Binnenlandsche Berichten. Gemengde Berichten. B O 8 I i K P. Ce ezaar heeft gelast da vervolgingen «regens het spoorwegongeluk te Borki te sta- ken, daar de enquête tot geen rechtatreeksche beschuldiging aanleiding gaf. I T A I, I De minister Crispi is Dinsdagavond te Rome teruggekeerd. Hy werd aan het station begroet door t'yoe ambtgeuooten, door afgevaardigden en andere autoriteiten. De werkstaking vau de koetsiers der tram wagens is geëindigd. SCHIEDAM, 31 Mei 1889. De timmerman J. Bosman, die den 29a dezer 50 jaar was werkzaam geweest in de zaak van de firma C. Zoetmulder en Zn., werd op dezen zeldzamen feestdag door zyn tegenwoordige patroons met een kostbaar geschenk vereerdnamelijk een gouden gemontoir-horloge met toepasselijke inscriptie, ten bljjke hunner waardeering van de nauw gezette en ijverige plichtsbetrachting, waardoor de jubilaris zich gedurende een halve eeuw beeft onderscheiden. Van z'yoo medewerklieden by genoemde firma ontving de jubilaris een fiiststoei, terwijl hem bovendien vele bewijzen vgn belangstelling te beurt vielenzoodat aan dezen feestdag steeds de aangenaamste ..herinneringen voor hem zullen verbonden zyn. In de 8taatêcourant no. 125 is een uittrek- «I opgenomen uit het jaarverslag vau den hoofdingenieur van het stoomwezen over het vorige jaar. Daaruit blijkt dat op 31 Dec. II. bier te lande in gebruik waren 8066 stoom ketels, geplaatst in 3470 fabrieken, 440 water- gemalen 1151 zeeschepen en rivierbooten 4212 locomobielen, stoomkranen enz. en 220 iteorotram-locomotieven. In deze opgaaf zijn oiet begrepen de stoomketels der locomotieven by de spoorwegdienstennoch by het depar tement van marine in gebruik. Verleden jaar zyn door de ambtenaren van het stoomwezen 19 390 inspecties verricht, tegen 18915 in Wen 18 468 in '86. De bevindingen van het onderzoek kuoneo ais volgt worden samengevat45 stoomketels leverden dftdei'yk gevaar op, zoodat het gebruik daarvan tydelyk moest worden verboden358 leverden indirect gevaar op en moesten hersteld wor den 3442 hadden kleine gebreken en 4265 waren zonder gebreken. Er kwamen geen ongevallen ter kennis van bet personeel van het stoomwezen. Naar de Del/ttohe Opmarier verneemt, jjjn dit jaar 32 plaatsen voor ambtenaren by het Irinnenlandgch bestuur in de O.-I, kolo niën beschikbaar. De minister van buitenl. zaken brengt ter algemeene keanis, dat door den consul t« Djeddah een politie-reglement is vastgesteld, waarin is vastgesteld, dat de houder van een in Ned. Indië afgegeven paspaort naar Mekka verplicht is, binnen 24 uren na zjjne aankomst te Djeddah, dit in bewaring te gevea by bet consulaat der Nederlanden aldaar, dat hem daarvoor een verblyipas in de plaats geeft, «O dat by, by z|jn terugkeer te Djeddah, ge houden is dezen verbljjfpaa weder in te wisse len tegen het aldus door hem in bewaring gegeven paspoort. De overtreding van deze bepalingen wordt gestraft met hechtenis van ten minste éen dag en ten hoogste 6 dagen, of met geldboete van ten minste 50 cents en ten hoogste f 25, liet politie-reglement is op 1 Mei jl. in werking getreden. Het album, behoorende by het huldeblijk, M. den Koning op 12 Mei jl. aangeboden, i$ den 21 n daaraanvolgende door decentrale feestcommissie te Utrecht opgezonden. Dit geheel, uit blauw chagrin-leder vervaardigd Jtenatwerk uit de werkplaats van den beer Const. "W. Grolman, wat versierd met eea gekroonde en bsvat ruim 500 bladen, waarop de namen van de 3000 deelnemers voorkomen. De commissie mocht vernemen, dat Z. M. zeer aangenaam getroffen was door de ont vangst van dit huldabiyk, terwjjl HD. ouder de deelnemers meest zeer welkome namen van een groot aantal trouwe ingezetenen van Utrecht had aangetroffen, die zich ver- eenigd hebben om by de gelegenheid der herdenking van 's Kooings 40-jarige regee ring een blyk van hun gehechtheid aan Z. M. te geven. Wyders werd baar de ver- eerende taak opgedragen, bij al da deelne mers de tolk te zyn van Zijner Majesteit's diep gevoeide erkentelijkheid. (IT. D.) Over de familie Ghalon d'Orange, die te Gosenga in Calabrië woont, bevat Be Wage- vinger thans «en ingezonden stuk van de vvereenigiog tot bevordering van geslacht-, wapen- en zegelkunde Be Nederhndtche MeravtDe daarin voorkomende nauwkeu rige toelichting maakt voorgoed een e'mde aan bet sprookje eener verwantschap tusschen genoemde Italiaansche familie en het huis vau Oraoje-Nassau. Wy ontieenen er het volgende aan: «Philibert van Chklons, prins van Oranje, ge storven in 4530 zonder kinderea, vermaakte het prinsdom Oranje aan zijn neef René van Nassau, geboren uit het huwelijk (1515) van zijne zuster Claudia met graaf Hendrik van Nassau, en hun eenig kind. René, gesneuveld in 4544, die geen kinderen had uit zijn huwelijk met Anna van Lotharingen, liet op zijn beurt het prinsdom na aan zijn germamneef Willem van Nassau, van wien onze Koning de eenig» mannelijke afstammeling in de mannelijke lijn is, «Willem de Zwijger, derhalve zelf niet aan de Chklons verwant, was dus de eerste prins van Oranje-Natsau die kinderen naliet. Maar de mogelijkheid dat de ta Cosenga wonende familie Chalon d'Orange zou afstammen van prins Willem I, geb. 1533, vervalt reeds door de mededeeling in uw bericht, dat ..zij afstamt van een van de twee broeders, prinsen v^n Qranje, die in het begi* der 46de eeuw naar Italic kwamen. Daarenboven is de genealogie Oranje- Nassau niet alleen geheel bekend, maar ook vol ledig bewezen. Alle wettige afstammelingen worden er in beschreven en over het bestaan van geen hunner heerscht eenige twijfel. Twee leden van het huis, die naar Italië zouden zijn vertrok ken, komen er echter niet in voor. Zoowel his torisch als genealogisch is het dus onmogelijk, dat onze Oranjes en de Italiaansche stamge- nooten zijn. a Ten slotte kan De Ncderlandsche Heraut nog mededeelen, dat toen eenige leden der familie Chalon d'Orange in 4827 een verzoekschrift richtten tot Koning Willem I, waarin zij zich op hunne vermeende verwantschap beriepen, Z. M. in hoofdzaak het volgende deed antwoorden >dot het vaststs -- dat Hendrik graaf van Nassau in 4515 huwde met Claudia van Chalons, zuster van Philibert van Chalons, prins van Oranje, en dat uit dit huwelijk slechts éen zoon is gesproten, René graaf van Nassau, die in 1530 het prinsdom Oranje erfde va* zijn oom van moederszijde Philibert van Cbaions, en in 1544 itierf zonder kinderen na te laten adat er na het huwelijk van de ouders van René geen enkele huwelijksverbintenis tusschen leden van bet buis van Nassau en dat van Cha lons meer plaats had adat het evenzeer bekend en zeker is, dat Z. M. niet afstamt uit dat huwelijk, noch ver want is aan het huis van Chalons, daar>2; M. in rechte lijn afstamt van Willem graaf van Nassau, broeder van bovengenoemden graaf Hendrik adat er dus geen sprake kan zijn van ver wantschap of eenige betrekking tusschen het Nederlandsch Koninklijk Huis en de thans onder den naam van Chalons d'Orange in Sicilië ge vestigde familie," ceker, dak H. M. de keizerin vau Oostenrijk dit jaar geen gevolg geeft aan baar voor nemen eene der Nederlandscbe zeebad-plaatsen te bezoeken. Naar bet 2f, v. i ,B. verneemt, is het thans In eene correspondentie uit den Haag aan de Miid. Ot. wordt melding gemaakt van bet gewelddadig verzet van den gezant van een der groote mogendheden tegen een stationsbeambte in Den Haag, De diplomaat wilde zich tegaog tot het station verschaffen zonder het daartoe vereisebte bewijs van vergunning, en toen een beambte hem dit verhinderen wilde, ontzag „de diplomaat zich niet oogenbtikkeiyk naar 's lands wyze zyne vuisten te gebruiken. Er is proces verbaal van opgemaakt en de zaak is in han den der justitie. De volkenrechtelijke gebrui ken beletten echter eene strafvervolging. Van eene interpellatie in de Kamer, waarvan sprake was, sch'ynt niets te zyn gekomen naar de berichtgever meent, omdat de mi nisters, ter wille van de goede verstandhou ding, het plan daartoe hebben doen opgeven. De buitenlaodsche regeering zal nu op de hoogte worden gesteld, om door terugroe ping van den gezant of op eenige andera wijze genoegdoening te geven. De door den diplomaat aangeboden schadevergoeding ia door den ambtenaar geweigerd. In de Drentsche veer kolonies zyn de turfprijzen stijgende: voor da beste soorten wordt reeds tot f50 per dagwerk betaald. Uit Kerkrade meldt men: ïDe mijnwerkers alhier houden zich kalm; het waren de kolenkappers, die dezer dagen eiscbend tegen di directie der dom, rnyn optraden en weigerden in da schachten af te dalen. De alhier gedetacheerde marechaussee heeft tot dusver weinig te verrichtenzy trekt van tijd tot tyd eens te paard op patrouille door het dorp en bewaakt gedu rende den nacht den spoorweg der doroa- niale myo vKerkrade-Simpelveld". Door verschillende werkstakers is namelijk gedreigd deze wegen open te breken of te vernielen, teneinde daardoor den koleoafvoer onmo gelijk te maken. »De directie van de Neuprick heeft loone- verhoogiog toegestaan. Men stelde zich hier de zaak duisterder voor dan zy in werke lijkheid was. De inspecteur der domaoiale mijn, die van eene reis terugkeerde, werd door de gewapende macht aan het station Simpelveld afgehaald. Zy ondervonden echter geen eukele onvriendelijke bejegening. »De handel in steenkolen neemt zeer toe; de mjjnen kunnen niet genoeg leveren. De eerste qnaliteit steenkool kost thans 42, de tweede 38 cent per halve hectoliter," Men schrijft uit Zandvoort aan het N.v.d.B. De zeldzaam scboone Meimaand van dit jaar heeft aan onze badplaats veel vroeger dan in andere jaren badgasten gebracht. Ook de gewone bezoekers hebben er al menig frisch briesje in deze maand opge vangen, en verleden Zondag zag het aan bet strand er uit alsof we in de maand Juli waren van de reeds geopende gelegenheid tot baden werd druk gebruik gemaakt en velen verlustigden ttcb in het heerlijke zomerweer. Io bet bouwen heerscht hier eeue bedrijvig heid, die wy sinds 1881/82 niet meer gekend hebben. Een dozyn villa's werden hier bijge bouwd, waarvan hoofdzakelijk die aan den Boulevard Barnaert de aandacht trekken. Zy zyn tot de eerste verdieping opgemetseld, in het front hebben zij groote loggia's van meestal massief Belgischen hardsteen en herinneren daardoor sterk aan de zeezijde van Ostende en Blankenberg, waar ook dergelijke gebouwen staan. Er is voorts sprake vau, dat Zandvoort waarschijnlijk aan het telepboonnet zal wor den aangesloten. Te Rauwerd is de 82-jarige ond-stryder L. S, Siprna overleden. Uit Wageoingen meldt men omtrent bet uitgeven van vaische munt nader het vol gende Den £2n April 11, werd door den com missaris van politie te Wageoingen een 25» centstuk in beslag genomen, hetwelk bleek vervaardigd te zyn in nabootsing van echte r'yks-muntspecie, Latef mocht het gelukken nog twee zulke vaische muntstukken op te- sporen. Verschillende personen in de buurt van den veroooedelyken inomloopbrenger werden nu gewaarschuwd, en toen op 27 Mei li. Bndernaaal zulk een mnntstuk was uitgegeven, vond de commissaris van politie aanleiding tot de arrestatie van D. v. R., die, zooals gemeld is, gevankelijk naar Arn hem werd overgebracht, en zijn misdrijf reeds heeft bekend. Heden (28 Mei) is de vermoedelijke medeplichtige (maker), ge naamd A. L. R„ eveneens gevankelijk naar Arnhem getransporteerd. Da materialen, waarmee de vaische stuk ken zyn vervaardigd, heeft men tot heden niet kunnen opsporen. A. de Boer van Zuidfcroek is Vrijdag weer naar Amerika vertrokken. Dit is nu da vierde maal, dat hy de reis naar 't "Westen heeft aanvaard. Terw'yl zyn huisgezin te- Zuidbroek blijft, verdient hy 'azomers daar zyn brood en heeft dan in den herfst zooveel verdiend, dat hy de reis naar Europa weer kan aanvaarden. De gecostumeerde schaakpartij met levende figuren, welke te Utrecht in Juni a. s. zou worden gehouden, gaat niet door. In plaats daarvan zoilen over eenige weken door de heerenjhr. Van Poraest en Tresling uit Amster dam, in het park Tivoli te Utrecht proeven gegeven worden van hunne gewaardeerde- talenten in het simultaan en bliadelingsspel. De heer Van Foreest zal 40 A 50 partijen te gelyk (ziende) en de heer Trealing 6 par tyen te gelijk (blindelings) spelen onderwyf heeft meo concert in den tuin, met uitge zocht progamma. De borden zullen bnzet worden door leden van de Utrechtsche werklieden-schaak«ereeniging, terw'yl ook de bezoekers van Tivoli als tegenspelers kun nen aanzitten. Uit Tessel meidt meo dat er toch nog wel steppenhoenders zijn. Verleden week werdao er in De Docksdorp nog een stuk ,of 7 by elkander gezien, en opeen andere» tyd nog 13 stuks, hoog3t waarschijnlijk niet dezelfde, Delft. In eene Dinsdagavond onder lei ding van den burgemeester gehouden bijeen komst van eenige werkgevers werd besloten alhier eeue afdeeling vau den "Werkgevers- bond te vestigen. Tot leden van het voor- loopig comité voor bet ontwerpen van een- huishoudelijk reglement werden benoemd de heeren W. O. A. Lans, A, Vermaes Wz. en G. Knuttel. Nleuwsr-Aoistel. Op grond eener be weerde onregelmatigheid by de stemopne ming op 14 Mei te Nieuwer-Amstel, is thans door den heer H. de Hoogh nietigverklaring der herstemming gevraagd. Dit protest is in bet proces-verbaal opgenomen. De lifts van den Eiffeltoren schijnen niet te voldoen. Een aantal personen, waaronder deskun digen, hebben steeds beweerd, dat het met bat oog op de beweeglijkheid van den toren onmo gelijk was, volkomen veilige heischtoestelien aan te brengen, en de uitkomst der proeven, die met vrij gevaarlijke Amerikaanscne lifts genomen zijn, bewijst dit. Zelfs zijn, naar de Ind. Beige verneemt, bij de 'jongste proefnemingen ongeluk ken gebeurd, waarbij een persoon gedood en een aantal anderen gewond werden. s

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2