Binnenlandsche Berichten. If f k v m st E ds JP m-KUï ru TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 21 Mei. De voorzitter stelt voor en de Kamer be sluit ia eene vergadering op Donderdag IVs ure aau de orde te stellen de wetsontwerpen betreffende: onteigening voor eene straat te Maastricht; aanleg van een vraterver ^ersehlngshanaalte Schiedam; verkoop van groad in de linie Helpman te Groningen aanvulling van het wetboek van strafvor dering; de coDclusiën betreffende het ver slag der Algemeene Rekenkamer; en de inlichtingen omtrent het adres van kiezers te Dokkum. De vargadering wordt daarop gesloten. Wettelijke regeling van den militairen dienstplicht. Sterkte der land- en zeemacht. De door de commissie gestelde minimum- sterkte voor het leger zoude ongeveer 140,000 insn bedragen, ongerekend bet personeel der ver schillende staven, dienstvakken en inrichtingen, terwijl de landweer omstreeks 50.000 man sterk zou moeten wezen. En wat de zeemacht betreft is de commissie van meening, dat ook bij eenige uitbreiding van ons defensie-materiaal voldoende in de behoefte wordt voorzien, indien bij eene mobilisatie kan worden beschikt over 2800 geoefende dienstplichtigen met de noodige man schappen tot aanvulling, terwijl eene zeeweer van ongeveer 1500 man als resorve voor de bin nenlandsche verdediging te water zal moeten •dienen. Gebreken van den bcstaanden toestand. Grond wettelijke bepalingen. Met het oog op den onvoldoenden toestand waarin onze levende strijdkrachten zich op dit oogenblik bevinden, geeft de commissie Zijne Majesteit in overweging, om in afwachting van bet in werking treden van eene nieuwe wet op den dienstplicht, wel te willen bevorderen de tot standkoming van wettelijke bepalingen, waardoor de diensttijd van éen of meer lichtingen der nationale militie tijdelijk wordt verlengd. De onvoldoende sterkte van het leger schrijft zij in hoofdzaak toe aan Art. 182 der grondwet van 1848, waardoor vermeerdering der getalsterkte slechts mogelijk was door verhooging van de jaarlijksche lichting, die niet ailecn een zwaar deren persoonlijken druk op de bevolking, maar ook grootero financieele lasten ten gevolge zoude hebben. Stelsel van legervorming. Bij overweging der vraag, welk stelsel van legervorming voor ons land dient te worden aan genomen is de commissie op verschillende gron den tot het besluit gekomen, dal geen ander stelsel behoort te worden aangenomen dan een Zoodanig, waarbij in vredestijd siechts een deel van hen, dio den dienstplichtigen leeftijd hebben bereikt, onder de wapenen wordt geroepen om een voldoenden oefeningstijd te doorloopen. Krijgsbelasting. Ook stelde de commissie zich de vraag of het raadzaam kon geacht worden van hen, die in tijd van vrede, hetzij voor korten tijd, hetzij in bet geheel niet ia werkelijken dienst worden ge roepen, jaarlijks, zoolang hun dienstplicht duurt, een zekere som gelds ais krijgsbelasting te heffen, zooais in sommige staten geschiedt. Zij meent de invoering eener krijgsbelasting piet te moeten aanbevelen; o. a. ook op grond, dat de daaromtrent te maken bepalingen niet in da wet op den dienstplicht behoeven te worden opgenomen, maar het onderwerp van eene af zonderlijke wet kunnen uitmaken. Aantal volledig te oefenen dienstplichtigen. De commissie meent een diensttijd van acht jaar. bij het leger en de actieve zeemacht te moeten aannemen, en stelt verder voor bij de compagnieën van het veldleger, evenais thans, op voet van ooriog vijf lichtingen dienstplichtigen in te deelen en bij de mobilisatie uit de oudste drie lichtingen de benoodigde bewakings- an reserve- bataljons te vormen, waarvoor het vereisehte bader beschikbaar zal moeten zijn. Aanwijsing der te oefenen dienstplichtigen. Zal de aanwijzing der dienstplichtigen, die tot oefening in vredestijd onder de wapenen worden geroepen, evenals thans, aan het lot worden overgelaten 1 Volgens haar oordeel is bet wenschelijker den wetgever te doen bepalen, welke categorieën van dienstplichtigen in aanmer king komen om daarvan te worden vrijgesteld. Verder zouden zij de vrijstelling van den dienst in vredestijd zoodanig willen verleenen, dat in elk gezin minstens éen der zonen wordt vrijgesteld en dat van de zonen van een gezin plechts de kleinste helft tot den dienst in tijd van vrede verplicht is; bepalingen, welke over eenkomen met die der tegenwoordige militiewet. Persoonlijke'dienstplicht. - De vraagof de wet ben die geene reden van vrijstelling hebbenverplichten moet hun dienst persoonlijk te vervullen, wordt door de commissie beslist toestemmend beantwoord om verschillende redenen. In de eerste plaats zal geene natie ter wereld bij de verdediging van haar grondgebied in staat zijn hare volle kracht te ontwikkelen, indien in het leger, bet hoofdelement bij die verdedi ging niet alle klassen der maatschappij verte genwoordigd zijn. Door de opneming in het leger van de meer gegoede - veelal ook de meer ontwikkelde elementen"der bevolking zal ongetwijfeld het gehalte van het leger be langrijk winnen. Voorts zal de invoering van den persoonlijken dienstplicht binnen enkele jaren een fier gevóel van weerbaarheid en volkskracht wekken, dat een allerheiizaamsten invloed moet uitoefenen in de verschillende richtingen, de nationale werkzaamheid zich openbaart: 1 De invoering van den persoonlijken dienstplicht acht de commissie evenzeer van groot belang uit een oogpunt van billijkheid. Zonder twijfel is de krijgsdienst de zwaarste van alle lasten die het vaderland op zijne zonen legten bet gaat dus niet aan, alleen den minder welgestelde dien last te doen dragen en den meer bemiddelde in de gelegenheid te stellen zich daarvan los te koopen. Door de invoering van den persoonlijken dienst plicht zullen ook de zonen der meer gegoeden de uitstekende oefenschool van het leger doorloopen en zal hun op de duidelijkste wijze onder het oog worden gebrachtdat ook op henals burgers van het vaderlandernstige niet af te koopen plichten rusten. Ook uit een zuiver militair oogpunt somt zij de voordeelen van den persoonlijken dienstplicht op. Maar niet minder is de invoering van den persoonlijken dienstplicht hoogst gewenschtom dat alleen daardoor de minst kostbare ieger- organisatie is te verkrijgen, daar, bij de volstrekt noodige belangrijke uitbreiding van het leger, het vereisehte aantal officierenonderofficieren en korporaals anders niet', of althans niet dan met zeer groote geldelijke opofferingen is te bekomen. Door de gelegenheid tot plaatsvervanging en nummerverwisseling wordt,thans buiten het leger gehouden het meerendee! der mannen, die, door dien zij het voorrecht hebben genoten een zorgvuldige opleiding te ontvangen y omdat zij nietals zoovelen uit de lagere standen der maatschappijreeds vroeg aan het ondejfvijs worden onttrokken, tot kadervorming zoo hoog noodig zijn. Het is vooral om deze laatste redendat de commissie van meening is. dat ook geen nummer verwisseling mag worden toegelaten tusschen hen die voor de volledige, en hen die voor de verkorte oefening zijn aangewezen; immers uit de eersten zal het kader moeten worden gevormd. Intus- schen zullen bepalingen moeten worden gemaakt om henvoor wie de vervulling van den dienst plicht hetzij minder overeenkomt met den aard van het ambt of de betrekking die zij bekleeden of waarvoor zij worden opgeleid, hetzij door den afstand waarop zij buitenslands wonen of wel door den bijzonderen toestand waarin zij verkee- ren, te bezwarend zou zijn, daarvan te ontheffen. Ook zal in vredestijd de vervulling van den dienstplicht voor allen zoo weinig bezwarend mo gelijk worden gemaakt, door aan de dienstplich tigen de vergunning te verleenen, zoo hiervoor redenen kunnen worden aangevoerd, den aanvang van hunne eerste oefeningen eënigen tijd te ver schuiven. Daarom wordt voorgesteld de dienst plichtigen wel, evenals nu, in den regel onder da wapenen te doen komen m het jaar -waarin zij bun twintigste levensjaar volbrengen, maar tevens om de mogelijkheid te openen die opkomst hoogstens driemaal éen jaar uit te stellenook is zij van mee ning dat er geen gezwaai- bestaat, bij de vereisehte lichamelijke ontwikkeling, de vergunning te ver leenen hoogstens twee i jaar vroeger onder de wapenen te komen. Zij acht dergelijke bepalingen van groote waarde voor de dienstplichtigen, om dat daardoor wordt te gomoet gekomen aan het bezwaar, dat de opkomst op een bepaald, wellicht voor hen zeer ongelegen tijdstip zou moeten ge schieden. Land- cn zeeweer en hare reserve. De commissie stelt zich voor, de dienstplich tigen, na volbrachten diensttijd bij het leger of de actieve zeemacht, te doen overgaan bij de land- of de zeeweer, waarvan de bestemming, hiervoren is aangegeven. De land- en de zeeweer zonden be staat nit vijf lichtingen. Wordt vervolgd.') van Molencate, ordonnance-officierbaron Taetsvan'* Amerongen van Natewisch, kamer» heer, en jhr. Vegelin van Claerbergen, referen daris bij het kabinet. De audieatie van den minister van water staat, handel en nijverheid zal op Zaterdag den 25n dezer niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 18 dezer bedroeg: bj de Nederlandsche bank f 15,695,205.03 en by de betaalmeesters f 1,178,921.56ys. Te zamen f 16,874,126.59ys. Bl jkens bericht van 's Konings gezant te Par ja beeft de Fransche regeering besloten van 18 Mei af de Franscb—Belgische grens weder open te stellen voor den invoer van vee. Dan Id Juni zal de zomerdienst langs den Hollandschen spoorweg aanvangende treinen vertrekken alsdan van Schiedam: Naar Amsterdam6.17, 8.06, 9.57,10.47, 11.41, 2.59, 3.44, 5.26, 7.35 en 8.59. Naar 's-Hage: 12.32 en 6.34. Naar Leiden: 10.09 en 11.35. Naar Rotterdam7.41, 8.50, 9.20, 10.02, 11.11, 11.29, 12.58, 1.34, 3.15, 4.27, 5.05, 6.50, 7.57, 9.09, 10.22, 10.40 en 11.44. Naar den Helder: 8.06, 10.47, 11.41 (le en 2e kl.), 2.59 en 7.35. SCHIEDAM 21 Mei 1889. De hofdignitarissen ten paleize het Loo zjn vervaogen doorde hh. graaf Dumonceau, .adjudant en particulier secretaris, jhr. Roëll, adjudant van dienst, baron Van Heeckeren De minister van staat jhr. mr. Van Eysinga, lid van de Eerste Kamer, die sedert bet laatst van het vorige jaar tot herstel van gezondheid buitenslands vertoefde, is bier te lande teruggekeerd. Een benoeming, die o. i. terecht door het Handelsblad gelaakt is, is die van den heer Brouwers tot lid van den Raad.van State. Bevreemden moet het, dat dit, Kamerlid, dat nooit getoond beeft in leta.bjzonder uit te munten, geroepen is eqn koloniale specialiteit als Alting Mees te vervangen. Het, Centrum, dat nu juist geen reden heeft met dezen conservatieven katholiek inge- .nomen te zjn, antwoordde met de laffe op- merking, dat volgens bet iZartdefsé/od eigen! jk geen enkel katholiek benoembaar was. Alsof éen liberaal ooit bezwaar heeft gemaakt tegen de benoeming van mr. De3 Amorie van der Hoeven tot staatsraad, of bezwaar zou maken .als een. katholiek, die zich op een of ander gebied heeft onderscheiden, tot die waardig heid werd verheven I Nog eens op de zaak terugkomende, noemt het Centrum den beer Brouwers, die door gaans lijnrecht tegenover het Centrum stond, een der beste katholieke Kamerleden. Dtl is bepaald onwaar. Als mensch, als joviaal collega ,moge de heer Brouwers onwaardeerbaar zjn: dat willen wj niet beoordeelen, maar als Kamerlid waren zjn schaarsche adviezen, bj zjn schaarsch verschjnen uitgesproken, op welk een toon van gezag ook voorgedragen, doorgaans zoo hol en zoo zwak, dat het geen compliment ia voor de katholieke leden hem een der beste te noemen. Er zjn onder de jongeren wj noemen slechts de heeren Vermeulen, Reekers, Kolkman ongetwjfeld veel betere en veel jveriger krachten. Men wachte zich van den Raad van State een college te makenwaar politieke vriendjes, die etteljke jaren een plaats in de Kamer hebben bekleed, gaan uitrusten. {"Pad.) Naar Be lijd verneemtis door den minister van justitie aan de heeren mrs. J. B. J. N. ridder de van der Schueren en F. Feith, rechters bj de arrondissements rechtbank te Rotterdam, opgedragen te Gouda een onderzoek in te stellen naar de daar plaats gehad hebbende ongeregeldheden en hem daar over rapport uit te brengen. Den 22sten dezer zal te Homburg vor der Höhé een conferentie worden gebonden door vertegenwoordigers der Duitsche, Nederland- scbe, Oostenrgksche,Hongaarscheen Belgisch» spoorwegen. In deze conferentie zullen de wederz jdeche belangen ter sprake worden ge bracht, welke voortvloeien uit het Neder- landschOostenrjkschHongaarsch spoor- wegverbond. Op verlangen vod Duitsche zjd& zal o. a. worden onderhandeld over de invoe ring van een nieuw tarief. De Liberale Unie" heeft Zaterdag te Am sterdam een vergadering gehouden, waarin de onderwijs-quaestie het belangrjkste punt van beraadslaging uitmaakte. Een motie van mr. Willeumier werd, na overleg tusschen het bestuur en den voor steller, alsmede met eenige leden, die amen dementen daarop hadden voorgesteld, in de zen vorm aan de beslissing der vergadering: onderworpen »De vergadering, zich vereenigende met- de streaking van het advies van het bestuur, spreekt als haar oordeel uit, dat de liberale partj zich niet verzette tegen het subsidiee- reo van bjzondere scholen, mits het open baar onderwjs niet worde verzwakt en deug- deljke waarborgen worden gegeven voor de degelijkheid van het gesubsidieerde byzon- der onderwjs, en uit den wensch, dat leer plicht worde verkregen." Deze motie werd aangenomen met 63 te gen 9 stemmen. Tot leden van het bestuur der »Liberale- Unie" zjn in plaats van de niet herkiesbare beeren E. Fokker, E. H. Karsten en D, Wicher- link, benoemd de heeren mr. H. Smeenge, lid- van de Tweede Kamer voor Meppel, mr. W. A. van Hoek, te Middelburg, en mr. J. O, Meyer, te Leeuwarden. De beide eerstgenoem- -den waren niet ter vergadering aanwezig. Mr. J. C. Meyer weosebte geeo benoeming te aanvaarden; daarop werd benoemd"de heer J. M. Telders, te Delft, ook niet ter vergadering tegenwoordig. Het hoofdbestuur der maatschnppy tot nut van 't algemeen heeft ter kennis gebracht, dat aan de gehouden verkiezing voor twee- plnatsen m zjn midden is deelgenomen door 130 departementen, te zamen uitbrengende- 443 stemmen, en met den volgenden uitslag; I. de heer nar. II. J. Kist, te Amsterdam, ver kreeg 409, en dr. S. Baart de la Faille, te Am sterdam, 34 stemmen; II. de heer mr. O. H, B. Boot, te Rotterdam, verkreeg 416, en jhr. A, C. Röell, te Zieriksee, 24 stemmen, zoodat met groote meerdeiheid gekozen zijn de heeren mr. H. J. Kist en mr. C. H. B. Boot. Het hoofdbestuur deelt voorts mede, dat de- teerste proeve eener lijst van boeken, geschikt- om te worden opgenomen in eone bibliotheek, voor jongelieden", welke onlangs door de maat schappij is uitgegeven, door de "firma Sikken Co. in den handel zal worden gebracht en ver krijgbaar zal worden gesteld tegen 25 ct. per ex. Op aanvrage daartoe door de besturen der departementen, zullen voor de leden dor maat schappij deze exemplaren bij den algemeene» secretaris verkrijgbaar'zijn a 15\ct.: voor welk bedrag het aanvragend departement c. q. zal gedebiteerd worden. Ten behoeve van het archief der afdeelingen heeft het hoofdbestuur aangeboden een geschied kundig en statistisch overzicht van hetgeen door de maatschappij gedurende, het tijdvak 4817 1889 op het gebied der instellingen van voor zorg is verricht. Dit overzicht is bewerkt door den algemeenen secretaris der maatschappij, en wordt aan de aandacht ook van de besturen over genoemde instelling, tot een departement behoorende, aanbevolen. Alleen de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen heeft, op het door hot hoofd bestuur tot de voornaamste spoorwegmaatschap pijen gericht verzoek, zich bereid verklaard, eenige vermindering van vrachtprijs voor afgevaar digden en leden der maatschappij, die, ter bij- woning van de algemeene vergadering, zich naar Amsterdam zouden willen begeven, toe te staan doch het hoofdbestuur heeft in dezen stand van zaken gemeend van de welwillende aanbieding van die maatschappij geen gebruik te moeten maken, aangezien het betrekkelijk geringe voor deel, dat daaruit zou voortvloeien, voor de ka» der maatschappij geacht moet worden, niet op te wegen tegen de bezwaren, welke daaraan voor de afgevnardigden zouden verbonden zijn, vermits rechtstreeksche piaatsbiljetten tot Amster- VI w Z VS .hi ze »I sï ze

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2