door do straatjes der Jodenwijk, met ver anderde stem roepende: »Doetboete, o misleide zonen"Verbetert u en keert weder tot God terug want de verlossing is nabij" j of hij zendt een zijner volgelingen uit om het volk tot boete te vermanen, en dan wordt dit toegeschreven aan een hemelsche stem. Hij heeft reeds zijn ko ninklijk zegel dat hij op alle ambtelijke stukken afdrukt. Tot heden laten de autoriteiten hom ongemoeid. VOOIt DE op 14 Mei 1889. G0R1NCHE.M. -- Uitgebracht 2378 st. van onw. 45. Gekozen deheereu: D.Qrijns (anti-rev,) met 1272, en W. UT, J. van Slijp» (lib.) met 1197 stemmen (beiden aftredende leden). Verder verkregen de heeren De Leeuw (anti-rev.) 1148 en Koppen (lib.) 1083 at. LEIDERDORP. Gekozen de heeren 8. baron Van Heemstra (anti-rev.) met 2288 en A. Op de laak (ultram.) met20-iG stemmen. Uitgebracht op mr. M.P. H.Wiercx (lib) 582, op M. Crommeim (liberaal) 491 stemmen. ALFEN.—Uitgebracht 2Ö29; van onwaarde 10. Gekozen de heerenS.o Velsen (anti-rev.) met 2024eo J, J. Duynsiee (ultramontaao) met 1732 st. (beiden aftr. leden). Voorts ver kregen de heeren J. D. v. d. Akker (lib.) 816 en W. P. Brunt (liberaal) 248 st. OUD-BEIERLAND. Uitgebracht 1829; van onwaarde 11. Gekozen de beerenmr. kf>, van Weel (lib.) met 1031, en R. Vlielander (lib.) met 982 st. Verder verkregen de heeren A. Jon ge jan (anti-rev.) 831 en J. Vos 760 st. GOUDA.Uitgebracht 4029; van onwaarde 19. Gekozen de heerenmr. A, Avan Bergen IJzendaorn met 2126, G. d. van Houvseninge Qs. met 2008 en 22. Blok met 2008, allen liberaal. Op de heeren P. Rupke (anti-iev.) waren 1922, A. van der Stiaaten (anti-rev.) 1919 en A. J. Tb. Hofman (ultram.) 1833 stemmen uitgebracht. ZOETERMEER. Uitgebracht 2415van onwaarde 11. Gekozen de heer O. J. van der Oudermeulen (aftr.) met 2274stemmen, ge steund door de liberalen ultracoontanen en anti-rev. Herstemming tusschen de heeren mr. P. L. F, Blussé (lib., aftr. lid) met952 en P. von Fisenne (ultram.) met 845 stemmen. Op deD heer A. Visser (anti-rev.) waren 620 Stemmen uitgebracht. De gelegenheid tot verzending der corres pondentie naar Bergen (Noorwegen) bestaat door middel van het stoomschip Olaf Kyrre. De laatste buslichting aauhet postkantoor te Rotterdam is bepaald op den 18n Mei a. s., des avonds ten 3 ure. De gelegenheid tot verzending der corres pondentie naar Noord-Amerika, van Amster dam, bestaat door middel van het stoomschip P. Oaland. De laatste buslicbtmg aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op den 18en Mei a. s., des ochtends ten 5.40 ure. De wjjze van verzending behoort dutdelyk op het adres vermeld te worden. Batavia, 12 April. Bij besluit van 31 Maart jl. js aan den heer A. Stoop, in zijne hoedanigheid van directeur; der te Dordrecht gevestigde »Dordsche maat-' schappij tot het opsporen en exploiteeren van petroieumbronnen op Java", concessie verleend" tot bet winnen van petroleum, naphta, bargieer, aardpek, asphalt, aardhars, aardwas en natuurlijk koolwaterstofgas, binnen oen terrein, gelegorvin de districten Djabakota en Djengolo 1, aftitelin gen Soerabaja en Sidoardjo, residentie Soerabaja, voor den tijd van vijf en zeventig achtereenvol gende jaren, ingaando met den dag, waarop de titel van aankomst wordt openbaar gemaakt. De concessie wordt officieel aangeduid met den naam Djabakota. Hot vonnis, door de rechtbank van omgang den 6 December 1888 in de eerste Tjilegonscbo muiterszaak gowezen, waarbij van do 28 be klaagden 3 werden vrijgesproken en 25 ter dood veroordeeld, is door de 2de Kamer van bet hooggerechtshof bij arrest van 6 April jl., over eenkomstig de conclusie van het openhaar mi nisterie (advocaat-generaal mr. Plutzinger) be krachtigd. Onder de verooi deelden bevindt zich de beruchte njai Kamsidah; de andere zij.ii allen mannen. Het fint executio is reeds door den gouverneur-generaal verleend, hetgeen echter niets te maken heeft met het al dan niét verioenen van gratie. In de tweede strafzaak is reeds door het open baar ministerie conclusie genomen, zoodat de uitspraak van bet hof over niet te langen tijd kan worden te gemoet gezien. Ook zijn de processtukken van de derde Tjilo- gonsche muiterszaak bij bet hooggerechtshof in gediend. Uit Buitenzorg schrijft men, dat het aantal beri-beri-lijders in het gesticht nldaar sterk af neemt, zoodat er ruim vijftig plaatsen open zijn, wat in lang het geval niet geweest is. "VLAARDINGEN. Gisteren had andermaal een vergadering van reeders alhier plaats, waarin met algemeens stemmen besloten is eene haring- jagerij te houden; er zullen 2 jagers-stoombooten zijn. De le zal 20 Juni en de 2e don 27n te Ler wick gereed moeten zijn en zal dele 400 en do Se 1500 ton of meer moeten laden. De deelname van hier en elders is bijna algemeen; aan het getal commissarissen zijn nog 2 toegevoegd, namelijk de heeren A. lïoogenraad en W. Groen van Scheveningen. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 113 zalmen, die voor f 1.30 per ty3 kilo werden verkocht. Nog werden aangevoerd 810 elften, die 80 tot 05 ct. per stuk opbrachten, en 850 finten, die 5 ct, per stuk golden. Tot gisteren, 15 Moi,c?.ijn in dit jaar alhier aan gevoerd en verkocht 114,093 elften. In hetzelfde tijdstip van het vorige jaar bedroeg dit getal 105,987 velften, in 1887 130,260 elften en in 1880 167,787 elften. HARDINXVELD. De vorige weok zijn alhier aan de markt verkocht 26 wmterzalroer», prijs fl.10 a 1.20 per y3 kilo, 2850 elften, prijs f0.73 a 1.02, en ruim 3000 finten, prijs H a 12Vs r-t. per stuk. Ned. üerr. Kerk. Beroepen: te Anjum ds. H.vanEyckvan Heslinga, to Harich; te Schore en "Vlake de hoer P. N. Gijsman, cand. te Utrecht; te Noordeloos de heer P. Bokroa, cand. te Utrecht; te Kerk- en Kapoi-Avezate (toez.) dr. P. C. van Wijk, te Tie!; te Heerjansdana c. a. (toez.) ds. J. G. Dqur, te Leerbroek c. a. te Warns c. a. ds. A. van Griethuizen Az., te Oppenbuizen; te Zweelo ds. J. H. Tijl, te Terheyden. Bedankt: voor Hardinxveld door ds. J. J, Eigeman, te Hengelo. Het aanbod door kerkeraad en kerkvoogden te Bolswrrd aan de orthodoxe leden dier ge meente gedaan, om 26 beurten per jaar in do St,-Martini-kerk door predikanten van hunne richting te laten vervullen, is door dezen niet aangenomen. De Algemeene Synodale Commissie heeft Z. M, den Koning een adres van gelukwensching en hulde aangeboden. Ned. Geref. kerk (doleerend). Bedankt: voor Meppel door ds. J. D. van der Velden, te Buitenpost. Roomsch-katholieke Kerk. De heer A. Godschalk, bisschop van 's-Bosch, hoeft benoemd tot procurator der nieuw op te richten parochie aan den Neerkant (gemeente Deurne en Liessel) den beer A. M. van Erp; tot vice-prefect van het seminarie te Sint- Michiels-Gestel den heer J. II. M. Völker, tot kapelaan te Mieilo den heer J. C. de Graaf en tot

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 3