Gemengde Berichten. Koloniën. Land- en Tuinbouw. Heclitzaken. Post en Telegraphie. 0 n d e r w i] s. V i s s c h e r ij. Te Aalst heeft het zwemmen met eene volle maag weder een slachtoffer geëischt, Een 21-jarig jongeling, die onmiddellijk na het eten met zyu ouderen broeder zou gaan swemmeo, zonk, toen hij nauwelyks in het water was, in de diepte weg en vond er een jammerlijken dood. Zaterdag 1 Juni verscheen do. 1 van Schut- tevair, weekblad, gewyd aan de belangen van den handel en de binnen landsche scheepvaart, Directeur-Administrateur de heer H. Bom te Assen. In het bijzonder vestigen wy de aandacht van H.H, schippers, readers, zeildoekfabri kanten, zeilmakers, scheepstimmerlieden, han delaren en allen, die betrekking hebben bij den handel en scheepvaart, op bovengenoemd blad, daar het geheel en al hunne belangen behandelt. Daarin worden opgenomen de lijs ten van de doorvaart der schippers door de voornaamste havens en sluizen in Neder land, opgave van vrachten, handelsnieuws enz. enz. Ook kan men tot de redactie vragen rich ten, op scheepvaart betrekking hebbende, en wordt daarop in het blad antwoord gegeven onder een cijfer, nummer of teeken, al naar. jnen dit wenscht. De abonnementsprijs is gesteld op f2. per jaar franco per post door geheel Neder land. Den Haag. Het plan bestaat om bier ter stede zoo mogelijk een warmwater-bad inrichting voor de volksklasse te stichten. Deze nuttige inrichting zou in het Zuidwes telijk deel der stad verrijzen. Het doel zou Zyn de baden voor tea hoogste vyf eet is open te stellen. "Ifolvecft. Dezer dagen vermaakten zich te Wolvega eenige knapen met baden inde Kolk. Daar deze zeer diep is, hielden zy zich aan den kant. Do 13-jarige v. d. D. was huiverig om zich te water te begeven en stond weifelend aan den oever, toen een zyoer mak kers hem plotseling een duw gaf, waardoor hg in de Kolk tuimelde. Ongelukkig schoot h|j in eens naar het middeD, en vóórdat er hulp was komen opdagen, was de arme jongen een lijk. De knaap, die door zyne onvoorzichtigheid aldus den dood van 2yn makker veroorzaakte, is bekend. By is 17 jaren oud en was te Wolvega dienstbaar. Uit vrees voor de ge volgen van z'yne ondoordachte daad eene vrees, die zeker niet ongegrond was heeft hjj zyn dienst in stilte verlaten en is gevlucht naar zijne te Appelscha wonende ouders. Assen. By de verkiezing van een lid der Prov. Staten zyn uitgebracht 1170 geldige stemmen. Er moet een herstemming plaats hebben tusschen de beide liberale candidaten, de heeren mr. J.Willinge die 579, en J. Homan die 158 stemmen bekwam. De heer J. de Yries (anti-revolutionnair) had 126 stemmen. Arnhem. In de Maandagavond gehouden -vergadering der liberale kiesvereau. »Arnhem" is met algemeene stemmen tot candidaat voor het lidmaatschap der Prov. Staten van Gel derland geproclameerd jhr. G. A. van Nispen thans nog lid van Gedep. Staten ea lid der Prov. Staten voorDoesburg, maar b'y de laatste periodieke verkiezingen niet herkozen. By deze gelegenheid werd, zoowel door den voorzitter als door twee andere leden, iu warme woorden hulde gebracht aan mr. J.W, Staats Evers, zoowel voorde uitstekende wyze waar op by Arnhem steeds in de Staten heeft ver tegenwoordigd, als voorde daad waarmede hij thans z|jn loopbaan in die Staten besloot: zijn terugtreden voor een lid van Gedep. Staten die moeilijk te missen zou zijn. Op voorstel van mr. J. 7. Bjjleveld werd hierop besloten den heer Staats Evers het «ere lidmaatschap der liberale kiesvereen. vArt- hem".aan te bieden. Qelria Gedurende de maand Hei is de tentoonstelling bezocht geworden door 2.208,015 betalende per sonen. In dezelfde maand van 1878 wasriiet cijfer der betalende bezoekers 1.269,675. Laatstleden Zondag zijn verscheidene streken in Duitschland geteisterd door wolkbreuken, In de omstreken van Wildungen zijn daardoor groote verwoestingen op de velden aangericht. De spoor weg van daar naar Waborn is eenige uren totaal onbruikbaar geweest. De steden Reichenbach, Mylau en Greiz hebben veei geleden, vooral Bei chenbach, alwaar twee groote fabrieken (van Schneider en van Scbaarscbmidt) geheel, en twee andere gedeeltelijk vernield zijn, terwijl uit de groote brouwerij de stoomketel werd weggeslagen en van een ander terrein eene menigte trottoir- platen. door het water een groot eind zijn mede- gesleept. Tusschen Bonn en Meckenheim heeft de spoorweg zooveel geleden, dat de dienst nog gedurende eenige dagen geslaakt moet blijven. Volgens telegraphisch bericht uit Keulen is het spoorwegverkeer op het traject Bonn-Meekenheim door eene zware wolkbreuk voorloopig gestremd. De iasehryving, door Servische dames ge opend, heeft geld genoeg opgebracht, om aao koniogin Nathalie een massief goudeo kroon met edelgesteenten versierd te kunnen aan bieden. De naar Kopenhagen teruggekeerde Giiunland- reiziger dr, Nansen heeft met zijne lotgenootcn zooveel lijden en gevaren te verduren gehad, dat men gaarne hun zeggen geloofd, dat zij het waag stuk tegen geen prijs willen herhalen. In het midden des lands met zijne groote gletschers, sneeuw- en ijsvelden had het ijs zelf het voorkomen van een golvende oppervlakte; de koude was verschrikkelijk (45 en 50 graden Celsius onder nul). Geen levend vrezen, uitgenomen twee sneeuwmereis, werd gezien in die uitgestrekte sneeuwwoestijn, wier" diepte dr. Nansen op ver scheidene duizenden voeten schat. Van zoog. oasen, die er zouden zijn, hooft hij niets bemerkt en de reizigers hebben in het binnenland geen spoor waargenomen van boom- of grasgewas. Onbeschrijfelijk was de geestdrift, waarmede hij bij zijn terugkeer ontvangen werd. Meer dan dan 50,000 raenschen waren op de been toen hij aan wal stapte. Het laatste gedeelte van de reis legde het eskader, dat hem naar zijn vaderland terugvoerde, af door een dichte allée van allerlei bontgekleurde zeilscheepjes die hom te gemoet waren gekomen. En toen hij aanwai gekomen was en zich met zijn reïsgenooten in een rijtuig zette, werd dit omringd en door een jubelende menschenmassa begeleid. Te Rome is op den 21 sten Mei de bekende pbilanthroop Alatri overleden, die zeer veel go- daan heeft voor zijn Israëlietische geloofsgenooten. Hij bereikte den ouderdom van 81 jaar. Uit hot veelbewogen leven van dezen man verhaalt men do volgende anekdote Ondanks de heftige oppositie van Alatri tegen de pauselijke regeering, bewees Pius IX hem her haaldelijk, hoezeer hij hem achtte en als oneenig- heden tusschen de Israëlieten en do pauselijke beambten waren ontstaan, deed de paus hot hoofd der Romeinsche jodengemeenten op het Vaticaan ontbieden en liet zich door hem het geval uiteen zetten. Het waardige optreden van Alatri maakte tel kens op Pius een zeer gunstigon indruk. Toen na de inneming van Rome 1870 in den gemeente raad vragen werden geopperd, welke pauselijke belangen zeer nauw raakten en Alatri, die mede zitting in dit lichaam had, uit rechtvaardigheid zich herhaaldelijk ten gunste van den paus uit bot, gaf dit Pius IX tot de woorden aanleiding Waarlijk, in den geheelen gemeenteraad is slechts óen christen, en dat is de jood A latri". In het Britsch Public llccord Office bevindt zich zegt the Athenaeum een uitvoerig en belangwekkend handschrift, dat een verhaal be vat van den inval in Ierland door prins Willem III in 1690, on vooral va» den slag bij de Boyne. Het is niet onderteekend, maar er boven ge schreven staat de> naam »Schoraberg". Vermoedelijk is dus de schrijver graaf Mainard Schomberg of graaf Karei Schomberg (later her- t )g van Leinster), die beiden met hun vader tegenwoordig waren bij dt-,i slag aan de Boyne. Van dit manuscript in ea* afschrift met aan tekeningen gemaakt voor the Reliquaryen het eerste gedeelte er van zal in de Juli-aflorering van dat tijdschrift openbaargemaakt worden. De directeur van het postkantoor alhier heeft de eer bij dezen bekend te maken, dat de bus geplaatst aan de beurs te 2 uur nam. zal ge licht worden. Batavia80 April. Er zijn weder onderhandelingen geopend over den verkoop van de spoorweglijn BataviaBuiten zorg aan den staat. Die verkoop is indertijd niet doorgegaan, omdat de Eerste Kamer het wets ontwerp, daarop betrekking hebbende, verwierp. De koopprijs zou toen bedragen hebben 6 millioen en een concessie voor de lijn DjokdjaTjüatjap. Men meldt uit Bolsward: De hooioogst is in vollen gang; reeds in de laatste dagen van Mei zag men wagens voi, met uit stekend gewonnen, geurig hooi naar de stad komen en op menig boerenerf komt de eerste snede in de schuur, of plaatst men op het ohiem" oan klamp, Er liggen hier en daar massa's gras, en zelfs landen van minder qualiteit geven een goede hoeveelheid. Het vee is gezond, en waren de prijzen maar niet zoo hopg, dan kochten de boeren stellig meer veede hooge prijzen echter drukken den handel eenigszins. De groote kooporders van rundvee voor het buitenland houden in de provincie Overijsel aan. Men ziet dagelijks vele waggons met vee voor liet buitenland bestemd don spoorweg pnsseeron. Ook in deze gemeente wordt veel opgekocht. Men besteedt thans tot 75 cent per kilo aan bouten. De Zuidhollandsche gymnastiek-onderwijzers- vereeniging hield Zondag jl., onder leiding van den heer A. B. Meilink, hare voorjaars-vergade- ring te Gorinchem, in het lokaal «Doelen". Na een welkomitwoord werd door den secreta ris verslag uitgebracht over den toestand der vereeniging. Daaruit is aangéstipt, dat de ver- eeniging thans 1 eerelid, 46 werkende leden en 13 kunstlievende leden telt. Uit de daarna door den penningmeester, den heer Joh, Tuinenburg, gedane rekening en ver antwoording bleek, dat de stand der kas zeer gunstig is en deze met een voordeelig saldo sluit. Als bestuursleden werden met nagenoeg alge meene stemmen herkozen dc heeren A. B. Meilink en Joh. Tuinenburg, de eefste als voorzitter. Tot plaats voor de volgende bijeenkomst werd gekozen 's-Gravenlmge. Door den heer J. J. da Ruijter Jr. werd daarna ingeleid ïhet spel''. In onderhoudenden vorm zette "de spreker zijne weéning omtrent de spelen en de inrichting der speelplaats uiteen. Achter eenvolgens behandelde hij het spel op straat, op de speelplaatsen aan de school verbonden, in de gymnastiekzaal en in den speeltuin. Wat het spel op straat betreft stond het bij hem vast, dat de kinderen daar over het alge meen meer kwaad dan goed leeren; de speel plaatsen bij de scholen achtte hij meestal onge schikt voor het doel en het aantal kinderen in den regel te groot voor éon onderwijzer; de gymnastiekzaal beschouwde hij ais de aangewezen plaats om den kinderen te leeren spelen, en de speeltuinen beantwoorden z. i. niet aan het doel, ten gevolge hunner inrichting. Hooge eischen maosten volgens den heer Do Ruijter aan den leider van het spel gesteld wor den, omdat het spel ook paedagogische kracht moest hebben. Een doorn in zijn oog waren do onmogelijke versjes, die soms bij het spelen ge zongen worden, hetgeen te meer te betreuren is omdat de heer Haanstra, directeur aan do nor maalschool voor bewaarschool onderwijzeressen te Haarlem, en anderen uitnemend geschikte liedjes hebben gemaakt Voorts keurde hij het af, dat bij de spelen voor jonge*» en meisjes te veel aan fle vormen wordt gehr -t, waardoor de kracht van het spel wordt ■tegengewerkt. De conclusie, welke uit de voordracht van den heer De Ruijter viel te trekken, was, dat de spe len nog voel te wenscben overlaten en de speel tuinen op verkeerde leest zijn geschoeidde toe stellen: schommels, wip, ringen enz. waaraan de kinderen gaarne werken en waarvoor zij de vrije spelen laten, moesten er uit. Eon aangename afwisseling bood de pauze. In de eerst» plaats was den leden der Zuidholland sche gymnastiek-onderwijzers-vereemging eene aardige verrassing bereid door de zangvereeniging sCaecilia" uit Gorinchem, die een paar nummers ten gehoore bracht. Voorts werd door den heer Tuinenburg eene openbare les gegaven met meisjes, daartoe uit Dordrecht met hem medagekomen en aan de Gorinchemsche G. V., een les, gerust kan men het eene uitvoering noemen, die den nlge- meenen bijval van do zeer talrijke toeschouwers genoot. Door den voorzitter werden èn do meisjes èn de turners der Gorinchemsche G. V. bedankt voor het genot, den aanwezigen geschonken, en hij uitte daarbij den wensch, dat deze openbare les er toe mocht bijdragen om Gorinchems ingezetenen te overtuigen van het nut «n de heilzame werking der gymnastiek. De mededeelingen omtrent het gebruik van een nieuw toestel voor asthma-lijders, en het ge bruik van de Ergostat, bepaalden zich tot eene aanschouwelijke voorstelling van het gebruik van eenen stoel van prof, Rosbach uit Jena en tot verspreiding van eenige circulaires omtrent do resultaten met de Ergostat (een w»rktuig tot ontvetting) verkregen. Na afloop van de vergadering vereenigden zich de loden aan een kameraadschappelijken maaltijd. Hot hoofdbestuur der o Vereeniging tot bevor dering van fabrieks- en handwerksnijverbeid in Nederland" heeft een adres tot den minister van binnenlandsche zaken gericht, houdende adhaesie aan dat van het bestuur der sNederlandsche vereeniging voor teeken-onderwijs", den wensch herhalende, die reeds bij vroegere wijzigingen der wet op het lager onderwijs werd uitgesproken, dat teeken-onderwijs een op de lagere schooi verplicht leervak worde. Niet alleen is het hoofdbestuur met bodoelde adressante van oordeeldat kennis van het tee kenen «voor de maatschappelijke ontwikkeling van het volk in het algemeen en voor de verbetering der nijverheid meer m het bijzonder van de kunstnijverheid van groot gewicht is", maar het meent zelfs «dat teeken-onderwijs voor de overgroote meerderheid der schoolgaanden veel belangrijker is dan sommige verplichte onderwijs- vakkon, en even gewichtig is te achten als schrij ven lezen en rekenen. »De juistheid dezer meening is thans, na een strijd van meer dan tien jaar, in ons land overal erkend, waar de quaestie onder de aandacht der nijverheidsmannen is gebracht; de onmisbaarheid van teeken-onderwijs is op onderwijsgebied een dier denkbeelden, die door alle belangstellenden worden omhelsd hoe verschillend zij ook over andere punten denken mogenverplicht teeken- onderwijs is een desideratum dat door a i 1 e partijen kan worden toegestemd". Hot hoofdbestuur vertrouwt dan ook dat teeken- onderwijs alsnog onder de verplichte vakkon van het lager onderwijs zal worden opgenomen. Vermits Pieter van der Stadt, bierbottelaar, wonende te Koog-aan-de-Zaan en veelal te Am sterdam verblijvende, dio als getuige in eene strafzaak door den rechter-commissaris voor strafzaken te Haarlem moet worden gehoord, op de hem gedane dagvaarding niet is verschenen, werd door voormelden heer rechter-commissaris opnieuw zijne oproeping als getuige zonder nadere dagbepaling bevolen en te gelijker tijd daarbij gevoegd «en bevel tot zijne onmiddellijke mede- brenging. Naar aanleiding daarvan "erzockt de officier van justitie te Haarlem opsporing van gameiden Pieter van der Stadt, tenuitvoerlegging van ge noemd bevelschrift en overbrenging van dien persoon naar het huis van bewaring te Haarlem, alwaar de rechter-commissaris zitting houdt. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 140 zalmen, die voor fl.70 per Va kilo we.rden verkocht. Nog werden aangevoerd 4 steuren.

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 3