Gemengde Berichten. Koloniën. Land- en Tuinbouw. 0 n d e r w ij s. Rechtzaken. V f s s c h e r ij. Pro*»5 Sfatén, 'eo zulks in dit geval 'alleen omdat. het hier een vacature geldt, ontstaan door het ontslag nemen van den heer Sf. van geek ter wille van een zeer bekwaam lid van Gedeputeerden, ror. W. J. M. Bosch van Oud- Amelisweerddie in het district Utrecht niet herkozen is. President Carnot werd bij zijn bezoek aan Galais ook begroet door een deputatie van visch- vrouwen. Een der «dames de Ia Halle" bood hot hoofd van staat een bloemruiker aan en hield hem daarna hare beide wangen too, waarop bij een kus drukte. Nu wilden al do andere vropwen ook gekust worden door den president, die met de grootste bereidwilligheid aan dit ver langen voldeed. Bij de tentoonstelhngsloterj te Parijs is de prijs van dOO 000 francs getrokken door een garde républicaine te Parijs. Ba Amerikaansche luchtreiziger Young, die eenige weken geleden ook te Arasterdam en te Rotterdam met de ballon-parachute opsteeg en nederdaalde, is Maandag, bij eene nedcrdaling te Londen in den tuin van het Alexander-paleis door het onklaar worden van zijn valscherm gevallen, met het gevolg, dat hij beide armen brak, Be beroemde Amerikaansche dichter Wolt Whit man vierde Vrijdag zijn 70sten verjaardag. Hem werd bij die gelegenheid een feestmaal aange boden. Whittle?, Ho wells en andere letterkundigen zonden telegrammen van geïukwenscbing. Door Spaansche bladen wordt de dood van den beruchton roover Bizco del Borge, die jarenlang als een Fra Diavolo huishield in do provincie Malaga, waar de boeren en bergbewoners hem deels uit vrees, deels uit geldelijk voordeel beschermden. Bizco werd in den laatsten tijd met veel ijver vervolgd door de gendarmes; verscheidene malen was het bijna gelukt hem te vatten, maar telkens wist hij zijn vervolgers te ontvluchten; onlangs zelfs uit een huis, dat de gendarmes omsingeld ert in brand gestoken hadden. Sinds een paar maanden was de beruchte rooverhoofdman in het gebergte bij Cordova, en daar ontdekten de gendarmes eindelijk bet hol waar hij zich schuilhield. Ilij weigerde zich over te geven en beant woordde den eisch met karabijnschoten. blaar de gendarmes schoten terug en Bizco viel, door een hunner kogels getroffen, dood neder. 9e O verst rooming In de Pereenlgde Staten. Het water in de overstroomde streek der Ver- eenigde Staten (Pennsylvania).begint, langzaam te vallen, en waar het wegtrok, kwamen overal doode lichamen te voorschijn. Men heeft den brandenden puinhoop bij de Johnstown-brug ijverig mot water bespoten. De geneeskundigen verzetten zich een stemmig daartegen in het belang der openbare gezondheid, omdat het verbranden van de dooden bet zekerst middel was ter voorkoming van epi demieën, maar hunne waarschuwing wekte ver ontwaardiging en zij werd niet in acht genomen. Men moet in het geheel ongeveer 20 dooden-' beroovers betrapt en ter dood gebracht hebben. Sommige hadden afgesneden vingers met ringen in de zakken. Da snelle en strenge straf van die ellendelingen heeft afschrikkend gewerkt. Het is onmogelijk hetjniste aantal slachtoffers der overstroorning te bepalen; volgens de jongste berichten werd het nu weder op 12,000 geschat. Men is nu druk bezig met het wegruimen van de doodenmoeders, die men vond met haar kind in de armen, echtgenooten, die elkaar omvat bielden, enz. Op de plaats van het schoolge bouw te Juknstown vond men 1 24 jonge dooden. Er komen van alle kanten groote bezendingen doodkisten. Ze staan er in hooge pyramiden op gestapeld. En overal hoort men het kloppen der hamers, die kisten in elkaar spijkeren. Het is volstrekt geen ongewoon schouwspel, dat men vaders dit droevig werk ziet verrichten voor het stoffelijk overschot van hunne kinderen. Mannen en vrouwen, die alles wat hun Hef was verloren, ziet men doelloos ronddolen, als wezen loos. Eene vrouw, zoo vorhaalt een berichtgever van Daily Newsstond bij een modderpoel en scheen te beproeven een spoor van haar gezin te vinden. Toen oen man op haar toetrad en haar zijn hulp aanbood, riep zij handen wringendsZo zijn allen weg. O, God zij hun genadig! Mijn man en mijn zeven lieve kinderen zijn weggerukt en ik ben alleen gebleven I Wij werden", zoo verhaalde zij verder, edoor de overstrooming naar een vliering gedreven, maar het water kwam daar ook en steeg totdat onze hoofden tegen het dak stieten. Het was gevaarlijk langer daar te blijven. Ik opende het dakvenster en zatte mijne kleinen een voor een op eenige stukken drijvend hout. Toen ik den laatsten buitenzette, mijn kleinen jongen, zei hij: psMoeder, ge hebt mij altijd gezegd, dat God voor mij zou zorgen. Zal hij mij nu bewaren?"" Ik zag hem wegdrijven, met het gezicht naar mij hcengewend, en ter wijl ik bad voor zijn behoud, was hij uit mijn. oog verdwenen. Een oogenblik later stortte het dak in en ik dreef vijftien uren op het water rond, tot ik gered werd. Als ik nog maar éen van mijn lievelingen kon vinden, zou ik kunnen buigen voor God's wil. Maar zij zijn allen "Weg Die arme vrouw is slechts een voorbeeld uit honderden dergelijke, waarbij het dichterwoord van ï't zoet, dat velen klagen" als een bespot ting klinkt. Alles, wat liefdadigheid kan doen, wordt ge daan, Uit alle plaatsen des lands wordt van aller lei gezondon geld, kleederen, voedsel, tenten, enz. Ook komen van alle kanten geneeskundigen en ziekenverpleegsters, om hulp te verleenen. De groote vrees is nu voor besmettelijke ziekten, als gevolg van de ramp. De steden Pittsburg en Alleghany, met circa 350,000 inwoners, krijgen haar drinkwater uit de AUeghany-rivier, waarop men nu lijken en allerlei onrein uit Johnstown ziet drijven. Tot op een paar honderd mijlen ofstands vsn de verwoeste stad is het water vuil en modderig, en werd er van gedron ken, dan zou er zeker een epidemie van typhus uitbreken. Als een bewijs van de kracht, waarmee het wafer Johnstown binnenstroomde, wordt ver meld, dat een locomotief en een kolenwagen, 12,000 kilogram zwaar, veertien mijlen ver door den stroom werden meegesleept. Dinsdagmiddag kwam te Johnstown voor het eerst na de ramp weder een spoortrein aan langs een primitief hulpspoor, dat men gelegd had, Hij bracht een grooten voorraad levensmiddelen en 2000 doodkisten aan. Ongeveer twee duizend arbeiders zijn bezig met zoeken naar de dooden, dikwijls op aanwijzing van ongelukkigen, die op de plaats, waar hun huis gestaan heeft, echt genoot en kindaren komen opsporen. De brand bij de brug is nog niet gebluscht en do dooden verbranding gaat dus voort, ondanks het verzet des volks. Men schat het bedrag der schade, door de ramp aangericht, op 40 millioen dollars. Volgens de jongste opgaven kwam voor een gezamenlijk be drag van een millioen dollars aan giften in voor de noodlijdenden, en nog steeds gaat men voort met het verleenen van hulp aan de ongelukkigen. De gouverneur van Pennsylvania hoeft een beroep gedaan op de liefdadigheid van het geheele volk en overal worden comité's van ondersteuning ge vormd. Een passagier van een der verongelukte spoor treinen verhaalt als volgt hoe hij en zijne mede reizigers den berg opvluchtten voor het water. «De trein hield te Conemaugb, twee mijlen boven Johnstown, stil, omdat, naar men ver nam, een kleine brug verderop was weggeslagen. Spoedig hoorde men echter, dat de dijk van het reservoir gebroken was en dat het water het dal instroomde. In doodsangst snelden allen nu de berghelling op. Kinderen werden gedragen en vrouwen geholpen door de weinigen, die hunne tegenwoordigheid van geest bchiolden. Het was eec wedloop op leven en dood. Weldra zag men den zwarten vloed naderen en nu hadden zelfs oe zwaksten geen aansporing meer noodig tot een snelle'vlucht. «Geen woorden kunnen voldoende beschrijven wat angst en schrik ons het hart vervulden bij het zien van den geweldigen vloed. Dicht hij de plaats waar de trein stond was een bewaarplaats van locomotieven, waar d8of 20 machines stonden. Daar klonk een hevig gekraak en plotseling was het gebouw mot de locomotieven spoorloos ver dwenen. Alles wat de stroom op zijn weg ont moette werd eerst opgeheven en verzonk dan in do wateren. Honderden huizen waren ineen paar minuten weggeslagen. Onze geheele trein werd weggespoeld en van een anderen trein bleven slechts de locomotief en een paar wagens staan, De vluchtelingen op den berg zagen de ver woesting met ontzetting aan. Zij konden geen hulp verleenen aan de ongelukkigen, die door het water waren achteihaald, en de wanhoop van hen, die verwanten en vrienden misten, ver vulde aller gemoed met onuitsprekelijke smart." Batavia6 Mei. Men verzekeit, volgens het Bat. Hbl, dat do onderhandelingen met Panglima Pollui zijn afge sprongen. Naar het Bat. Nbl. mededeelt, heeft het hoog gerechtshof al de vonnissen, tegen de Tjilcgonscho muiters der derde groep gewezen, bekrachtigd op éen na; de daarin ter dood veroordeelde werd in revisie vrijgesproken. Den 29n April jl. zijn, op lest van den resident van Bantam, weder zes kiais uit de afdeeling Serang opgevat en op de hoofdplaats onder politie toezicht gesteld. Zij hadden met hadji Wasid en diens rotgezellen de afspraak gemaakt de hoofd plaats Serang uit te moorden en den opstand, bij welslagen te Tjilegon, in de afdeeling Serang te verbreiden. Allerlei omstandigheden moeten den resident van Bantam zijn ter oore gekcinen, waaruit zonneklaar blijkt, dat het doel van den opstand geen ander was dan de omverwerping van het gezag dor kafïrs, zoowel in Bantam als daar buiten, Vele beraadslagingen ter voorbereiding van den opstand zijn hier en daar gehouden, meestal voorgezeten door hadji Wasid. Hoe langer hoe meer krijgt het bestuur juiste inzich ten omtrent den aard en den omvang van den opstand, die door het succes van de colonne- Van der Star zoo gelukkig in zijne geboorte is gesmoord. Uit Soerabaja wordt gemeld, dat het bericht van de onlusten op Boeton zeer overdreven was. De Koning der Nederlanden is er niet eens been geweest, daar de Madoera de tijding bracht dat alles er rustig was. De Koning der Neder landen komt nu hier terugde verdere bestem ming van dit schip is onbekend. De hooihandel te Kampereiland was zeer stil met steeds dalende prijzen; de soortbuitenhooi f15 a 17; binnen- f dl a 13 per 500 kilo. Met den hooioogst wordt het allengs drukker. Te Wageningen zijn de kersen verkocht tegen 3 a 3y3 cent por pond op den boom, dat is 1 a i i/a cent lager dan verleden jaar. Het adres, uit de stad Groningen gezonden naar de Tweede Kamer als protest tegen de afschaffing der vergelijkende examens, is ooderleekend door 93 hoofdonderwijzers waaronder al de hoofden der 21 op. scholen. De vierentwintigste «Igemeene vergadering der vareeniging van leeraren aan inrichtingen van middelbaar onderwijs zal plaats hebben op Donderdag 20 en Vrijdag 30 Augustus s. s. te Middelbug. De vergadering van 29 Augustus is eene huis houdelijke vergadering, In die van 30 Augustus zullen de volgende onderworpen worden behan deld 1. Kan bij eene cventueele herziening der wet op het middelbaar onderwijs de vijfjarige cursus bij de hoogero burgerscholen behouden blijven Is het wenschelijk dien mot een jaar te verlengen, of verdient het de voorkeur de leerstof te be perken? (In te leiden door dr, A. van Oven.) 2. Hoe kan ons middelbaar onderwijs, meer dan thans het geval is, ten nutte komen van do mingegoeden (In to leiden door dr. Vitus Bruinsma.) 3. De behoefte aan verbetering van het pro gramma van de examens B. en O. voor werktuig kundige ingenieurs, voorkomende in art. 64 der wet op het middelbaar onderwijs. (In te leiden door den hoer A. fluit 4. De pbonetiekhaar nut voor de school. (In te leiden door den heer W. F. Wolters.) 5. Wat valt er bij het middelbaar onderwijs t« doen tegen de examenfurie (In te leiden door den heer J. A. de Biuijne.) Het aantal scholen met den Bijbel is sedert de opgave in den s Unie-Almanak voor 4889" met 3 verminderd, nl. éen te Groningen, éen te Veip (de kostschool wordt overgeplaatst naar Zeist) en éen te Elburg (de jongenskost school), doch met 6 vermeerderdnl. te Barne- veld, Ermelo, Nunspeet, 's-Gravenhage, Rijsoord en Sliedrecht, zoodat haar getal thans 480 bedraagt, met ruim 79,000 leerlingen, terwijl de opening eoner chr. school te Bunschoten on te Schoveningen spoedig kan verwacht worden, en haar bouw te Ede, Eibergen en Qud-Loos- drecht is aanbesteed. De socialistische kleermaker Van der Laan uit Weerdingermond moet op 12 Juni voor de recht bank te Assen terechtstaan om zich te verant woorden wegens majesteitsschennis in eene ver gadering te ZuidJaren, waar bij den Koning van oneerlijke handelingen moet hebben beticht en voor een «gauwdief' uitgemaakt. Voor do Haagsche rechtbank hebben gisteren terechtgestaan zeven personen, beklaagd van de bekende gewelddadigheden, te Leiden gepleegd tegen den socialistischcn herbergier Pierlot en de venters van Betht voor Alle». Het Openbaar. Ministerie achtte de feiten een ernstige inbreuk op de aan alle ingezetenen gewaai borgde rechten en zekerheid. De eisch is 6 maanden en tegen een hunner 7 maanden. Uitspraak 13 Juni, t'LAARDINGEN. Een groot gedeelte der haringvloot is gisteren naar zee vertrokkendo beide jagers zullen weldra volgen, de le haring jager moet den 20n Juni te Lerwick tot iaden gereedliggen. Aan de haringvisscherij zal dit jaar worden deelgenomen door 450 loggers, sloepen of bom men, waarvan 79 van Viaardingen, 70 vxn Maassluis, 2 van Schiedam, l van Den Haag, 213 van Scheveningen, 59 van Katwijk, 17 van uoordwijk en 9 van Amsterdam. Tot commissaris van de haringjagers werd benoemd de heer Paulus Kikkert, in plaats van den heer Pieter Kikkert Hz., overleden. .log enkele schepen zijn ter beugvisscherij uit, die weldra worden binnenverwacht en dan ook onmiddellijk voor de haringvaart worden gereed gemaakt. To Scheveningen is gisteren het eerste bericht ontvangen omtrent de haringvisscherij van den stuurman \V. Vrolijk, varende de bomschuit iMir.erva" van den reeder N. de Niet. Uit dat bericht blijkt, dat de haring op de Scbotsche kust zich nog niet in groote massa's vertoont. In éen nacht was met de geheele vleet éen ton haring gevangen. KRALINGSCHE VEER, Gisterochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 92 zalmen, die voor f 1,70 per i/s kilo werden verkocht. Nog werden aangevoerd 7 steuren. IIARDINXVELD. De vorige week zijn al hier ter markt aangevoerd en verkocht 13 wmter- zalmen; prijs f119 a 1.30 per Vs kilo; 10

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 3