Gemengde Berichten. gebleken hoe goed hij de zaak inzag, want pas was de niet-herbenoeming van den aftre- dendeo hoogheemraad bekend gewordenof de dagbladen wiston mede te deelen dat de minister van financiën aan het voorbereiden van bet maken van belastingvoorstellen was gegaan, Men moet hieruit opmaken dat de schijnbare werkeloosheid van dezen minister hoofdzakelijk te wijten was aan zijne zorg voor de Utrechtsche waterschapsbelangeode boe zem van den Lekdijk enz. lag hem blijkbaar allernaast aan het hart. Ea nu de zorg voor het waterpeil in dat hoogheemraadschap hem niet langer drukt, gaat dadeljjk het peil in 's lands schatkist hem bezighouden. Het wordt tijd, want expediënten gelijk een conversie ea een voordeelig bank-octrooi raken op, en da eiscben van 's lands dienst {plus de bijzon dere school) stijgen voortdurend." Men beweert wel eens dat de recbtzinni- gen niet ingenomen ayn met het onderwijs in de natuurkunde, In hoeverre die bewering gegrond is kan men eenigszins opmaken uit da beraadslaging, welke daarover gehouden werd in de Vereeniging van Christelijke onder- wjzers en onderwijzeressen. Het vraagstuk jmcoet de natuurkunde ouderwezen wor den op de Caristulyke school werd inge leid door den heer Rumscheidt, dio de vraag toestemmend beantwoordde. De mensch komt overal in aanraking met de natuur, en om oen en ander te begrijpen moet hjj eenig inzicht hebben in het leven dei'natuur. Ook het Woord vloeide over van toespelingen op het natuurleven. Inzonderheid de Psalmen. Indien men b. v. jrecbt de innigheid der gemeenschap van Christus en zijne gemeente wii verstaan, dan moet men de gelijkenis van dea wjjn- Btok lezen. Deze heerlyke geljjkenis vat men gerst dan recht, als men de samenstelling en deD groei dezer plant kent. Het onder- Wijs in de natuurkennis is óf elementair óf we tenschappelijk. De heer J. Nobels, ofschooD niet ontken nende, dat het onderwijs in de natuurken nis op de Ohr, lagere échool thuis behoorde, beweerde, dat de studie van de natuur wei nig verblijdend of verheffend kan genoemd Worden. Uit tal vaa voorbeelden leidde spreker af, dat da kennis der natuur ons immer leiden zal tot de erkenning, dat wij leven in eenverloren paradijs. De heer G, P. Post vond de redeneeriog van den hear Nobals te pessimistisch. Uit deze Verloren wereld of natuur, uit deze zinlijke dtDgen verstaan wy Gods eeuwige kracht en goddelijkheid. De wijnstok is er omdat er een hemeische wijnstok is. De aardsche en natuurvoortbrengselen zyn er als afscha duwingen der hemeische. We leeren God kennen uit de Schriftuur, maar ook uit de natuur, gelijk Helleobroek leerde op grond van de Schriftuur zelve. Spreker zou instede van een verloren paradijs, willen spreken van verloren Uaradys. De heer Plette herinnerde aan wat in Pa. 8 geschreven staat. De heer 3b. van Zanten Wees er op, dat de heerschappij des men- Bchen in den tweeden Adam verwerkelijkt wordt. De natuurkennis in het algemeen ia wenschelyk om ook in de natuur God te lee- fen kennen. Het bovenstaande is ontleend aan een kort verslag ia De Standaard voorkomende. Te Groningen heeft eene vergadering plaats gebad van bestuursleden van kiesvereenigiu- gen in die provincie, door een voorloopig /jomité te zamen geroepen, teneinde maat regelen te beramen tot het in het leven roepen van eenvolkspetitionnement ten gunste van de voorstellen—Goeman Borgesiua c. 0. Na langdurige beraadslagingen werd een voor stel van den heer Ërummelkamp, om alleen asn te dringen op afschaffing van schadelijke belastingen, zonder zich te verklaren voor de invoering van eene inkomstenbelasting en zulks op grond dat dan ook de anti-revoluti- onnairen het petitionnement zouden kunnen steuneo, met op twee na algemeene stemmen verworpen, waarna de heer Bruminelkacnp de vergadering verliet. Verschillende punten werden achtereenvolgens be' 'roken. Het voor loopig comité werd bij acclamatie benoemd tot hoofdcomité, terwyl het de bevoegdheid verkreeg zich nog vier leden by te kiezen. Woensdag hooft to Amsteidam de algemeene vergadering plaats gohad der «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen". Onder de gevaljon bo- sluiten verdienen vermeldingliet afwijzen eene'" subsidie van f 1000 aan de industrieschool voor meisjes te Rotterdam. liet beschikbaar stellen van f500 tot uitbreiding van liet Ned School museum, to Amsterdam. Tot liet intrekken van den post voor wedstrijden tusschen handwerks lieden hot toekennen gedurende de drie vol gende jaren van f 3000 aan do kweekschool voor bowaarschoolhouderassen to Leiden, flOOO be schikbaar te stellen voor het voortzetten van hot onderzoek naar den toestand en de werking van begrafenis- en ziekenfondsen, f'1000 beschik baar te stellen voor liet onderzoek betreffende de vakopleiding. Aan te dringen bij de autori teiten, die or voor in aanmerking komen, op het instellen van bureau's voor het chemisch onderzoek van levensmiddelen enz. Ook dit jaar weder f2250 ter beschikking te stollen van bet hoofdbestuur, om reis- en verblijfkosten te vergoeden van sprekers, dio zicli bereid verkla ren in departementen' buiten hunne woonplaat sen voordrachten to houden. Weder een bedrag van f3000 ter beschikking te stellen van het hoofdbestuur ter uitkeering voor bot oprichten eener plaatselijke verzameling tot bevordering van kunstindustrieel onderwijs. Naar aanleiding van het voorstel van een der departementen, bad eeno uitvoerige beraadslaging plaats omtrent hetgeen de maatschappij te doen stond tegenover het voorstel der rogeering tot wijziging van de onderwijswet. Het hoofdbestuur stelde zich tegenover de vraag, wat voor de al- gemeono volksontwikkeling do gevolgen zouden zijn der aanneming van bot voorstel. «Op dat standpunt zich plaatsend, is het hoofd bestuur eenstemmig van oordeel dat het ontwerp, indien het, gelijk het daar ligt, tot wet wordt verheven, op tal van punten, welke van meer of minder gewicht zijn, voor de ontwikkeling des volks schadelijk werken zal, nl. i. z. de op leiding van onderwijzers (art. 12), het aantal onderwijzers (art. 24), de kweekelingon (art. 8), vergelijkende examens, benoeming en ontslag van onderwijzers (artt. 23, 28,20, 1%), schoolgeld- heffing (artt. 40 en 48), de financien, de waar borgen voor de deugdelijkheid van bet bijzonder onderwijs en de algemeenheid van hot onderwijs.» liet verzocht machtiging om do bezwaren, welke tegen het ontwerp bestaan, ter kennis van de Staten-Generaal te brengen. Het lid van het hoofdbestuur, do heer Da Meijier, zeido dat do Maatschappij da subsidie-quaestie, de staat kundige quaestie, moest laten rusten. De gevraagde machtiging werd verleend. Een laatste besluit strekte om te gelegener tijd bij de regcering aan te dringen op eene wet op het voorbereidend onderwijs. "Vanwege de vereeniging van officieren der Echuttery in Nederland zal op 25, 2G, 27 en 28 Juli a. s, te Tiel een schietwedstrijd ge houden worden. In de eerezaal van bet ryksmuaeum is op genomen de buste van dr. Schaepman, Deze buste, waarvan het model werd vervaardigd door den heer J. Th, Stiacké, te's-Bosch, is in wit marmer uitgevoerd door den beer F. Stracké, te Haarlem. De arbeiders uit Zevenaar en omstreken, die wegens de werkstakingen ia de kolen mijnen uit Duitsehlaod waren teruggekeerd, zyn deze week weder derwaarts vei trokken, terwyl nog tal van nieuwe arbeideis zyn medegegaem. Het aantal der uit deze en om liggende plaatsen naar Duitschland vertrokken werklieden bedraagt omstreeks 2000, terwijl in het geheel ongeveer 9000 Nederlanders in da mynwerken a/d Ruhr en io de fabrieken te Duisburg, Essen, Dusseldorf en Keulen arbeiden. Door de politie te Haarlem is iu arrest geoomeD eene 23-jarige dienstbode, die zich aan diefstal van een aantal goederen ten cftdeele vau haren meester, den roanufacturier "V., had schuldig gemaakt. In haren koffer zjju geheele stukken linnen en katoen gevonden, die zy had gepakt om naar Dordrecht te verzenden, alwaar hare familie woonachtig ie. De drie veldwachters van Franekeradeel, geen kans ziende om ooit hun 100-jarig ambtsjubileum te vieren, hebben als goede kameruden botje by botje gelegd en hebbeQ den 13n Juni een eeuwfeest niet hun drieën gevierd, waartoe H. Kreemer te Midlum 36 jaar en een breuk, J. Camminga te Achlutn 33 jaar en een breuk en II. Spanjer te Ried 30 jaar en een breuk hebbeu bijgedragen. 1)ö schoolmeester is er aan te pas moeten komen om uit te rekenen dat 13 Juni de jui3$e dag van dit singuliere eeuwfeest was. Vlaardhiffeu, De R.-k. kiesvereeniging »De Grondwet" alhier heeft tot candidaat voor de Prov. Staten gesteld den heer A. II. C. M. J. IJzernnans alhier. De werkstaking van zeelieden en stokers in dc haven van Liverpool neemt een ernstig aanzien, dewijl er duizenden van «Union man" daar ledig- loopen, welke allon zich verbonden hebben om geen dienst te doen op schepen waar lieden aan boord zijn, welke niet tot de «Union" belmoren; tevens hebben 500 stuurlieden eene verklaring af gegeven, dat zij niet aan boord van schepen dienst willen doen wanneer deze met onbekwame schepe lingen zijn bemand. De equipage van de City of New-York en do John Elder hebben het werk ge staakt, doch zjjn gemelde stoomschepen vertrokken met eene bemanning welke niet tot de «Union" 1 behoorde; ovenzoo hebben do stoomschepen City of Rome, Germanic, ScylhiuVancouver, Cartha- genian en Queen da noodiga bemanning gevonden. Yelc groote reoderijen vertrouwen de noodige manschappen voor hunne schepen te kunnen vinden, zonder tot verhooging van gage over te gaan. De «Cork Steamship Company" heeft beslo ten de op 18 Juni aanstaande te vertrekken boot naar Antwerpen, de Ibisniet te laten varen, maat' die vooreerst op te leggen. Elf matrozen van hot ss. Shkhlrahe, dio ontijdig bet werk ge weigerd hebben, waardoor het stoomschip word opgehouden, zijn deswege voor het commissariaat van politie gebracht en worden vorvolgd. De werkstaking te Glasgow is nog steeds in vollen gang en vele stuurlieden en kan toorklerken zijn behulpzaam bij het lossen der houtlading van het stoomschip Austrian, van do Allan line. Het te Londen tehuis behoorendo schip Tamar werd door de sleepboot Hanger uit de haven gesleept, met geene equipage aan boord, en wordt het naar Liverpool gesleept'om daar eene equipage aan boord te kunnen nemen. Het gedenkteeken voor Hutten en Sickingen (do beroemde helden uit don hervormingstijd), op den Ebernburg bij Kreuznach het voorvader lijk kasteel der Sickingens is Dinsdag feeste lijk onthuld, in tegenwoordigheid van een groot aantal belangstellenden, waaronder vele aanzien lijke personen. Een grootsch feestmaal op do burcht, waar 200 personen aanzaten, beslc t de plechtigheid. Bij het huwelijk van don schatrijken hertog van Portland met de arme en1 uit den kleinen adel gesproten, maar beeldschoone miss Dallas Yorke, te Londen, droeg de bruid een snoer van paarlon, die had behoord aan koningin Maria, de vrouw van onzen Willem van Oranjo. Nabij het dorp "Valtin in do Vogeezen, op de Duitsche grens, heeft een hevig gevecht plaats gehad tusschen douanen en smokkelaars, waar van do eerstgenoemden er drie vingen. De beide overblijvende smokkelaars kwamen echter hun vrienden te hulp en een verwoed gevecht volgde, waarbij de beambten teruggedreven werden. Een der smokkelaars werd ernstig gewond en een boerenmeisje, dat voorbijging, bij ongoluk dood geschoten. Op do hoeve Canteraerle, onder Montesquieu,, is Zondagnacht, gedurende een hevigon orkaan, een driedubbele moord gepleegd. Zekere Henri Rouquet, vroeger in dienst van den pachter en afgewezen minnaar van dions dochter, drong ongemerkt het huis van zijn vroe- geren meester binnen, toen alles in diepe rust was, ging naar de kamer, waar de pachtersvrouw on haar doel ter sliepen, cn stak in donker met een mes naa - het jonge meisje in bed. De aan gevallene, door een zijner messteken gewond, verloor lmar tegenwoordigheid van geest niet, en stak licht aan. Nu stond ook de moeder op. De- moordenaar viel ook haar aan. Do oude knecht, die de vrouwen te hulp kwam, werd doodge stoken en nu entstond er een lievige worsteling, eerst tusschen den moordenaar en do beide vrouwen, latei' ook met den pachter, die, door het gedruiscii en de angstkreten gewekt, kwam toeschieten. Het jonge meisje wist uit het vertrok te ont vluchten en snelde heen, om hulp te vragen naar een op 300 meter afstonds gelegen hoeve, en de daar wonende pachter ging de politie holen. Toen dezo kwam, waren do pachter en zijn vrouw nog in leven, maar buiten staat cenige inlichtingen te goven, en zij stierven weldra. Hot meisje, dat in zeer bedenkolijkon toestand verkeert, verklaarde, dat Rouquet liet alleen op haar voorzien moest bobben en dat wraakzucht zijn eenigo beweegreden was. Men heeft tot dusverre nog geen spoot* vair den moordenaar gevonder.. Op eon villa in do nabijheid van Dantzig woonde, nog ongeveer drie jaar geleden, een rijke onge huwde dame, in den omtrek bekend onder den- naam van »do kattenjufl'rouw", omdat zij 300 katten er op na hiold, die zij zelve met hulp van. een jeugdige di«"stbode verzorgde. Bij haar over lijden blook hot dat zij al haro bezittingen aan deze dienstbode had vermaakt, onder voorwaarde dat dit meisje al die katten, zoolang zij leefden, moest blijven verzorgen. Nauwelijks hadden de bloedverwanten der overledene dit vernomen, of zij betwistten de geldigheid van hot testament, op grond dat de damo, tijdens zij die beschikking maakte, niet wel bij het hoofd moest zijn geweest. Terwijl men daarover aan het harrewarren was geraakt, waren in een onbegrijpelijk korten tijd al de katten gestorven, on maakte de familie der overledene daarom aanstalten om tegen de erf gename een eiscfi in te stellen, op grond dat de- dieren geen natuurlijken dood waren gestorven. Inmiddels was het dienstmeisje getrouwd met den koetsier barer gewezen meesteres. Deze man dacht or eens over na, dat het zoowel voor hem en zijne vrouw als voor de oischers een lastige zaak kon worden, en daarom deed hij een voor stel om alios in der minne te schikken, door een gedeelte dor nalatenschap aan die familieleden af te staan. Deze schenen ook al niet veel heil in een proces te zien en waren tot een schikking bereid. Dionteiigevolge heeft er nu een verdeoling plaats gohad, waarbij de koetsier en zijne vrouw een bedrag van 300,000 mark hebben behouden. Een Russisch dragonder-officier, te Pultawa in garnizoen, heeft do reis van daar naar Parijs te paard afgelegd in 32 dagen. Hij bad twee paar den bij zich, die hij beurtelings bereed. Hoewel hij geen woord Fransch of Duitseh kent, vond hij toch den weg. Een verschrikkelijk onweder heeft Woensdag boven New-York gewoed. De St.-James-kathedraal te Brooklijn is door den bliksem vermeld. De sprinkhanen teisteren weder het Algorijn- scke departement Constantine. Een trein, waarin de gouverneur zich bevond, is door de dikke laag,, welke zich ovqr vele duizenden kilometers uit breidde, gestuit. Er zijn menschen bezig om hst gedierte te verdelgen.

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2