Kertuieims. Stelelijt Hieiws. Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. Koloniën. Land- en Tuinbouw. Armenzorg. Rechtzaken. V i s s c h e r ij. (N. b. at.) Ned. Hm. Rork. lende provincies, waar woeste gronden liggen, terrein te verkrijgen, waar model-ontginningen aangelegd zullen worden. De boschbazeu, die Jiet eind-examen der boschbouwschoo! teFrede- riksoord afgelegd zullen hebben en voor het doel der maatschappij geschikt bevonden wor den, zullen door haar in dienst genomen eo onder toezicht van den waarnemaoden directeur met de zorg over die ontginningen belast worden e. de maatschappij door verschillende mid delen pogen de oprichting te bevorderen van grootere of kleinere vennootschappen, die zich bet ontginnen van woeste gronden ten doel Stellen, door of ouder toezicht van de ambte naren der maatschappij d. voortgegaaa worden met op verschil lende plaatsen in ons land voordrachten to doen houden en daaraan, zooveel het met het oog op de beschikbare krachten mogelijk is, Uitbreiding geven. Het bestuur zal onderzoe ken of weliicht meerdere personen dan tot dusver in ons land gevonden zullen kunnen worden, die geschikt en geneigd zijn derge lijke voordrachten te houdeD e. zoo spoedig mogelijk eeo daartoe bekwaam perseon opgeleid worden tot deskundige voor den aanleg van vloeiweiden. Uitzending daartoe naar een der inrichtingen van underwjjs in dat vak, naar Duitschtand of België, staat daarbjj op den voorgrond f. door het uitgeven van geschriften, kennis aangaande boschbouw, grondgesteldheid enz, verspreid worden. Aan het bestuur werd opgedragen naar gelang de omstandigheden en de geldmiddelen liet zullen toelaten, dit programma geleidel'yk en zoo spoedig mogejyk in uitvoering te bren gen. In overeenstemming daarmede werd de begroeting vastgesteld in ontvangst en in uit gaaf tot een bedrag van f5400. Ook de rekening over het afgeloopen jaar, natuurlgk hoofdzakelijk de oprichtingskosten der maatschappij betreffend, werd voorloopig vastgesteld. Deze zal, overeenkomstig da statu ten in de op 1 Juli te houden algemeeue vergadering definitief" vastgesteld worden. Verder werd door den voorzitter oog mede gedeeld, dat volgens de bevelen des Kooiogs, met de door Zjjne Majesteit aan de maatschappij geschonken geldenonbemiddelde heidebezit- ters in de gelegenheid gesteld werden hun gronden in cultuur te brengen. Het bericht, dat de echlgenoole van deu landbouwer, die onder Stompwyk werd ver moord, ontijdig zou zyn bevallen en met haar kind overleden, wordt door bet Dagbl. v. Z.-J2. tegengesproken. Genoemde vrouw is, hoewel nog onder den induik van her, gebeurde, paar omstandigheden welvarende en nog niet bevallen. Pornis. De weigering der raadsleden om de betrekking van wethouder en ambte naar van den burgerlijken stand aan te nemen, vindt hierin haren grond, dat men hier zeer ontevreden is over het besluit van den burge meester om te 's-Hage te gaan wonen. Men wil zoodoende den burgemeester noodzaken, zich weder in de gemeente te vestigen. Amersfoort. De uitslag der verkiezing van een ltd der Prov. Staten in dit district ie, dat gekozen is de heer mr. W-. J. M. Bosch van Oud-Amehsweerd met 841 van de 927 geldige stemmen. nen, dat de plantcnvezels geteekend en dus niet met een naald op te lichten zijn. In Duitschland zijn vnlsche banknoten van JOb en van 50 mark in omloop,Bijdio van 400 mark is bet blauw donkerder dan dat der echte biljetten; het watermerk ontbreekt; de cijfers op don bovenrand hebben een te donkerroodo kleur; in de strafbedreiging zijn do letters te groot, terwijl de roode nummers op do achter zijde niet gedrukt, maar niet de hand geteekend zijn. Da valsche 50-marktbiljetten zijn bodiiege- Jijk juist nagemaakt en alleen hieraan te herken- Men heeft te Londen in de Theems, bij Batter- sea-Park nog verdere overblijfselen van het lichaam der vermoorde jonge vrouw gevonden. Vermoedelijk is liet slachtoffer van deze nieuwe geheimzinnige misdaad eene jonge dame uit Oxfordshire. De verkoop van een deel der schilderijenver zameling van den Parijschen kunstenaar Canaille Dreyfus heeft 801,000 francs opgebracht. De hoogste prijs 100,000 francs werd betaald voor een schilderij van Troyon, de Veerpont waarvoor Dreyfus in 1872 32,800 francs gegeven had. Een ander stuk van denzeifden schilder, die er 2500 francs voor bekomen had, werd voor 62,000 francs verkocht, en een klein doek van Meissouicr voor 50,000 francs. De stukken van Paul Delaroche gingon daarentegen voor lage prijzen, zoodat .bijv. een schilderij, dat in 1872 11,500 francs gekost had, thans voor niet meer dan 2500 francs werd verkocht. Te Parijs zal den 12n Juli a. s. een interna tionaal congres gehouden worden, ter beraadsla ging over vrouwelijken ai boid en wstollingcn voor vrouwen. Het secretariaat zal worden waargeno men door mevrouw Maria Martin, mevrouw de Morsicr en den heer Bourdelei. Het is verdeeld in vier sectieslo. Philanthropic en Moraal. 2o.Peda- gogie. 3o. Kunsten, Wetenschappen en Lotteren. 4o. Burgerlijke wetgeving. Aan alle buitonlandsche instellingen wordt gratis een ontrée-kaart afge staan. liet congres zal con week durenvoorzitter is de heer Jules Simon. In een zitting der «Académie de Médicine" te Parijs werden door dr. Chervin belangrijke mede deelingen gedaan over de bevolking van Frankrijk. Uit de teliing van 30 Mei 1880 bleok dut in 20 procent der Fransche gezinnen geen kinderen waren, dat 24 pCt. 22 pCt. 2,15 pCt. 3, 9 pCt. 4, 5 pCt. 5,3 pCt. 6 en slechts 2 pCt. 7 of meer kinderen telden. In 1856 telde men •',677,110 gezinnen zonder kinderen, hetgeen aan een ge middeld cijfer van 170 kinderlooze gezinnen op 1000 gezinnen beantwoordde. In 1886 was het cijfer der kinderlooze gezinnen 2,073,205, of 200 kinderlooze op 1000 gezinnen. Hat cijfer der kinderlooze gezinnen nam dus in 30 jaren met 30 pCt. toe. Het gemiddelde getal kinderen op 100 met kindere'n gezegende huwelijken bedroeg in het algemeen 259, in sommige departementen daarentegen slechts 228 en 200. In Bretagne, Poitou, Savoije, Auvergne, Les Flandros en l'Ar- tois was do verhouding gunstiger on werden 285340 kinderen op iedere 100 gezinnen ge teld. De heer Pasteur heeft een helper gekregen. Een geneesheer te Vichy heeft, volgons zijn beweren, een nieuw afdoend middel tegen honds dolheid ontdekt. Door inspuiting met een aftreksel van eene zekere plant wist hij bij konijnen ten soort van waterzuchtige bedwelming teweeg te brengen. Met de smetstof, die hij met chloral mengde, spoot hij dolle dieren in en genas er 4 van de G. De »Académïo ue Médicine" zal da stof onderzoeken, om uit te maken, of men hief inderdaad met eene belangrijko vinding te doen heeft. Een zeldzaam feit heeft in een kleine stad van Frankrijk plaats gehad. Een jonge dienstmeid trad met den dierentemmer Henry de kooi van de Joouwin Saïda binnen; zij zette zich op den rug van het dier neer en woonde al de oefeningen van den temmer bij, zonder de minste vroos te laten blijken. De gelegenheid tot verzending der corres pondentie naar BergeD (Noorwegen) bestaat door middel van het stoomschip Olaf Kyrre. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op den 13n Juui a. 8., des avonds ten 7 ur*. BataviaII Mol. Aan het verslag der voornaamste gebeurtenis- en in het gouvernement Atjeh en Onderboorig- lieden, loopendo van 15 tot en met 28 April jl. js liet volgende ontleend Onderhoorighcden. Den 24n April maakte de militaire commandant met 24 bajonetten en 60 Atjehers onder Toekoe Tjibiq een kleine patrouille. Toen er vijandelijk' volk kwnm opdagen, werd dit rnot verbos van vijf dooden en gewonden verdreven. Aan onze zijde werd een Atjelier van Toekoo Tjihiq licht gewond. Do weersgesteldheid was op Groot-Atjeh droog en warm. Op de westkust vielen er vooral 'snachts zware regens. De gezondheidstoestand was over het algemeen gunstig. Het gemiddeld aantal lijders, dagelijks opgenomen in het hospitaal to Panteh-Perak, bedroeg 21, waarvan gemiddeld bijna éen nan bcri-beri leed, zoodat de stand dier ziekte zeer gunstig gebleven is. liet ziekteeïjfer was iets liooger, hot sterftecijfer laag. Uit Atjeh zijn de volgende telegrammen ont vangen a. van den militairen commandant van Edi, gedagteckend 30 April jl. «Vijandelijke bende, die zich achter kogelvan ger genesteld had, beschoothedenmiddag om éen uur benting en hield stand niettegenstaande ons geschut- on geweervuur, waarop sectio infanterie uitval deed en bende verdreef, die daarbij 7 a 8 dooden bekwam; aantal gewonden nog niet be kend onzerzijds een inlandsch onderofficier go- wond". b. van denzelfdegedagteekend 2 dezer «Vijand beschiet aanhoudend hording, zoomede onze patrouille naar monding der rivier: uitge zonden patrouille om stelling vijand to verkennon en zoo mogelijk daaruit te verdrijven, stuitte op gedeelte eener in hoogo alang-alang veiborgen vijandelijke stelling, ondervond hnrdnekkigen tegenstand; trok op benting terug, na vijand be langrijk verlies aan dooden en gewonden toege bracht te hebben; van onze zijde gesneuveld: een Europeesch minderegewond vier Euro- peeschc en een inlandsch mindere. Versterking van troepen aangevraagd". c. van den civielen en militairen gouverneur, gedagteekend 6 dozer: «Toestand Edi ernstigervijand bedreigt ge meenschap met zee: Zaterdag half bataljon met sectie artillerie derwaarts vertrokken". d. van den militairen commandant van Edi, gedagteekend 7 dezer: «Twee compagnieën infanterie benevens sectie artillerie gisteren van Kotn Radja aangekomen; bij oprukken naar onze versterking eene van 's vijands stellingen nabij hoofdweg aangevallen, waarbij wij zes gewondon minderen bekwamen; vijand verloor ongeveer zestig dooden". e. van den civielen en militairen gouverneur, gedagteekend 8 dezer: «Maandag is nog eene compagnie naar Ed' vertrokken. Sedert 1 Mei geen ontmoeting met vijand". In het Maartvorslag van de Oostkust van Su- matia leest men o. a., dat op de onderneming Medan uvea Chineezen eener kedej in hunne woning door een bende van 15 of 20 personen overvallen en op gruwelijke wijze vermoord wer den. Do daders waren nog niet in handen der politio. Een dag of veertien geleden is door den assi stent-resident van Meester Cornells huisonderzoek gedaan bij een ontslagen djooragan van Tandjong Oost, bij welke gelegenheid 70 valsche rijksdaal ders werden gevonden en eenige stempels en smeltkroezen, dio voor hot maken van valsch geld dienden. Do man werd in arrest genomen. De kriekcnverpachtingen te Oud-Beierland zijn in vollen gang. Er worden buitensporige prijzen besteed: 16 a 18 cent per kilo aan den boom. Zonder onvoorziene omstandigheden kan op een middelmatig gewas gerekend worden. Nauwelijks zijn do vorige week te Gelderroalsen do kersenverpachtingen afgeloopen, of men is al begonnen met het plukken «voor den Engelsch- man". Gisteren werd hier de eerste pluk aangevoerd, en veihandeld voor 11 ct. het pond. Uit de Betuwe schrijft men aan het IV, v. d. D. Verscheidene der voornaamste handelaars in fruit hebben ter kennis van de pachters gebracht dat zij besloten hebben geen ander fruit meer te ontvangen dan goed, netjes gesorteerd en met zorg behandeld. Zij zijn tot dit besluit gekomen door den slech ten naam, die het Hollandbch fruit hoe langer zoo meer krijgt op Engelsche en Schotsche mark ten, door slecht sorteeien, slordige bewerking, minder goede verpakking enz., zoo zelfs, dat eerste Engelsche firma's dezer dagen verzekerden, dat, indien er niet meer zorg voor hét Hollnndsch fruit gedragen wordt, men zeer zeker hetzelfde kan verwachten als het op de Engelsche markten, met de eertijds zoo beroemde Westlandsche aardappelen gegaan is, namelijk, dat men het voor geen prijs meer zal willen koopen. Bij hot leveren van kersen zal op het boven bedoelde reeds worden gelet. Door de dames-vereeniging Tabilha te Leeu warden, welke dezer dagan haar 50-jarig bestaan herdacht, werden in den jongstverloopen winter aan 637 huisgezinnen uitgereikt 233 beddelakens, 143 wollen en 548 katoenen klecdingstukkon, Het geiechtskof te Arnhem heeft het vonnis der Zutfensche rechtbank, waarbij H. W, U. kleermaker, te Bakhoven, bij Deventer, wegens kindermooid enz. is veroordeeld tot 8 jaren gevangenisstraf, behalve do opgelegde straf, waar van de duur thans is gebracht op 10 jaren. VLAARDINGEN. Gkteien kwamen alther binnen 5 schepen, gezamenlijk aanbrengende 353 ton zoutevisch. KRALINGSC11E VEER.Gisterochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 101 zalmen, die voor fl.75 per l/a kiio werden verkocht.Nog werden aangevoerd 12 steuren. Beroepen: te Oene (Veluwe) ds. J. J. C. van Toorenenbergen, te Putten; lo Grand- haven (Noord-Amerika) ds. R. Loman, te Her- wijnen, die voor het beroep naar Strijen bedankt heeft. Aangenomen: naar Kolderveen c. a. door den heer W. Westhoff, cand, te Yorchten, die voor St.-Antoniepolder bedankt heeft; naar Geidennuisen door den cand. H. J. Noteboom, die bedankt heeft voor de beroepen naar Lieuden, Oosterland, Wiehmond, Goudriaan, Tul en 't-Waal, Ankerveen en "Willige Langerak. Bedankt: voor Aalburg en Wijk door ds. G, J. van Limburgb, te Thamen a/d. Amstoi. BURGERLIJKESTAND. Geboren: 10 Juni. Joannes Jozef Hende- ricua en Gregorius Andreas Petius, zoons van J. B. F. Schaap ea C. S. M. Bakkers, Bange Achterweg. 11. Johannes Tbeodorus, zoon vau W. A. Schonk en F. W, de Jager, Sc hie. Jacoba Christina, dochter van J. H. Velt- cnao en C. van Katwijk, Spinhuispad, Maria Christina Hendriks, dochter van C. F. Veringrneier en A. M. A. Suttorp, Munniken- huurt, Johannes Gerardus, toon van P. Vermeulen en M. M. B&ams, Baan. Liza- bertus Maarten, zoon van J. Smit en E. Ruster, Broerseest. 12. Hendrik Coroelis, zoon van G. A. Wemmars en T. W, van Elsbergen, in een vaartuig. Overleden: 11 Juni. Marinus Antonius Meerhof, oud 2 maaudeo, Achtersingel. Jannelje Onverwagt, oud 13 maanden, Hout straat. Mattheus van den Akker, oud 5 maanden, Lange Achterweg. Adriana Wil-

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 3